Een en ander. Briefwisseling. Verschillend Nieuws. Men weet dat minister De Bruyn aan de Kamer een krediet gevraagd heeft van 70,000 fr. om inspecteurs van den arbeid te benoemen. Vooruit eiseht nu dat er voor die inspecteurs geene andere dan "werklie den gekozen worden. Hij wil geen fabrie kanten, geen ingenieurs zelfs. Als men geen werklieden neemt, dan zal het knoei werk zijn, zegt hij. Wij zijn volst rekt niet tegen de benoe ming van werklieden als werkopzicbters, doch wij vinden het aardig dat Vooruit het op zulken hoogen toon neenn, wanneer bij de socialisten zelve de werklieden tyina niets te zeggen hebben. Hunne kopstuk ken. Volders, Vandervelde, DeBrouckere. Defnet, Defuisseaux, Demidon, Beltrand, Anseele, Van Bevcren, enz. zijn volstrekt geene werklieden; het meerendeel zijn renteniers, advokaten, goed betaalde be dienden, werkbazen, en zijn er eenigen on der, die werklieden geweest zijn, dan is dit hun niet meer aan te zien. sedert zij in den socialistischen kaas nestelen zij heb ben den handenarbeid laten varen en le ven nu als welstellende burgers. Anderen nog mesten zich rijk als kwakbazen. Eene aardige arbeiderspartij, nietwaar? Het hoofdkomiteit der Behoudsgezinde Veroeniging van Brussel heelt maandag namiddag ten 2 ure. eene vergadering houden. M. Beernaert. eerevoorzitter Vereeniging, was aanwezig. Er werd be sloten de propaganda voor de evenredige vertegenwoordiging voort te zetten, en de onderverdeeling der tegenwoordige kies omschrijvingen te bestrijden. Over Ministerie en Ministers. Gedurende het lang ministerschap van M. Beernaert zijn er bijna geene ministerra den gehouden welke voorgezeten werden door den Koning. De vergaderingen, waar in eertijds al de Staatszaken van eeuig be lang besproken worden, waren bijna in onbruik geraakt. Zij waren vervangen door bijzondere ge sprekken die het hoofd van den Staat van tijd tot tijd had met M. Beernaert, of wat zeldzamer gebeurde met een of ander zij ner collegas. Sedert de wijziging van 't ministerie be merkt men dat de Koning het oud gebruik in eere hersteld heeft en hij zich ten plicht rekent minstens eens per week den minis terraad voor te zitten. In de omgeving des Konings denkt men dat die wijziging slechts tijdelijk is, eene soort van overgangsmaatregel, noodig ge oordeeld om eene overereenkomst vast te stellen tusschen de inzichten der kroon en de nieuwe ministers. Men verzekert dat M. de burlet een wetsontwerp zal neerleggen, strekkende om den zittijd der provinciale raden dees jaar te verschuiven van Juli tot November. Hoe M. Begerem minister werd. 't Is op aanduiden des Konings zelf dat er voorstellen werden gedaan aan M. Bege rem. De Koning had gelegenheid gehad hem naar waarde te schatten in betwiste Con- M. Bege moeten bezighouden, daar hij lid was be- zigh noemd van den Raad des onafliankelijken gozaken, waarmede M. Begerem zich had moetei noemd Staats In die hoedanigheid heefl hij raadple gingen opgesteld over zeer ingewikkelde zaken en M. w as getroffen geweest over de sterke bewijsvoering en de helderheid sproken had, was hij. achteruitdeinzende, tot in de kluisdeur gekomen; daar riep hij nog Baas Roels, ik heb meken Geertrui om het leven gebracht... Verontrust u echter niet, want onze zaken staan er niet slechter om Met deze woorden sloeg hij de deur achter zich toe, de herbergier aan akelige veronderstellingen overlatende. De meineedige Burger had zijne woning bereikt en zag daar,niet zonder een gevoel van angst, dat de vensterluiken gesloten waren. Was zijne echtgenote wellicht ge storven? Ja, zoo was het. Maar verre van bedroefd te zijn, was de moordenaar in wendig verblijd verlost te zijn van den last, zooals hij zijne gade noemen dierf.... Dit afsterven immers opende hem de zoo zeer verlangde, de zoo lang gedroomde le vensbaan, waarin hij, gansch vrij, zijne lage driften den vrijen teugel zou kunnen laten bot vieren. Wat zijn zoontje, Jakob, betreft, dit zou hij uitbesteden bij zijnen zwager te Teralphene, ofwel bij zijne moei te Quatrecht, onder voorwendsel van ver sterking zijner gezondheid. In zijne helscne gedachten verslonden, klopte hij aan. De meid, die opende. van verklaring, welke deze werken ken merkten. De nieuwe minister is dan ook een rechtsgeleerde van eersten rang en zijne plaats was wezenlijk aan 't hoofd van net departement der justicie. Bewonen van kelders. Onlangs heeft de gemeenteraad van Schaarbeek een belangrijk besluit genomen, namelijk te verbieden dat de kelderingen verhuurd worden om tot woonplaats te 'verstrekken. Dit besluit zal van kracht worden bin nen de zes maanden, om aan de ongclukki- gen, «lie eenen kelder bewonen, den tijd te verleenen om eene gezondere woonst te zoeken. Ook de gemeente Laken heeft een regle ment in dien zin aangenomen. Andere steden en gemeenten zouden dit voorbeeld moeten volgen. §CÖD§ Het Vlaamsch Grievenkomiteit van Antwerpen rickteen dringenden oproep tot de Vlaamsche en Hollandsche deelne mers aan de Wereldtentoonstelling van 1894. opdat zij voor de opschriften hunner uitstallingen en voor hunne berichten aan het publiek zoo niet uitsluitend, dan toch bij voorkeur het Nederlandsch zouden ge bruiken. Antwerpen, meent gemeld komiteit, is eene echte Nederlandsche stadde Vlaam- sche en Hollandsche tentoon stellers zullen zulks niet vergeten en zullen ook voor hun ne taal denzelfden eerbied betoonen als vreemde volkeren "oor hunne eigene spraak steeds koesteren. Wij ondersteunen ten krachtigste deze gegronde opmerking. Aalst, den 15 April 1894 Mijnheer de Opsteller, In Uw te Aalst wel verspreid weekblad las ik in het nummer van 8 April 11., dat Sint -Jozefparochie beroemd is om zijne Leeuwen van Onderpastoors. Vruchte loos inderdaad zou men eene poging wa gen om van dien Eeretitel iets af te doen, of om de werkingen dezer Heeren bij iets van mindere gehalte te vergelijken. Gansch de Bevolking van Schaarbeek treedt hiertoe, met overtuiging en onder vinding, als getuige op. Maar, Heer Opsteller, (vergeet mij mij ne bescheidenheid), bij het lezen van hoo- geroomde zinsnede, wierp zich eene vraa§ in mij op, die ik besloot in uw geacht blad ter oplossing ter plaatsen. Ziehier Indien de Heeren Onderpastoors van Sint-Jozefs-Kerk Leeuwen zijn, WAT moet dan den Eerw. Heer Pastoor zijn U op voorhand bedankend voor de op name, Heer Opsteller, groet ik U oprecht minzaam. T. W. E. E. De vraag van onzen Briefwisselaar is, inderdaad, nogal bescheiden en kiesch. Wij weten dat de geachte Personen, in de briefwisseling betrokken, zeer ongaarne zouden zien dat wij over die kwestie in lange besprekingen traden. Zeggen wij alleenlijk om onzen Brief wisselaar, (die voorzeker niet alleen was, toen hij ons die vraag stelde), tevreden te stellen, dat, indien wij beproefden eene weende bitterzij vertelde onder luid ge snik de bijna plotselinge dood der brave on edelmoedige Ragilda hoe hare goede meesteresse in ecu paar uren verslecht was dat men lang naar hem gezocht bad en dat zijn zwager. Bartel, benevens an dere familieleden, aau het sterfbed ge schaard stond. Het oogenblik van schijn heilige te spelen was voor Dorus aange broken, en in de kunst van veinzen, wij weten het, is hij volmaakt. Op de zieken kamer gekomen, barstte hij in een hart verscheurende tranenvloed los door zijn snikken heen liet hij verstaan dat hij, van Gent komende, onbewust was van de vree sdij ke ramp welke hem kwam te treffen. Hij viel voor het bed ten gronde, drukte zijue lippen krampachtig op het ijskoude marmerblanke voorhoofd van het Lijk, hij besproeide de stijfgewordene handen met ziltige tranen, en ging inderdaad te werk, als ware hij waarlijk zinneloos geweest. De bloedverwanten, zelf tot tranen be wogen, poogden hem tot bedaren te bren gen en zooveel mogelijk te troosten. Alles scheen vruchteloos, want men zag den Burger als bewusteloos in een hoek der kleine schets te geven van datgene wat Pastoor WILLEMS reeds tot stand bracht en heden nog uitwerkt, wij, met al de be gaafdheid der wereld, slechts een zeer klein en flauw gedacht zouden kunnen weergeven van zoovelen onvermoeibaren iever en verbazende werkzaamheid En mag hetzelfde niet gezegd zijn van tal an dere Geestelijken onzer Stad. die (daarom altijd niet in het openbaar, o neenzich dooi' hunne opofferingen enmonschlievend- heid verdienstelijker maken, dan al de bladen het in ellenlange kolommen zou den kunnen doen? Deze Briefwisseling nochtans leert ons veel. Zij bewijst ons wat innige verkleefd heid onze Bevolking zijn Geestelijk Be stuur toedraagt en grenzeloos lief heeft. En dit ondanks de hardnekkige woede waarmode sommige bladen het Priester kleed bezwadderen en pogen hatelijk te maken... Zij bewijst ons dat Aalst Ka tholiek en Godsdienstig, verkleefd aan zij ne Geestelijke Overheid gebleven is, en deze op haar, in alle omstandigheden, zal mogen rekenen. BRUSSEL. sephina. Men verzekert dat de graaf van Vlaanderen ter gelegenheid Huwelijk van prinses Jo- datZ. K. H.. van 't huwelijk zijner dochter eene som van 5,000 fr zal schenken aan de behoef- tigen van Brussel. Voeg daarbij nog eene milde gift van prins Karei van Hohenzol- lern, en de behoeftigen zullen goed varen. De kolonel van het tweede legioen der burgerwacht te Brussel had zondag mor gend zijne manschappen bijeengeroepen op de hoogte van Koekelberg. De lange wan deling welke zij moesten doen om daar te geraken, bevielmenigen burgenvacht niet, en eenige zwanzers hebben dan ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om eene wel gelukte grap uit te richten. Een dertigtal burgerwachten uit den omtrek der Nieuwe Graanmarkt zijn in een beestenwagen naar de woestijn van Koe kelberg n gereden, zooals zij het in hunnen bijeenroepingsbrief zegden. Die van dewijk der Vandenhrandenstraat, kwamen in een verhuiswagen, getrokken door drij oude knollen, achtereen gespannen. Anderen nog verschenen in break, in speelwagens, camions, enz. Alleen de hondenkarkes wa ren vergeten. 't Was een zeer aardig schouwspel op de hoogte van Koekelberg en elkeen lachte, behalve natuurlijk de kolonel. Men verze kert dat deze de zaak voor den tuchtraad wil trekken GEERAARDSBERGEN. Zondag, rond 10 1/2 ure, hadden eenige kwajongens een vuurken gemaakt aan een zeker getal vaten, gevuld met petrool, en lit de dokken nabij den Dender en degemeen- teschool. Het vuur had reeds een der va ten aangetast, toen men het gevaar bemerk te. De jonge deugnieten, ziende dat men hun schelmstuk gewaar werd, zochten het vuur uit te dooven, maar vruchteloos. De vaten waren reeds in brand, en alle hulp onmogelijk. Elf vaten zijn door het vuur vernield. Twee mannen gelukten erin, de nog niet aangetaste vaten te bevrijden. De branden de petrool was reeds tot in het water van den Dender geloopen. Een schip had juist op die plaats het anker geworpen. De op varenden waren niet aan boord, uitgeno men eene vrouw, welke een kind op den arm droeg. De twee personen konden de kamer nederzijgen... De huichelaar Op hetzelfde oogenblik dat zijne wederhelft den laatsten adem uitblies, bracht hij uit woeste wraakzucht eene oude weerlooze vrouw van het leven, wier's ziel gelijktijdig met die zijner Ra gilda, voor Gous Rechterstoel verschenen was. Doch hieraan dacht het monster, in den hoek der kamer nietmaar hij be raamde een middel om zich van zijn zoon te ontlasten. Toen de gevoelens van droefheid en van deelneming wat kalmer waren geworden, gaf de jonge weduwnaar zijne bloedver wanten ter kennis dat hem voortaan, zoo niet onmogelijk, dan toch moeilijk, vallen zou, de opvoeding van zijn zoon. Hij ver klaarde bovendien dat hij eene ruime geldstorting wou doen aan dezen die deze taak op zich wilde nemen. Zijn zwager, Bartel van Teralphene, be sloot den zes-jarigen Jakob op te voeden, en daar hij onmiddelijk huiswaarts keerde, nam hij het zoontje van Coucke op den arm en vertrok. Vrouw Ragilda was aan eene in de stad heerschende besmettelijke ziekte gestor- touwen los maken en het schip verwijderen. Intusschen waren de pompiers met hun ne brandspuiten toegesneld, maar konden het vuur niet blusschen. Eerst door de uit putting der gevaarlijke vloeistof, vermin derden de vlammen en doofden eenigen tijd daarna uit. De petrool was op oenen afstand van 20 meters gevloeid, en had al de struiken, die langs het water groeiden, vernield. LUIK. De werkmansmaatschappij St-Joseph, in de Pitteurstraat, heeft zon dag de 39e verjaring harer stichting ge vierd de 600 leden, met vlag en muziek aan hoofd, hebben zich in stoet van hun lo kaal naar de St-Nikolaaskerk begeven, waar zij de hoogmis bij woonden en de eerw. h. pastoor-deken na het evangelie eene ge- legenheidsaanspraak hield. In het lokaal had vervolgeus eene feestziting plaats, en 's avonds was er banket. BOOM. Zaterdag rond 11 ure, is er in den Hoek brand ontstaan in een potaar demolen voor het maken van dakpannen. De molen is met een aanpalend voederma gazijn en stal door het vuur vernield. De schade beloopt 15,000 frank. Rond 6 ure 's avonds is er brand ont staan in de fabriek van M. Vei strepen, op het gehucht Noeveren. Eene patrouille, die zich in de nabijheid bevond, heeft den brand kunnen blusschen. De schade is ge ring. De dader der brandstichting is niet gekend. Baron Osy, gouverneur der provincie, heeft aan de steenbakkersbazen voorge steld een scheidsraad in te richten. Dat voorstel is aangenomen. Zondag namiddag was er eene groote sa menscholing van volk in de Kerkhofstraat, waar de socialisten van zin waren eene meeting te houden, in het lokaal van M. Yan Camp. Zii hadden de voorzorg geno men op het lokaal een briefje te plakken Privaat gezelschap. Niettegenstaande dit werden er onmid dellijk 12 gendarmen te peerd en 12 te voet naar toe gezonden en de straat werd ontruimd. Er werden aldaar drie aanhou dingen gedaan voor opstand en belediging aan de policie. De herbergen zijn door gansch de ge- meent?, gelijkvormig aan het besluit van M. den burgemeester, ten 10 ure gesloten geweest. Te Hemixem is maandag morgend de werkstaking uitgeborsten, 400 arbeiders hebben geweigerd het werk te beginnen. De gendarmerie van Hoboken heeft ver sterking gevraagd. Maandag morgend heeft eene meeting plaats gehad in een bosch buiten Boom. Bij de steenbakkers Camille Van Reeth, Louis Verbeeck, en Jos. Landuyt en de weduwe Vanden Broeck is men begonnen met steen te laden en kolen te lossenOp de fabrieken De Proft, te Noeveren, wer ken drie ploegen. WAT IS EEN MILLIARD Een milliard is JOOOmillioen en weegt in zilver 5,000,000 kilos in bankbrief- kens van 100 fr. weegt het 11,580 kilos. Om een milliard in bankbriefkens van 1000 frs te kunnen dragen beeft men 18 man noodig in briefkens van 100 fr. 115 man in zilver, 50,000 mannen Een milliard in bankbriefkens van I00Ö fr. ingebonden, zou 2000 boekdeeleu vor men van 1000 bladz. Menige boekbinder zou er op verlekkerd zijn, al ware 't maar om te zeggen: Dat heb ik gehanteerd ven en moest, naar stedelijk bevel luidde, het lijk vier uren ua het afsterven in de aarde rusten. Weldra kwam de Pastoor- Deken, die het lijk zegende en een kort gebed prevelde. Een halve uur later was des Burgers levensgezellin, evenals meken Geetrui, in den schoot der aarde ter ruste gelegd. De Burger den doodenakker verlatende, grijnsde spottend tusschen de tanden Beide zijn in het Niet teruggekeerd! De geloovige kristene echter vroeg aan God - Gun haar den Vrede en dat het eeu wige Licht haar beschijne IV. Mislukt Een woedend ongeval slaat al uw ontwerp neer. Ga, betrouw het slecht gespuis, opgezet door (razernij Tollens. Toen vrouw Geetrui hare woning had verlaten, om het geheimzinnig briefje aan Spiegeleer te dragen, zette zich Breugel- mans aan het kleine straatvenster. W. V.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2