Wanten en Wann33. l MM Een en ander. ra ra Kunstnieuws. Sint Jozefs-Parochie. Manten. Wannes, ge" staat, daar 200 sterlings naar den grond te kijken Wannes. Ja, kamaraad, ik denk aan die Werkstakers van Boom, Wet teren en Hamme. Manten. 't Is overal iets... Maar 't en is niet om mee te lachen, als ge hoort wat de werkmenschen daar af zien. Wer ken en slaven vroeg en laat, en niet toe komen om te leven, dat en beteekent. niet veel... Wannes. 7e zeggen, Manten, dat het Werkvolk in zijn recht is, en 't moet waar zijn, want 't Geestelijk en 't Gemeen tebestuur moeit er zich meê zij zullen enderzoeken en ondersteunen. De Anti- Socialisten van Gent zonden, om te begin nen, naar Wetteren, 500 frank Manten. De strijd voor de Brood winning, Wannes, wanneer hij wettig is, moeten wij ondersteunen, dat is plicht; ons Werkvolk is veel te braaf om honger te Jijden of om te werken aan daghuren te weinig om te leven en te veel om te ster ven. Wannes. 't Is daarom dat wij in al onze macht moeten meewerken tot de Vereening der Christene Werklieden, wel wetende, dat het in Vakvereeniging en Werkman s- kring is dat onze kracht, onze macht onzen steun en de weg wijzer voor de toekomst opgesloten ligt. In Boom was geen enkele Werkman vereenigt; wat Hamme aangaat, 't zou schijnen dat de socialisten daar wil- lekom zijnManten, Manten, dat dit waar moest zijn, maar 'k peize wel van neen, dan waren die menschen in al hun lijden dubbel te betreuren. Manten. De Redding van 't Volk en zal van den Vooruit niet komen, 't Heeft in Wetteren weeral te zien geweest bla gue en schoone woorden genoeg, maar als 't op punt van geven kwam, als iedereen bij burgers en rijke menschen hulp af smeekte, dau ging de roode grootspreker met den elleboog naar zijne 11 zak. Hij en gaf geen en cent Wannes. Maar om voort te gaan, ge- buur; ge spraakt daar van de Vakvereeni ging... k Ben 't Aalst ook bij den Bond, welke reeds zoo schoone zegepralen behaal de dunkt het u niet, gij die van 't Comi té zijt, dat men zoo lang wacht van eeue vergadering te beleggen?... Manten. Ja maar, Wannes, dat is al g'hecl gemakkelijk gezeid't is in 't kort herkiezing voor den helft van 't bestuur en en 'k moet u niet zeggen wat werk wij heb ben wanneer het geen vergadering isals ge van 't bestuur zijt van zulke vereeni- giugen en moogde geen gat in den dag sla pen.... Wannes. 'k Heb g' hoord dat de pre sident ook moet herkozen worden... Manten. - Zeker man, 't is zoo dat onze Grondwet luidt: Alle jaren een nieu we Voorzitter en T is 't hopen dat er met de aanstaande bijeenkomst veel nieuwe le den opgeschreven worden. Wannes. Hoemeerwij de groote Kie zingen zullen naderen, hoe verstandiger onze Werklieden zullen worden; immers 't is uit hun midden zelf dat zij hunne mannen gaan kiezen om ze naar de open bare Besturen te zenden en wees maar ze ker dat er dezen keer zullen nagels met koppen geslagen worden... De Grondwet telijke Vereenigiug van ons Arrondisse ment heeft plaats gemaakt voor ons en dat wil al wat zeggen. Wannes. Dat zij het hart op de rechte plaats hebben, Manten, Manten. En dat wij den dag der kiezing daarvan iets moeten in het geheu gen hebben, dat is 't, man. Wannes. A pro-pos, Manten, heb ben de socialisteu nu hunnen 1 Mei ge vierd k Hen heb ik daar niets van gezien of gehoord... M anten JongeD, nu dachten zekeren vast met hunnen 1 Mei den af te schie ten. en was mij dat een arm beestje! Hier in ons Aalst en zag men niets en m dere steden terde hij De Nachtwacht De Nachtwacht! gilden de lafaards met gesmoorde stem. Jaak Spiegeleer poogde zijne gestalte zoo klein mogelijk te maken en kroop tusschen de beenen van Nard Jen Nest. inderdaad, nu kon men bescheidelijk de zware voetstappen eens nachtwakers hoeren, die, in een oude cavaleriemantel gedoken, de spiesen lantaarn in de hand, van de Vestingen kwam. Dringt u zooveel mogelijk bijeen, fluisterde Dorushet is hier heldonker eu indien gij u wel verbergt, zal hij ons niet gewaar worden. Ik meen toch niet dat den labbekak ons met een bezoek zal vereereu; ware het echter zoo, dan houdt gij den adem in en blijft roerloos als dooden. Niemand antwoordde; allen zaten met den schrik op het lijf' en zweetten van angst. Indien de hannekenuit hen eens ontdekte? Hem, de uitvoerende Comman dant, cn die vrije Burger dan Dat zou eene zeer aangename, maar weinig ver makelijke verrassing zijn De waker kwam rustig en met gepasten tred op hen af. Rechtover Dorus herhaal de de grijsaard zijn geroep Elf ure slaat de klok, Elf u....re....! Bidt voor de Geloovige Zielen 't zelfde of toch veel minder dan verleden j&ar... In Luik nochtans vreesde men.... met dienen dynamiet. Wannes. Dynamiet Manten. Welja. Verleden Zondag had men in den hoek eener kerk eene kar does doen ontploffen, die, gelukkig, nie mand kwetste; vandaar dat den burge meester alle betoogingen op de straat ver boden had. Wannes. Dat was wijselijk gehan deld. Manten. Zeker, Wannes; die in zulke steden aan 't hoofd eener Regentie staan, en mogen geen ezels zijn. En daar- meê is den 1 Mei weêral voor een jaar den wind in... Ge zult nog zien dat er van al 't Die kreet drong Spiegeleer door merg en been, want hij riep hem tal van zoete herinneringen uit zijn jongelingsjaren te rug in den geest. Althans de nachtwaker vatte geen de minste achterdocht op en dacht aan geen onraad. Weldra was hij in het donkere Keizerstraatje verdwenen. Ontsnapt juichte Dorus welaan, jongens, vooruit Burger, zei Nard op onstelden toon, zie, ik kreeg daar goesting om dien nacht waker mijn zakmes in het lijf te stooten... Ik heb met den rakker een eiken te pellen; kent gij hem persoonlijk? - Waarom vraagt gij dat vroeg Do rus, verwonderd over den zonderlingen toon die de waard aansloeg neen, ik ken hem niet. Zooveel te slechter voor u... Zijn naam is Sebastiaan Schutter wees er van op uwe hoede. 't ls goedik zal dien naam op mijn zakboekje schrijven. Hoor, hervatte Roels daar valt mij iets in schooner kans dan nu, krijgen wij niet meer om hem te achtervolgen en voor goed uit de voeten te maken. Ta, ta, laat den biewebauter maar geroep en geschreeuw over die Arbeiders- feest niets meer zal overblijven, dan eene flauwe, zeer flauwe herinnoriHg... Eu de kerels die hunneu splinternieuwen Feest dag in de plaats wilden stellen van Pa sehen en Sinxen, en zullen dit tot beloo ning niet gestolen hebben. Wannes. ja maar neen's. Manten, ge zijt gesalueerd. Manten. Van 's gelijken, Gebuur. a»e«a«aB> Een koninklijk besluit in het Staats blad van woensdag verschenen, bepaalt dat tot 30 september aanstaande n de duur des werkelijkeu arbeids der kinderen van 12 tot 14 jaar, alsook der meisjes en vrou wen van 14 tot 10 jaar, mag gebracht wor den op twaalf uren per dag, verdeeld door rusttijden, zonder dat de tegenwoordigheid der beschermde personen, op de werk plaatsen dertien en half uren mogen over treffen, n Na den 30 september 1894, zullen de re gels door het koninklijk besluit van 26 de cember 1892 vastgesteld, op nieuw van kracht zijn. Die maatregel is genomen ten gevolge der werkstaking te Boom, op het advies van den Hoogeren Werkraad, die daar over verleden zaterdag heeft beraadslaagd. Het Staatsblad bevat een omzendbrief van wege minister de Bruyn, gericht aau de gouverneurs der provinciën, betrekke lijk de vervalsching en den handel in de bieren. In 't belang der openbare gezond heid is het streng aan de brouwers opgelegd geen zoogenaamd stortbier r van de her bergiers meer over te nemen. Wij hebben altijd gezegd dat het vieren van den eersten Mei, door de Vooruiters niet voor beteekenis had den arbeid, maar maar wel het socialism te verheerlijken. Als bewijs van ons gezegde noteeren wij hetvolgende, geknipt uit Vooruit van vrij dag laatst Het Meifeest is dus een grootsch soci alistisch feest, waarvan men de heele be teekenis eerst bij dieper overwegen kan vatten. En Vooruit laat daarop vulgen: Morgen is de heele wereld in feest. Zoolang de eerste Mei een socialistisch feest is zal nooit de heele wereld in feest zijn. Integendeel, het zal een clag zijn van rouw eu lijden voor deze die het socialism verachten. Een brusselsch blad klaagtEr wordt in iiu af fel geklaagd over de talrijke af zonderlijke entrees, welke men in de we reldtentoonstelling zal te betalen hebben. Sommige personen hebben reeds uitgere kend, dat men 25 a 30 ja 40 franks noodig heeft, om te kunnen zeggen dat men alles heeft gezien. En zij vinden dat oprecht met reden overdreven. Wij weten niet of deze redenaars g'---,_ hebben, maar wat we kunnen vermelden, is, dat er wezenlijk te veel en al te dikwijls afzonderlijk zal te betalen vallen. Nu zegt men dat ons Harmonie te Trier, in Duitschland, geen Concert zal geven. W Deze week is in onze stadjbverleden, M. Silvaiu Vander Gucht, kunstschilder, en schrijver van de volgende werken Gas ton BlanckaertJan ClerckerHet Kas teel der VerdoemenisDe Zwarte Advo- kaat en Doktor Gorus. De Overledene was 70 jaren oud en uit eeue oude Familie ge sproten, te Aalst geboren. Bijna al onze Stadsgenooten hebben den Schrij ver van 't Kasteel der Verdoemenis zoo niet in persoon, dan toch bij naam in zijne werken leeren kennen. Vauder Gucht bezat onbetwistbaar verdiensten en wij aarzelen niet den wensch te uiten de Schrijver in herinnering te houden door een of ander gedenkteekenDe stedelijke Pers, zou, dunkt ons, veel kunnen bijdra gen voor liet verwezenlijken van dien wensch. W Eene echte schilderij van Rubens is de zer dagen, op eene verkooping te Londen gekocht voor 35 shillings, voor rekening van een slimmeu kunstkooper, die iets ge zien had in het met eene laag stof en vuil overdekt schilderstuk. Nu het schoon gemaakt is, werdt de waarde op 25,000 fr. geschat. Het onder werp is een dronken Bacchus, met saters en bacchanten. W Men stuurt ous uit Eekloo een oproep tot het oprichten eens standsbeelds, aan hunnen stadsgenoot, dichter Ledeganck, met verzoek hem in ons blad te lasschen. Plaatsgebrek laat ons niet toe die vraag iu te willigen, doch het zij vooral gezegd dat wij de werkiugen der heereu inrichters luid toejuichen en veel bijval wenscheu. loopen, of hebt gij vergeten dat wij tot hier toe gansch werkeloos gebleven zijn Inderdaad, meenden Nest en Jaak; laat ons voortgaan. Weder volgden de vier zwarte schim men elkander sluipend op, en bereikten den hol van M. Cornand. Hier klommen zij over den muur en kropen geheimzinnig door het lange gras van den tuin, waarna zij het houten afschutsel opklauterden, die hun van de woonst des schilders scheidde. Nu stond het viertal op den achteruit van Pieter Breugelmans. Nog een laatste woord, zei Burger Dorus ik ga de voordeur ontgrendelen, om Nest te laten post vatten wacht hier in de grootste stilte. De spreker greep de kling der achterdeur en deze ging zacht open dan ging hij met Nest, als een goed kenner des huizes, door den gang en de keuken, en onsloot de straatdeur, waaraan Lat post vatte. De aanvoerder kwam terug naar den achterlijst, waar hij zijne mannen wenkte; deze volgden hem en aldra waren allen op den trap. De deur eener kamer stond wa genwijd open. Coucke trad binnen... hij bemerkte geene levende ziel! hij zocht in het bed, onder tafel eu stoelen... neen, niets verriedt de tegenwoordigheid van een menschelijk wezen. Spiegelei ;- lucht' in zijne vuist. Roels i schreeuwde Neem de schilderij en laat ons heen gaan Dat is al wei, wedervoer Coucke ver legen, maar er staan hier zooveel taleree- Daar wordt de hand aan 'twerk gesla gen! Zaterdag der verledene week is M. Benedikt Herremans gelast met de opbou- wing eener nieuwe Kapel, ter eere van O. L. Vrouw van Meuleschette. De Kapel zai komen juist achter de oude, een weinig meer de Thierry-Martensstraat op; aau hare zijde zullen twee schoone huizen ge bouwd worden, tot huisvesting van twee bedienden, bijna uitsluitelijk ten dienste en tot, onderhoud der Kapol voorbestemd. Wij hoorden, vali menschen die het plan gezien hebben, dat zij nog nooit iets schooner of grootscher bewonderden de Kapel zelve moet 300 menschen kunnen bevatten, zonder de plaatsruimte te reke nen die het altaar van de eigentlijke bid plaats scheidt. Tegen 15 Augusti aanstaande moet al les in regel zijn. Alsdan zullen ongetwij feld luisterrijke Feesten plaatsgrijpen.... De opbouwing der nieuwe Bidplaats, Onze Lieve Vrouw toegewijdt, ging met groote moeilijkheden gepaard, doch geenZege- praal, zonder Strijd! En die Zegepraal zullen de Parochianen van Schaarbeek in Augusti aanstaande op waardige wijze we ten te vieren. Op waardige wijze is te zeg gen, zooals hunne Voorouders, d'oude Vlamingen, het deden Zij feesten eerst na de overwinning len, dat Ons Heer van Erembodegem mij zal moeten helpen om de mijne te vinden Alsdan begonnen allen ieverig alle hoe ken en kanten te doorsnuffelen, draaiden alle schilderijen om, keerden bed, kast, stoelen en tafel t'onderste boven. Nard Roels wreef met de hand over den bank en sloeg er in zijne gejaagdheid eone olie- flesch af, die door de kamer vloog. Ai! riep Jaak, die de flesch in het aangezicht kreeg. De oliekruik viel in honderde stukken rinkelend op Jen planken vloer. Alles gaat tegen! knorde Nard, doch dit zal helpen. En hij haalde van onder zijn wambuis eene kleine dievenlantaarn te voorschijn. Oei! Oei! schreeuwde de Comman dant, op zijn één been door de kamer dan sende. Wat is 't nu weêral? Ik heb in een glasscherf getrapt Ah sagaat dat nooit eindigen Dorus schokouderde verachtelijk. Als antwoord op de laatste vraag, weer klonk aan de straatdeur het schot eens karabiensHet drietal sprong tegelijk de kamer uit, rolde in oogverblindende snel heid van de trappen en liep onder ijselijke godslasteringen naar de voordeur. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2