7fti BOEVS A Cl. Zondag 13 Mei 1894. 5 centiemen per nummer lstfi Jaar N° 30 Politiek Overzicht. Eene vreeselijke moord. D 7 burger Kwaadvuïirstokers. —BEW??? a.cc Spe. jtfec Metn. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' aars voorop heiaaibaar De inschrijving eind iaJ met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd DRUKKER-UITGEVER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. ANN ON CEN PRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamen. fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrij daags avonds. Aelbt. Zondag 13 Mi» 1894. NEDERLAND. Onze Noorderburen waar de herziening eene nogal erge krisis verwekt had, hebben eindelijk een nieuw ministerie gekregen. Het is samengesteld alsvolgt MM. Roëll, buitenlandsche zaken Van der Kaay, justicie Van Houtem, binnen- landsche zakenVander Wyck, marine Sprenger-van Eyck, financies; luitenant- generaal Schneider, oorlog; Vandersley- den, waterstaat; Bergsma, koloniën. t FRANKRIJK. De fransche Kamer was dijnsdaglaatst getuige van al hevige besprekii^^^^ gingen gevraagd te afgeveerdigde Tou trapt werd terwijl werkstakers tot ge radikalen en social kig tegen die vervo terie stelde echter c wen, en de vervolgii met 291 stemmen q De bakkers aan de Kamer een ben, om te vragei centiemen per twe> den op het brood TanSwibiuunu dat in Frankrijk bij kleine hoeveelheid ingevoerdt wordt, die zeggen het brood voor hun dagelijkssh gebruik over de grens gehaald te hebben. proces zal voortgezet worden, met of te gen hunnen dank. Zijn we in Congo waar de wilden de men- schen levend opeten of in China waar men de kinderkens te vinden legt of bij de Ara bieren die hunne slaven pijnigen en ter dood brengen? Neen wij zijn in België, in een door de moderne zedeleer beschaafd- land. 'tis in dat land dat ermenschenbestaan, wier getal aangroeit, die veel erger dan de wilden, om 't plezier van te moorden, de menschen in de lucht doen springen zoo als te Luik donderdag laatst. Wat in die misdaden het meest afschuw DUITSCHLAND. Men verzekert nu dat de keizer in drukke briefwisseling is met Bismarck. Erge onlusten hebben plaats gehad in de stad Grajewo, aan de russische grens door werklieden, gebezigd aan den op bouw eener kazerne zij vielen de winkels der joodsche handelaars aan. De troepen zijn er moeten tusschenkomen. Vier der oproerlingen werden gedood. Er zijn een honderdtal gekwetsten. AMERIKA. Zaterdag verscheen voor de politierechtbank te Washington, de genaamden Coxey, Brown en Jones, als aanvoerders van het zoogezegde Nij- verheidsleger, beschuldigd van overtre ding der grondwet en een groote reesem andere misslagen. Zij brachten als argument voor dat de rechtbank geene bevoegdheid had om de zaak te onderzoeken en te vonnissen. Het hof echter verwierp dit argument en liet de drie woëlmakers weten dat hun eene Aalstersche Geschiedenis uil KEIZER KAREL'S TIJD. Naar bet groot werk van Petrus Van Nuffel. 10 Doemnis!.. schreeuwde Dorus dat ontbrak er nog aan En hij liep naar de voordeur, waar Nest, het ontladen kara- bien in de vuist, beteuterd stond te kij ken. J J Naar wie hebt ge geschoten? Daar de ontstelde roover niet rap antwoordde, werd hij door eene ijzeren hand als tegen den muur gepletterd. Gaat gij spreken, of ik trek u hei lompe hoofd van de romp Ik heb gevuurd, zei Lat, die nog al tijd door al zijne leden trilde, ik heb ge- Te Veneux, in Frankrijk, had een boe renknecht, genaamd Schérer en pas negen tien jaren oud, in den avond een dienst meisje vermoord, den heer des huizes twee gevaarlijke messteken toegebracht en me vrouw pogen te verwurgen. Na die euvel daad, begaf hij zich naar den pachter, waar hij zelf in dienst was* en legde zich gerust in de schuur te slapen. Toen hij 's anderdaags opstond, was zijn eerste werk, .aan de andere knechten en meiden te gaan vertellen dat hij 's nachts eene dubbele moord gepleegd had. Bij het hooren van die woorden, schikte 't werk volk zich rond hem.om hem vast te grij pen, misschien? Neen, om met meer aan dacht naar het verhaal van die moerderii te luisteren. En heeft het meisje hard geschreeuwd? En bleef het dood bij den eersten steek? En wat zei de mijnheer toen hij het meisje zag vallen? En viel mevrouw niet in bezwijming? Die en meer soort gelijke vragen werden den moordenaar ge steld door de rondstaande werklieden. Geen enkele hand werd tegen hem op geheven geen enkele mond liet een enkel woord van afschuw hooren. De eenigste opmerking die gemaakt werd, was «Zijt ge dan niet bang voor de gendarmen De vrees voor de gendarmen, dat is het eenigste wat den arm van den misdadiger vuurd naar eenen kerel, die van het dak scheen te komen en zich langs eene goot liet afglijden... Toen hij op vasten grond was, heb ik geroepen Sta! doch hij scheen mij niet te hooren, en liep voort... 't is alsdan dat ik geschoten heb. En gij hebt getroffen? Bijlange niet... Hoe? Hemel, zou dat waar zijn Zeker, is 't waar; ik heb den kerel, zooveel hij loopen kon, zien achter liet kapelleken der Werf verdwijnen. Nu laat ik u raden wie hij was. Pieter Breugelmans... Ge zijt er juist op. Heere God! kermde baas Nard wat gaan wij beginnen Spiegeleeren Coucke zagen bleek tals lijken. Alles, alles is verloren zuchtte de Burger. Redden wij ten minste onze huid meende Roels. Ja, mannen, riep Dorus, willen wij niet als dieren néêrgeschoten' of gevangen worden, dan moeten vjjj hier oogenblik- kan tegenhouden, wanneer de vrees voor den Oppersten Rechter verdwenen is maar, helaasde vrees voor de gendarmen is een al te zwakke dijk tegen de booze driftenDe schrikwekkende toeneming van moorden en misdaden bij een volk dat zijnen Godsdienst verloren heeft, bewijst genoeg dat de gendarm veel meer dient, om het gepleegde schelmstuk te doen straffen, dan wel om de misdaden te beletten. De pachter, bij wien Schérer in dienst was, had intusschen van den moord ken nis gekregen en kwam haastig toegeloopen om... aan zijne werklieden bevel te geven van den moordenaar aan te houden? Om hem op staanden voet weg te jagen?.... Wel neen! hij kwam om op zijne beurt het omstandig verhaal der moorderij aan te hooren. en met zichtbare voldoening begon Schérer voor de tweede maal zijn heldenfeit te vertellen. En nu zoo be sloot de schurk zijn verhaal, en nu, wat zou ik doeu, meester? Kom, gaf •de pachter ten antwoord, daar zullen wij straks van spreken. Gij zijt nu dood ver moeid; kom eerst binnen een boterham eten. En geheel de familie nam plaats aan de tafel met den moordenaar, wiens handen en kleeren nog roken van het ver goten bloed. Terwijl zij aan tafel gezeten waren, traden de gendarmen binnen en voerden den misdadiger weg. Dat een mensch, in een oogenblik van waanzinnigheid of dronkenschap, zijnen evennaaste vermoordt, dat iste begrijpen. Maar men huivert als eeu monster drie personen koeLbloedig om het leven brengt en zijne misdaad op lustigen toon vertelt; meer nog huivert men van afgrijzen, als men eene heele familie en al het werk volk eener pachterij rond dat monster ziet geschaard, om met belangstelling en een zeker gevoel van bewondering dat gruwel stuk te aanhooren. Van waar bij die menschen, in het be schaafde Frankrijk dat gebrek aan men- schelijke gevoelens., die onnatuurlijke wreedheid? Een katholiek zal antwoorden: Omdat die toenschen God niet meer ken nen en waar de goede God niet meer ge kend is, wordt de mensch erger dan een beest. Dat is de waarheid, en die waarheid is zoo klaar dat zij zelfs de oogen van de li beralen uitsteekt. Van Frankrijk spreken de, zegt het liberaal belgische dagblad La Liberie Daar heeft het volk sinds lang het juk van liet katholieke bijgeloof afgeworpen. Zelfs de bevolking van den buiten is Voltairiaansch (dat is, ongeloo- vig) en de geestelijkheid lieeft er alle ge zag verloren. Ons-Lieve-Heer miskend en verworpen! De Geestelijkheid misprezen en verdron- keliik weg.En routeNaar 't Nacht licht Indien we nog eens naar boven gin gen, zei Jaak; het gerecht zal nog zoo ras niet hier zijn, en dan, wij zouden toch niet onverrichter zake terugkeeren Naar boven gaan Om den duivel nietkreet, de Burgerhet zou ons tot niets meer baten. De schilder kent ons allen bij naam en ik vree§ het ergste. Komt, laat ons gaan De roovers volgden hem, behalve Nard Roels. Ah sa baas, gaat ge nu met malle kuren beginnen? Voorwaar, het oogen blik is slecht gekozen Zie hein daar nu eens zitten als 'nen boer die zijn pacht niet betalen kan.. Allo, waard, als ge niet wilt opstaan, blijft gij liggen, en wij ver trekken wel zonder u. Nard was, toen hij in zijn dronken toe stand, van het gerecht had hooren spre ken, zoo beangst geworden, dat hij in de keuken op een stoel gevallen was; hij ging te werk als een zinnelooze en tus- schen de koddigste grimassen, brabbelde gen! en ten gevolge daarvan: verlies van eerbied voor de wet, verlies van mensche- lijk gevoel, verlies van rust en veiligheid in het land, en alle jaren een grooter getal moorden, zelfmoorden en anuere gruwel daden. De liberale pers gaat voort met hare pogingen, om de tweedracht te zaaien in het kamp der rechterzij, tusschen M.Beer- naert en M. Woeste, eu daar zijn, onge lukkiglijk, katholieken, die dat gevaarlijk spel mee spelen. Het Nieuws van den Dagsprekende over eene meeting, ten gunste der E. V., te Brussel gehouden, wijst er op dat ver scheidene Katholieke redenaars er liet woord namen, en zelfs eeu priester onzer stad, die een hevigen uitval (leed tegen onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger, M. Woeste. Zal het vraagpunt der Evenr. Vertegen woordiging onmiddelijk aan de Kiezers voorgelegd worden Zekere katholieken, die in deze dwaas heid met de liberalen samenspannen, be- weeren dat het kabinet het besluit niet fenoinen heeft, om met de E. V. niet voor en dag te komen. De liberale pers maakt van de verdeeld heid gebruik en blaast zooveel zij kau het vuur aan, in de hoop dat de rechterzij zich zal verdeelen in Beernaertisten en Woes- t is ten. De Réformc zegt dat M. Beernaert wel weet dat M. Woeste sterker is dan hij, iu zake der invoerrechten eu het milita rism maar hij weet ook dat hij de open bare meening met zich heeft in de Evenr. Vertegenwoordiging. Die opmerking is niet gegrond: wij heb ben de overtuiging dat de Eveiir. Verte genwoordiginghij het algemeen, eene even groote nederlaag te dachten staat als het militarism. Dit stelsel heeft voor zich eene groep conservatieven, die eene groep der linker zij komt versterkenmaar zeggen dal zij in den geest van het publiejc ligt, zou ee ne dwaasheid zijn. Als de Réformc aandringt op het her- voorbrengen van dit stelsel, heeft dit blad, wij herhalen het, geen ander doel dan j gist de tweedracht in ons kamp te brengen. Zal de katholieke partij zich in dat grof ge spannen net laten vangen?ZullenM. Beer naert en het gouvernement zich laten inde luren leggen door dien oorlog van valsclie eigenliefde? Wij hopen dat het niet gebeuren zal. hij onsamenhangende woorden, zooals Galg, Rad, gerechtNest, Jaak, ziet ge mij daar spa...a...artelen aan dat helsch machien?.. Hoort, het volk juicht: Hij verdiend het... de rakker, de... scho- bejak Ai! Ai! dat snijdt!... mijn keel Goeden nacht, Roels! riep Dorus die ditmaal zijn besluit ernstig opnam. Dit ook deed de gewaaude gehangene de ha chelijkheid van zijn toestand inzien hij sprong op en, meer dood dan Levend, ver voegde hij het drietal dat reeds dë Vestin gen bereikt had. Aan de kroeg gekomen, opende Nard zijue deur, die hijtoen allen binnen wa-' ren, in het nachtslot draaide. Naar achter! beval de waard Nest zal de lamp aausteken en het haardvuur aanleggen... Ik ga ons eene verversching halen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Een weinig la ter was het gezelschap volledigd. Waard, sprak Burger Dorus ik heb u een verzoek te doen. Zoo dan?

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1