Wat wij kunnen. Kunstnieuws Een en ander. m ii 5° VANDER GUCHT Silvain (onlangs overleden), kunstschilder en letterkundi ge. Deze verdienstelijke man stierf veer tien dagen geleden, een groot getal schil derijen achterlatende, die hem in zijn le ven eene niet te misprijzeuc faam deden verwerven. Doeken van hem werden in verscheidene tentoonstellingen zeer opge merkt en gekocht. Vele huizen in Aalst bezitten werken zijner hand o. a. De Aal moes en De Maagd van Vlaanderendie echte meesterstukken mogen genoemd worden. In zijne woning ook hebben wij ovcrschoone tafereolen gezien, o. a. zijn Rookerdoch in wiens handen deze zijn overgegaan, is ons onbekend. Wat het ta lent van dezen kunstenaar bijzonder ken merkt, is zijne uiterste fijnheid van afwer king, zijne meesterlijke teekening, die overal doorstraalt, en zijne prachtige kleu ren. Ilij was een leörliug van Moester Vlieghei-, die in zijnen tijd vele jongelin gen uit den begoeden stand in de schilder kunst opleidde. Vander Gucht leerde tiet schilderen voor tijdverdrijf en uitspanning, immers, zijn vader, die deel maakte van het Gemeentebestuur, ging voor een wel hebbend man doornochtans heeft Silvain later het ambacht uitgeoefend, en dat uog wel tot over ©enige jaren. Vander Gucht schreef, in zijne jeugd, schillige werken, die, eerst als feuille ton en clan als boekwerk, slechts in de laatste jaren het licht zagen. Zijn Jan Clercker werd door vele bladen als men gelwerk opgenomen, in Amerika, zoowel als in België; van dit werk verscheen ook eene duitsehe, frauscho en engelsche ver taling het. werd overal gretig gelezen en up duizenden exemplaren getrokken. Niet temin wordt Het Kasteel der Verdoemenis uqï zijn meesterstuk gehouden. De grijze kunstenaar was bestuurlid van het David- fonds, (afdeeling Aalst), en schreef de vol- j. nde werken, allen lijvige boekdeelen fan Clercker, of de laatste binders van Vlaanderen; Gaston Blanckaert, of de eerste binders; Tazida Spinael, de oudste dochter des Duivels; De Zwarte Advokaat Het Kasteel der Verdoemenis; Doktoor (iorus, enz. Bemeeking. Van schilder Vliegher bezit de Sint-Martenskerk eene schilderij, voorstellende het H. Hart van Maria, en angeude aan een pilaar van de kapel der 11. Maagd. Zij is nog in goeden staat en er is weinig verschil in met de tafereelen van Vander Gucht. Was Vliegher een Aalste- naar 6° DE CUYPER Frans, (onlangs over leden), was meestergast in de Spinnerij van M. Leirens. Hij schreef eene bekrooa- de levensschets van Pausjrius IX, en eene verhandeling over de Nijverheid der Stad Aalst. De Cuyper was een tijd lang correc tor aan De Gazette van Aelst, (oude uitga ve); hij was bestuurlid van lietDavids- fonds en maakte tevens deel van het, Be- wij zullen u geenszins verraden. Maar de baas stamelde onsamenhangen de woorden en veinsde zeer vermoeid te- zijn. Waarom, zuchtte hij, mij niet laten sluiten, dan hier een man komen lastig vallen, die pas van Strypen gekomen is Niet te Strypenen!.... Waarom zoo huichelen, Roels... Onze inzichten zijn ztvver, niet waar, Pepin in was een lange sterkgespierde ke rm grof gebijteld gelaat en rosse kroe ze 'k t daar men in de kleine buurten nog al mild is in het geven van bijnamen, zoo ooerud" uen hem Pepin de Lange. Wij zijn geen verraders! klonk het uü rijn mond; maar op zijn woest gelaat tee kende zich tijgerachtige valschheid af. Maar.wat wilt ge? vroeg Nard be- v de; /"O waar, als wij te Aelst zijn, ik weetniet wat gij zeggen wilt. - Kom. 1 '»:a, ge moet gy van Roomen met komen. Wel zeker nietik zei u daareven ik kora direct van Strypen Baas, ik wil met open kaarten spe len. ik Vo< .ns is het geen gcèefti stuur der Stadsbibliotheek. Men prees al om zijne wijze doorzichtkunde en zijn hel der verstand. 7° DE VIDTS Theodoor, kunstschil der, munt vooral uit in het portretschilde ren. Zoo zagen wij van hem de portretten Vader en Moederdie inderdaad treffend van gelijkenis waren. Hij vervaardigde vele doeken en pannceleu, waaronder gen restukken, landschappen, enz. Wie de kunstenaar tot leermeester had, is ons niet ter wete gekomen, zeker is het dat M. De Vidts bewijzen levert dat de onderrichtin gen bij hem geene woorden in den Wind ge weest zijn. 8° VAN DEN BOSSCHE Pieter, (on langs overleden), was graveerder en steen drukker, en woonde in de Kerkstraat. Toen hij veertien jaren oud was, teekende hij eeue kopie der schilderij van Rubens, uit de Sint-Martenskerk, welke^ hij gra veerde en op steen afdrukte. Van den Bos sche was een alleszins verdienstelijk tee kenaar. De Nieuwjaarskaarten der Stede lijke Koninklijke Harmonie,van zijn hand, waren waarlijk echte meesterstukken. Bemerking. De steendrukprent, voorstellende den H. Rochus en de Pest wordt in vele huizen van Aalst en den om trek aangetroffen. Op het eerste zicht voelt men zich getroffen en roept men onwille keurig uit: Ja, in het hoofd vau dieu 14ja- rigen knaap ontwikkelde zich een groot genie (Het vervolgt). Maandag der gepasseerde wpek is het coraiteit van het Standbeeld Ledejanckop geleid door zijn eere-voorzitter, de baron 't Kint de Roodenbeke, voorzitter van den Senaat en Arnold 't Kint, volksvertegen woordiger voor Eecloo, in gehoor ontvan gen door den minister van Schooue Kuns ten, M. de Burlet, die het comiteit herte- lijk heeft onthaald. Verre van zijne mede hulp te bedingen, maakte de minister zel ve den lof van den grooten vlaamschen dichter, en deed in gepaste woorden de ze delijkheid zijner gedichten uitschijnen, en hunnen weldadigen invloed op de jeugdige harten. Hij loofde de stad Eecloo over ha re edele betrachting, en achtte zich geluk kig tot de verheerlijking van Vlaanderen grooten dichter te mogen medewerken Zijne Majesteit Leopold II zond 150 frank tot aanmoedigende deelneming. Giften werden reeds ontvangen van den aartsbisschop van Mecheleu, van den bis schop van Gent en van meer anderen. Be antwoordde nu het Vlaamsche Land eenig- zins aan de verwachtingen van het inrich tend komiteit, dan zou 't niet verwonderen indien het standbeeld te naaste jaar reeds kon ingehuldigd worden.- De koninklijke maatschappij de Melo- rnannen van Gent, zal heden zondag naar Brussel eene serenade komen brengen aan den graaf en de gravin van Vlaande ren, ter gelegenheid der bruiloft van prin ses Josephiua. Zij zal ten 2 ure namiddag in hét paleis der Regenciestraat ontvangen worden. De graaf van Vlaandereu is eere voorzitter dier maatschappij De zes mededingers toegelaten tot den meer dat Dorus Coucke en Jaak Spiege- leer zich op uwen zolder schuil houden Helsche verdoemenis! schreeuwde Roels een vloek of drij aftrekkende dat is afgrijselijk gelogen Ik kan mij vergist hebben, doch dan zijn er ratten op uwen zolder, baas... Ratten?... Nu, ja, dat is, Verdord, zeer wel mogelijk. Dan zult gij het toch niet kwalijk ne men, als ik die beestjes een bezoek ga brengen Ik zal hun nest eens wel door eenschudden Broos stond op en deed beweging om werkelijk naar den zoldertrap te gaan, doch nauw had Nard zulks bemerkt, of hij sprong naar den zolder en den ingang op de wijze van een Sint-Andreaskruis ver sperrende, herhaalde hij gedurig Verdord, dat zult gij nietNeen, bi alle duivels! dat zult gij nieterdord Uwe. handel wijze j meende Broos, geeft ons de overtuiging dat de twee ke rels zich hier wel degelijk bevinden. Toe, baas Roels, sprak Lange Pepin die wellicht kwaad werd, indien gij met den Rossen eeene ruzie wilt baSl uwe lo- wedstrijd van beeldhouwkunde, voor den irijs van Rome van dees jaar, zijn MM. iouquez, Dehaen, Dupont, Gobert, Hem- merick en Rousteau. Godfried van Bouillon voor het ge recht. Over twintig jaren bestelde de Staat aan den prijs van 28,000 fr. aan d *u beeldhouwer De Groote de bas-ruliefs voor het voetstuk van Godtried's standbeeld en de artist kreeg 10,000 fr. op rekening. En sinds wacht de moedige kruisvaarder nog altijd naar zijne bas-reliefs. De Staat, het wachten beu, verzocht de rechtbank het kontrakt te breken, iets waarvan de artist natuurlijk niet hoorcu wil. Hij howeert dat hij nog geen tijd had om het bestelde werk uit te voeren, omdat de Staat' hem te veel auder werk deed ver richten. Gelukkige artist!... Wat zult ge benij- ders viuden We zullen hooren wat de rechtbank zeg gen zal. Historische Stoet te Gent. L'impar tial meldt, dat minister de Burlet aan de inrichters van den stoet, eene toelage van 8000 fr. van wege den Staat afgekondigd heeft, het zij *2000 fr. meer dan voor het Landjuweel van Antwerpen. Davidsfonds. Donderdag 11., heeft het Davidsfonds te Leuven zijne algemee- ne vergadering gehouden onder het voor zitterschap van hoogleeraar Willems. Uit het verslag door den heer De Pot ter, algemeenen secretaris, voorgedragen, blijkt dat de toestand zeer bloeiend is. Te Assche werd eene nieuwe afdeeling ge sticht met 146 leden; ook te Maaseik wordt aan de inrichting eener nieuwe afdeeling gewerkt. Het Davidsfonds bereidt groote vador- landsche betoogingeu de herdenking van den Vlaamschen Boerenkrijg het oprich ten van een standbeeld aan kanunnik Da vid, te Lier en van eeneu overgrooten zin- nebeeldigen leeuw op het Grocningerveld, bij Kortrijk; het zal ook een groot aandeel bijdragen bij het oprichten van een stand beeld aan den dichter Lcdeganck te Ee cloo, alsook in het geschenk dat den 11 Juni aanstaande zal aangeboden worden aan den Z. E. H. Kanunnik Martens, deu schrijver van talrijke wetenschappelijke werken van het Davidsfonds uitgegeven en onlangs ridder der Leopoldsorde be noemd. Eindelijk zal het Daviufonds binnen kort het 25jarig jubelfeest zijner stichting vieren. Het telt thans boveu de 7000 le den; tegen zijn jubelfeest moet die mach tige maatschappij die, door hare uitgaven, hare volksboekerijen, en voordrachten zoo veel goed sticht onder de Vlaamsche be volking, het cijfer van 10,000 leden be reiken Of het getal herbergen verminderd? -- Daar zouden wij grootelijks aan twijfe len. In de Kamers zeggen de heeren wel, M. Beernaert gelijk een ander, dat het ge tal herbergen vermindert, maar wij vragen: waar vermindert dit getal? Wij worden het nergens gewaar* integendeel, gaat waar gij wilt, 't is gelijk op welke gemeente, als men 3 nieuwe huizen zet één van de drie is eene herberg. Hier te Brugge, zegt de Ga- zette van Bruggevan aan de kathelijne- poort tot aan het klooster der Benedictij nen, te Steenbrugge, dat is juist 2 kilome ters staan 65 woonhuizen, van die 65 gistgasten te voorschijn. Dit is genoeg. Heeft die wallebakkerij lang genoeg geduurd? kreet Zwart e Broos, mei gebal de vuisten op den zonderlingen schildwacht toespringende. De herbergier werd bang en wankelde, Hij keerde zich tot de metsers en sprak aarzelend en langzaam Welnu, gij dwingt er mij toeJa, zij zijn op den zolderwat wilt ge van heil? ik zal hen uw verzoek overbrengen. Neen, neen, zei Pepin, wij willen de "heeren zelf spreken. Niet waar, Broos - Zeker eu vasten indien de waard vree ft onverhouds overvallen te worden, ik ken een middel.... Hij ging tot de deur en grendelde die stevig. Roels stond verrast en teleurgesteld.... Die gasten waren hem te slim. hij onder vond het maar al te weldeerlijk misnoegd trok hij den zoldertrap op. Daar hij tamelijk lang boven bleef, be gonnen de metsers van lieverlede te den ken dat al de vogels te samen aan 't vlie gen waren, en Broos stond bereid om zeil den trap op te gaan, toen de hospes met zijne twee kostkoopers verscheen. huizen, zijn 31 herbergen l Over 12 jaar stonden langs den weg van Steenbrugge 3 herbergen! Dat is verminderen in ave- rechtschen zin. Deserteurs. Er komen tal van brie ven aan voor den minister van oorlog van wege moeders, vrouwen, zusters van ooge- lukkigeu, die het leger ontvlucht zijn in een oogenblik van wanhoop, en die, het le ven in den vreemde nog ellendiger vin dend, niets anders vragen dan terug te keeren en goede burgers te worden. Men gelooft dat generaal Brassine aan den koning een maatregel van genade zal voorstellen, ter gelegenheid VaiVhrt huwe lijk van prinses Josephine. Koperen munt. Men meldt dat eerst daags een wetsontwerp zal worden neerge legd om de intrekking te verzekeren van de fransche.koperen munt welke in Belgio zoo overvloedig iu omloop is. §g§ Sigaren. Ja, de socialisten verkoo- pen sigaren, aan fr. 2,90 de kas voor de gewone socialisten, en aan 10 fr. de kas voor de hoofdmannen, 't Is maar dat de vetklakken het kennen om ze te laten rullen, eh? Die mannen hebben niet noodig plannen voor de toekomst te maken. Zij hebben het goed genoeg in liet tegenwoordige. Werklieden, hoe lang zult gij u uog la ten drillen als ecu kudde vee. De socialistische bladen zijn kwaad om dat de regeering ervaren ingenieurs, die bewijzen van praktische bekwaamheid ge leverd hebben, wil benoemen tot werk- opzieners. Van arbeiders weeral geen spraak! zucht Vooruit. Zeg eens, Vooruitwaarom stelt ge dan zeil' geen werklieden aan het hoofd van u- we coöperatieven? Als ge eerst u zelve bo tert, dan zult ge de andoren mogen beknib belen, De strijd voor het leven wordt in onze da gen al moeilijker en moeilijker. Wij melden onlangs datervoor '30 plaat sen van treinwachters, 500 kandidaten waren. Ziehier een nieuw staaltje vau de overtolligheid van werkers op o oocra- tisch gebied. Sedeit eenige dagen is er eene plaats van klerk open ten stadkuize van Brussel en er hebben zich 300 kandidaten aange boden, waarvan er een 20-tal reeds 10jaar wachten! 't Is een dezer, die eindelijk uitverkoren zal wezen. AU wie één maal 't Gazet je v. Aelst gelezen heeft, wil geen ander blad meer. De bedevaart naar Lourdes. De belgische bedevaarders zijn woens dag uit Lourdes te Bergen weergekeerd. Zij brengen het bericht mee van twee won derbare genezingen. M. Jan Debrouwer, van Oudenaarde, is volkomen genezen van eene slepende buik- vliesontfcteking. Bij het vertrek naar Lour des was hij, stervend, op zijn bed in den zie kenfoergon gedragen geweest. Hij is uu wel te been. M. Van Opliem, kunstschilder. Pache- coslraat 63, Brussel, die aan de handen verlamd was, heeft het volkomen gebruik zijner ledematen weergekregen. Het geneeskundig bureel van Lourdes heeft die twee genezingen bestatigd. Dorus trad stout vooruit. Wat wilt gij? vroeg hij barscb. -v- Drommels! is mij dat eeue vraag. Vraag, of geene vraag is het eene zaak van belang Hm! voor ons al heel weinig. Wij zijn metsers van stiel... I)at zie ik wel. En, vervolgde Broos, schamper lach ende, daar wij met dit armzalig ambacht niet genoeg winnen naar ons goesting, zou wendden wij ons tot Burger Dorus, om er ons een beter te bezorgen. Van langs om schooner! riep de Burgeren waar zou ik dit ambacht gaan halen? of denkt gij dat ik er een dozijn in mijn bezit heb, om u zoo maai" te laten uit kiezen?Voor de laatste maal ver zoek ik u te zeggen wat ge van mij ver langt, zoo niet, gebiedt ik u mij met vrede te laten, of het zou u kunnen berouwen, schelmen Schelmen! beet Pepin hem toe gij zelf!... Herhaal zulks nog eens, ieelijke vos, ik breek u armen en beonen Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2