Zondag 29 April 1894. 5 centiemen por nummer. 1^ Jaar N° 28 Politiek Overzicht. POLITIEK. Jaarwedden der Kleine Staatsbe dienden. «SS* Spe. Neo M«tn ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' :aars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigmet 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. üngeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-U1TGEVER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. ANNONCENPKIJS Per drukregel 10 centiemen. Rekt amen. f'r 1. Vonnissen op de 3* bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vri.jdaag avonds. Aelst, Zondag 29 April 1894. DU1TSCHLAND. De Duitsche Rijks dag is vrijdag gesloten verklaart met eene boodschap van den vorst, waarna de drie gebruikelijke hoch's op den Keizer den so cialisten aanleiding gaven om op plechtige wijze de zaal te verlaten. Daar gaan de steunpilaren der Regee ring zei spottend de anti-semiet Lieber- man. Die uitroeping verwekte eene groote sensatie. Uit Berlijn wordt gemeld dat opzich- tens de huwelijksfeesten van Coburg de grootste voorzorgen op dit oogenblik ge nomen worden, om te beletten dat er tij dens die feesten eenen aanslag gepleegd wordt op het leven van keizer Willem II of andere prinsen van het koninklijk huis. De policieopzichters die den keizer te Ab- bazia en Venetie vergezeld hebben, zullen ook te Coburg in dienst zijn. De policiën van Weenen en Berlijn zijn verwittigd dat er sedert eenigen tijd eene nnarchisten-zamenzweering tegen den kei zer bestaal. De Norddeutsche Zeitung zegt zelfs dat men moest beproeven den keizer te Vene tie te dooden en dat, indien de aanslag niet gepleegd is, de waakzaamheid der policie de uitvoering belet heeft. ITALIË. Zaterdag is te Nizzi den ita- liaanschen generaal Goggia, wegens spi- onneeringaangehouden. De generaaal werd later weer in vrijheid gesteld. De ministerraad heeft zich zaterdag met dat geval beziggehouden. De feiten zijn niet van dien aard, dat men eene vervol ging tegen den generaal kan instellen, maar zij zijn toch voldoende bevonden om hem over de grenzen te zetten. Generaal Goggia bezit eigendommen in Frankrijk en verblijft thans te Monaco. Ingevolge dc tractaten tusschen Frankrijk en het prinsdom, verbied het uitdrijvings- besluit den generaal zelfs het verblijf te Monaco. HONGARIE. Te Hodmezor-Vasarte- ly heeft zondag eene botsing plaats gehad tusschen socialisten en gendarmen. Deze laatste die aangevallen werden, schoten in de menigte. Er waren vier dooden en 40 gekwetsten. Ze zeggen dat de Socialisten daar eene groote uitbreiding krijgen. BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 8 Hij zag met strakken blik naar het ver guld scheeptuigje dat het dak der W erf- kapel sierde, maar zijne gedachten waren elders. Waaraan dacht de man aan het venster? Allerhande ontwerpen verdrongen zich in zijn geest. Na mêken's tehuiskomst, ging hij den schout vinden, om vandaar de drie hannekenuiten te vinden, wien hij een ruim drinkgeld in de hand zou rtop- V pen. De schilder vervolgde zijne mijme ring luidop: Laat de binders maar afzak ken! Mijn karabien hangt in alle geval goed geladen en dit draag ik den noodlot- DE KAMER Brussel, 24 april. CONGO-SPOORWEG. M. Lambiotte vraagt aan de regeering, naar aanleiding van de vergadering der ac tiedragers van de Congo-spoorwegmaat- schappij, voor wat de belgische Staat, die 10 millioen in de zaak heeft aangeteekend, door zijnen vertegenwoordiger op die ver gadering zal doen zeggen over het ontwerp van uitgifte eener liypothekaire leening van 6 millioen. De Kamer stemde die 10 millioen in de verzekering, dat de spoorweg er maar 25 kósten zou. Welnu, 18 millioen zijn reeds opgeëten en men werkt er reeds 5 jaar aan. Gelijk het nu vooruit gaat zal de spoorweg 100 millioen kosten, eer hij voltooid is. Het verslag der maatschappijover de kwestie bekend het volledig. Spreker vraagt onder welke voorwaar den het gouvernement zijne goedkeuring aan de ontworpen leening zal geven. M. DeSmet-De Naeyer antwoordt dat de afgeveerdigde van het gouvernement last heeft, de vergadering van de bespre king te vragen tot binnen drie weken. De maatschappij wil een verdrag aan gaan met het doel een zeker getal kilome ters te voltrekken, opdat zij de exploita tie barer lijn kunnen vinden. M. Nothomb zegt dat liet gemakkelijk is af te keuren. De schattingen zijn over troffen geweest; dat is zoo met alle ijzeren- weglijnen. De schattingen waren gedaan door de ingenieurs, bovenalle verdenking, en wiens talent niet te betwisten valt. M. Coeemans. De Brialmonts in dat vak M. Nothomb. Wel gij bevestigt mijne woorden; ziedaar nog een ingenieur die zich bedrogen heeft. M. Harez. Het militarism de de koloni- statie zijn de ondergang van alle landen. M. Nothomb zegt dat het werk van Con go de roem van België zal wezen. De tegenslagen sproten voort uit zaken, die men niet kon voorzien. M. Feron. Men had niet aan de Kamer mogen zeggen dat 25 millioen voldoende waren. M. Coeemans sluit zich aan bij de woor den van M. Lambiotte. Het is zonderling dat wij nooit niet goed op de hoogte zijn van hetgeen er in Congo omgaat. Spreker vraagt dat er dagelijks inlich tingen zouden verschaft worden over de ge beurtenissen in Congo. I tigen nacht aan de schouders ik klim er mede onder het dak, vanwaar ik, indien de schelmen pogen te ontvluchten, door mijn geroep de buren kan wekken of, in dien het noodig is, de rakkers een kogel achterna zenden. Wat de nachtwakers be treft, die zullen het ruim zoo druk hebben als ik: twee plaats ik aan de deur mijner slaapkamer, een aan de achterdeur, wel ke, jammer genoeg, zeer kaduk wordt en niet gegrendeld is... In dezen zin altijd tegen zich zelve voort varende, dacht hij niet dat reeds een ge ruim tijdverloop geweken was, dat mêken Geertrui het huis verlaten had.Plotselings als uit een droom opschietende, sprong hij verschrikt en verbaasd op. Hemel riep hij, reeds een uur is zij weg Het was smartelijk om zien hoe Breu- gelmans tegen een schrikkelijk denkbeeld worstelde, dat in zijn hart opwelde en welke hij poogde té verjagen u Kom, hernam hij, weg met die akelige gepein zen Moeder zal een klein wandelingske in de stad maken, of zich ophouden bij de herstellingswerken aan het oude Stadhuis, die altijd eene menigte nieuwsgierigen M* Richald. Men zegt u immers altijd wanneer er zegepralen zijn behaald? M. Coeemans. Dat wel, maar nooit wanneer we kloppingen kregen. M. Lambiotte wijst er op dat M. Beer- naort zegde dat, indien de spoorweg eene verrassing zou opleveren, het zou zijn dooi den minderen prijs. Ilij verklaart zich voldaan over de uit legging van het gouvernement, maar 't is verstaan dat de afgeveerdigde van het gou vernement tegen de leening zal stemmen, indien de vergadering de verdaging der be spreking tot binnen 3 weken niet aan neemt. M. De Smet de Naeyer. Wij zijn het eens. Het incident wordt gesloten. Zooals wij reeds gezegd hebben, zal de 26® algemeene vergadering van den Bond der Katholieke Kringen en Behoudsgezin de Vereen igingen dees jaar plaats hebben te Dinant op 19 en 20 mei aanstaande; de zittijd zal op zaterdag 19 mei, ten 4 ure na middag geopend worden in den Katholie ken Kring. Op zondag 20, zal de zitting be ginnen ten 10 ure 's morgends, en geslo ten worden rond 1 uur, wanneer het ban ket zal aanvang nemen. De leden der Behoudsgezinde Vereeni- ging van Brussel, die verlangen deel te ne men aan het banket, kunnen tot 15 Mei hunne inschrijving met het bedrag (5,50) zenden aan den sekretaris der Vereeni- giug, M. Honoré Dewinde, De Lignestraat 51, Brussel. Eene inschrijvingslijst is ne- dergelegd in het bureel van kieswerking, De Lignestraat, 51, Brussel, dat alle werkdagen open is van 9 tot 4 ure juist. De onderhandelingen tusschen Frank rijk en den Congo voor de grensregeling in Afrika, zijn niet gelukt. De fransche afge vaardigden hebben maandag avond Brus sel verlaten, na een verhoor bij den koning. EXPOSITIE-ANTWERPEN. De pogingen aangewend door het Comi- teit der klas 66 en der Koninklijke Maat schappij van Tuin- en Landbouw van Antwerpen lukken opperbest. De bijval der groote Internationale plan- tententoonstelling van 13 Mei (Sinxen), is van heden af verzekerd. W Ter gelegenheid der Wereldtentoonstel ling zal er te Antwerpen eene internatio nale Landbouwtentoonstelling gehouden worden, die zeer belangrijk belooft te zijn, dauk aan de medewerking van den Staat, de Provincie en de stad Antwerpen. Ach tereenvolgens zullen wedstrijden van voort teelende dieren, bieënteelt, vogelkweek, zuivelbereiding en ten slotte van moes kruiden en van landbouwvoortbrengselen, plaats hebben. Daarenboven zullen er in de hallen der Wereldtentoonstelling bestendige tentoon stellingen gehouden worden van land bouwonderwijs, verpakking der landbouw- voortbrengselenn whicueii en werktui gen voor den landbouw, haudelsmeststof- fen en voedsel voor het vee, gezondheids leer en bescherming der huisdieren, ver zekeringen en onderlinge waarborg voor den landbouw. De wedstrijden van voortteelende die ren zullen in den loop der maand Juni ge houden wordenvoor het rundvee, den 3 Juni en 4 volgende dagen, en voor liet paardenras, den 9 Juni en 1 volgende da gen. De premiën en medaliën, bestemd om de mededingers te beloonen, bedragen meer dan 100,000 fr. Sedert jaren klagen de kleine bedienden van den Staat over hunne geringe jaarwed de. Briefdragers, kantonuiers, sluismecs- ters, boschwachters, tolbeambten, enz., zijn liet eens om daarover putten in d'aai de te klagen. De regeering heeft de volledige lijst van al deze jaarwedden doen Opmaken om te zien hoe en in welke maat men al deze brave en eerlijke bedienden zou kunnen voldoen. Om daarover beter te kunnen oordeelen heeft de commissie, met dit werk gelast, ook eene tabel doen opmaken van soort gelijke jaarwedden in de andere landen, namelijk in Duitschland, Holland, Frank rijk en Italië. Ik meen te weten dat uit deze vergelij king gebleken is dat de bedienden in deze lauden beter betaald wordenmaar men doet opmerken dat het leven er ook duur der kost en ook dat, bijvoorbeeld in Italië, er om zoo te zeggen bijna niets dan papie- rengeld bestaat, hetgeen 10 ten honderd min waarde heeft dan ons goud. Al deze jaarwedden zouden alzoo in den grond overeenstemmen, maar men heeft mij verzekerd dat de minister van Geldwe zen nochtans bereid is eene aanzienlijke som te besteden aan het verbeteren van den toestaud van al de kleine Staatsbe dienden. uitlokken... Zij zal niet lang meer wegblij ven.... Maar, - en hier wrong het li chaam des jongelings zich pijnlijk in een, indien zij binnen eene uur hier nog niet is... Wat dan Ah dan!... Dan zal ik mij niet ter ruste begeven, maar waken op den eigendom mijner brave pleegmoe der... n Zoo bleef hij nog eene geslagene uur in gepeinzen verslonden, maar dan ten prooi aan de grievenste onzekerheid, sprong hij op, en wijl angst en gramschap zich op zijn gelaat afteekenden, schreeuw de hij ten toppunt van woede Ik wil en zal weten wat of wie haar ophoudt Ilij sloop de deur uit en liep in de rich ting der Groote Markt; zoo doorkruiste hij alle straten, overal rondblikkende, of hij in dc voorbijgangers het teergeliefd wezen niet ontdekte hij ging binnen in verschillige huizen, waar hij wist dat zij goed bekend was. Neen! klonk het overal; neen, nergens had men ze gezien of kon men inlichtingen geven, die leiden moes ten tot de ontdekking van haar spoor. In de Kattestraat gekomen, slaakte de jongeling een kreet van verrassingzon der dat hij het zelf wist, stond hij voor de woning van Jacobus Spiegeleer, de Opper bevelhebber der Nachtwacht. Hoe hier geraakt? Zou hij niet aankloj Er rees Pieter iets voor de oog - i blinddoek, alles werd hem du: ward in het hoofd, en het was in die ge moedsaandoening dat hij tusschen de ui- den siste De Commandant is he lie ik hebben moet!.. Hij, hij zal mij zeggen waar Moeder gebleven is... Ik zal hem weten te dwingen, hem bedreigen met ee ne bloedige wederwraak r Hij vatte in dezen aanval van waanzin den ijzeren klop per, en sloeg hem met geweld tegen de deur. Het ijselijk gebons kon een denk beeld geven van de hevigheid van het vuur der razende woede die zijn binnenste verteerde. Na wat talmens werd de deur geopend. De Commandantde Commandant ik moet hem spreken Niet thuis, antwoordde de meid, die zich bereidde om weder te sluiten. Hoe hij is hier niet Waar kan ik hem vinden Weetniet! was het i!woord, en daar lag de zware deur dicht, die tergend,

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1