Antwerpen, politiek:. Zondag 2" Mei 1894. 5 centiemen per nummer. Is"' Jaar N° 32 Politiek Overzicht. CONGO. Wat gedaan met uwe dochters iir-K-Ü v Mee Spe. Mee Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad-verschijnt den Zondag van iedere v-,eek de prijs ervan is 2,50 s aars voorop betaalbaar. De inschrijving eindig4 met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Üngeleekcnde brieven worden geweigerd. DRÜKKEB-UITGEVER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. AN NO NOEM'K1JS Per drukregel 10 centiemenRehlamen. fr 1. Vonnissen op de li*-'bladzijde, 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrij daags avonds. Aelst, Zondag 27 Mei 1894, FRANKRIJK. De heer Milleraud legde de volgende dagorde nederDe Ka mer noodigt de regeeritig uit de wet vau 1886 door de groote compagnies en name lijk door de compagnies van den Staat te doen eerbiedigen en gaat tot de dagorde over. De heer de Ram el stelde de volgende dagorde voorOverwegende dat de wet van 1886 toepasselijk is zoowel op de werklie den van den Staat als van de bijzondere nijverheid, noodigt het Parlement de re geering uit ze te doen eerbiedigen. De heer Périer weigerde de beide dagor den. De eenvoudige dagorde werd verwor pen met 265 stemmen tegen 225. De heer Casimir Périer, gevolgd door de andere ministers, verlaat de zittingzaal te midden der toejuichingen van de uiterste linkerzijde. Het centrum is terneergesla gen. De dagorde van den heer Pamel wordt aangenomen met 251 stemmen tegen 223. De heer Donville-Maillefeu stelt voor de verdere bespreking te verdagen en de re geering tijd tot bedenken te geven. Ten gevolge der stemming heeft het ministerie zich naar het Elysée hegeven, om president Carnot zijn ontslag aan te bieden. Toen de ministers de Kamer verlieten dm zich bij den heer Carnot, president dei- republiek te begeven, riepen de socialis tische afgevaardigdenleve de sociale re publiek, leve de commune. De stemming der Kamer is te wijten aan een verbond der socialisten en radikalen met een deel der rechterzij Men spreekt van een kabinet Bourgeois, het is te zeggen een ministerie, waarin al de partijen zouden vertegenwoordigd zijn, en dit met grond', daar president Carnot bij de nadering van het congres er belang bij heeft alle fractiën der republiekeinsche partij te bevredigen. KERKELIJKE STATEN. In het vrijdag gehouden consistorie heeft Z. H. Paus Leo XIII de reedg aangekondigde be noemingen gedaanbij den aanvang heeft de Paus eene aanspraak gehouden,, waar in hij de kiezing van den nieuwen aarts priester van Antiochie, Mgr Behnam-Ben- ni, bevestigd heeft; op het einde van het consistorie heeft Z. H. de Oosterlingen ontvangen, die zich te Rome bevinden en op hun verzoek heeft hij Mgr Behnara Ben- ni het pallium geschonken. De Paus ver keert in goede gezondheid. ITALIË. - In de Italiaansche Kamer BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZEE KABEL's TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 12 V. Nieuwe Gruwelen. Zoo stapelt men misdaad, En doen zij d'Godheid krenken, Die alles gade slaat, "Waarop zij niet ééns denken. (Clbmence P.) Het gebeurde werkelijk zooals Burger Dorus het had voorzegdEen voorval, hoe belangwekkend het ook moge wezen, men spreekt er ten hoogste een tiental dagen van, om daarna in den kolk der vergetel heid voor eeuwig weg te zinken. Trou- werd de ontslagneming voorgelezen van Menotti Garibaldi, welke echter niet werd aangenomen De eigenlijke reden werd niet genoemd, maai blijkt thans .gpltgen te zijn in eene duelgeschiedenis. Menotti was boos op den préfekt. die riem wat lang.had laten wachten, en wilde zijn ontslag nemen, ten einde dien préfekt ails gewone sterveling te kunnen uitdagen 1 Denk eens de zoon van den grrrooten Garibaldi te laten wachten! Onbegrijpelijk dat die prefekt nog niet is afgezet. Het Hieuw stelsel. De gemeentebesturen hebben bijna over al gedaan met het opmaken der nieuwe kiezerslijsten. Daar reeds voor zekere arrondissemen ten het werk gedaan is voor de hoofdplaats gelijk voor de andere gemeenten, is het mogelijk zich rekenschap te geven op wel ke wijze de kiezers zullen verdeeld zijn tusschen de steden en den buiten. Welnu, het opmerkelijk 1'eit is dit: de meervoudige stemming levert meer voor- veel op aan den buiten dan aan de stad. De kiezers met twee en drie stemmen zijn betrekkelijk talrijk in de dorpen, ter wijl het overheerschend element in de groote steden de eenstemmige kiezer is. Daarenboven zijn de burgers, uitgeslo ten wegens onweerdigheid, veel talrijker in de steden dan in de dorpen. Daaruit blijkt dat, onder het nieuw re giem, de buitenbevolking veel meer in* vloed zal hebben, terwijl zij er van jaar tot jaar verloor onder het cijnsstelsel. Er is iets gegrond in de volgende klacht van de Gazette van Brugge Men is zco kwistig met de millioenen voor denhandel, even als men gierig is met de duizend frank voor de landbouw. n Een Kamerheer zij het nog deze week Spreek in de Kamer van land en vrtich- ten, van koeien en paarden, gij spreekt een vreemde taalMen verstaat u niet. Gij verkrijgt niemendalle! Spreek van vaarten en ijzeren wegén, van nijverheid en paleizen, men verstaat, en de millioenen stroomen.... De ondervraging, zegt H4 Handelsblad, over twee dagen in de Kamer uitgebracht, rakende het samenstellen der nieuwe kie zerslijsten en de partijdigheid van sommige gemeentebesturen heeft, nu het te laat is, de oogen van menigen partijgenoot geo pend. Zij zien nu, eindelijk! de gegrond heid onzer opmerkingen, toen wij heel de katholieke drukpers, bezield met zucht wens, wat al nieuwe stof is er in een paar dagen niet ter beschikking der straatton gen, immer op jacht achter splinternieuw nieuws?... Zóó was het steeds, zóó ook zal het immer blijven. Piet-er Breugelmans had de stad Aelst verlaten, om zich voor goed te Gent ves tigen. Het zal wel onnoodig zijn de smart af te schilderen, die hij bij het laatste vaarwel, welke hij zijne geboortestad toe wierp, te verduren had. Heden nemen wij van den schilder afscheid, om hem echter in. den loop van ons verhaal terug te ont moeten. Het gebeurde in de woning van vrouw Geertrui, was bijna geheel en al vergeten. Landloopers, ketellappers, bezembinders, en al wie bij dat slach van volkje thuis hoort, lachten heimelijk in hun vuist,zien de dat alle pogingen, om de daders te ont dekken, vruchteloos bleven, en het Ge recht hun spoor volslagen bijster bleef. Het was dan geen wonder, of in velen wel de het verlangen op om te leven zonder werken en in betrekking te staan met een of andere welingerichte bindersbende. Wel is waar begonnen eenigen voor eigen naar eerlijkheid, opriepen om te verkrij gen dat de kiezerslijsten in 't vervolg zou den opgesteld worden, door eene onpartij dige kommissie. Overeenkomst tusschen Engeland en de Congo. Eene overeenkomst is tot stand geko men tu sschen Engeland en deu Oongo- Vrijstaat, regelende de grenzen hunner respectieve bezittingen in de bassijns van den Congo-stroom en van den Nijl. Ten gevolge van deze overeenkomst, hoopt men een eiude te zien stellen aan den voortdurendeu naiever tusschen de en- gelscbe en belgische expedities. Daar zijn schrikkelijke gebeurtenissen op handen in de hooge wereld De dochter van een generaal, getrouwd met den in genieur Joniaux, die jaarlijks 10,000 frs. inkomen had, wordt verdacht DRIE men- schen vergiftigd te hebben. In Maart 1893, was de rentenier Jaak Van de Kerchove, aan tafel bij de Joniaux; eensklaps de man zakt ineen en sterft er; de Joniaux moe sten er van deelen. Op het einde vau Juni 1893 komt de broeder van Madame, Alfred Ablay, bij hun inwonen; zij doen hem verzekeren voor eene groote som en korts nadien, hij sterft. Op die manier ge beurde het met een derde slachtoffer. Madame Joniaux had, huiten wete van haren man, voor meer dan 40.000 franks schulden gemaakt, die zij onmogelijk be talen kon. Zij is te Antwerpen in het Cel- lengevang opgesloten en reeds verschil li- ge malen voor den onderzoeksrechter ver schenen. Zij loochent krachtdadig, maar er zijn verplettende getuigenissen tegen haar. 10,000 franken winnen't Is 800 frs. per ma$>Ad en *hog niet toekomen!... ter wijl, zoo zegt'het-Volksblad De Werk man terecht, er zoovele dompelaars van Werklieden gevonden worden, die met 400 en 500 frs de twee eindekens van liet jaar moeten aaneeriknoopen. De wetsdoktoors bevolen de ontgraving der lijken en men vond in de ingewanden tncróhitie, een zeer groot vergif. Men bracht dit Mad. Joniaux voor oogen, maar deze beweert dat haar broeder Alfred, dit voor zijne gezondheid moest innemen, doch 't is bewezen dat zulks niet waar is en dat rekening te werken, doch zij waren ver plicht aldra van dit gevaarlijk spel af te zien, wilden zij niet in de klauwen der ge rechtsdienaars loopen. Het deftig gezelschap uit 7 Nachtlicht kon onmogelijk met zulk slach van volk in aanraking komen, ten andere, het moest zich al te wel verdoken houden, om niet ontdekt te worden. En toch, niettegen staande alle door hem genomene voorzor gen, stond Nard Roels bij dezen en genen op geen goed bladje. Nard wist het en liet er zich schijnbaar weinig aan gelegen, doch hij waakte. Eiken avond, zonder eens over te slaan, kwamen in de kroeg twee metsers, die op het Neerhof woonden;bei den waren gehuwd, hadden elk een half dozijn zwarte naakte bengels voor de deur kruipen, die voor moeder moesten bede len gaan, en zich tijdeus hunne uitspan ningsuren op het Neêrhof ontzeggelijk wel vermaakten, met elkander zand in de oo gen te werpen. Men zal reeds hieruit kun nen opmaken, hoeveel die twee metsers van huu wekelijks loon iu den schoot hun ner overgelukkige vrouw kwamen storten. Die model-huisvaders moesten iets in de zij liegt. Haar man is gauscli buiten de zaak gesteld en de sukkelaar (ge kunt den ken wat hij moet, afzien) heeft aan minis ter I)e Bruvn gevraagd om congé in zijn ambt van ingenieur, hetwelk hem toege staan is. Toen de koning de Tentoonstelling van Antwerpen bezocht, viel er eensklaps eene vrouw geknield aan ziino voélen, die hern de \ooiioopige invrijhoidsstelHng van de betichte afsmeekte 'i was de zuster van Mad. Joniaux.... Wat kan de koning daar aan doen Geeft hen een goed lager ouderwijs en als het zijn kau een mid delbaar onderwijs, leert hen wasseheu stoppen, naaien en breidenI dat zij zelf eeu eetmaal kunnen gereedmaken, gezonde voedingsmiddelen en zich lierrinneren dat eene goede keuken vele onkosten van apótheker spaart en diensvolgens ziekten vermijdt; zegt hen dat een stuk van 5 frank bestaat uit vijftig kluitendat men om te sparen min mag Uitgeven dan er gewonnen wordt, en dal de ellende voor de deur staat als men meer verkwist dan de inkomsten bedragen; meldt hen dat een katoenen kleed beter staat dan een zijden kleed, met kantjes op geschikt, het welk men maar al te dikwijls vergeet te betalen. Dat zij vroeg moeder vergezellen naai de markt om verstand te hebben van koo- pen en rekening te houden van hunne uit gaven bezielt hen met eenvoudigen lust en verhevene gedachten. Hebben zij op zekeren dag liefde om iu het klooster van Sint Adriaan te treden, herhaalt hen dat een deftigen jongen die werkt, honderdmaal verkieslijker is, al hadde hij zelfs geenen duit, dan zekere losbollen, die met hunne kleederdracht paradeeren en geen verstand hebben noch van koken noch van blazen.», gelijk de gentsche huismoeders dikwijls herhalen Overtuigt hen dat het huiselijk geluk niet afhangt van het geld, dat de man mede brengt, of van den rang dien hij bekleedt, maar van zijne persoonlijke hoedanighe- dqn. van zijn karakter, van zijne zedelijk heid. Hebt gij dit alles overwogen en hebben uwe dochters zulks doorgrond en verstaan, dan mogen zij zich als gelukkig aanzien en met hoop en moed hun nieuw leven intre den. Voor het overigede mensch wikt, maar God schikt mouw hebbenwisten zij iets van het ge heim die de kroeg omhulde? Onmogelijk Waarom kwamen zij dan dagelijks iu de herberg? Ja, het was een raadsel, waarvan de domme waard gewis de oplosser niet zou zijn. Het was negen uren op den avond. Twee metsers traden op dit oogenblik in de herberg van Roels, vroegen zich een maatje brandewijn en aanstaken hunne pijpén. - Stout gesproken, is half gevochten! mui-melde de eene, die zich Brozen noem de, en in de wandeling Zwarten Broos ge naamd werd. En hij verzette zijnen stoel, blies eenige kronkelende rookwolkefl te gen de lage zoldering, wijl hij sprak Hola, baas Roels! niet veinzen te slapenHoor eens hier De zonderlinge wijze waarop deze woor den uitgesproken werden, verrasten Nard, en dat wel zoodanig dat hij in den her- bergtoog een steun moest vinden om niet te vallen. Ah! hervatte Broos, ik zie het wel, gij zijt ontroerd, waard... Er ligt udus wel iets op het hart?... Vrees echter niets.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1