In ons Land. Zondag 15 April 1804. 5 centiemen per nummer. Ist" Jaar N° 26 Politiek Overzicht. burger Kekbelijk piEaois. NOG KERKELIJK NIEUWS, Hec Spe. I\Tee Motu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITGEYER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamen. fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ao- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 15 April 1894. ITALIË. Vorstelijke- bijeen komst. - - Keizer Willhem heeft maandag hartelijk atscheid genomen van koning Humbert en is naar Abbazia teruggekeerd, waar hij te half negen s'avonds aankwam. Koning Humbert had hem uitgeleide ge daan tot Molomocco. Abbazia was bij zijne aankomst verlicht. De koning van Italië vertrok denzeltden avond naar Florencië, waar koningin Mar- garetha hem zal komen vinden, om samen koningin Victoria, welke thans aldaar ver blijft, te gaan begroeten. SPANJE. Tegen de anarchisten. Het wetsontwerp, ingediend door den minister van justide, tegen de anarchis tische aanslagen, vraagt de doodstrat ot eeuwigdurende dwangarbeid voor daders van aanslagen met gevolgen, dwangarbeid voor anarchisten die helsche machienen, welke niet ontploffen, of voor hen die ont plofbare stoffen fabriekceren. Zelfs zij die bedreigingen uitbrengen worden streng gestraft. DE KAMER Zitting van 11 April. De bespreking der begrooting van land bouw wordt hernomen en minister De Bruyn zet zijne redevoering voort. De re geering zal in het begin van den aanstaan den zittijd eene wet voorstellen om de mis bruiken der weddingschappen op de koer- sen te beteugelen. Zij zal insgelijks maat regelen nemen om het lot der kleine be dienden van de verschillige besturen te verbeteren. De minister belooft het stelsel der keu ring van 't vleesch zooveel mogelijk te ver beteren, de schadevergoeding voor do af gemaakte dieren te verhoogen en de maat schappijen van veeverzekering aan te moe digen H< riet staatsblad zal eene tafel afkondigen de middelen vermeldend, iu de verschil lende landen gebruikt om de verwoestin gen, door de konijnen aangericht, te belet ten. M. Begerem legt een wetsontwerp neer, waardoor de rechtbank van Hasselt ver heven wordt tot den rang van rechtbank van tweeden aanleg. eene Aalstersche Geschiedenis uit keizer karel's tijd. (En wanneer krijgt Aalst zijne beurt, heeren. Er worden beloftens genoeg ge daan, maai- niets uitgevoerd. Zal dat blij ven duren 't Is waarlijk schandalig M. Vanderkindere klaagt over de slech te inrichting van den Kruidtuin te Brussel. De Kamer gaat over tot de benoeming van een raadsheer bij de rekenkamer. M. Colaert wordt benoemd met 75 stemmen. M. Scoumanne spreekt ten gunste der landbouwconferencies. M. De Reu dringt aan op de verbetering der waterloopen hij protesteert tegen de beschimpingen door de liberalen tegen de boeren gericht M. De Bruyn belooft nogmaals zooveel mogelijk voldoening te scheuken aan de verschillige redenaars en de zitting wordt ten 4 ure 50 geheven. Deze Zondag is den Dag der Sim-Jo- sefskerk GEDURIGE AANBIDDING. Het, H. Sacrament staat van 's morgens ten 5 uren uitgesteld de eerste mis om half zes, de 2U om balf zeven, de 3° om zeven uren, de 4° om half negen en de solemnele Hoogmis-ten halver tien. 's Namiddags om half vijf Vespers en Lof, waaronder Sermoen door den Onder pastoor E. 11. Bock8tal. Plechtige OCTAAF der Bescherming van den H. Josef. Alle dagen om acht uren solem- neele Mis en 's avonds om zes uren, plechtig Lof. Een Volle Aflaat is door al de Leden van het zoo bloeiend en verdienstelijk Broederschap te verdie nen, mits binnen de Octaaf, te biechten en te communiceeren en de Kerk van den H. Josef te bezoeken. Zondag, 22 April, om half tien solemneele hoog mis, s namiddags om 3 uren Vespers en Lof, waaronder sermoen door den On derpastoor E. H. Van der Stee; daarna Lofzang en Te Deum. Maandag, 23, om 8 uren solemneel Jaargetijde voor de afgestorvene Broeders en Zusters van het Broederschap. Iedereen moet, om zijn plicht van goed Christene te kwij ten, heden Zondag zijne parochiekerk gaan bezoeken en er Jesus in het H. Sa crament des Altaars vereeren, edoch die plicht strekt zich verder uitieder Huisgezin zou, met vader en moeder aan't hoofd, binnen de Octaaf, ter H. Tafel moeten naderen, om de voordee- len van 't Broederschap te verwerven... De personen die zouden begeeren deel te maken der Confrérie, kunnen zich bij den E. H. Van der Stee aanbieden. Naai- het groot werk van Petrus Van Nuffel. 6 Edoch alsdan springen wij allen te gelijk uit onzen schuilhoek, draaien de deur vast waar twee onzer post aanvatten, wijl een derde hetzelfde doet op de straatde vier de loopt het gerecht verwittigen die huu op den nest zal vangen. Maar hoe zult gij kunnen bewijzen vroeg de vrouw, dat Burger Doins en J aak Spiegeleer de spillen zijn waarop alles draait? Of denkt gij dat die twee kerels niet slim genoeg zijn om hier buiten te b'CHet gerecht is arglistig genoeg om te begrijpen dat twee arme duivels, ivan- Vandaag, Evangelie van den H. Joan nes, XVI 16-22. Jesus zegt tot zijne leer lingen dat zij ter zijner oorzake iu droef heid zullen zijn, maar dat zij welhaast ook door hem zullen getroost worden. Feest dag van den II. Josevus Labre maandag, H. Benedict us dijnsdag, H. Landricus woensdag, H. Ada; donderdag, H. Emma; vrijdag, II. Victor zaterdag, II. Ansel- mus. Deze week was er eene Mis aan 't altaar van de H. Catharina in St-Martinus, voor een afgestorven lid van het Vlaamsch Taalgilde, en er waren aanwezig diep in de 3 leden en den baas van 't staminé.... Dat en trekt nu toch op niets - - Den laatsten der maand beginnen de Kruisda gen, om te eindigen op 2 Mei. Deze week hebben wij de schilderij van den H. Aloysius, van Jef Meganck, met een heer gaan bezichtigen en deze verzekerde ons dat St. Martenskerk weinig betere stuk ken bezit. Van Meganck bezit dezelfde kerk een kruisweg; het Beggijnhof 4 tafe- reelen en een kruisweg de Zwarte Zus ters twee overgroote schilderijen en een kruisweg; de St. Josefskerk een kruisweg en het 11. Geestkapelleken, in de Katte- straat, idem. Meganck, die Prijs van Ro me was, schonk aan de Godshuizen zijner geboortestad verscheidene legaten afge mat van krachten door den werkzamen levensloop, kwam hij in zijne Stad sterven en deze heeft tot hier toe nog niets, hoe genaamd niets gedaan voor den verdiens- telijksten Aalstenaar, die zijn genie den Schepper terugschonk, van wie hij het ont ving!... niets gedaan voor hem die het meest tot verfraaiing van Gods tempel bijdroeg Wij hebben hem zien begraven 't was op eenen namiddag en de regen viel zijpelend neer achter de snelrijdende koets stapten twee vreemde bloedverwan ten en't was alles!!... Dergelijke feiten zijn inderdaad weinig aanmoedigend voor elk ontluikend kunstenaarstalent wij zullen dat de naaste week met feiten uit onze stad bewijzen. TENTOONSTELLING 1894. Het schijnt dat de koning voornemens is de tentoonstelling van Antwerpen ver schillige malen te bezoeken, want reeds van nu af is de plaats waar Z. M. bij die gelegenheden met den koninklijken trein zal stilhouden, gereed. De koninklijke statie is op de Vlaam- sche Kaai en komt binnen de tentoonstel ling uit. iu dc zeevaartafleiding. Het is een uitmuntend gedacht, den koning niet te laten afstappen in de afdeeling van dees neer zij uit stelen gaan, het op geen schil derstuk gemunt hebben, zonder dat hun iemand werkstellig maakt. Ware het niet beter, Piet er, de twee schurken onmiddelijk aan te klagen Neen toch, antwoordde Breugelmans; g'hebt hoegenaamd geene bewijzen dat liet Coucke was die u het schrift ter hand stel de en daarbij liet handteeken kan hij altijd loochenen. En het briefje hervatte de oude vrouw men beval mij het onmiddelijk ter zijner beschikking te brengen. Wie weet, hebben zij reeds geene achterdocht gekre gen ik mag er niet op wachten. Waarlijk, zoover had ik zelfs niet gedacht, Spoed u. Dit zeggende, langde hij moeder's kapmantel uit de kas en hing hem op hare schouders deze stak het ge heimzinnig schrift, nam haar stokje en sukkelde naar de Kattestraat. Zij werdbij Spiegeleer onmiddelijk binnen gelaten en dat nog wel door den Opperbevelhebber Hoe groot was hare verwondering! Daar in den brecden gang, leunde Burger Do- rus tegen den marmeren wand, blijkbaar of geen land, maar in eene groep, die een internationaal karakter»heeft <".1 daaren boven in nauw verband staat met de nee- ring van Antwerpen. -Cl- Op verzoek van hel uitvoerend komiteit der Wereldtentoonstelling zal de Lord-Ma- vtg- van Londen een bezoek aan de. Expo sitie brengen. Dit bezoek zal in staatsie plaats hebben, 't is te zeggen dat zijn lord schap zal vergezeld zijn van zijn scliepen- kollegie. 't Is in het begin van Aiigusti dat het bezoek zal plaats hebben. -[]- Öp zaterdag 1.1, was het getal aboime-, meuten geklommen tot 7694. De geabonneerdon zullen geen toegang in de tentoonstelling meer nebben voor den 1 Mei. Het publiek zal nog in de hoven toegang hebben, mits betaling van 1 frank inkom geld. Die maatregel kan eikoogenblik op- heven worden. Hetcomiteit betreurt, het bezoek in de hallen en zalen niet meer kunnen toe te laten, daar deze te talrijk zijn geworden en de werkzaamheden gevaar opleveren voor al de personen wier aanwezigheid niet noodig is. VLAAMSCHE BELANGEN. Het Nationaal Vlaamsch Verbond heeft een verzoekschrift gestuurd aan den ge meenteraad van Brussel, om onder anuer ander te vragen, dat 1" De twee talen gelijktijdig en op vol strekt gelijken voet zullen gebruikt wor den voor alle opschriften op en in alle ge- meentegebouwen en voor alle ambtelijke afkondigingen en bekendmakingen 2" De akten van den burgerlijke stand in het vlaamsch zullen opgesteld en in de boeken overgeschreven worden, als dc aan gifte in die taal gedaan wordt, zonder dat de belanghebbenden desaangaande iets te vragen of te eischcn hebben 3" Dat alle getuigschriften, door de po litie, het bureel van bevolking of andere diensten af te leveren, altijd zullen opge steld worden in de taal door de belangheb benden bij hunne aanvraag of aangifte ge bezigd 4° Dat alle hoegenaamde brieven aan het Bestuur in het vlaamsch gestuurd,door hetzelve iu die taal zullen beantwoord worden. Vorder vraagt het verzoekschrift dat de gelijkheid dei1 talen beter zou iu acht geno men worden bij de policie, de brandweer, in het onderwijs, enz. in vertrouwelijk gesprok met Jaak. Zij. de arme, zwakke vrouw, kon geen woord uiten en poogde het briefje af te geven om even terug te keere'n,maar Dorus had haar herkend hij sprong op haar toe en haar geweldig bij den schouder schuddende, grijnsde hij met duivelsche spotlach Ah! ah! dat gaat zoo niet... Gij kent ons nog niet! hewel, gij zult hier blijven om ons leeren te kennen. Hel en duivelriep Spiegeleer, en de valschaard lachte dat hij schokte zul ke grap is goud waard En zich tot mêken keerende, vervolgde hij Uwe boodschap is naai- behooren vervult, vrouw En de belooning zal zich niet laten wachten.... Aanschouw voor de laatste maal de gou den stralen van het zonneken die zich in de geschilderde ruitjes spiegeleu en er de rijkste kleurschakeering tintelen, zooals uwen Breugelmans op zijn palet niet krij gen kan... Ja, vrouw, uw verradersrol is hier uitgespeeld.... Burger, neem haar bij het hoorn, wat mij betreft, ik grijp hare beenen. Goed zoo! en nu naar den kelder! De schelmen namen hunnen last op, droegen hem in het diepste des kelders. waar zij haar, bijna levenloos reeds, op den killen plavuizen vloer neerwierpen. Boven gekomen, vloekte Dorus als een ketter lk had er zuiver eeu voorgevoel van! schreeuwde hij. Commandant, wij zijn ontdekt, bedrogen, verraden... Geen twijfel meer, Breugelmans weet alles... Wat aangevangen vroeg de bevel hebber, de handen in de heupen zettende. Moet ge dat vragen Onze aanslag zonder dralen heden nacht ten uitvoer brengen; indien wij wachten is alles beslis send verloren. En mêken Geertrui Bekommer u daar uiet mede. Ik heb even opgemerkt dat zij reeds in haren val eene wonde aan de rechter slaap bekwam; dank haar zwak gestel, het bloedverlies en de kilte des kelders, zou het moeten lukken dat zij het morgenlicht nog zal groeten. Ondanks dit alles, wedersprak Spie geleer,ben ik alles behalve op mijn gemak; bij voorbeeld, indiende schilder zich eens in den bol stak, hier achter zijne pleeg moeder te komen zoeken, alsdan waren wij reddeloos verloren. Ik, Burger, schrik

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1