Opheldering. Dinamiet te Parijs. Kunstnieuws. -u- Een en ander. ra ra ra Verschillend Nieuws. Gazette ran Acht, ge zijl zeker gepas seerde Tver k in groef geweest Hoe dat. liesle tnerischen Wel. dat wij u zaterdag avond niet gewaar en wierden. Ah! wij hel bon liet vast en gaan u verklaren boe bet kwam dat wij niet ter perse geraakten. Goaehte Lezers, wij zijn veranderd van woonst chaiv-'é de domi cile, zegt de waal wij woonen nu op de Nieuwst raat poortX" 149. die-l>t bij den (ientscbensleenweg die een greote ïol speelt in onzen romnntiscben feuilleton wij schrijven deze regels op St.-Jozcf>pro- cbio, lu round om zijne Leeuwen van On derpastoors. Moeten wij u zeggen wat al beslommeringen oone verhuizing mee brengt? O'ondervindt dat aan uw zei ven. Dat is waar. Den transport van persen, lette ren. steen en. kassen, rayons, meubels, winkelgerief, pottekarie, etc.. etc., dat uwen kop ten langen laatste als op eene spille draait. Zoo is 't Gazelle.... maar. de, Nieuw- straatpoort,... is dat niet 't enje der we... Ob! oh! we! ekskuus, mensehen, 'l is daar een prochie van .800O zielen en allemaal brave, gedienstige n deftige Oelairen. z'Halen er eere van. En zijl ge daar wel g'installeerd Wel Jaan men ontje, taroef met. den zoteen werk buis gelijk een balie, te mid den van velden, geboomte en weiden als ge langs de volk rijke Koolslraat wandel, u gaat, ge ziel onzen florantigen bouw voor uwen neus stam. En daarbij een hoi aan thuis ex1 ra-ordinaire. Zoodat bei er gezond en aangenaam is Gezond en aangenaam en nog wal anders! Wanneer gij eens met goed weer langs ginder overkomt, zullen wij u dat zoodanig wel uitleggen dat ge zult uitroe pen Gazette, g'hebt milliuonkooien goed gehandeld!,. Als ge komt, it is daar bi y zullen varksken leiden en een potje gaan pakken in den Posthoorn of in 't Molekkn. Aangenomen; gij moogt ons ver wachten. Maar zouden uwe kalanten or niet op zien om zoover te komen Luistert, beminde Lezers, wij zeg gen n dit: Die gaarne bij ons komt. komt toch. Wij hebben exempels aan u en aan al onze hoogacht bare Vrienden die bier reeds geweest zijn: 't was bier zondag.met Appoloniakermis als processie. Daarbij '1 is in bet schoonste van 't jaar en den om trek is een der schoonste wandelingen die men uitdenken kan... Wij hebben, zon- der ons zeiven te Hatlecren. l"t bier toe met onze Kalanten wel gehandeld en zijn verzekerd dat zij nu o]> geen stapken min of meer en zullen zien om óns mot hunne orders tc vereeren. En hoe is 't met ons geliefd Gazetje van Aelst? Op zijn maskens achtbare Vrien den. dank voor uwe attentie. Er gaan ver anderingen en verbeteringen komen. Van deze week af, worden langs alle kanten gratis proefnummers rondgezonden wie op ons bureel een abonnement neemt mag gratis eene aankondiging plaatsen; de prijs blijft 2f)0 voor een geheel jaar en dan ontvangt men bet blad des zat onlangs te huis. Afzonderlijke nummers kosten 0.0"». wederzijden om en vroeg eindelijk moede loos - Hoe kwaaint gij aan dit drollig ge schrift V Geert ruide vertelde dan boe zij om win kelwaren gaande, het stbrift. benevens twee zilverstukken, in de Lange Bidder straat, ter hand gesteld werd, met uitdruk kelijk bevel liet aan den Commandant Spiegeleer te bestellen. Spiegeleer... Lange Ridderstraat..., murmelde Pieter: en gij kent don persoon niet die u dit ter hand stelde Wij hebben elkander niet berkend. En toch wil ik welen, sprak do'tón- geling gramoedig, wat het vel papier be helst.... Hier staat een baudteeken, dit is mij zeer duidelijk... Welnu, dit moet ik ontsluierd hebben, al vond de morgen stond mij nog wakend De oude vrouw aanstak eene tweede kaars, om zoo doende dacht zij, de letters leesbaarder te maken Dan verliep eene halve uur in bange stilte, toen plotselings o]) het w ezen van Breugelmans een zweem van blijdschap verscheen en roepend op sprong Donwij zullen ons devoiren doen en trachten u vele Lezers bij tc brengen. Hartelijk Dank!... En Zondag ver wachten wij u op onzen Buiten. O In de zitting van 21 Maart der Konink lijke Vlaamse lie A kademie is lezing gege ven van eenea brief van den heer minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs, waarin hij bericht dat hij den beer G. Kasteleyn. beeldhouwer te Gent, gelast beert met de vervaardiging des borstbeelds, in marmer, van wijlen F. Snellaert, voorde ontvangstzaal der Ko ninklijke Vlaamsche Akademie. Geschenk der ministers. Verle den zaterdag hebben al de leden van het oud-kabinet hun portret laten naken, met liet oog op het geschenk dat zij M. Beer- naort gaan aanbieden, en dat, zooals men weet. bestaat in liet portret, van M. Beer naert, omringd door de portretten zijner collegas. -tl- Pri.ts van Rome. Zes en twintig mededingers hebben zich in de Akademie te Antwerpen aangeboden vóór den voor bereidenden kampstrijd voorden prijs van Home, die in 1894 plaats grijpt voor de beeldbouwkunde: 9 van Antwerpen; 9 van Brussel; 3 van Gent: 2 van Luik 2 van Leuven en 1 van Yperen. -[]- Een kunstdraaier der stad Gerit, de ge naamde .1. C. Vremdt, beeft voorde We reldtentoonstelling van Antwerpen een wonderbaar kunstwerk vervaardigd. Op eene dunne spil van omtrent lm40 hoogte lieert hij de fijnste versiersels aangebracht. Kelken zoo fijn als schavelingen, bloemen op lichte gedraaide stammen, platen, enz. Het geheel komt verbazend voor. Nooit beert men, in lindenhout. zulk meester stuk gemaakt. De werkman, een echte kunstenaar, die dit meesterstuk gedraaid en uitgedacht heeft., besteedde er 6000 uren aan Wij hopen dat hij te Antwerpen de be looning zal ontvangen welke hij ten volle verdient. -ti- Festival. Dé stad Antwerpen richt ter gelegenheid der Wereldtentoonstelling van 1894. haar 10° bestendig festival in. Hetzelve wordt aangeboden aan al de zang fanfaren-, harmonie- en symphoniemaat- schappijen van bet land en den vreemde, en zai plaats hebben de zondagen der maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September. Elke maatschappij, mag voor hare deel neming, den dag kiezen die haar het best bevalt. De waarde der premiën en medal iën be draagt meer dan 8000 frs. De eerste pre mie is 1000fr. voorde maatschappijen en 200 fr. voor de bestuurders. Groote feesten zullen te Antwerpen plaats hebben tijdens heel den duur der Wereld tentoonstel ling De maatschappijen, die het prospectus niet zouden ontvangen hebben, gelieven hetzelve per postkaart te vragen aan den heer burgemeester der stad Antwerpen. Het. getal staatsministers beloopt thans Ah, eindelijk ik heb het handtee- ken gevonden Zie, ik lees verder... Hemelmag ik mijne oogeri goloovcn Wat ongeluk bedreigt ons V kreet de verschrikte vrouw. O, 't is afschuwelijk!... dit hand- teeken... begin het van de laatste letter te lezen... Ik kan geen O zoo groot als het bel fort. Luister, moeder Commandant, De zaak van den schilderij-diefstal, is op overmorgen om elf ure gesteld. Dus op uwen post met de nachtwacht. Dorus. Barmhartige God! Burger Dorus, een dief... En Spiegeleer w Laat óns moed scheppen, moeder. De goede God heeft de plannen der boozeri verijdeldonder zijne hoede kan ons geen kwaad overkomen. Doen wij, alvorens slapen te gaan, nog een goed gebed en waclitén1 wij den dag van morgen af, die I tien, namelijk: MM. Frere-Orban, Bara, Nothomb, I.ambcrmont, De Lantsheere, T'Kint de Roodenbeke, Guillery, Woeste, Beernaert en Lejeuno. M. Beernaert, gewezen minister van fi nancies heeft donderdag namiddag aan zij nen opvolger M. de Smet- de Naeyer de re kening van 's lands financies overhandigd. Volgens men zegt, zijn er thans 47 miljoen in kas. De liberale Gazette van Brussel heeft de benoeming van M. Lejeune tot staatsminis ter beknibbeld. Indien men zoo voort gaat, zegde zij, do titels van staatministers te verleenen aan Lejeune's, zal die titel spoedig belachelijk worden. Le Peuplc antwoord daarop te recht dat M. Bara sedert lang wel staatsminister is, en dat hij als bekwaamheid en rechtsken nis nog niet tot aan de schenen van den gewezen minister Lejeune komt. Wel gezegd De groote legeroefeuingen, welke velle den jaar uitgesteld werden, zullen dees jaar plaats hebben in het begin van sep tember. De vierde legerafdeeling zal er aan deel nemen en een krijschmarsch doen van het kamp van Beverloo naar Brussel. De vijand zal verbeeld worden door de garni- zoens van Hasselt, Diest, Leuven en Brus sel. Voor het aanstaande huwelijk van prins Karei van Hohenzollem met prinses Jose- phina, worden te Brussel verwachtde ko ning van Saksen, de koningin van Neder land, prins Heinrich, broeder van den duit- schen keizer, de hertog van York, zoon van den prins van Wales, de kroonprins van Italië, de hertog van Aumale, de her tog van Orleans en prins Victor-Napoleon. De hoven van Oostenrijk, Portegaal en Spanje, alsook de President der Republiek, zullen vertegenwoordigd zijn door buiten gewone gezanten. De hertog van Aumale zal een der getuigen van de bruid zijn. Als eene plaag onzer eeuw mag voorzeker het alcoolism gerekend worden. Elke dag wordt er voor 12,135,597 frank uitgegeven aan sterke dranken, waarvan 316,150 fr. ajléen voor den genever. Ziehier inderdaad de officiëelle cijfers van hetverbruik en dejaarlijkscheuitgaven. Verbruik 67.259,000 liters. Algemeene uitgave: 442,963,000 frank: Dat wil zeggen een hall milliard jaarlijks verloren voor de zedelijke en stoffelijke verbetering van het volkvoor liet sparen voor den handel en nijverheid buiten den verkoop van drank, het is een half milliard verkwist om gevangenissen te bevolken 74 dronkaards op 100 veroordeelden om onze bedelaarshuizen te vermeerderen 79 dronkaards op 100 verblijvenden om 80 zelfmoorden te geven, veroorzaakt door de dronkenschap, en 45 gevallen op 100 van zinneloosheid, gevolg van den alcool. Ziedaar den toestand door 150,000 her bergen en het jaarlijks verbruik van 70,000,000 liters alcool in België gebracht! En als wij eens onderzoeken welk nadeel dit na zioh sleept onder opzicht van gezond heid en werk, moeten wijde pogingen loven van den Nationalen Bond tot bestrijding van het alcolism, die in deze w erking geen ander doel heeft dan dat gevaar te doen in zien en het eigen belang van 's werkerstoe stand aan elkeen te wijzen. ons raad brengen zal. Het zij zoo, zuchtte de vrouw. Neen, de tw ee zilverstukken hadden die mcnschen niet blijde gemaakt, niet waar III. Twee Lijken. Keer af van 't verleidend metaal, uwe oogen 't Zal uw hart verdrongen Het goud is de hron van alle kwaad. Van woeker, moord en broederhaat. (De Dichter en zijn Droombeeld. Conscience). Meken Geêtrui zat in hare keuken te spinnen. Blijkbaar moest zij veel lijden, want een pijnlijke angst stond op haar diep gerimpeld gelaat te lezen bijwijlen hief zij het. hoofd op en tuurde naar den trap, welke tot. de kamer van Breugelmans kronkelde. Hoopte zij haren lieveling ie der oogenblik te zien benedenkomen, of waren het slechts hare gepeinzen die haar onwillekeurig deden opzien? Het eerste was waar. De kunstenaar verscheen op den trap en riep haar een hartelijken Goeden dag! toe; daarna zette hij zich BRUSSEL. Eene polieie-agent van Schaerbeek vond een dezer nachten een dronken persoon, op eene bank langs den openbaren weg zitten slapen. Hij ging er naartoe en schudde hem. Abcnnc! riep de dronkaard. De agent schudde opnieuw. jlbonné! klonk het nogmaals. Nu riep de agent hem toe dat. hij van trein moest veranderen. Waar zijn wij? s Te Nijvel. Duiveis ik moet naar Dooruijk Nu werd hot den man eerst duidelijk dat hij op eene bank der L'ndtsplaats zat tc snorken in plaats van op den spoortrein. Hij stond open ging henen, doch een half uur later was de agent verplicht hem aan te houden omdat hij ruzie maakte met eencu baanwachter, die hein wilde beletten over den spoorweg te gaan. Woensdag avond, rond 8 1/2 ure, heeft aan de restauratie Fayot. te Parijs, een dy- nainietaanslag plaats gehad, t' Is eene welbekende restauratie, die op haremuren nog dees opschrift draagtAncien hotel de V Empcrcur. De restauratie Fayot is gelegen tegeno ver het gebouw van den franschen Senaat. Zij heeft drie gevels op straat, namelijk in de Tournon-, de Vaugirard en de Conde- straten. Gp het einde van het keizerrijk werd dit huis druk bezocht, en thans nog bezit het eene groote kliënteelvooral uit de liooge politieke ofletterkündige wereld, senateurs en leeraars der hoogerë onder wijsgestichten en universiteiten. Kort na 81/2 ure 'savonds, werd tot in de verste wijken van Parijs een geweldige slag gehoord. Eene bom was ontploft onder een der vensters van de restauratie Fayot, langs den kant der Condestraat,. De ont ploffing had de vensterruiten der restaura tie en die der naburige gebouwen, waaron der t:'Paleis van den Senaat doen springen. Eene drankslijterij tegenover de restau- retie had vooral erg geleden. Groote spie gelruiten van een centiemeter dik wan n in gruis vergaan Binnen was alles verbrijzeld en overhoop geworpen. Er waren geen ruiten meer nan de verdiepen. Gelukkig is geen der talrijke kalanten, die zich in de drank slijterij be vonden. getroffen geweest. De prefekt van policie heeft' zelf. kort na den slag, een onderzoek ingesteld. Hij heeft den schildwacht aan het paleis van den Senaat ondervraagd, doch de soldaat heeft niets gezien In de Toumonstraat waren twee perso nen aangehouden geweest, die na de ont ploffing vluchtten, docli zij hebben hunne onschuld kunnen bewijzen. De policie volgt verscheidene sporen. Een gast van den drankslijter uit de Condestraat verklaart drie mannen te heb ben zien wegvluchten. Het nieuws der ontploffing had zich spoe dig in Parijs verspreid, en overal eene die pe ontroering verwekt. Eene ontelbare me nigte begaf zich aanstonds naar de plaats der ram]), doch de policie had spoedig al de naburige straten afgesloten. Niettemin bleef er tot laat in den nacht veel volk in den omtrek. Ah Parijs, ah Frankrijk, gij wilt tot God niet terugkeeren. De anarchisten zullen er u wel toedwingen aan tafel om te ontbijten. Welnu, Pieter, vroeg de vrouw; heeft de nacht u raad aangebracht Ja, moeder, zei Breugelmans, ik heb een ontwerp opgevat, welke ik aan uwe beoordeeling onderwerpen wil, alvorens het uit te voeren. Misschien hebt gij ook al een goeden inval, en deze bij mijne denkwijze gevoegd, zoo... Eilaas! kermde de goede sukkel, ik weet geen raad Ik begin de ontwikkeling van mijn ontwerp. Vandaag begeef ik mij den bur gemeester onzer stad, om hem met mijn hachelijken toestand bekend tc maken. Ik zeg hem dat eene poging tot diefstal in on ze woning op touw gezet wordt van het briefje gewaag ik niet, alleen vraag ik den schout een drietal nachtwakers ter mijner beschikking te stellen, om gedurende den uacht de schelmen eene aardige poets te bakken. Ziehier hoe ik dit. aan boord ga leggen Morgen nacht kom ik mei mijne manschappen hier heenwij versteken ons in de keuken en laten de schurken maar ongestoord tot op mijne kamer klimmen. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2