Rikus en Stant ONTPLOFFING Een en ander. ra ra ra ra ra in eene Koolmijn. van niets af wanneer er moet gehandeld worden.... Hier werd de stem van den schurk fluisterend Burger, alleen de doo- den kunnen zwijgen... Zoudt gij durven Wij moeten ons zeiven redden, en daartoe vernietigen, verpletteren al wat ons in den weg staat... Wij zullen elkan- dei helpen. Hebt gij wapens? Geene die ons dienstig zijn. Wacht, in den hof, op de vensterti- chels, ligt een mes, wel onbruibkaar ge worden, doch wel genoeg voor het, werk dat wij gaan aanvangen. Dan maken wij er kort spel mede, sprak Dorus koelbloedig, wijl zijn gezel om het beroest mes ging. De sluwe moordenaars daalden de trap pen des kelders af. Hier heerschte eene doodsche stilte, eene volslagene duister nis. Men was genoodzaakt een klein lan taarntje te aansteken, dat toevallig hun bij de nand viel weldra dansten hunne schaduwen als lange duivels op de ziltige muren der onderaardsche plaats, en bij de flauwe klaarte zag men hun slachtoffer, de oude vrouw, bewusteloos ineen hoek uitgestrekt. Commandant, suisde Dorus, ik weet niet wat mij bevangt, maar, of gij het ge looft of niet. ik wordt bang... Bangwat malle streken zijn me dat nu en van wat zoudt ge bang zijn Ziet ons hier iemand Neen, maar... ...maar, gij vreest wellicht een zoo genaamde God Praatjes, Superstitie!., floot de stem van Spiegeleer en hij barste in een lange schaterlach los. Er is geen God! vloekte Dorus. Ziehier het mes, hervatte de bevel hebber doe uwen plicht. Ik zal inmid dels spade, schup en breekijzer g.ian vin den om hier een put te graven en het lijk in te stoppen. Coucke vatte weder moed, wel stegen hem de haren van schrik ten berge, wan neer hij het mes aannam wel liep het doodszweet over zijn gelaat, maar tcch ging hij tot de vrouw; hij zocht bevende de plaats van het hart, waar een enkele steek voldoende zou geweest zijn om den dood ten gevolge te hebben... Hij omknelde krampachtig den hecht van het mes, hief in beweging zetten. RIK1JS. 'k Ben van de companie, ka ma raad 't weêr is te schoon om blijven te zitten als den knabbelatief gezakt is. m-rwn nmvwurriTi Te Parijs is een geneesheer, Brown-Se- quard. gestorven, die nog al eenige ont dekkingen op wetenschappelijk gebied maakte, doch geen geluk had in zijn leven en nooit tot de fortuin geraakte. Vooruit bewierookt dien man, kermt dat hij niet begrepen werd en vindt het dan noodig er dom bij te voegen Zulke martelaars zijn wat meer waard dan dezen die om godsdiensterijen sterven. Men ziet bet, het socialism is tegen den godsdienst niet! En de apostelen die de volkeren gingen onderwijzen, de missiona rissen die de w ilde volkstammen gaan be schaven en hun liefdewerk met de martel dood bekoopen, dat telt niet bij Vooruit. Hoe hatelijk, hoe kleingeestig, hoe eng en bekrompen het socialistisch verstand is I En w ilt ge nu weten waarom, onder an der, Vooruit in zulke groote bewondering staat voor Brown-Sequard Luister eens wat den rooden Moniteur ervan vertelt Wanneer hij in 1840, met zijn diplo ma van docter op zak wederkeerde naar zijne geboorteplaats, het eiland Mauritius, was de dierlijke engting nog niet gekend. Daar Brown-Sequard vele proefnemingen deed van die nieuwigheidwerd hij als tooveraar aanzienomdat onder meer aardighedenop zijn hofhanen met rattenstaarten, in plaats van kammen of den kop liepen, En daarom is Brown-Sequard voor Voor uit een martelaar der wetenschap Straks zal men te Lede een logistgast meer tellen. De Grondw^tige Behoudsgezinde Ver een iging van het arrondissement Brussel, die het ontwerp heeft opgevat van eene al- gemeene betooging ter eere van M. Beer- naert, heeft besloten onmiddelijk de in schrijving te openen, ten einde hom een bewijs van genegenheid en dankbaarheid te kunnen aanbieden, waardig van den man die zoo uitstekende diensten bewees aan de katholieke partij tn aan het la d Men- kan inschrijven in alle katholieke vereenigingen en kringen en in de buree- len van al de katholieke dag- en weekbla den van het land. De bijtredende vereeni gingen zullen later uitgeuoodigd worden afgevaardigden te zenden naar eene bij eenkomst, waar een komiteit, gelast met het regelen der betooging, zal gevormd worden. Prins Albert, geboren op 8 April 1875, vierde zondag zijne 19® verjaring. Te dier gelegenheid waren de troepen van het gar nizoen van Brussel in grooten tenue. Op eene tegensprekelijke socialistische vergadering te Auch (Frankrijk) heeft men den priester Naudet liet spreken onmoge lijk gemaakt, doch Jules Guesde triomfan telijk den lof van het socialism laten ma ken. Op die manier heeft men altijd gelijk. De minister van oorlog heeft besloten dat de jongelingen die vrijwillig dienst ne men in het leger, voortaan niet meer naar de depots zullen moeten gaan om hunne toerusting en wapens te ontvangen zij zullen rechtstreeks naar de regimentschs- len gestuurd worden, waar hua alles zal overgeleverd worden. Vooruit hangt weèr de slimmerik uit. Om te toonen dat hij tegen den Godsdienst niet is, noemt hij de kerkelijke cermouiën en de geloofspunten prullen n en de priesters tt schacheraars Wij stellen ons deze vraag Wat zou Vooruit zegden, indien het Socialismus bij geval eens tegen den Godsdienst was Eene schrikkelijke ontploffing van grauw vuur heeft zaterdag morgend rond halver drij plaats gehad op eene gaanderij van 587 meters diepte, in den kool put n° 7, van de mijn le Gouffrete Chatelineau. Verscheidene werklieden waren aan den arbeid, toen de porion Jules De Greef, eene springmijn onstak. Eene schrikkelij ke ontploffing deed zich hooren. De lucht verplaatsing, welke zij teweegbracht, doof de gelukkiglij k de vlammen eit, waardoor de pleeg mijnwerkers, op dat verdiep be zig, gered werd. Op het gerucht van den slag hadden al de mijnwerkers de vlucht genomen. On derweg vonden zij den porion De Greef, en een koolkapper Joseph. Janssens, ge boortig van Farciennes, bewusteloos lig gen. Eenige mijnwerkers hebben zich al leenlijk kunnen redden met, over een leng te van ongeveer 1,500 meters op de kniëu te kruipen. Ten 4 ure werden De Greef, Janssens en nog een ander werkman Maarschalck, uit den put opgehaald. Zij leefden nog, doch waren alle drie afgrijselijk verminkt. Jan- sens was, om zoo te zeggen, levend het vel afgestroopt. Maarschalk had eene diepe woude aan de zijde, veroorzaakt door don val tegen een wagon. Alle drie waren het haar afgebrand, Je oogen doorboord en het gelaat verminkt. De ougelukkigen werden met fluog twee andere gekwetsten naar het gasthuis der koolmijn te Pironchamps gebracht. Hun uitzicht was verschrikkelijk. Men had dan ook hun aangezicht bedekt met een witte doek, waarin gaten gemaakt waren voor de oogen en den mond. Vader De Greel, heeft zijnen zoon niet meer kunnen her kennen, zoodanig was het gelaat van het slachtoffer met wonden overdekt. De slachtoffers zijn gehuwd. De Greef heeft vijf kinderen; Janssens zeven. Een vierde gekwetste, Patrice, heeft er twee. Het parket van Charleroi is ten 2 ure namiddag ter plaatse gekomen om een on derzoek in te stollen. Acht gendarmen te paard hielden de menigte in bedwang. In denzelfden put heeft in 1867, tenge volge eener overstrooming, eene ramp plaats gehad, die het leven kostte aan 28 menschen. Ja, ja, ze geven in die kool putten schoo- ne daghuren, maar ze worden er dobbel en dik verdient LATER. Een der gekwetste mijnwerkers, de ge naamde Janssens, 56 jaren oud, vader van 7 kinderen, is in het gasthuis overleden. Twee andereu verkeeren in sterfgevaar. De Greef en Maesschalck zijn maandag ook gestorven. Een mijnwerker wordt vermist. (ZITTENDE 's ZONDAAG8 ACHTERNOENS AAN HUNNE DEUR). RIKUS. Den dezen heeft 't spek al beet, Stant... Maar, nonde-djalingen, wat is dat daar langs de kanten van Boom, met die steenbakkers, die in werkstaking zijn? STANT. 'k Heb daar iets en niets, en toch iets van g'hoord, maar, alia, 'k en weet er precies 't fijn niet af. RIKUS. 't Werkvolk vraagt meer pree en minder werkuren en de bazen en willen hun dit niet geven, waarop zij het werk hebben laten staan; al de ovens van 't ronde zijn uitgedoofd er zijn met dui- zende werkstakers en er komen er nog da gelijks bij.. De solialisten zijn daar komen hunnen neus tusschen steken.... STANT. Oei, oei, dan zijn de sikke- leers naar den Sis RIKUS. En 't wordt daar zoodanig grof dat reeds 75 gendarmen ter plaatse zijn. De burgemeester heeft verboden van te manifesteeren, maar de steenbakkers laten dat hun hielen hooren zij loopen met gezichten zoo zuur als azijutobbens. dwees en malcontent en ze zijn woensdag zoodanig wreed en rebel geworden dat de troepen afgekomen zijn om hen met brei del en toom te beteugelen STANT. De troepen Dan moet het er ginder stuiven RIKUS. 'k Weet van goed part.. Stant, dat reeds 3 of 4 gebouwen van rijke karreelovens-eigenaars in brand gestoken zijn... STANT. Brrr... dat is de beest Kunnen zij hunne eischen op geene treffe lijke manier doen gelden RIKUS. Stant, jongen, 't zijn de rootle opstekers, maar niet de daders, die de lachen zijn... STANT. Die ongekamde beerenjon- geren, die maar niet kunnen verdragen dat ons verdrukt Werkvolk op eene tref felijke manier opslag en verbetering vraagt. RIKUS. 'k Zei dat van den noen, aan tafel, tegen mijn Babbe ook... Maar, suiker-de-piukel, wat heeft dat daar ge weest met Rooze-Kermis in ons steêken van Aalst STANT. Zeg liever Congo-Kermis, Rikus er zijn er daar Zondag die 't geraf fineerd stekelverken vertoond hebben er is op den steenweg gevochten gelijk bij de kaffers; ïuiten uitgesmeten, pintglazen verbrijzeld, stoelen ver- massakreerd en gevoch- ten als wilde beeren, bij- Jf zooverre dat de deftige vjL- herbergbaas en zijne bra- ve dochter gekwetst zijn. RIKUS. Van den zelfden derden ook dien nacht in de Bisschopstraat, 's Mor geus hingen er de kasseisteenen en de mu ren vol bloed STANT. En voor den bokké van den nacht, heeft men op de Vischmarkt gebatterd gelijk rechte stegelbaggen ze keerden daar een kerre met krot en mot *tonderst a boven... Bertje Leks kreeg zulke djantersche taffelink, dat hij maan dag als 'nen tweeden Lazarus, in volle mi serie, naar 't hospitaal gegaan is; ge zoudt hem een half censken gegeven hebben van compassie. RIKUS. Ze zeggen dat het maandag een gekerm en alerm was op den bui eau. STANT. Verschiet ge daarvan? Zat gezocht wordt nuchter bekocht. Zij maar zeker dat er al veel op hun borst kloppen en uitroepen Mea culpa RIKUS. Zoo is 't. gebureman. Per tan, die Rooze-Kermis, met zijnen fioran- tigen steenweg, is een aangenaam verzet. STANT. Zooals Appolonia en Twee de Paschen man die kermiskens, met. den uitkomenden, mogen er zijn. elke mensch leeft geerne, maar, maar, die daar naartoe gaan om er de lap en 't vel uit te hangen, die daar naartoe gaan om zich ZAT te drinken en den brcabarus te vertoonen, die zijn nog te slecht om in een verkenskot te liggen... Rikus, één woord: Toen ik lotte kreeg ik van voier 30 eens omdat ik 'nen dikken getrokken had en alsdan was het mijn eerste keer dat ik in 'n staminé kwam, maar 't is heden een andere keks- kedie 't en is nu geen 30 eens meer, maar 20 a 30 FRANKS, of de schroebbers spelen op hunnen pootnu gaan z'op sta miné met de vaantjesbroek nog aan, ze rooken reeds als fabriekschouwen en zou den, door hunnen klap, een gendarm doen rood worden tot onder zijnen sjako z'af- fronteeren 'ne mensj dat uw slep aan uw lijf plekt van schaamte... RIKUS. Waar! Waar STANT. Die krawatten, als z'hunne preê krijgen, zeggen: Zooveel voor mij en zooveel voor thuis en als 't hnn niet aan en staat, dan koop ik mijn kosten RIKUS. Zoude ze uiet den nek bre ken, gij, vader van farailje Stant, jon gen, indien 't Geestelijk zich niet afwerkte en afsloofde voor het behoud onzer Jonk heid, ge zoudt nog een ander pantomiene zien STANT. En tout cas, Ricus, iemand die zijn kinjeren 'ne stiel kan laten leeren, 't is ver uit vanT beste en er valt dan nog genoeg op te letten... Maar, maar... RIKUS. 'k Versta uwen zin, Stant.. Laat ons dapper ons beste doen om de goede princiepen te helpen verspreiden... Woorden wekken, maar voorbeelden strek ken. Helpen wij uit al onze krachten de Geestelijke Overheid meê, daar waar wij het kunnen met ons kinderen naar Patro- nagie, Werkmanskring en Zondagschool te doen gaan... STANT. Dat is 't't Gazet je van Aelst, die wij nu wekelijks nemen, werkt in dien zin en 't geen dat er in staat houdt 'nen geheelen Zondag ons huishou den thoop... 'k Zal ze u t'avond eens be zorgen en 'k durf wedden dat gij ze zult moeten hebben. RIKUS. 'k Heb van dat Gazetje op 't fabriek hooren spreken... De slocialis- ten vallen er leelijk op uit. STANT. Niet zonder rede, Rikus! 'k heb van een heer van aanzien hooren vertellen dat 't Gazetjen van Aelst de So lialisten in de kiezing voor dan Werkrech- tersraad heeft doen verliezen... Ik zou het niet meer willen missen; er staat van alles in en mijn liefste plezier is, er 's zondaags namiddags aan mijne deur zitten in te le zen g'heel ons roet doet dat, en daarbij mijn vrouw volgt den pelleton en ze zegt dat hij zoo touchant en zoo charmant is, dat zij er 's nachts van droomt. RIKUS. Wel, Stant, als 't alzoo is. zeg aan den verkooper dat hij mij ook alle Zondagen eene mag brengen. Mijn vrouw is wel niet geletterd, maar mijn Peeter- nelleken, mijn Louïsken en Siesken. die bij iffra Emma naar school gaan, lezen reeds als advokaten. STANT. - 'k Zal 't doen zonder man- keeren, gebuur. En nu gaat deu dezen hem de gesloten vuist omboog en plofte het wa pen in de borst van de ongelukkige.Slechts een versmachte noodkreet steeg op en 't was de dood. Mekcn Geertrui was in een beter Vaderland. Op dit oogenblik kwam Jacobus beneden mot hot noodige gereed schap om hun schelmstuk naar behooren voor eeuwig te verborgen.Beide booswich ten begonnen de plavuizen op te breken. Hunnen arbeid vorderde snel, naarmate Spiegeleer de spade dieper om dieper in den grond sloeg en Coucke, met beide han den, de aarde uit den diepen put haalde. Willen wij er maar uitscheiden onderbrak den graver, de spade latende zakken; de put heeft reeds eene aanzien lijke diepte en.,. ...wij dagen die doode heks uit, er om middernacht uit te komen om ons een en ander uit de geestenwereld mede te deelen... Handen uit de mauwen, Jaak Zij namen het lijk en lieten het in de kille aarde zakken, vulden put zuinig toe, waarna de bevelhebber, als een echt ken ner, de plavuizen op hunne vorige plaats schikte. Toen stondeu de schurken op, na men het lantaarntje op en klommen naar boven. Eenige oogenblikken later trad de oude meid binnen, die naar de markt ge gaan was en bijna onmiddelijk, op bevel haars meesters,zich bij den slachter begaf. Zie, sprak den heer des huizes, nu wij op ons gemak zijn, gaan wij eene ver- versching nemen. Zet u bij. Wat verkiest ge Claret Spaansche wijn Malvezy Bier of brandewijn Als het u eender is, mij ook, zeide Coucke, terwijl hij tabakdoos en pijp uit haalde en opstopte. Het zij dan Spaansche wijn, welke ik als liefhebber verre boven den Rijnschen verkies. Een oogenblik later was Jaak terug met %eene flesch en twee roomers hij schonk die vol en den zijnen omhoog heffende, sprak hij Ik drink op den goeden uitval onzer onderneming Welnu, Burger, nu zijt gij immers gewroken Gewroken, beste Jaak grinnikte Coucke ja, maar eene nog bloediger, nog eene zoetere wraak moet mij te beurt vallen. Jaak, Pieter Breugelmans moet in onze handen Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2