Vervolg der Crisis. WERELDTENTOONSTELLING VAN1894. Een en ander. ra ra ra ra Kunstnieuws. -ü- -ü- -0- HOE HET MINISTERIE GEVALLEN IS. Toen de koning op reis ging, scheen hij niets te vreezen wel zou vrijdag laatst over de evenredige vèrtegenwoor- diging gestemd worden in de afdeelingen maar nooit nog was dit voor een ministe rie van bcslissenden invloed. De ministers hebben woensdagavond, van 5 tot 6 ure, eene vergadering gehou den in het ministerie van financies, om de ïóopende zaken te bespreken. Het is niet per depeche dat de koning op zijne reis op de hoogte vani den toe stand gebracht werd. De baron Goffinet is hem nagereisd om hem de gebeurte nissen mee t<? deelen, en graaf Vanden- Steen de Jehay heeft hem den brief ge bracht, waarin het ministerie zijn ont slag aanbood. De Patriole zegt dat M. Beernaert op i april naar zijne gewezen woonst in de Aarlenstraat, verhuist. Verscheidene belgische bisschoppen hebben M. Beernaert een bezoek ge bracht. Woensdag heeft Z. E.. de kardi- naal-aarstbisschop van Mechelen eene lange bijeenkomst gehad met den ontslag gevende minister. Het komiteit der Behoudsgezinde Ver een iging van Brussel heelt donderdag morgend pogingen aangewend bij M. Beernaert, om het ministerie op zijn ont slag te doen tenigkomen. Koning Leopold, die zich woensdag te Milanen bevond, is daar gansch den dag gebleven en eerst donderdag morgend met den express van 10 ure 23 naar Bel gië vertrokken. Donderdag avond, ten 11 ure20, moest uit de statie van Brussel-Noord een bij zonderen trein naar Sterpenich vertrek ken. 't Is met dien trein dat de koning vrijdag morgend, ten 7 ure 26, moest uit de statie van Brussel (Leopoldskwartier) aangekomen is. De koningin en prinses Clementine, die in het kasteel van Laeken verbleven, zijn ten 8 1.2 ure naar het paleis van Brussel gekomen. Aanstaanden dinsdag zal de koninklijke familie terug haren in trek nemen in het kasteel van Laeken. De koning is vrijdag morgen te Brus sel aangekomen. Zijn gesprek met M. Beernaert heeft een uur geduurd. Deze laatste heeft aan den koning verklaard dat hij zijn ontslag staande hield, doch de koning heeft geantwoord dat hij het weigerde. Volgens andere bladen zou M. Beernaert den koning aangeraden heb ben, M. de Burlct te gelasten met de sa menstelling van een nieuw kabinet. Vrijdag namiddag zijn de andere mi nisters naar het palcis ontboden. Zij den ken evenals de koning dat M. Beernaert aan het bewind moet blijven. M. de Burlet heeft aan Z. M. verklaard dat hij het ontslag van M. Beernaert,niet mag aanvaarden. Zaterdag heeft in het paleis een minis terraad, onder voorzitterschap van den koning, plaats gehad. een banderol in de hoogte, waarin a jour het woord WELKOM te lezen is. Het is het werk van den talentvollen kunstenaar Van Beurden. De eerste ruiten van den reusaehtingen koepel dier poort werden gisteren ingezet. Het zijn gekleurde, met figuren doorwerk te glazen. Het effekt zal overdg van binneu op recht too verachtig zijn. s' Avonds wanneer de koepel van binnen electrisch verlicht is, zal het van buiten gezien een schoon gezicht opleveren. In de machienzaal zijn reeds de draag- balken geplaatst voor de ketels, cylinders en ander materieel der papierfabriek De Nayer, welke in 188ó zooveel bewonde raars telde, en thans met merkelijk geper- lectionneerde toesteken zal werken. *- Ook de eerste schouw, voor de vuren der stoomketels, welke de beweegkracht der geheele machienenzaal moeten leve ren is geplaatst langs den kant der Vlaam- sche Kaai. Het is een prachtig stuk i jzer van bijna 40 m, hoog. Men weet. dat de beweegkracht ook weer door de fabriek De Nayer geleverd wordt. Men is begonnen met het gebouw, waar in de Mamoetgrot wordt gemaakt. Ten slotte nog een eersteling. Van de geschilderde doeken, welke op den Kem- merichtoren de potten vleeschsap moeten verbeelden, is ook de eerste geplaatst. Deze doeken zijn geschilderd door het huis Alex Winkeler. Wij lezen in den Figaro van zaterdag De syndikale kamer van parijzer kleer- goederen en confecties zal in de wereldten toonstelling van Antwerpen prachtig ver tegenwoordigd zijn. Felix, haar voorzitter, maakt een salon gereed dat een wonder zijn zal. Tusschen het groot getal pai ijzer kleer makers, die meedoen, bemeiken wij; MM. Ainé, Paquin, Bonhomme, Calvayrac, De grauw, Méléze, Bevillon, Storck, '1 l'urbaux t Is M. Janssens, de gekende behanger der Rue Royaledie gelast is met de mon- teering van het salon. Het eerste was der rij beelden, welke de galerij der hoofdpoort moet versieren, is geplaatst. Het is een genius, houdende is geld. en is het zake dat ons plan lukt, dan zal er m komen. En hij schudde zijne nog I voorziene beurs over de tafel uit. -Tot w> as, Commandant, hervat te hij ik orens naar huis te kee- ren, mijne m\ fieleu opspeuren later zal ik in voorn verstaanbaar schrift, ken nisgeven van den bepaalden nacht, en uur. De deur viel achter den booswicht toe. Wijl het reeds vuile donker was, moest hij in de I.ange Ridderstraat nauwkeurig de opschriften der drankkroegen nazien, daar liet hier de rechte plaats was om de rech te mannen te vinden. Burger Doms wist maar al te wel waar en hij wie hij zijn moest Na lang zoeken las hij met veel moeite, op een doödversleten uitsteekbord: IN T NACHTLICHT, BY SIEGE BEENAARD ROELS verkoopt men dranck. waaronder eene kleine lamp of kaars ge schilderd was, die ongetwijfeld betere da gen beleefd had en waarvan den kladder gewis reeds lang de pijp, aan Merten had gegeven. Zaterdag avond, alvorens in vancantie te gaan, hebben Kamer en Senaat in Frankrijk zonder eenig verzet een crediet gestemd 120,000 fr., om de deelneming van fransche tentoonstellers aan oDze Ex positie te vergemakkelijken. Een voorstel der socialisten, om het cre diet met 20.000 fr. te verhoogen om meer arbeiders naar Antwerpen te zenden, werd verworpen met 359 stemmen tegen 101 Vooruit maakt groot kabaal over eene nihilitische samenzweering, waarvan de leden vergaderden in een klooster. Dat die monniken tot den Russisch- Schismatieken eeredienst behooren, voegt het roode blad er niet bij, eii aldus laat het zijne lezers in den waan dat de samen zweering plaats had in een katholiek kloos ter. Aldus de zaken in een valsch daglicht stellen, ofwel opentlijk lasteren, dat komt op T zelfde neêr. Hij zal van eerlijkheid niet sterven, Vooruit De schiet- en manoeuveröefeningen der vier afdeelingen voetvolk zullen plaats hebben in het kamp van Beverloo van 1 mei tot 10 september. De in verlof zijnde manschappen der milicie klassen van 1887. 88, 89 en 90 der 3e en 48 afdeelingen zullen op het einde van juli en op het einde van augusti voor veertien dagen binnengeroepen worden, om zich met het nieuw geweer te oefenen. De beruchte Emile Zola heeft, zooals men weet, zijn diepen afkeer voor de anar chistische aanslagen te kennen gegeven. Hij ondervindt nu echter, dat hij zelf een der grootste verspreiders ervan geweest is. Henry, de dader van den aanslag op het Café Terminus, leest in zijne cel Zola's Germinalen hij verklaart dat door dit boek vele anarchisten moeten gevormd zijn, en dat Zola den bommenwerpers daarin ook den weg heeft gewezen. Henry heeft vele zinsneden van dit zoo slechte boek onderschrapt. In verlof. Senaat en Kamer zijn in verlof tot 3 April. Die eenige dagen rust zullen niet ten onpas komen aan den ko ning om op zijn gemak een ministerie te vormen. Goed, mompelde Coucke, hier is het dat de kwanten huizen en binnentreden de, sprak hij Elk 'nen goedenavond Baas, breng mij een potteken bier. Aan het helder flikkerend haardvuur zaten twee personen met den rug naar de deur de eene was Nest. Lat, die aldaar zijne kosten kocht; de andere, die opstond, Nard Roels zelve. Beide waren slordig ge kleed, en de loensche blikken welke zij op de prachtige kleeding des Burgers wier pen, voorspelden weinig goeds. Nard Roels en Nest Lat, zoo sprak Coucke, na een malsche teug gedronken te hebben; het zal u wellicht verwonderen dat ik u zoo goed ken.Daar hij geen ant woord ontving, vervolgde hij, de s'em ver- hefiende Het is bij u hierbinnen (en hij wees op zijn hart) zoo zwart als pek Gij zijt twee binders van de ergste soort De schurken sprongen tegelijk ver schrikt recht en staarden met verbazing naar den man die zoo stout spreken 'durf de en hun toch lachend en uitdagend stond aan te staren. Dit gek wezen kunt ge wel daarla ten, sprak Dorus lachende ik weet meer De slapers. Een reiziger, die in een trein in slaap was gevallen en alzoo voor bij de statie geraakt was, voor welke hij een koepon had, is door de rechtbank tot 21 fr. boete veroordeeld om gereisd te hebben zonder regelraatigen koepon. Bericht aan de slapers. Ledeganck's Standbeeld. De ge meenteraad van Eekloo heeft, op voorstel van vier zijner leden, met 9 stemmen te gen 1 het, volgende besluit genomen 1" Er zal, binnen de stail Eekloo, een standbeeld opgericht worden aan den dich ter K. Ledeganck 2° De gemeentelaad zal, buiten allen partijgeest, eene gemengde kommissie be noemen om dit plan ten uitvoer te bren gen. Het beeld zal denkelijk op deGroote Markt opgericht worden. -[]- erleden dijnsdag zijn de postzegels van de tentoonstelling van Antwerpen, van 10 en 25 centiemen te koop gesteld. Ze zijn zoo leelijk niet als die van 5 centiemen. Een onderluitenant van het belgisch le ger heeft een velocipeed uitgevonden, die men zal kunnen plooien en op den rug dragen. Die uitvinding zou, naar het schijnt, den militairen velocipedendienst grootelijks bevorderen. M. de minister van binnenlandsche za ken heeft aan eenen kunstenaar van ta lent, professor Jaak De Braekeleer, het borstbeeld besteld van Ferdinand De Brae keleer, den schepper van de hedendaag- sche genreschilderiug, om hetzelve te plaatsen in de galerij der Académie de Bel- gique. Dit werk kon voorzeker aan geene betere handen worden toevertrouwd. Het is tevens eene verdiende hulde aan den afgestorven meester. Eene schoone huldebetooging werd ver leden maandag gebracht aan den geken- deu tooneelschrijver Pieter Geiregat, van Gent. Het feest had plaats in den Minnards- schouwburg dier stad. Er werden verschil]ige zijner stukken opgevoerd. 2 t lessor M icheels hield eene redevoering, waarin hij den .vurkzameu levensloop van Geiregat schetste en hem tevens een bronzen kunstwerk en andere geschenken aanbood. Historische Praalstoet te Gent. De le den van het bestendig comiteit hebben het program van den stoet vastgesteld, waarin een zevental wagens voorkomen' De stoet, welke met de Gentsche Feesten zal uitgaan, is getiteld GENT DOOR DE EEUWEN HEEN. Het ware te lang al de nummers op te sommen, bepalen wij ons met te zeggen dat de opvatting van den stoet, de ontwor pen samenstelling der wagens en groepen, uiterst welgelukt zijn, en halen wij eenige onderwerpen aan, welke door praalwagens zullen voorgesteld worden. De stichting der stad Gent; bouwing van het Gravenkasteelhet Belfort en de Ge meentevrijheid; het groote zegel der ge meente; de geboorte van Keizer Karei; V\ ïllem I, stichter der hoogeschool en der haven van Gent, enz. Tot slot zal men eenen bij uitstek prachtigen wagen kunnen bewonderen, gewijd aan Leopold I, aan de drie groote nijverheden onzer stad, waar onder de bloemkweekerijalsook aan onzen tegenwoordigen koning, Leopold II. met eene schets van zijn grootsok werk de Congo, n In den stoet komen ook groepen voor van Keizer Karei, hét Bezoek van Eduard III, koning van Engeland, Jocob en Phi lip van Arte velde, Lieven Bauwens, enz. Onnoodig te zeggen dat de gilden van Am bachten en Neeringen een ruim deel van den stoet innemen. Met genoegen heeft men vernomen dat M. Lippens, burgemeester van Gent ge neigd is aan den gemeenteraad eene milde toelage te verzoeken; het Staatsbestuur zou insgelijks in evenredigheid eene belang rijke som gevraagd worden. Men schat de onkosten van het inrichten van dergelijken stoet op ongeveer 80,000 frank. Lr zijn twee uitgangen bepaald, eu in dien de giften der inwoners genoegzaam bedragen, zal de stoet, die eene massa vreemdelingen binnen de muren onzer stad zal lokken, eene derde maal een aantal straten doorkruisen. erseheidene maatschappijen hebben reeds de vorming en samenstelling van eene groep op hunne eigene kosten geno men. Men zal ook personen hebben die zoo welwillend zijn hunne kleedij zelf te be kostigen. Het getal bijtredende maatschappijen en muziekkorpsen overtreft reeds de honderd. Inden stoet, zullen er groepen zijn. d ie liederen zingen. Men diene wel in acht te nemen dat al degenen, die willen bijdra gen tot het wel gel uk ken dezer onderne ming, waarvan het hoofddoel is de gentsche ueering te bevoordeeligen, den arme eveumensch te gedenken enden kunstroem onzer stad staande te houden, zich moeten gedragen aan het oordeel der technische commissie. Nog nooit zal men zoo iets puik gezien hebben. Men wedievert om in luister en aantrekkelijkheid de stoeten te overtreden van het Landjuweelvan Antwerpen, Ka- rel de Goede, van Brugge, de Graven van Vlaanderen, van Gent. Met eenparigheid van stemmen is er besloten toelagen en diplomas te verleenen aan de deelnemende maatschappijen, maar geen premiën uit te loven. dan een van 11 vermoeden zou doch hebt geene vrees, want u verraden, dat wil, noch zal ik niet Wij hebben elkander noodig en moeten er toe komen elkander te 'verstaan. Wie zijt gij toch vroeg Nest ach terdochtig. Mijn naam is Theodorus Coucke, vrije Burger, die u plechtig beloof goede zaken te zullen beramen in uw aller voor deel. Ziehier mijne hand... Wat wilt ge meer De schelmen aarzelden nog de hun toe- gestokene hand te aanvaarden eindelijk toch, half overwonnen, voldeden zij aan des Burgers verzoek, waarna deze zegde Drommels! het heeft niet weinig moeite gekostNu wij echter vrienden ge worden zijn, gaan wij kaarten 0 tafel spelen. Wijl Dorus zich tot spreken gereed hield, deden de fielen hunne korte pijp- kens vuinzen; Nard langde eene kleine bolvormige flesch uit den toogrek, en schonk van dezes inhoud drie kroesen proppensvol. Vriendenriep Nest, zijne kroes om hoog stekende dat gaat op ons lang le ven Ja, en op de gezondheid van onzen nieuwen makker kreet Roels. Lat en Nard dronken hun glas half le dig Dorus stak er even zijne lippen aan, riep met kracht Op onze eeuwige verbroedering ka- maraden, ik ben u hier komen vinden voor, wel is waar geen vet gansje, maar om mij een kleine dienst te bewijzen. En de laffe schurk herhaalde op zijne manier de handelwijze van Pieter Breu- gelmans. Men beraadslaagde dan hoe men het schikken zou, het tafereel in des Bur gers bezit te brengen hij beloofde aan elk vijftig franken en dacht het overbodig van mislukken te spreken, immers des schilders woonst was, tot eene inbreuk, door hare ligging uitermate wel geschikt en slechts betrokken door eene ouae weèr- looze vrouw en den schilder, die men wel zou tot zwijgen brengen. Maar de nachtwacht vroeg Nard. Geeu enkel hannekenuit zal in dien nacht langs de Werf kapel komen. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2