Meilied. Zondag 6 Mei 1894. 5 centiemen per nummer Ist" Jaar N° 29 burger Politiek Overzicht. BANMOLENS. «ec Spe. Moe Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere weel: de prijs ervan is 2,50 s' aars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigmet 31 december. Men abonneert zich in alle 'postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-U1TGEYER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT. N3 149. AELST. ANNONC'EN PRIJS Per drukregel 10 centiemenRe klanten, fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac eoord. Men wordt vrrxi. 'lil de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 6 Mei 1894. Oclr, zonneke lief, wat daalt ge warm, Op 't werkend Mensehdom neêr Op jonge takjes, zonder kracht, Op bloemen in lmu lentepracht, 'Op vogels klein en teér Hoe zoet 'i y 'den van de boek Die keejloslcnd lieuenvliet Wij 1 looverkruid en struikgewas, Zich spieglen in uw' klaren plas, Beplant met statig riet. De koekoek roept in 't jeugdig groen, Waar hij zijn eikens lei Het muschje piept, de leeuwrik springt, De meerlaar fluit, het sijsje zingt Wees welkom, lieve Mei De mensch mengt in het zware werk Een Naam, gebenedijd MARIA Moeder, Maagd en Vrouw, U min ik teér, met liefd' en trouw, In Mei, U toegewijdt Aalst, p. v. FRANKRIJK. Maandag hooft do socialistische afgeveerdigde Janrés in de fransche Kamer eene interpellatie gedaan over den onderstand, welke hij beweerde door hooge personuagies, kapitalisten en geestelijken, verleend te zijn aan de anar chisten. Mgr. D'Hulst deed opmerken dat geen enkele priester geld gegeven heeft aan de anarchisten, maar wel Rotschild, de koning der joden; deze heeft geld ge geven aan Tournadre, Leboucher, Malato en andere gekende anarchisten. De voorzitter van den ministerraad, M. Casimir Périer, verklaarde dat de inter pellatie van den socialist geen antwoord verdiende en de Kamer gaf den voorzitter gelijk met 340 stemmen tegen 179. Frankrijk is voornemens nieuwe postzegels uit te geven. Tusschen de ont werpen, den jury aangeboden, komt ook voor een afbeeldsel van Jeanne d' Are. Zoowel liberale als katholieke bladen jui chen het denkbeeld toe. WEENEN Zondag had eene bloedi ge botsing plaats tusscheij metsers-werk stakers en policie. Nadat de agenten met steenen bestormd werden, losten zij geweerschoten, zoodat twee stakers doodelijk gewond neervielen. Andere zwaar gewonden werden naar het. gasthuis gebracht. liet aantal oproermakers was zoo groot, dat de policie zich onmachtig verklaarde en de hulp van het leger inriep. De regen stelde echter een einde aan de betooging. Het gevecht duurde reeds twee uren. Talrijke aanhoudingen hadden plaats. In den avond haddeji de schaliedekkers zich aangesloten bij de metsers, evenals de aardewerkers en afbrekers. Tot 10 ure duurden de wanorders. EMILE HENRY. Emile Henry, de anarchist en pleger van den dynamietaanslag te Parijs, op het hotel Terminusis voor de Assisen der Seine verschenen. De uitspraak heeft zaterdag plaats ge had ten 7 1/2 ure s1 avonds. Emile Henry werd "eroordeeld tot de doodstraf. Emile Henry heelt verklaard dat hij geene voorziening in kassatie, alsook gee- ne aanvraag om genade zal teekenen. Het doodvonnis zal dus zonder twijfel uitge voerd worden. De veroordeelde verwacht er zich overigens aan, en spot met zijne aanstaande dood. ■eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. EXPOSITIE--ANTWERPEN. Hollandsche Soldaten. Vrijdag morgend is naar Antwerpen ver trokken het detachement van het regc- ment grenadiers en jagers, bestaande uit een sergeant-majoor, een korporaal en 5 minderen in rang, dat bestemd is om toe zicht te houden op de hollandsche inzen dingen in de tentoonstelling. Aalst in de Tentoonstelling. Wij raden onze Lezers aan, wanneer zij de Tentoonstelling bezoeken, de prachtige uitstalling te gaan bewonderen van de wel befaamde Drogerij Van der Stappen- Smeesters, Kapellestraat, alhier, liet is voor onze stad eene eei op zulke alleszins waardige wijze vertegenwoordigd te zijn. Wij ook hebben verleden® week de eer gehad in onze Drukkerij voor de Tentoon stelling te werken. De Feestmarsch. Het Huis Schott had voor de opening der Wereldtentoonstelling eeneh wedstrijd voor fcestmarschen uitgeschreven. 80 componisten hebben aan den wed strijd deel genomen. De prijs is toegewezen aan M. Martin Lunssens, van Brussel, in 1893 tweede prijs van Rome. De jury bestond uit MM. P. Benoit, Gu- rickx, Bender, Balthazar-Florence enWal- ney. De Opening. De dag van gisteren, 5 Mei, is een tri omfdag voor Antwerpen geweest. Aan de geheele wereld hebben de Ant werpen doen zien wat zij zijn, wat zij kun nen en waartoe eene stad in staat is, wanneer allen hand in hand samenwerken tot het bereiken van één grootsch doel den vooruitgang en den bloei der geboor testad. Zij hebben het recht, fier te zijn over het welgelukken hunner World's fayr verre boven alle verwachting is de ondersteu ning gunstig uitgevallen en van nu af be looft de bijval dien van 1885 te overtreffen. Duizenden Aalstenaars zullen zich dees jaar binnen de muren der oude vlaamsche stad bevindeneeu groot, getal maatschap pijen hebben inschrijvingslijsten geopend. Gisteren. Gisteren is de Tentoonstelling plechtig geopend. Om 1 1/4 is Z. M. den Koning aan de Ooststatie toegekomen, waar Hij door de Overheden ontvang' n werd. Z. M. was vergezeld vau minister MM. de Burlet, De Bruyn, de Mei'ode, de Smet-d<? Nay er en Begerem. Generaal Brassine en M. Vandenpeereboom waren te Brussel gebleven. Na de aankomst in de tentoonstelling, hield M. graaf de Pret eene redevoering. Om kwaart na twee ure begonnen de hooge bezoekers Imun wandeling met een bezoek aart de Belgische Nijverheid. Al daar werd eene redevoering uitgesproken door Minister De Bruyn. Achtervolgens bezocht men deafdoelin- gen van België, Duitschland. Engeland en Engelsch Indië Frankrijk. Rusland, Italië en Oostenrijk, Hongarië, Spanje, Portu- gaal, Zweden en Noorwegen, Zwitserland, Japan, China, Rumenië, enz. Daarna vroeg onzen Koning om wat, te rusten. Wij gelooven het heel welTer wijl men in de feestzaal eenigo oogenblik- ken uitrustte, begon eene Feestkantate, die meesterlijk werd uitgevoerd. Juist om half vier was men weêr op vi siet naar de afdeelingen van Bulgarië, Li beria, Perzië, Amerika, Nederland, $len Congo, Oud Antwerpen, enz., enz. Ten 5 ure kwam men in het Paleis van Schoone Kunsten, alwaar M. Smekens, eene gelegenheidsaanspraak deed. De Koning is dan ten half zes uit het Paleis vau Schoone Kunsten, naar de Ooststatie teruggekeerd. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. T 9 Maar het briefje dat hij zal gelezen hebben j laj)gs Qm kinderath- tiger, hervatte Spiegeleer grammee,hg of wordt het suikeren manneken allicht bang van in deuregen te loopen, vreezen- de te smelten Deze laatste woorden, op schertsenden toon uitgesproken, deden des Burgers hart an inwendig spijt en gramschap gloeien hij gehaarde echter van mets. Maak éine voort - Snul, die ge zijthebt gy vergeten dat het briefje slechts op morgen nacht sprak? En waarom ook van uwentwege dergelijk geheim aan het papier toever trouwen?.. Ja, indien we mislukken, zult gij er de verantwoordelijkheid van dragen Ik schreeuwde de Burger, zijnen stoel wegstootende hij sprong met ge- wrongene vuisten op zijn makker, wijl hij als een brieschende leeuw uitstietHer haal dit nog eens, zoo ge durft Maar de Commandant zat hartelijk te lachen met de gramschap van zijnen op vliegenden makker. Hij gaf een zoo harde vuistslag op de tafel, dat de waard en Nest Lat er van wakker schoten, en riep op een toon die de vrolijkheid verried Coucke, doe eens vlug «iie grimmige tronie verdwijnenzijn wij geene vrienden ondereen, of vermoedet gij straks dat wij reeds aan de galg hingen?.Lieve hemel er zal nog veel water door den Dender loo pen alvorens iemand dit zal zien Recht uit gesproken, ik heb bitter weinig trek het rooven voor mijn ambacht te- doen te huis toch, komen de goudstukken, wel is waar niet zoo talrijk, maar toch gemakke lijker en zoeter heengerold.... Ja, al die eerlijke lieden stemden daar volkomen meê in. Men bleef nu onderling nog wat gemeenzaam praten, tot wanneer (le huisklok elf maal sloeg, de Burger op stond en op plechtigen toon sprak Kamaraden, gij hoort hetdaar is het uur mijner wraak, die ook de uwe moet zijn, geslagen!.. Breugelinans, ik zwoer het, moet sterven, en ten allen prij- ze moeten wij hem in handen krijgen het zal wel onnoodig zijn u te zeggen wat lot ons besch avn is. moest hij bij geval kun nen onb I k ga de eerste de straat op, dan i Jaak spiegeleer, vervolgens Nest en Nard Koels wij sluipen behoud- zaam langs de Vestingen af, daar gekomen kruipen wij over een hofmuur, welke zeer laag is; de woning van den heer Cornand, staat ver genoeg van den muur verwijderd opdat eenig gerucht de bewoners zou kun nen wekken. Eens in den tuin, hoeven wij slechts een houten schutsel over te klim men om ons op den achteruit van den schilder te bevinden ik weet zeer goed dat de achterdeur uooit op slot of gegren- De Bicn Public wijst op de straffen, die de personen kunnen oploopen, welke zich plichtig maken aan overt iv ling op de wet ten nopens de loönbetaling in eetwaren. De rechtbanken kunnen hén veroordee- len'tot 2000 fr. boete en daarenboven zijn al de gedane betalingen in winkelwaar nietig. Men onderstelle dat een werkman ge durende zes maanden de helft van zijn loon getrokken heeft in meel, koffie, spek, kleergoed, enz., en de patroon wordt ver volgd en veroordeeld, dan heeft de werk man het recht, al wat, hem in winkelwaar uitbetaald werd, in klinkende munt terug te eischen, zonder dat de patroon 't récht hebbe vergoeding voorde geleverde waren. Dit is hem verboden door art. 8 der wet. Deze strenge wetsbepalingen zijn denke lijk de meeste overtreders onbekend. Ook mogen wij zeggen, voor Aalst en op een ander, dat het gerecht soms wel wat te licht met de wet omspringt. Immers, za gen wij niet over eenige weken een twin tigtal fabrikanten veroordeelen tot de glo bale som van1 fr. boete, voor over treding dezer wet, en dan nog voorwaar delijk Dergelijke vonnissen zijn stellig wei nig van aard om de. fabrikanten, die met de banmolens, den laatsten druppel bloed van hun Werkvolk uitzuigen, af te schrik ken. deld is. Gij, haas Roels en Commandant Spiegeleer zult mij volgen Nest Lat, vat post aan de voordeur, om ons op het min ste onheilvoorspeilend gerucht te verwit tigen. Zoodus, Vrienden, besloot Doms, op min dan eene halve uur is alles geklon ken: de schilderij in óns bezit, Pieter voor immer verdwenen en ik voldaan en ge wroken Volgt mij allen... Vooral geen gerucht. De schurk nam uit zijn wambuis een doosje van welkers inhoud hij een weinig in den palm zijner hand liet vallen en dit in zijn aangezicht wreefhij reikte het poeder aan den Commandant over, die het vervolgens aan Nard en Nest overhan digde, en er zich van bedienden zooals Coucke. Nu hadden de schelmen het uit zicht van echte duivels; hunne wezens trekken, ouder het zwarte stofpoeder ge borgen, waren gansch onkennelijk gewor- _den. Een weinig later slopen vier zwarte schimmen door het zoogenaamd Keizer- straatje. Aan de Vestingen gekomen, bleef Doms eensklaps staan, en den vim er ge heimzinnig aan den mond brengende,fluis-

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1