z mm In ons Land. Zondag 8 April 1894. 5 centiemen per nummer. Ist" Jaar N° 25 Politiek Overzicht. burger Kerkelijk Nieuws. BILLIJKE GRAMSCHAP. y. z. Dl SA21TTD J%ee 8|>e. IVec .\Ioln. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blacl verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKERUITGEVER P.-J. VAN NUFFEL, GETÏTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamen. fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac eoord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 8 April 1894. FRANKRIJK. De kardinaal aarts- foisscliep Richard van Parijs, heeft van den russischen generaal Bogdanowiets, naar aanleiding van de ontploffing in de Made- leinekerk te Parijs, een telegram uit Sint- Petersburg ontvangen, waarin het omko men van Pauwels door zijn eigen bom.zon der dat iemand anders gekwetst werd als eene wonderdadige uitwerking der God delijk Voorzienigheid aanzien wordt en tevens als een teeken van Gods bescher mende hand over Frankrijk, zoodat lnj meent namens alle russische vrienden van Frankrijk den aartsbisschop van de fran- schc hoofdstad geluk te moeten wenschen. De kardinaal antwoordde met levendige dankbetuiging vo©r deze godsdienstige sym pathie fan den generaal en voegde daar den wensch aan toe, dat God devereemgingder beide volken steeds inniger make en rijk moge zegenen. VEREENIG DE STATEN. In den noord-amerikaanschen staat Zuid-Garoli- na vooral in de steden Darlington en Ho rt-nee, heelt de policie het thans zeer hard verantwoorden Volgens eene in 1892 uitgeveerdigde wet ma" in dien Staat sterke dranken al leen verkocht worden door van wege den Staat erkende personen, terwijl de Staat /elf voor het binnenlandsch gebruik de éénice stoker of fabriekant wezen zou Weldra (Uitstonden nu geheime stokerij en en kwam ook de geheime verkoop veel voudig voor. Toen nn de policie allerwege huiszoekingen begon te doen en daarbij eene vrouw mishandeld werd door eenen agent, die wel veroordeeld werd, maar van den gouverneur genade kreeg, berstte de wolksverontweerdiging los. Vrijdag kwam bet te Darlington tot eene bloedige botsing, waarbij volgens de N.-Y. Herald een twintigtal policie-agenten wer den doodgeschoten! Het aantal dooden en gekwetsten aan weerszijden was in elk geval zeer groot, en de policie delfde het onderspit. Zij moest de wijk nemen naar de moe rassen buiten de stad, waar zij ook zondag nog zat, terwijl de oproerige menigte haar omsingeld houdt. Zelfs een gedeelte der milicietroepen heelt gehoorzaamheid ge- weigerd Met het trouw gebleven gedeelte des le- gers rukt de gouverneur thans naar Dar lington op, welk distrikt, met dat van Ho- rencc, door hem in staat van beleg is ver klaard. eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL's TIJD. DE KAMER Zitting van Dijnsdag, 3 April. Een schrik van volk. Al de plaatsen be zet. Bijna al de Kamerleden zijn aanwe zig. M. de Burlet, voorzitter van 't nieuw ministerie, doet zijne openingsrede. Ilij wordt, evenals de twee nieuwe ministers Begerem en De Smedt-De Nay er hartelijk geluk gewenscht. Ook M. Beernaert is aan wezig. Mde Burlet behandeld het aftreden van M. Beernaert en hoopt dat de Kamer het nieuwe ministerie zal bijstaan. M. Woeste noemt het nieuw kabinet een ministerie van eeudraeht en drukt de hoop uit dat al le redenen van verdeeldheid zullen van kant gesteld worden. M. Beernaert legt uit in welke omstan digheden hij afgetreden is. Hij vindt het nutteloos te redetwisten over de samen stelling van het kabinet, en zou veel liever zien dat de linkerzij uitlegging gaf over de verbonden die zij met het socialism gaat sluiten. Nemen nog liet woord de heeren Graux, De Reu, Bara, Féron, Cartuyvel* en baron Suoy. Zitting van Woensdag, 4 April, De Kamer begint de bespreking over de artikels der nieuwe kieswet, di<e door den Senaat gewijzigd geweest zijn. Het meereudeel dier wijzigingen worden zonder veel aamorkingen goedgekeurd. Eene lange woordenwisseling ontstaat over de kwestie van de kieswoonplaats. Er word bepaald dat die woonplaats is, daar waar de kiezer het dikwijlst met zijn gezin verblijft. Het artikel betreffende de uitsluiting der beboeftigen, wordt gestemd als volgt Mogen niet opgeschreven worden op de kiezerslijsten, noch toegelaten worden tot de stemming, degene die opgesloten zijn in een toevluchtshuisdaarenboven mogen zij op de lijsten niet ingeschreven worden binnen de driejaren, volgende op het ver trek uit het gesticht. Door toevluchtshuizen, deed M. Bege rem, minister van justicie, aanmerken, moet men verstaan de gestichten voor landloopers en bedelaars. De Kamer besloot donderdag het wets ontwerp, betreffende de provinciale kiezing te bespreken. De zitting werd ten 5 ure 10 geheven. SENAAT. Zitting van Dijnsdag, 3 April. De Senaat heeft dinsdag insgelijks zijne Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. I Wanneer wagen wij den aanslag Ik zou hem liefst stellen op over morgen nacht, meende Nest; dien da* moet ik gaan dorschen bij pachtei Geerts, te Erondegemdan zal men weinig ver- moeden dat ik, na zulke taak, nog goas- ting heb 's nachts te gaan mbreken. Van mijnen kant, zegde Koels, >k sluit miin huis en maak de buren wijs dat ik naar Meldert, bij mijne moei ga en slechts zeer laat zal terug zijn Gelijk gij begeert, antwoordde de grootste der drie schelmen geeft mij nu inkt en een vel papierik behoef eenige regels te schrijven, om alles wat de nacht wacht aangaat, in regel te stellen... Spoed u wat, baas, ik moet noodzakelijk te huis zijn; mijne vrouw verkeert op ditoogen blik in geen benijdenswaardige toestand. Uwe echtgenote? sprak Nest, zijn pijpje in den anderen kant van zijn mond duwendis zij vandaag niet berecht Ja, antwoordde de hardvochtige ke rel wie weet, of zij nog den dag van mor gen aanschouwt. Middelerwijl schreef hij de volgende woorden Tnadnammoc, Ed kaaz nav ned ijredlichs-latsfied, si po negromrevo mo fle neru dletseg. Sud po new,u tsop tem ed thcawthcau. Sübod. Na dit geheimzinnig briefje geschreven te hebben, vouwde hij het in vier plooien en sprak Nest, geef mij die hoed en kapman tel... Ik ga in de straat zien om iemand te vinden, die dit ter zijne bestemming wil brengen. Goucke draaide zich in den zwaren man- werkzaamheden hernomen. M. Van Ocker- hout ondersteunde een verzoekschrift, waarin de vertaling van het staatsblad in vlaamsch gevraagd wordtM. de Coninck zegde dat hij ook de vertaling der Kamer verslagen zal vragen. De bespreking der begrooting van oor log werd vervolgens hernomen. M. van Put voerde onder ander het woord, en sprak ten voordeele van een "rijwilligers- leger, des noods volledigd bij middel der loting. M. Baron Bethune sprak in den zelfden zin. Zitting van Woensdag, 4 April. De bespreking der begrooting van oor log heeft nogmaals geheel de zitting inge nomen. M. Lammens voerde onder ander het woord, en verklaarde zich part i jganger van den vrijwilligersdienst, maar indien dit niet voldoende is, denkt hij dat men den persoonlijken dienst moet invoeren, om de socialisten te beletten van te schreeu wen dat de arme klassen alleen de bloed- balasting betalen. Hij hield er aan, zoo be sloot hij, die verklaring te doen, omdat bet waarschijnlijk den laatsten keer is dat hl in den Senaat het woord zal voeren. Heden Zondag, H. Terpori- u>; maandag, H. Waldetra- disdijnsdag, H. Leo de Groote woensdag, H. Juli anus donderdag, H. Urs- marus, ouden beschermhei lige van Aalst vrijdag, H. Hermeuegildis en li. Tibur- tius. Verleden dijnsdag is de Feestdag gevierd van Sint Jozef en O, L. Vr. ten Druiven, van 't ka pelleken van de Werf. 't Is op die plaats Jat Aalst zijnen oorsprong genomen heeft. In de tijden dat het Heidendom hier nog zijnen scepter zwaaide, ontvlood het water des Denders zijne oevers en overstroomde gansch liet kleine plekje, die alsdan den naam droeg van Al-oost, naar aanleiding van zijnen vruchtbaren grond. De inwoners namen hunnen toevlucht tot God eu, zie eeu wonderschoon Lieve-Vrouwbeeld, op prachtige druiventakken rustende, komt den stroom afgevaren en de waters zakken. Ditzelfde Beeld wordt thans nog vereerd. De opstellers van Klvkke Roeland too- nen in hun nummer van Zondag 25 Maart tel, trok den hoed diep in de oogen en was de straat op. Hierbuiten was het pikdon ker, maar jn de verte hoorde hij heschei- delijk het gestrompel van houten kloef- fen, geruzht welke steeds nader kwam, en na eenige oogenbiikken wachtens, zag hij duidelijk dat het eeue vrouw was uit de volksklas, draagster van een korf en stee- nen kruikje. De Burger verborg uog dieper zijne val- sche wezenstrekken, en vroeg, zoo vrien delijk hij maar kon Vrouwke, waar gaat gij in dit late uur zoo nog naartoe Wel, sprak het moederken, op sterk aalsterschen tongval'k göön ek ik om winkelgerief, om kaffé, boeter, eu zovoesj Zoudt ge mij geen dienst willen be wijzen De vrouw, die niemand anders was dan meken Geétrui, knikte toestemmend. Draag dit in de Kattestraat bij Ja cobus Spiegeleer, die van elk wel bekend is... en ziehier iets voor uwe moeite. Deze woorden waren nog niet koud toen de Burger reeds spoorloos verdwenen was. De vrouw bleef beteuterd staau kijken. 11., dat zij ten hoogste door liet verwer pen, in de sectien, van de E. V. verbit terd zijn geweest. Zij sparen aan onzen achtbaren vertegenwoordiger Woeste de beleedigingen niet, en misprijzen zelfs geene lasteringen. Die gramschap is voor hen zeer billijk: hunne polemische wijzen zijn het min. Immers, de E. V. moest de scheuring in de katholieke partij van 't arrondisse ment Aalst brengen en eene kleine min derheid stemmen zou genoegzaam ge weest zijn om een zeteltje in de Kamers aan de heeren Van Langenhaeke en con- soorten te geven. Men kan niet onbaat- zuchtiger wezen Volgens hen is M. Woeste de schuld van alles wat er gebeurde. En het is waarlijk niet lief van wegens hem van geene plaats aan die heeren te willen voorbereiden. Ook laten zij hem weten dat zij voornemens zijn hem in de naaste kiezing niet meer te erkiezen. O sulach- tigheia Zij beweeren dat M. Woeste met de li beralen der Kamera eene samenzweering zou aangegaan hebben die het ministerie moest omverwerpen, zonder na te zien dat op 75 stemmen tegen de E. V. er 20 liberalen waren en dat er op 49 voor de E. V. er 22 waren die aan de liberale partij toebehoorden. Waar is de samen- zweering Maar van cijfers moeten die heeren niet weten. Zij trachten maar eene gele genheid te vinden om onzen achtbaren volksvertegenwoordiger te bestrijden en hem door oneerlijke lasteringen in de oogen zijner kiezers hatelijk temaken. Maar dit is misgerekend. Men laat zich zoo gemakkelijk niet door eenige heb- zuchtigen misleiden. Hunne plaats is in de Kamer nog niet geteekend en waarlijk zullen zij er nog lang mogen naar wach ten En in hetzelfde blad, waar zij den heer Woeste beschuldigen van eene sa menzweering, verwijten zij hem in 1884 verplicht geweest te zijn het ministerie te verlaten en zingen zij den lof van den koning, alsdan door het liberaal ge schreeuw verveerd. Het is ons niet mogelijk van al de an dere lasteringen, door de heeren Van Langenhaeke en Van de Velde tegen M, Woeste in hunne gazet uitgebraakt, op te nemen. Maar dat zij goed overtuigd wezen dat zij zich zeer vergissen wan neer zij denken dat die beleedigingen ons het vertrouwen in hem ontrekken. Met hem tegen hen te verwisselen, zouden wij een te groot verlies ondergaan. Wat is dat voor eeu aardig geval! sprak zij; eu wat duwt hij mij daar in de hand Zij ging tot onder eene vuile lamp die aan een ijzeren staaf wiegelde en bemerkte bij de flauwe klaarte welke deze afwierp, in hare geopende hand twee schoon© zilver stukken. Zilver! kreet zij voor zoo een kleine dienst E11 wat zou het briefje van den geheimzinnigen man wel behel zen? Ik wil bet weten eu dit bij den Op perbevel hebber dragen, alvorens Kreugel- mans het gelezen heeft, dat doe ik niet En als door de hand der Voorzienigheid voortgedreven, zette de vrouw het, on danks hare stramme beenen, op een loo- pen, naar haar huis, waarin zij wejdia afgemat op eenen stoel nederzeeg. Na een weinig bekomen zijnde, herwon zij de kracht om den schilder beneden te roepen. Deze verschrikte geweldig toen hij de 011- steltenis zijner pleegmoeder bemerkte. Wat isu overkomen? gilde hij om Gods wil, spreek i Voor alle antwoord ontving hij het ge heimzinnig briefje. Hij rukte het met ge jaagdheid open, liet er eene wijl zijne blikkeu over dwalen, draaide het langs

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1