Het St-Jozefsfeest Dynamietaanslagen te Luik. Een en ander. ra ra ra ra ra KUNST TAAL. in onzen Werkmanskring. Zaterdag nacht zijn te Luik twee dvna- miotaansligen gepleegd geweest, de eene tegenden koninklijken schouwburg, de an dere tegen «Ie woning van M. Leo Gérard, burgemeester van Luik. M. Gérard werd rond middernacht wak ker gemaakt door eene lichte ontploffing, lie scheen plaatsgehad te hebben aan den gevel der woning. Hij stond aanstonds op. ging naar beneden, en bestatigde dat op den rijgel van een der vensters eene siga rendoos stond, voorzien van eene verkool de lont. De burgemeester telefoneerde aan don hoofdkómmissaris van pojicie. Eenige agenten kwamen toegesneld, openden de sigarendoos en vonden er vijf en twintig dynamiet kardoezen in. De lont was opge brand, doch daar zij niet voorzien was van eene kapsul, was zij uitgedoofd zonder het dynamiet te doen ontploffen. De andere aanslag werd op de volgende wijze ontdekt. In het vooruitzicht van den aanstaanden zangwedstrijd van Charleroi, houden les Disciples de Gréiry alle avonden repetitie in den koninklijken schouwburg. Zaterdag, na de repetitie, waren eenige zangers naar de waterbakken beneden ge gaan. Zij vonden de plaats met rook ge vuld. Zij dachten dat het brandde en ver wittigden den naburigen pompierspost. De kapitein, vergezeld van eenige man schap pen, kwam ter plaatse en men be merkte toen dat de rook voortkwam van de opbranding der lont van een springtoe- stel dat op den vloer lag. Dat toestel be stond uit eene lange ijzeren buis, met ijzerdraad omwonden, en gevuld mei dy namiet, nagels en si ukken metaal. Hier ook was gelukkig de lont uitgedoofd, zon der het vuur tc hebben medegedeeld aan de ontplofbare stoffen. Denzelfden nacht werd nog een derde ontploffingstuig gevonden, aan een vens ter der woning van M. G... Een nauwkeu rig onderzoek is ingesteld. Mkifeest. Bij gebrek aan werklie den die den 1 Mei niet zullen vieren, raadt Vooruit de kinderen aan naar zijn lokaal to komen,-met nette broekskensen zondag mutsen. De Zuigelingen worden ook aan vaard. maar moeten met hunne moeders komen. Men zal pap eten... Biebelebom- scheu pap met. biebelebomsche lepels... Of het een schoon Meifeest zal zijn! §s§ De socialisten hielden te Gent eene ver gadering de verleden week, om wat bloe men te strooien op de graven van de onge lukkige werkmenschen die zij verleden jaar, door hunne schandige ophitsingen, voor de geweeren der soldatou en naar den dood zouden. Vooruit is kluchtig, daar waar hij daar over drukt Iedereen stond eerbiedig recht en er heerschte een oogenblik stilte in de zaal. Wij hebben eens zoo eene vergadering van de socialisten bijgewoond, en wij zullen nooit vergeten, den treurigen toon waarop een bakkersgast ons toefluisterde: 't Ware wat beter, mijnheer hadden zij die menschen niet opgestookt, dan leef den zij nog, en nu... n Ja, schande over die mannen! Schande over die beulen die lauweren vlechten voor de misleide werklieden diezij zeiven in het graf gestooten hebhen! Het bloed van die ongelukkigen, onze spottend, onverbiddelijk gesloten bleef. Wat kon de teleurgestelde kunstenaar aanvangen? Hij stond daar met tranen van woede in de oogen, liet vlokkig schuim stond op zijne lippen en een heesch gor gelgeluid onsnaptehem. Oh! afschuwelijke schelm, tierde hij de gebalde hand opstekende, alles heb ik geraden Mij ook zoekt gij morgen nacht om het leven te brengen, maar, dit zal, hij God, die mij hoort, niet lukken Kom maar, 't. is mij wel, doch vergeet niet dat ik de schim mijner moeder zal wreken met u het venijnige hart uit den boezem te rukken Op zijn geroep en gelier was er reeds voor de woning van Spiegeleer een groep nieuwsgierigen vergaderd, die zijne wraak zuchtige uitroepingen spottend en mis prijzend aanhoorden. Eenigen verhieven reeds de stem en elk vogeltje zong weldra zijn deuntje. Zoo hoorde men: Is dat niet strafbaar een openbaar ambtenaar te beleedigen? Ja, en schandig daarbijWa re ik van de Wet. die kerel zou vast en zeker geen vijf minuten op vrije voeten meer loopen.'Maar, is die vent dan krank- broeders, kome over hun. Kiespapier. Minister de Burlet zei vrijdag in de Kamer Een paarwoorden over de gemoentese- kretarissen. Gisteren zegde ik waarom ik hen geene vergelding kon schenken voor hot buitengewoon werk dat hun is opge dragen. Er komen overigens oogenblikken waarop iedeieen verzocht wordt m< d te werken en meer arbeid dan gewoonlijk te leveren. Het Parlement zelf beleefd thans een dier oogenblikken. We zullen, bijvoor beeld, wel 15 millioen kiesbriefjes noodig hebben, wat 352 kubieke meters briefjes vertegenwoordigt. (Uitroepingen en ge lach). Een papierfabriek zou, tegen 10.000 briefjes per dag, vier jaar noodig hebben om al het papier te leveren Worden het officieel papier en de stempel behouden, dan zal de regeering het papier niet kun nen hekomen, zelfs indien ze zich tot al de fabrieken wendt De Kamer zal die kwestie dus moeten onderzoekenzelfs bestaat er op dit oogen blik een groote strijd in de departementen van financiën en van biuneidandsche za ken om te weten wie deze nieuwe onkosten moet, dragen. (Herhaald gelach). Papier op zak. Een blad merkt op, dat wij, in de maanden October en Novem ber van dit jaar, bedreigd zijn mot zes kiesdagen op vier weken tijd. Wij zullen opvolgentlijk provinciale, wetgevende en senatoriale kiezingen hebben met ballo teeringen. Al fabrieken van het land zullen de han den vol hebben. In plaats van de bulletijnste verbranden, zou men wel doen die per kilo ten voor- decle van den armen to verkoopen. Het huwelijk van prinses Josefinu eer-.i voor 22 Mei vastgesteld, zal waarschijnlijk tot 28 Mei worden verdaagd. De koning van Rumeniö zegt uien zal levendig het huwelijk van zijnen neef en zijne nicht bijwonen. Evenwel de gezondheidstoestand der ko ningin van Rumenië is verre van schitte rend. Men hoopt echter dat Carmen Sylva tegen 28 Mei met haren koninklijken ge maal te Brussel zal kunnen zijn. Een telegram uit Lagos meldt dat de duitsche stoomboot Edward Bolden van Congo naar Antwerpen, aldaar gepas seerd-is eu denkelijk tegen 10 of 17 Mei in onze haven zal aankomen. Dit schip heeft de Congoleezen voor de Wereldtentoonstelling van Antwerpen aan boord. Generaal Brialmont zal metoctober gee ne kandidatuur meer aanvaarden (of be komen). Men meldt ons dat M. Arthur Verhae- gen voor de aanstaande Kamerkiezing zij ne kandidatuur zal stellen te Gent. Het Volk bevestigd onrechtstreeks dat bericht. In do ministeriëele omgeving zegt men dat do heer Begerem, ome nieuwe minis* ter van justicie, vast besloten is voldoe ning to geven aan de vraag der Vlamingen betrekkelijk het afkondigen van don Moni- teur in de beide landstalen. zinnig? Wel, 't is Pieter Breugelmans Inderdaad, de arme drommel is werkelijk met zinneloosheid geslagen. Och arme De kunstenaar herkreeg alras het be wustzijn en, wel vermoedende dat alle wel sprekendheid hier niets kon baten, en hij zich daarenboven eene ernstige verant woordelijkheid op den hals legde, besloot hij zich zoohaast mogelijk uit de voeten te maken. Hij baande hem een weg door 'de menigte, die gedurig vergroote en liep, als dcor eene onzienbare hand voortgeduwd, naar zijne woning. Daar gekomen was de avond reeds te verre gevorderd om nog bij het gerecht inkeuning te doen; hij besloot dan den morgenstond af te wachten om handelend op te treden. De nacht was aangebroken en bedekte Aelst, de oude Gravenstad, met een zwart floers, waarop duizenden starre kens als zoovele dwaallichtjes blonken; de maan zag van hare hooge standplaats als een nachtspook op de aarde neder en scheen in hare geheimzinnige klaarte te wedijve ren met het bleeke licht der straatlamp of liet wiegelend vlamineken van een roet- kaarsje, dat ginds aan den hoek der straat De minister houdt zich met het vraag stuk bezig en studeert op de middelen van uitvoering. W Door het staatsbestuur is de beeldhou wer Duwaerts. van Antwerpen, gelast het marnieren horstbeeld van den Eeclooschen dichter K. Ledeganck. voor de ontvangst zaal der Koninklijke Vlaamsche Academie te beitelen. U De bewoners van Anderlues zijn door het gemeentebestuur gevraagd geworden hun gedacht uit, te drukken over de op richting eener nieuwe kerk. De oenen wilden ze in steen bouwen, de anderen in ijzer. Daarover nu moesten de inwoners stem men. Twee houderd stemmen meerder heid behaalden de voorstaanders der ijze ren kerk. Zoo 't schijnt zal de kerk in ijzer min kostelijk zijn dan eene in steen. Maar zal zij duurzamer zijn? Dat moet de toekomst uitwijzen. Verleden Zondag is voor den Katholie ken Werkmanskring een dag van Feest, een dag van wezentlijke Triomf geweest 's Morgens vertrok een stoet van bij de 1500 man sterk, het vaandel voorop, onder het spelen van schoone pas redoubles onzer Koninklijke Harmonie, naar de kerk. Al daar werd eene plechtige Mis gecelebreerd opgeluisterd door de medewerking der koormaatschappij St. Cecilia. Na de Mis keerde de stoet langs de Groote Markt, Nieuwst raat en Keizerlijke Plaats, naar het lokaal terug, waar eene rechte feest zitting begon. M. baron Leo Bethune, voorzitter, nam het woord om te spreken over het nut en voordeel der Vakvereeniging Onderlin ge Bijstand. Hij handelde insgelijks over de oude Gilden van Ambachten en Nee- ringen, die in vroegere eeuwen groeiden en bloeiden tot welvaart en bescherming van den Arbeider. De gevierde Werkmans vriend werd menigmaal door handgeklap onderbroken en op het einde zijner rede geestdriftig toegejuicht. M. I. Vlassenbroek, schrijver, gaf ver volgens verslag over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar en deed daarna, op meesterlijke wijze, een beknopt ver haal van het tooneelstuk De Vrijdenker dat 's avonds moest opgevoerd worden. Dit verhaal, menige werkman verzekerde het ons is voor velen bij de opvoering, waar soms al een of ander aan het gehoor ontsnapt, een trouwe gids geweest. Dan nam eene schoone prijsloting aan vang, waarin de gelukkige winners nutti ge voorwerpen en goede kleedingstukken ontvingen. En wat zeggen van het Avondfeest De overgroote zaal was zoo stampvol dat men meent er nog nooit zooveel volk in gezien te hebben. Wij zullen niet pogen het getal der aanwezLenute schatten de correspondent van een Gentsch blad blijft, wanneer hij spreekt van 2200 man, verre beneden de waarheid. Men bemerkte voor al de aanwezigheid van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger en Burgemeester, M. Van Wambeke, tal van heeren Geeste lijken en hooge familiën der stad. Het koor Angelus werd onberispelijk voor oen Lieve-Vrouwbeeld aanstoken werd. Niemand bemerkte men in de stra ten, geen gerucht liet zich hooren de stad scheen als een overgroot graf, door bovennatuurlijke wezens bewaakt. In de Lange Ridderstraat, bij baas Nard, bevinden zich Burger Dor us, Jaak Spiegeleer, Nest Laf alsmede de waard. De laatste zit op zij n u stoel tc knikke bollen zijn vuurrood wezen draagt de sporen der dronkenschap. Nest zit in een hoek van den smeulenden haard eu. rookt, om den slaap te bemeesteren, een gesma- kelijk pijpje. Jaak en Dorus zijn in druk gesprek gewikkeld. Het uur breekt aan, hooren wij den Burger zeggen. Bijna kwaart na 10 ure, sprak Jaak, terwijl hij even naar de oude huisklok op keek. Er is iets in mij die mij zegt dat wij dezen nacht gaan in nesten komen... Die schrik is kinderachtig... Och, waarom ook bleeft gij uwe be lofte niet getrouw Waarom hebt gij niet belet dat de nachtwakers, waarover gij het opperbevel voert, langs de Werf of Mo gezongen en bekwam veel bijval. M. Merc- kaert. van GeoranDbergeu. is zijne faam van kluchtzanger in uitmuntendheid ge stand gebleven zelden zag men hem zoo luimig en aantrekkelijk als in d'Erfenis van Nonkel Tist. Daarna volgde het too- neelspel De Vrijdenker. Het gedacht hier laten volgen van eenen dei bekwaamste toonoelspelers van 't Land van Riemzal voorzeker meer zeggen dan al ketgene er tot hiertoe van geschreven werd, of wij zouden kunnen doen. De Vrijdenker. zegde hij. is niet alleen volmaakt, maar meesterlijk opgevoerd; alle spelers waren volkomen op de hoogte hunner taak de rols wel verdeeld. Er kwamen tooneelen in voor. die oprecht talentvol wedergege ven werden en tot in het diepste des hart ontroerden. De tooneelafdeeiing is nooit zoo sterk geweestzij is op goeden voet, en zal, indien zij de spelers behoudt, wel ke in De Vrijdenker uitmuntten, korte lings voor geen ander Tooneel der stad moeten onderdoen. Ziedaar mijne mee ning. V Ten slotte speelde men het kluchtspel Qui vree!. Was mij dat een lachen van't be gin tot het einde! Van als Pier met zijn bollantaarn en Seven met zijn strooibussel opkwam, en was er aan de menigte geêu houden meerEn het volk en wierd er niet moede van, integendeel, want toen de garde-civiek en den altijd lachenden pach- terRosseelsop de planken traden, en scheen er aan 't geroep, 't gejuich en 't gewoel geen einde te zullen komen. Kortom, 't is lang geleden dat er zoo wel en zoo hartelijk gelachen is en dat moet onzen Werkmans kring toch eens hebben... Wij zouden aan eene groote plicht te kort blijven, indien wij niet een woord van dank stuurden, aan den ieverigen be stuurder der zangafdeeling, M. Emiel Scheerlinckx, die den zang der Mis be stuurde, en ook den Toonzetter is van den zang welke in De Vrijdenker voortkomt. Zulke feesten doen deugd aan het hart van 't Werkvolk en hun Huisgezin eu moe ten eenen zoeten nasmaak nalaten. De Werkman*kring heeft zich Zondag aan onze Bevolking weder in al zijne kracht en sterkte getoond en zijne Leden een aange naam en deftig verzet verschaft, velke hij zooveel mogelijk zal hernieuwen. Vooruitkomt ook zijnen smikker ste ken in den grootschen stoet van Zondag. Er waren, daar, zegt hij. een öOOtal suk kelaars (waarom geen 50?) als eene kudde vee opgeleid. De roode vod en is van de eerste leugen niet geborsten, maar alvo rens over zulke zaken te schrijven, zou den smachthals achter zich moeten kijken naar de schaar werklieden, met handen en voeten aan hem gebonden, voor welke hij nog niets deed, wijl hij zich vetmest -n boerenleute maakt. Het Laatste Nieuws zit opgeblazen haat en spijt. De sloor zegt dat de et een flauw beestje was en dat er twee t ei- boers van de garde-civique voorop gingen. Aardige tamboers, die pas redoubles voor harmonie spelen 't Laatste Nieuws roept verontwaardigd uit Tamboers van de garde-civiek! Wat kliek!! Wij zijn eens curieus, als wij met Concordia (parapluiënhof) uitgaan, of wij de tamboers der garde-civiek gaan krijgen. Wel zeker, sukkelachtige sloor, dietam boers zijn gehecht aan de Harmonie en de garde-civiek, maar blijven gansch vrij te faan waar ze willen... Ze gaan wel met de 'isschers meê en zouden ze dan den para pluiënhof schamen wel te verstaan als er kruipers bij zijn lenstraat kunnen komen, zeg? Gij spreekt daar al heel gemakke lijk over... Ja, ik haduiets beloofd toch.. Maar Spiegeleer houdt te zeer aan zijn vel, Burger. Mijne hannekenuiteu zijn al len doortrapte guiten, die in alles, hoe natuurlijk ook, een kwaad oog hebben... Wij kunnen de kerels heden nacht gemak kelijk ontwijken, immers ons werk moet op één omzien afgedaan zijn wij laten de wacht voorbijgaan, om kort achter hun rug ons werk te beginnen. Het duurt een groot kwaartuurs alvorens zij langs dezelf de plaats terugkomen dan zitten wij al lang terug bij Nard Roels. Wat gij zegt kan waar zijn, weder voer Coucke maar indien wij tegenstand ontmoeten? Gij antwoord niet? Welnu, wij zouden geweld moeten gebruiken, vuur géven, de geboren wekken en dan komt de Nachtwacht die uiet mis speelt... Ware het niet recht jammer? Ge schijnt veel lust tot knorren te hebben, bemerkte Jaak; wat vermaak vind gij in zoo nutteloos te overdrijven De schilder denkt aan geen aanslag. Wordt voortgc :et.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2