ONTSLAG Zondag 25 Maart 1894. 5 centiemen per nummer. l te Jaar N° 24 Politiek Overzicht. van 't Ministerie ftlec 8pe. IVec Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITGEVER P.-J. VAN NUFFEL, MOLENSTRAAT, N° 32, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklarnen. f'r 1. Vonnissen op de 3C bladzijde, 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij at- coord. Men wordt verzocht de inzendingen ie doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. functies te vervullen. Rechts Ja! ja! M. Anspach zegt dat de Kamer niet geldig kan beraadslagen. Het ministerie is ontslaggevend en de kroon niet meer vertegenwoordigd. M. Beernaekt. Wij zijn bekleed met het ministerieel gezag, zoolang de Koning ons ontslag niet heeft aangeno men M. de Voorzitter. Zijn er geene aanmerkingen Dan hernemen wij de bespreking over de begrooting van j usti- cie. V EE CRISIS. Den geheelen dag van zaterdag wei d in de ministerieele salons van niets an ders gesproken, dan van de verwerping der E V. en over de houding, die het kabinet dient aan te nemen ingevolge dier nederlaag. Er heeft in den morgend een minister raad plaats gehad, die twee uren geduurd heeft. Men heeft besloten dat geene en kele mededeeling aan de pers zou wor den gedaan. Deze gedragslijn is ook gevolgd op- zichtens het diplomatisch korps. De vreemde gevolmachtigde gezanten, die zich aanboden om nieuws te vernemen, zijn met de gewone beleefdheid ontvan gen, maar men heeft aangezet om te wachten met het zenden van inlichtin gen aan hunne goevernementen, tot dat de terugkeer des konings dc ministers hebbe toegelaten hunne besluitselen te doen kennen. De eenige persoon misschien, die op de hoogte is gesteld van de inzichten der regeering, is M. de graaf de Borchgrave d'Altena, secretaris van Z. M. Dat bewijst genoeg dat de inlichtin gen van de ïndépendance of andere bla den niet als stellig moeten beschouwd worden. De koning, die men reeds van maan dag verwachtte, zal M. Beernaert moei lijk laten gaan; men denkt daarom ook dat hij al zijnen invloed zal gebruiken, om hem over te halen aan het bewind te blijven. In een woord, alles blijft nog onbeslist maar na al hetgebeurde, vreest men toch voor een gedeeltelijk ontslag. IVF "WOESTE. M. Woeste, door eenige vrienden ge polst, heeft het gedacht om de plaats van M. Beernaert in te nemen, verre van zich geworpen, 't Is nochtans zeker dat hij de geschikte man zou zijn voor die taak, indien men enkel af te rekenen had met de meerderheid der Kamer en met de kiezers, die zij vertegenwoordigt. Maar de hinderpaal is elders en men kan niet ernstig hopen, gezien de welge kende denkbeelden des Konings, dat M. Woeste naar het paleis zal geroepen worden Sedert hij hem in 1884 de portefeuille ontnomen heeft, bewees de koning hem altijd veel achting, maar met die zweem van terughouding, die voortspruit uit ee- ne volstrekte tegenstrijdigheid van denkwijze en van karakter. M. Woeste is dc man des tegenwoordi- gen konings niet, en 't is daarin dat de groote moeilijkheid der vervanging van M. Beernaert ligt. M. De Lantsheere is niet meer in de Kamer verschenen, sedert den dood zij ner achtensweerdige moeder. Men noemt zijnen naam ten onrechte, bij de samen stelling van een nieuw kabinet. Al degenen, die den achtbaren voor zitter der Kamer van nabij kennen, zijn overtuigd dat hij nooit zijne tegenwoor dige positie zal verwisselen tegen eene ministersportefeuille, met het voorzit terschap van den raad. De Toestand Woensdag. De koning is nog" niet aangekomen. Wij weten nog niet wat hij doen zal, of hij het ontslag der ministers zal aanne men, ofwel eene openbare bespreking in de Kamer zal vragen Voor heden donderdag is er dus nog geene oplossing der crisis te verwach ten. Het bericht dat de ministers hun ontslag gegeven hebben, is tot nu toe nog niet in het staatsblad verschenen. Het beste is dus geduldig den loop der zaken af te wachten. De koning schijnt overigens zelf te vinden dat er geen haast bij is, want hij heeft zijnen terug keer naar Brussel om zoo te zeggen niet bespoedigd. Sommigen drukken hun gevoelen uit, dat het ministerie slechts gedeeltelijk zal aftreden. De heeren Beernaert, Le- jeune en de Mérode, zouden hun ontslag staande houden; de andere ministers zouden blijven. Volgens de laatste berichten is koning Leopold woensdag morgend uit Mi lanen naar België vertrokken. Hij zal eerst donderdag avond te Brussel aanko men. Het Journal de Bruxelles zegt dat den heer Beernaert vrijdag morgend dooi den koning in het paleis zal ontvangen worden. Aelst, Zondag 25 Maart 1894. NEDERLAND. Het besluit tot ont binding der Tweede Kamer in Nederland, is zaterdag middag door H.M. de Koningin Regentes geteekend. De heer Van Tienho- ven treedt uit het Kabinet.Aan den minis ter van Justicie zal waarschijnlijk het in terimair bestuur van Buitenlandsche Za ken worden opgedragen. De sluitings-zit- ting der Staten-Generaal zal geschieden in vereenigde vergadering op dinsdag 20 Maart. Nader telegram. De ontbinding zal waarschijnlijk nog zaterdag avond niet officieel worden aangekondigd wel het besluit tot sluiting der zitting van de Sta ten-Generaal op den 20® Maart. De verkie zingen voorde nieuwe Kamer zullen, naar men verzekert, binneu betrekkelijk korten tijd plaats hebben. FRANKRIJK. In den Senaat diende de Regeering zaterdag een vooi*stel in tot wederinstelling van een afzonderlijk mi- nisteri van koloniën en vroeg daarvoor een buitengewoon krediet van 150,000 frank doch hoezeer de minister-president Casi- mir Wrier op onmiddelijke bewilliging «aiulromr, besloot toch do Senaat, de dis cussie i< verdragen tot na het reces, dat is 2-1 April! De hoofden der republikeinsche groepen begaven zich echter onmiddelijk na afloop der zitting bij Périer 0111 hem te vezekereu dat die stemming geenszins eene tegen het kabinet gerichte bedoeling had. Périer dankte de heeren voor de vriendelijkheid, maar... meende niet aan liet bewind te kunnen blijven,als deSenaat niet, alvorens naar huis gaan, eerst nog in buitengewone zitting hem een votum van vertrouwen wilde geven Bij schreef daarop aan den voorzitter Challemel Lacour om den Senaat te^eu maandag, om 2 ure, op te roepen. Maandag namiddag begaf Casimir Périer zich naar Carnot op het Elysée om den toestand te bespreken. Hij zal zelf het eerst het woord nemen om de redenen der buitengewone oproeping te ontvouwen en het votum van vertrouwen te eischen, zoo men er niet de voorkeur aan geelt, alsnog het gevraagde krediet onmiddelijk toe te staan A ernioe- delijk zal de Senaatden onberaden stap van zaterdag weer goed maken, daar het kabi net Périer nog te goed is om het zonder betere aanleiding weg te gooien. BURGER ■die Aalstersche Geschiedenis uit GEIZEE, KAREU'S TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 4 Goede raad was duur. Hij verviel in een diepe mijmering en welke wending hij ook zijne gedachten poogde te geven, telkens verweet hem zijn geweten dat hij schuldig was, dat hij lat handelde, edoch zijne hoop lag in wat anders besloten er waren lis tige middelen, die hij (hij had het gezwo ren) zou weten te gebruiken. Inmiddels was het voor goed avond ge worden. De Burger had het volgende plan beraamd Hij kende in dc stad twee ke rels, arglistige binders, die de Lange Rid derstraat bewoonden; deze zou hij voor een handvol gelds weten om te koöpen jom SPANJE. Een officieel telegram zegt dat de Mooren van het eiland Min- dano de kolom van majoor Soru, bij Pan- tor, hebben aangerand; de spaansehe troepen behaalden de overwinning. 200 mooren zijn gedood. Van de kolom S010 werd een soldaat gedood en verscheidene gekwetst. DE KAMER Brussel, 20 Meert, 3 ure nam. Er is zeer veel volk in de tribunen der Kamer aanwezig. M. BEERNAERT neemt het woord. Er heerscht de diepste stilte. Ingevolge der stemming, uitgebracht door de secties, zegt hij, heeft het minis terie gemeend zijn ontslag aan den Ko ning te moeten zenden. Eene groote meerderheid heeft zich tegen de E. V. verklaard. Zij heeft ze veroordeeld zonder bespreking, en zeker niet zonder reden. Zonderling genoeg, die meerderheid is samengesteld uit bijna een gelijk getal vertegenwoordigers van de beide groe pen dezer Kamer, alsufmen van weers kanten gelijke reden an ontevredenheid had. Men strijdt gedurende geen twintig jaar voor een gedacht, om het te laten zakken op het oogenblik dat het zou moeten gelukken. Andere redenen hebben ons ook door slaande bewezen. Het verwerpen onzer voorstellen sleept ook de noodzakelijkheid na zich, een nieuw wetsontwerp in te dienen. Eer.ige weken zullen noodig zijn om dit op te maken en te bespreken in de secties. En zoo naderen wij meer en meer het tijdstip der kiezingen, zonder dat we ge reed kunnen zijn. Een onmiddelijk aftreden scheen ons dus noodzakelijk. Ons collectief ontslag werd dan ook den 17 aan den Koning toegezonden. Zijne Majesteit, door eene ongesteld heid van Brussel verwijderd, heeft niet temin mijn schrijven ontvangen. De Koning heeft per telegram zijne aanstaande terugkomst aangekondigd. In afwachting wij door den Koning ontvangen worden zullen wij, indien de Kamer het wil, voortgaan met onze binnen 't verloop van drie dagen de schil derij in zijn bezit te hebben. Aan tegen kanting viel niet te denken, want met geld maakt men stommen. Eu was er iets dat dreigde zijne ontwerpen te vernielen, 0, eenvoudig! hij wist van welken deeg de Commandant J;ial< Spiegeleer gemaakt was. 't Voordeeligste scheen hem, eerst en vooral deze te gaan raadplegen. Hij kleedde zich oogeiiblikkelijk aan, gespte het rapier aan de zijde, stak eenige goud stukken in zijne tesch en begaf zich op weg. In de Kattcstraat gekomen, klopte hij aan de deur van Spiegeleer en eenige 00- genblikken later was hij in dezes tegen woordigheid. Na wederzijdsche groetenis- sen, sprak Dorusop geheimzinnigen toon Commandantik kom voor eene zaak, die geheim blijven moet. De muren hebben ooren, antwoordde de huisbaas. Hij stond recht, draaide de deur in het nachtslot en hernam onver schillig ik luister. Wilt gij iets doen voor veel geld? vroeg Coucke. Voor geld doe ik alles, was het ant woord. Maar zwijgen... Als een graf. Weet dan, vervolgde Dorus, dat ik in kwestie ben met zekere Breugelmans, een verwaande gek, die. Genoeg 'k weetalles! Ge verschrikt mij... Zou hij... De schilder komt pas mijne woning te verlaten... Rechtuit gesproken, Burger, het ongelijk is van uwen kant. Laat het zoo zijn, knorde Coucke misnoegd maar wat zoudt ge mij ant woorden, als ik u zegde dat ik voor het ta fereel nog heden vijf-honderd gulden wil betalen Wat raaskalt gij daar van betalen kreet de bevelhebber, rechtspringende niets volstrekt niets zult ge hem geven! Dit is heel gemakkelijk gezegd, meende Dorus maar moeilijker om uit te voeren Ik neem alles op mij, sprak Spiege leer met ernst; geef mij slechts geld en de zaak is geklonken. Dat alles is zeer fraai, zegde Coucke; maar nu zou ik, eerst en vooral, willen I weten hoe gij het aan boord leggen zult om met goeden uitslag bekroond te wor den Vooreerst, zei Jacobus, moet gij u twee behendige mannen weten aan te schaffen, die handelend durven optreden deze gaan den een of anderen nacht naar de woning van Breugelmans ik, die het huis ken, weet dat men langs den achter- lijst gemakkelijk in den hof kan, waar zich een hekken bevindt, die zij zullen moeten over klimmen om aan de achterdeur te ge raken deze is nooit gesloten. Uwe man eens binnen, sluipen op den kamergang, daar hangt het tafereel, die zij stelen, en even omzichtig als ze kwamen, verlaten zij het huis... Maar de nachtwacht De nachtwacht Snulwel waarom beu ik hier van 1100de, dan om de nacht wacht te beletten dat zij den diefstal be- merke ik doe de nachtronde kwansuis op de gestelde uur der schaking naar mijne woning komen en leg haar eenige bevelen op ondertusschen zijn uwe mannen met den buit gaan vliegen. Allo, dat gaat, sprak Dorus ziehier

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1