^wphrj^+ijiemiis* s POLITIEK. Een en ander. ra ra ra ALLEENSPRAAK DE NIEUWE KIESWET. Aanstaanden dijnsdag zal de Kanier de beraadslaging beginnen over het laatste deel der nieuwe kieswet, onlangs door M. de Burlet neergelegd. Men weet dat.de re geering er de kwestie der evenredige ver tegenwoordiging heeft uit verwijderd, en dat de afdeeling der Kamer die handelwij ze hebben goedgekeurd. Eenige verstokte partijgangers der even redige vertegenwoordiging willen nochtans kost wat kost. de kwestie terug ophalen en uog door de tegenwoordige Kaniers doen beslissen, 't Is daarvoor dat zij te Brussel en elders moeringen houden, waarop Ka tholieken, Liberalen, Radikalen, Socialis ten on zei Is Anarchisten het woord voe ren, om te doen geloovcn aan eene bewe ging ten gunste der E. V., doch die enkel in imrnie verbeelding bestaat. In de Kamer zelf heeft de radikale volksvertegenwoor diger M. Féroneen nieuw ontwerp van E. uit de doos gehaald, doch de midden- aftleeling heeft het verworpen. Het is zeker dat de groote meerderheid dei' tegenwoordige Kamers de E. V.. zul len blijven verwerpen. De groote zaak is dus, over dien twistappel eene wijdloopige bespreking te vermijden, die geen het min ste nut kan opleveren. De rechterzij heeft in de laatste dagen verscheidene vergaderingen gehouden om dat punt te bespreken, en volgens wij uit goede bron vernemen, zal zij zich wel wach ten, zich te laten vangen in de hinderlaag, door deradikalen gespannen. Zonder groo te bespreking zal de kwestie der evenredi ge vertegenwoordiging naar lateren zittijd, lus voor de aanstaande Kamers verzouden worden Dat is inderdaad het wijsste wat men doen kan. I'raten zijn geen oorden, en al de tijd, dien de tegenwoordige Kamers aan de bespreking der E. V. zouden beste len, zou, nutteloos verspilde tijd zijn. W Zitting van 10 Mei. Ontelbaar als de zandkorrels aan den oever der zee rijzen de redenaars op om klachten, vragen of beknibbelingen in te dienen aan het budjet van spoorwegen en elegrafen. Het is onmogelijk daarover zelfs •en kort,bondig verslag te geven. Eindelijk aegon men te stemmen, doch ten 3 ure 15 in. moest eene naamoproeping plaats heb ben de Kamer was niet meer in getal en «ie zitting werd geheven, 't Gaat goed. Er word weer gesproken van de reis die rins Albert zou ondernemen m het huwe- lijk zijner zuster, prinses Josephina. 't Is P de raadgevingen des konings, dat prins Albert eene omreis zal doen in Europa. De gravin van Vlaanderen aarzelt om hare toestemming te geven, doch koning Leo pold denkt dat het tijd is dat zijn neef ken nis maakt met de vorstelijke hoven. Prins Albert zal opvolgentlijk Berlijn, Kopenhagen, St-Pfitersburg, Weenen en Home bezoeken.hij zal vergezeld zijn van majoor Jungbluth ën van een geneesheer v an het hof. I)e grondwettige Behoudsgezinde Ver- ■niging van het arrondissement Brussel I op maandag 14 Mei, ten 2 ure namid- i ig eene algemécne vergadering houden et de volgende dagorde1 Kiezingspro- gramma der partij2 militaire kwestie3 kiezing-verbonden4 wijze van kiezingder kandidatenpropagandamiddelen. Talrijk zijn de klachten, die van alle kanten toekomen over de wijze, waarop verleden aterdag, bij de opening der ten toonstelling, de orde werd gehandhaafd. Zoo worn door eenen hoog adelijken knaap, attaché of zoo iets, in de feestzaal aan den burgemeester verboden anders dan langs den bepaalden weg naar zijne plaats te gaan. waarop M. Van Ryswyck zegde Pardon, Meneer, ik heb de eer btirge- meester van Antwerpen te zijn, en de r burgemeester van Antwerpen heeft te Antwerpen van niemand bevelen te ont- vangen. Zoo werden aan de leden van de pers alle soorten van nesterijen aangedaan, en werd aan sommigen zelfs den weg naar het telegraatbureel verboden. Zoo werd het, een comble, niet waar? aan Mevr. de baronnes Osy van Zegwaart echtgenoote van M. de gouverneur, verbo den, aan den grooten ingang af te stappen. Men liet zelfs haar rijtuig niet door. En of zij hare hoedanigheid bekend maakte en aan den officier zegde, de vrouw van den gouverneur der provinc e te zijn, onverschillig bleef de officier antwoorden Pen importe madame, Pest la consigne. 't Schijnt dat het koninklijk etiket daar voor iets tusschen is, zegt Het Handelsblad doch dat wil niet zeggen dat de brusselsche officieren in de Tentoonstelling heelemaal baas moeten spelen... dien dag §^J§ De zedelijke Vooruit geeft een mengel werk waarin er nog niets heeft gestaan dan geile mannennaakte vrouwenmoordste ken; verraad en bloed. Dat mengelwerk heet Jan de Eerlooze. Vooruit zou veel meer met de waarheid in overeenstemming zijn, indien hij schreef Jan feuilleton van cle eerlooze. Vooruit en 'i Laagste Nieuws, die zijn de schande van de vlaamsche drukpers. En zeggen dat dat goedje raaskalt van zedelijke verheffing der werklieden? PouahüJ Gij bewoont hier een tamelijk groot as, die mij bijzonder wel aanstaathe- '1. ik zou er 'eene kamer willen van hu il en die goed betalen. Eene kamer!... en hebt ge geene p achten ruimtegeuoegin uwe vorstelij- - wooust der Pontstraat Pracht en ruimte griunikte Dorus; ben alleen op de wereld.en wat bel- Ge zij t rijk, jongen sterk wat wilt meer Daarbij, ik' houd geen logist. Wat helpen... Wat helpen kaars en bril, als den niet zien wil Keen, geen ergere dooven, dan die i. t hooren willen. Heb ik ook soipS geweigerd u te aan- fooren. Laat hporen, maai- trek het kor(. Wat helpen mij die pracht, die ruim- die rijkdom, wanneer ik rondom mij niets anuers dan gerechtsdienaars zie ver schijnen die er op uit zijn mij op te knoo- n? Hier alleen zal ik veilig blijven. Onmiddelijk nog wil ik mij naar huis be te en, en er al wat kostbaar is naar hier - rbrengen mijn vermogen moet tot zo o De bedevaart der meimaand, vertrok ken uit Bergen en Charleroi, is gelukkig te Lourdes aangekómen en is nu van daar vertrokken zonder ongeval. De talrijke zie ken hebben de vermoeinissen der reis met den meesten moed onderstaanallen heb ben bij den terugkeer hunne reisgezellen kunnen volgen. Le Peuple van zondag laakt den dvna- mietaanslag van Luik en den dag nadien schrijft hij Onze zeer geliefde vriend Levêque de anarchist, die M. Woeste met een revolver aanrandde, Red.) zal de 20 Mei het gevang verlaten. De socialistische partij bereid hem een gulhartige ontvangst. Le Peuple is wel tegen de dynamietaan- slagen maar niet tegen de dynamieters. In Vooruit is men ook van dien kaliber. Daar zingt men liederen ter eare van de anarchisten moordenaars van Chicago. Al de bestendige afvaardigingen van 't land, die eenen taks op de rijwielen ge steld hebben, zullen den 20 Mei te Brus- s -1 bijeenkomen om den laks, die iii alle provinciën verschillend is, eenvoudig te maken. Beste Lezeressen en Lezers, gij allen volgt, zonder twijfel, ons boeiend mengel werk Burger Dorus Er zijn er noch tans onder U die dit niet deden, en dezen beklagen het hun, daarvan zijn wij verze kert. Sedert eenige weken zijn vele nieuwe Lezers bijgekomen en hierom achten wij het noodig eens kortbondig de reeds ver schenen vervolgen van den prachtigen feuilleton beknopt te herhalen Burger Theodorus Coucke woont in de Pontstraat, te Aalst, in een prachtig huis, met vrouw en eenig kind hij is zeer welhebbend, maar norsch van karak ter, niet tevreden en uiterst gierig. Eens bestelde hij eene schilderij aan den kuns tenaar Pieter Breugelmans, doch wanneer deze zijn werk aflevert, weigort Dorus de geheele som te betalen. Daarvan onder ling geschil. Coucke wil malgré bougré de schilderij in handen hebben, maar Breu gelmans geeft ze niet dan aan den vastge- stelden prijs. De Burger zal er zich van meester maken op eene oneerlijke wijze, dit had hij gezworenhij maakt akkoord met Jacobus Spiegeleer, opperbevelheb ber der Nachtwacht, uit de Kattestraat, met Bernaard Roels, die herberg houdt in de Lange Ridderstraat, en Ernest Lat leeglooper van stiel, bij Roels inwonende Te zamen beramen zij eenen aanslag... Maar een geheimzinnig briefk^n, door Do rus geschreven, komt toevallig in de han den der pleegmoeder van Pieter; dit pa pier behelsde gansch het complot en hier mede was den schilder op zijne hoede hij beval dan ook, om geen achterdocht te verwekken, mekeu Geertrui, dit briefje aau den bestemmeling, Jaak Spiegeleer terug te dragen. Zij gaat heen, maar komt niet meer weerDorus en Spiegeleer had den haar laffelijk vermoord en in den kel der van dezen laatsten begraven. Het lang wegblijven verontrust Breugelmaus 1 hij gaat gansch den dag op zoek achter haar, maar vindt ze nergens en 's avonds keert hij, als waanzinnig van onrust, naar zijne woning terug. Dezelfde nacht driugen de schurken, Dorus, Jaak, Nest en den her- bergbaas Roels, in de woning van den jon geling binnen en ze zijn op het punt van de schilderij te stelen, als er plotselings aan de straatdeur een schot weerklinkt.^. Zoover zijn wij gekomen. Is het goed \erstaan? Welaan dan, geene enkele week meer gemankeerd, want 't is nu dat het werk oprecht romantisch en belangwek kend wordt. Burger Dorus is de vrucht van ontelbare gansche winternachten den ken en schrijven. Er komen historische gebeurtenissen uit Aalst en omstreken in voor en 't leven van Keizer Karei met de toenmalige gebruiken van zijn Hof, be- kleeden er eene ruime plaats iu. Zeggen wij nog ten slotte dat den schrijver van dit verhaal zijne stof grootendeels te danken heeft aau de mededeelingen van eenen Aalstenaar, verledene week overleden, die zich het Vlaamsche land door beroemd heeft gemaakt met zijne Verhalen uit het Fransch Schrikbewind en aan wie wij onze geringe verdiensten, indieu wij er be zitten, te danken hebben. Nog iets, lieve Lezeressen en Lezers Deze week hebben wij met de meeste zorg de vertrekuren van onzen Yzerenweg ver anderd, en de naaste week, als 't God be lieft, geven wij aan al die ons blad koopt, kosteloos een bijvoegsel toe, zijnde een schoone Uurtabel vau den Yzerenweg. Dit doende, winnen wij in ons blad plaats om nog meer nieuws te geven dan vroeger. (Indien wij moesten overlast zijn van werk dan geven wij ons bijvoegsel de naaste week over). Zooals gij ziet, beste Vrienden, spa ren wij' ons hoegenaamd geene moeite om U te voldoen j Wij rekenen dan ook op Uw aller verkleefdheid om ons blad te blijven lezen en te verspreiden, en door geen an dere, boe goedkoop ook, te verwisselen dit zij U aangeraden om dat tegenwoordig zoovele bladjes bet licht zien, die slechts voor doelwit hebben den persoonlijken baat van eenige politieke mannen te koe len, op rekening hunner goedjongstige lezers. Als die heeren met elkander iets te verhaspelen hebben, dat zij het dan, donders, uit hunne welgevulde beurs doen! AARDIGE MENSCHEN. Wou Ja> ,e,r,5'jn aardige patriotten in de wereldZooals men weet aal er kortelings te Gent, eenen grooten historischen Stoet mtgniw*. De kosten zullen gedekt weedên uoor stad, Staat en Provincie, en ook door geldinzamelingen bij de inwoners der stad jent. "V erschillige lieden weigeren nochtans van in den zak te schieten en ziehier waar- om Een rijk heer schrp, niet in omdat hij •••■ni Juli op zijnen buiten verblijft. Een ander wii inschrijven als men hem o^- verzekert dat de stoet langs zijn huis voor bij zal gaan. Een derde trekt.hem dat alles niet aan i Een vierde ho*At ingeschreven op eene andere lijst —Bij onderzoek wordt bevon- ,1 den dat zulks niet waar is: de man mag toch, mits eene leugen, zijnen porte-mon- naie toehouden.-^ Nog een zegt: Ik doe daar niet inmeê Waarom, mijnheer? 't Is toch om de stad te doen leven, merkte de inzame laar op. Als de stad niet wil leven, dat ze dan doodvalt! (üfü) Nog een voor den bouquet: Ik schrijf niet iu omdat de policie mijnen houd heeft gepakt, daar hij geenen muilband aanhad! wat veertig duizend guldens beloopen, ge noeg om samen als prinsen te leven - Veertig duizend guldens Laat mij voortgaan... Eenige dagen zal men Bnrger Doms opzoeken en zal hij het voorwerp aller gesprekken zijn, maar alles wordt zoo ras in den kolk der verge telheid gedompeld en even gauw zal men mij ook vergeten hebben. Wanneer dan een geruim tijdverloop verstreken is, be- gmuen wij samen .te werken en, bij alle duivels! het zal een argslistige moeten zijn die in mij den rijken, fieren Burger van vroeger zal herkennen Welnn, ka- raaraad, Kamer te huren? Terstondwas de geestdriftige roep van den herbergier, die glansde van te vredenheid. Aangenomen, hervatte Coucke ik ga thans op mijn honderd gemakken, als de onschuldigste burger naar mijne woning en zoek er al mijne waardijen en papieren onin hetmaar hier komen, wil ik eens de Molenstraat afzakken, om de gezichten te zien, die daar zullen gesponnen worden en ook om zoo al wat een en ander te verne men. - Ware dit niet te vermetel Hoegenaamd niet. Tot straks. De deur viel achter den schurk dicht, doch nu begon een ander tooneelspel. De Commandant had tot hiertoe nog geen woord gesproken in den diepst,en hoek van den haard, het hoofd in beide handen, had hij het gesprek afgehoord. Nu Dorus vertrokken was, barstte de on gelukkige Bevelhebber der Nachtwacht in luid geween los. Sa. Spiegeleer, vroeg Nest, wat wil dit beduiden Is dat ernst? opperde de waard, zijn pijpje in brand trekkende. Heere God, wat voor akelige toe stand! kermde de Commandant; ja, ik, ik alleen zal den dup der historie zijn Ge zijt gij 'nen schoouen dup ge noeg riaclite Lat. Wel ja, hernam Nest, gij roept moord en brand en schreeuwt gelijk 'nen blinde die zijnen stok verloren heeft. Niet zonder reden, beste Nard, zei Jaak, terwijl hij met de mauw zijns wam buis zijne tranen afvaagde. Weet ge dan niet, vrienden, dat ik morgen de trappen Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Msrr DE BRABANDERE zal den IS dezerX Bisschop van Brugge, door het Consistorie aangesteld worden. Ten gevolge eener Pauzelijke vergun ning zal de plechtigheid der Wijding den maandag 11 Juni, in de Hoofdkerk van S. Salvator, te Brugge, plaats hebben. Ter dier gelegenheid, hebben verschilligo so ciëteiten der stad besloten, luisterrijke feesten te doen plaats grijpen. op moet, die naar een klein toreken van ons Belfort geleiden Dorus 1 leeft zijn spel gewonnen en is iu verzekering. Maar ikIk zie niets anders tegemoet dan de galg of ten allerminste het schandig brand merk en ballingschap.... Op de Groote Markt aan een paal gebonden staan.. En Bevelhebber der Nachtwacht zijn liet hij er met een zucht opvolgeu. Uw toestand is inderdaad niet be nijdenswaardig, man, merkte Roels op; en indien het niet ware Een genster van hoop vonkelde eens klaps in de oogen van Jaak hij viel ge knield ten gronde en de handen smeekend tot Nard opheffende, bad hij Nard, mijn beste Vriend, heb toch erbarmen! gij kunt mij redden, met mij onder uw dak eene schuilplaats te gunnen. Ik wil, zei de waard, maai-, de Bur ger zal beslissen. Alvorens toe te stem men, moet deze hier terug ziju hij zal de uoodige inlichtingen medebrengen is het bijaldien mijne herberg niet verdacht, wordt, dan kunt gij blijven ware het au- ders, zoo kon ik niets voor u doen. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 3