Eerherstelling Zondag 22 April 1894. 5 centiemen per nummer. lsl" Jaar N° 27 Politiek Overzicht. POLITIEK. Het verspreiden van Stedelijke WEEKBLADEN. Kerkelijk Nieuws. Aec 8pe. i\ec Mel ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere treek de prijs ervan is 2,50 s' jaars voorop het aaibaar. J)e inschrijving eindigt met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITGEVER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Beklanten, fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde. 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt vcr/i 'hl de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. I Aelst, Zondag 22 April 1894. DUITSCHLAND. De Duitsche rijks vlag heeft maandag, in derde lezing, met 108 stemmen tegen 145 de intrekking ge stemd van de wet tegen de Jezuïteu. In dien de Bondsraad die beslissing bekrach tigt, zullen de Jesuïten in Duitschland mogen wederkeeren. ITALIË. In de italiaansche Kamer heeft Rossi voorgesteld de beraadslaging over de staatsbegrooting op te schorsen, ten einde tot de behandeling der financi- eele voorstellen der regeering over te gaan. Naar aanleiding hiervan verklaarde Crispi dat de Kamer eerst alle begroot in- gten moet hebben afgedaan en als de Ka mer, voegde hij er aan toe, bij de behan deling der begrootingen van oorlog en van marine bezuinigingen tot een bedrag van 80 millioen lire mogelijk denkt, dan zal de regeering weten wat haar te doén staat. Crispi hoopt dat de Kamer de regeering niet zal dwingen naar andere middelen uit te zien. Nadat Rossi verklaard had, niet op zijn voorstel te blijven staan, werd de zitting opgeheven. XIEUW-ZEELAND. De vrouwen en zijn er nu niet meer tevreden met het hun verleende stemrecht, maar eischen nu ook de bevoegdheid om als leden der Kamer gekozen te worden. Eene afvaardiging van dames kwam reeds den minister president Seddon daar over sprekenmaar deze, weinig galant, zoo het schijnt, gaf zich de moeite niet van vriendelijke, ijdele beloften,maar zei rond weg dat ae vrouwen eerst nog wat politieke opleiding moesten ontvangen om aan de geschiktheid te beantwoorden De wraak der dames zal bij de stembus zeker niet uitblijven. Gedurende de afgeloopen week heeft men in de Kamer de Begrooting van land bouw besproken, 't Is opmerkzaam dat de liberale Volksvertegenwoordigers die al tijd zooveel te kraaien en te zeeveren heb ben in deze bespreking, bijna niet zijn tusschengekomen. Dit geeft den maatstaf der voorliefde, die de liberalen den Land bouw en de boeren toedragen. Als men hunne gazetten leest zou men zeggen dat BURGER eene Aalslersche Geschiedenis uit KEIZEE KAREL's TUD. Naar het groot werk van Petrus "Van Nuffel. Denk daar niet aan, Burger, raadde de heer des huizes. En waarom dat zei Coucke met grootspraakMogen wij ons aan iets goeds verwachten?... Wie toch zou durven be- weeren dat Breugelmans niet in staat is, hier met het gerecht aan te landen Er schiet mij daar een kostelijk ge dacht te binnen, wedervoer Jaak. Laat hooren... De schilder zal ongerust worden in het wegblijven zijner pleegmoeder en bij aldien hij tegen mij vermoedens opvat, dan vallen al onze ontwerpen in het wa- lmnne harten van genegenheid voor den boerenstand overloopen. maar als men hunne daden nagaat, vindt men minder dan niets, want gewaardigen zij zich nu en dan eens van hunne grooie hoogte op den boerenstand neder te blikken dan is het om onze brave buiteumenschon vierkantig voor den zot te houden ofwel, wat nog er ger is, om ze uit te stroopen tot op het hemd. Aardige boerenvricuden, die libe ralen W De middenafdeeling der Kamer heeft het nieuw ontwerp der regeer ing aangaan de de laatste titels der kieswet, onder zocht. De volgende veranderingen werden aangenomen. De kiezingen voor de Kamer en den Se naat zullen plaats hebben denzelfden dag, doch met verschillende bussen en stem briefjes van verschillende kleuren. De lij sten der kandidaten zullen in het zwart ge drukt zijn, zonder aanduiding der partijen, doch. met een ordenummer in iromeinsche cijfers. De stempel wordt vervangen door een grof zwart potlood, waarmee het wit puntje in het zwart vak wordt zwart ge maakt. De afwezige kiezers zullen gestraft wor den den eersten keer met eene berisping of eene boete van 1 a 3 fr.den tweeden keer, met eene boete van 3 a 20 fr., en aanplakking aan de deur van het gemeen tehuis den derden keer, met, uitschrab- bing van de kiezerslijst en berooving van alle benoeming of onderscheiding door ee ne openbare overheid. De afgeveerdigde, die een adeldomsti- tel bekomt, zal aan eene herkiezing onder worpen worden. Bij Openbare Werken of Herstellingen, Plaatsaanbiedingen of Ondernemingen in onze stad moeten Stedelijke Werklieden, Patroons en Bedienden altijd in alles en voor alles op den allereersten rang gesteld worden. Dit zal niemand ontkennen en een kreet van algemeené verontwaardi ging zou opgaan, indien men anders han delen moest. Zulks ook met de verschillige Nieuwsbladen onzer stad. Bijna allen zijn gewijdt aan de Godsdienstige princiepen onzer Katholieke Bevolking, verknocht aan den Eigendom en het Huisgezin, zoo zeer ingenomen met de belangen der Wer kende klas als welkdanige ook. Onze bla den bevatten overigens niet alleen datgene wat vreemde gazetten van liet Stedelijk Nieuws soms onnauwkeurig of gedeeltelijk ter... Maar, helsche verdoemenis! zoo waar als ik leef, dat zal niet waar zijn.... Dorus, heden nacht moet en zal de scha king plaats hebben Heden Waarom niet Maar, sprak Spiegeleer, een beden kelijk gezicht trekkende, indien de kerel ons dan morgen uchtend aan de galg klapt? Coucke trok den spreker bij zich en fluisterde hem iets geheimzinnig in het oor deze verbleekte en stamelde Is twee Gij huivert BahZooals ik mêken Geertrui haar paspoort voor den anderen wereld afteekende. zoo doe ik het voor Breugelmans. Als wij langs achter in zijne woning geraken kan hij ons nooit ontsnap pen wij beklimmen zijne slaapkamer, binden hem in zijn bed en duwen hem een prop in den mond gij, Jaak, gelast u met het nemén der schilderij, wijl Nard Roels de wacllt aan de voordeur houdt en ik mij met al het overige gelast. Zooals gij ziet, beste vriend, zal alles naar wensch afioo- pen. Aan u nu te zorgen dat uwe Nacht wacht het spel niet komt verbrodden... Nu moet ik u verlaten, want, zooals gij weet, verdraaid, meêdeelen, maar bovendien hetzelfde binnen-en buitenlandsch nieuws als het hunne. Het is billijk dat ieder Aalstenaar het zich ten plicht© rekent de bladen zijnèr stad vooruit te zetten, die te lezen, te ver spreiden en aan te bevolen het moet hem dank geweten worden dat onze bla den aan den huiselijken haard de plaats innemen van vreemdelingen die hier eene schoone Nijverheid doen kwijnen en kor telings ganscli zullen gedood hebben, Nij verheid waarbij thans zoovele huisva ders (letierzetters) het dagelijks brood BIJ WINNEN, EN DAN ZULLEN OP STRAAT ZITTEN. Wij sporen alle Katholieke Vrienden dan ten zeerste aan, handelend op te tre den in het voordeel hunner Stadsgenoten. Iloogerslaande wordt niet gezegd om anderen te benadeeligen of het vertrou wen te ontrukken hoegenaamd niet. Wij doen hier slechts zooals ;,ij, 't is te zeggen dat elk zijne waren prijst, waartoe elk recht heeft ook. Wij maken van het onze terzelvertijde gebruik om tq wijzen op een misbruik, algemeen in zwang: dit van vreemde bladen te ondersteunen cn te verspreiden, wijl déze der1 stad op den achtergrond geschoven eh vergeten blij ven. En zij verdienen eene betere behan deling dan dat, voorwaar Iedereen stemt mei. ons in. Dat is vast. Doch dat iedereen het nu ook in praktijk brenge G. Vandaag, Zondag, II. Soter, I1H. Caius enEpipodius; Evangelic van den II. Jo- annus Jesus zegt aan zijne Apostelen dat hij tot zijnen Vader wederkeert, maar dat hij hun den U. Geest zal zenden die hun verlichten zalmaandag, H. Georgius dijnsdag, H. Sabbas: woensdag, H. Ermi- nus; donderdag, H. Marcellinus vrijdag, H. Petrus zaterdag, II. Vitalus. Het is dan ook het Laatste Kwartier der maan. IZ. H. Paus Leo XIII is de verledene week erg getroffen geweest door het af sterven van zijnen biechtvader, pater Da- niele di Bassano, van de Orde der Minder broeders. Z. H. verliest veel door het af sterven van dezen trouwen ouden vriend, wien hij voor vele jaren zijn vertrouwen schonk. Bij het ontvangen van de doods tijding zeidc de Paus, dat het droevig lot is van de ouden van dagen, dat zij velen overleveu. Reeds toen de Paus Bisschop van l'erugia was, biechtte hij bij pater Da nielle di Bassano de laatste maal hoorde hij den Paus biecht woensdag in de Goede is mijne gade erg ziek en het ware onvoor zichtig langer uit te blijven. Dit^gezegd hebbende, stond hij van zijn stoel op, drukte de Commandant de hand en verliet het huis. Iustede dat de schurk zich huiswaarts zou begeven, waar zijne echtgenote, op het bed van smarten uitge strekt, gereed lag om den doodsnik te ge ven, trok hij naar de Lange Ridderstraat, naar 't Nachtlicht. Binnen gekomen, vond hij er slechts baas Nard, die zich blijkbaar verveelde, doch den Burger be merkende, aanstak hij welgemoed zijn baardbranderke en riep dan op vrolijken toon Daarbuiten guur weêrken, hé, Bur ger? Bijtend koud... gesmolten sneeuw... Geen weer om een hond door te jagen. Kom, zet u bij het vuur. Nadat Dorus dit verzoek had ingewil ligd, hernam de eerste Hoe staan dejzaken ginder, Burger? Bedenkelijkin den hoogsten graad, was het antwoord wij zullen ons den weg moeten banen door plassen bloed... Heden nacht om elf uren gaat het spel aan den gang Menschenbloed kreet de waard Week. Leo XIII gaf hem toen eigenhandig volgens romeinseh gebruik, een zeerfraai- en palmtak, die in s Pauzen werkkamer gereedlag. De geheele week vervulde de ijverige priester nog zijn kerkelijke dienst in de Sint-Jan-van-Lateranen, en Paasch- zaterdag bleef' bij bijna den geheelen dag in zijnen biechtstoel. Het was op Paasch- dag dat hij op het ziekbed moest. R. I. P. Valschelijk beschuldigd. Over eenige jaren werd een enderpas toor der hoofdkerk van S. Baafs, te Gent, de eerw. heer Constant De latte, door eene vrouw, wonende aan de Dampoort, beschuldigd van aanslagen op de eerbaar heid. De zaak werd te Gent fel besproken en in de bladen welke alle dageu zulke niews- jens uitvinden, gedrukt en verspreid, 't Was eene kermis voor hen een priester te kunnen bezwadderen. De eerw. heer Delatte had schoon 'zijne onschuld staande te houden, niets hielpde vrouw hield hare valsche beschuldigingen staande onder eed voor de boetstraffelijke rechtbank van Gent. De eerw. lieer De Latte werd veroordeeld tot verscheidene boeten en verscheidene maanden gevang. Ehwel, de vrouw in kwestie, welke den priester zoo valschelijk heeft beschuldigd, doen veroordeelen en zijne eer en zijne loopbaan vernietigd, die vrouw, gepijnigd door wroegingen, heeft- in tegenwoordig heid vau verscheidene getuigen, op haar doodsbed bekend dat zij den eerwaarden heer De Latte valschelijk beschul digd HEEFT EN DIT MET HET DOEL EEN GROOT KLERIKAAL SCHANDAAL TE VER WEKKEN. De eerw. heer Delatte is thans in de oogen van zijne medeburgers in eere her steld, weldra zal die eerherstelling ook door de rechtbank geschieden. t Is de eerste maal niet dat priesters en katholieken te Gent het slachtoffer worden van valsche beschuldigingen. Herinnert u, de valsche beschuldigingen op den heer Dullaert en broeder Mathias. Hoe komt het echter dat menschen ge praamd worden zulke slechte daden te ple gen? Door het lezen van sommige vuile blaad jes, die dagelijks het volk tegen priesters en leeraars, met zulke schandaaltjes op ruien. Lezers, helpt die vuiligheid uit de hui zen werpen. onsteld van zijn stoel oprijzende. Coucke zag hem starlings in de oogen. -- Eh wel, Burger, neen, dat nooit En in vervoering greep Nard eenige goud stukken en wierp die over de tafel vanwaar zij klingelend over den vloer heenrolden. En nu gaat ge den verrader spelen vroeg Coucke, duivelachtig lachende. Er heerschte een oogen blik stilte in de gelagkamer niets liet zich hooren dan de noordewind die in de breede schouwpijp floot, steende en zuchtte. Een verrader ben ik niet, wedervoer Roels. Nooit, op mijn woord van eer, zal er iets mijne lippen ontvallen... Nard, hervatte Dorus op Heemenden toon, neem het geld terug en ik zal er u het dubbel bijtellen zoo ook wil ik han delen voor uwen makker, Nest Lat... Gij schudt het hoofd Wellicht deukt gij aan den moord Vrees niets Ik neem alles op mijne rekening De waard antwoordde niet, maar streek de reeds op tafel liggende geldstukken op Daarna ging de verleider voort Deze nacht moet gij om elf ure allen op post zijn Toei\ hij deze woorden ge-

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1