De Christene Vrouw. Zondag 3 Juni 5 centiemen nummer. Politiek Overzicht. POLITIEK. IVfec Spe. I%fec Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag can iedere week de prijs ervan is 2,50 s 'aars voorop betaalbaar. De inschrijving eindigJ met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Üngeteehende brieven voorden geweige9°d. DRUKKER-UITGEVER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen. Ueklumen. fr 1. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. DiMoijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrijdaags avonds. Aelst, Zondag 3 Juni 1894. FRANKRIJK. De heer Dupuis is nog altijd bezig met te pogen een ministe rie samen te stellen. ITALIË. In de Italiaansche begroe ting is een krediet van 15,000 lire uitge trokken tot herstelling van het huis en het graf van wijlen Garibaldi op Caprera. De familie van den rooverheld zal een dank-adres aan de Regeering zenden. Dat mag ook wel, want de leden der fa milie Garibaldi ontvangen jaarlijks 60.00Q lire, van het land dat bijna onder de belas tingen bezwijkt* en nu zij zelve niet voor het onderhoud van papa's huis en graf be hoeft te zorgen, kan zij te Spezia voor dé weduwe van den held een paleis bouwen, dat als familie-kasteel zal blijven getuigen van de belangeloosheid der groote demo-: kraten RUSLAND. Nadere bijzonderheden worden door de bladen medegedeeld aan gaande een dezer dagen ontdekte nieuwe samenzwering tegen het leven van den Czaar. Aan den spoorweg tusschen Orel en Wi- tebsk ligt nabij de Smolensk (Rusland) een landgoed met een slot, in welles nabijheid zich een dorp bevindt met kerk. Hier zal de Czaar gedurende verscheide ne dagen zijn hoofdkwartier opslaan ter gelegenheid van de in dit jaar te houden manceuvers. Slot en kerk wilden de samen zweerders tijdens de aanwezigheid des Keizers in de lucht laten springen, en wa ren daartoe reeds met de voorbereidselen, het graven van mijngangen, begonnen. .Vooral veel ambtenaren van den Wi- tebsk Orel sproorweg, onder welke een aantal ingenieurs dezer lijn, vele ortho doxe Russen, tot welke ook een neet van Pobedonoszew behoort, werden als waar schijnlijk medeplichtig t-e Orel en Witebsk gevangen genomen en naar Petersburg vervoerd. Een ingenieur benam zich bij zijn inhechtenisneming het leven. Ook zijn een zoon en een dochter der generaals-weduwe Andrejew te Petersburg aangehouden. De oudste zoou student aan de Techologisch Instituut, onlangs om de praktijk te leeren naar het binnenland ver trokken en nu daar gevangen genomen, had voor zijn vertrek aan zijne zuster brie ven en een sleutel tot cijferschrift gegeven met de dringende vermaning, dat alles steeds verborgen bij zich te dragen, Zooals men begrijpt, werd de policie door den sleutel tot het cijferschrift in de mogelijkheid, gesteld, veel in beslag geno- BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZEE KAEEL's TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 13 Langen Pepin lachte tergend. Voor wie houdt ge ons dan? herhaal de Coucke, bevende van woede. "Wel, voor wie gij werkelijk zijt Wat, wat ben ik Mijn Jakkerie! zie den Burger daar nu eens staan als een gestampte duivel...! Dorus, vervolgde Zwarten Broos, ik zou u dit wel willen zeggen, ziet ge, maar gij gaat kwaad worden. De deze gaat! riep Nest Lat, die den zoldertrap opwilde. Van 'sgelijken! zei de waard; want 't begint hier, Verdord! aaugebrand te rieken.... men brieven te ontcijferen, ten gevolge waarvan een groot aantal studenten en an dere personen in hechtenis werden geno men. Ook is in een dorp nabij de finsche grens eene geheime drükkerij ontdekt. Ten ge volge daarvan houdt de policie een scherp toezicht op alle uit Finland komende per sonen, en loert zij vooral op eenige vrou wen, wier komst in de brieven der samen zweerders werd aangekondigd. BARCELONA. Aldaar heersckt groo te onrust, daar men vreest dat de anar chisten zich zullen wreken over do ter doodbrenging hunner zes makkers.Hoewel de pers niet werd toegelaten bij de terecht stelling, is het toch "bekend geworden dat slechts vier der veroordeelden^ dadelijk bij het eerste salvo gedood werden; op twee anderen moesten uog verscheidend schoten worden gelóst, v-r dat t geest gaven. DE KAMER. Brussel, 3 ure. De Kamer zet de beraadslaging over de kieswet voort en bespreekt de inrichting der bureelen en kiezerslijsten. VUUB- EN BAAKBECHTEN. In den loop der zitting van vandaag, legt M. de Smet de Naeyer het ontwerp op de vuur-en baakrechten neer. Dit ontwerp bevat eene vermindering dier rechten, welke slechts zal toegestaan' worden op voorwaarde dat de belgiscke ha vens, welke door de schepen bezorgd wor- den, geen hoogere havenrechten doen be talen dan 50 centiemen per ton. Invoebhechten. Onder de invoerrechten, welk,e Jipt gou vernement zal voorstellen, legt men er op de boter en de kunstboter. De rechten op het hcjit zullen eenvor mig worden gemaakt. De cacao zal vrij binnenkomen en de ha ver zal met een recht van 2 fr worden be last. Invoerrechten. Een wetsontwerp is neêrgelegd, strek kende om invoerrechten te stellen op de volgende artikels. Boter, margarine andere kunstb. 25 fr. Haver 2 Chicorij 3 Meel 1.50 Wilt gij wel eens allebei hier blij ven? bulderde Dorus. De twee mannen keerden op hunne stappen terug, wijl de Burger hun, bij weenend van spijt, toeriep Wij zijn verradenHelaas! Verraden, Burger? sprak Pepin dit is het juiste woord niet. Zijn wij arme drommels, toch klopt, in ons een hart dat onvatbaar is voor meineedIndien gij trek gevoelt om u met ons te verstaan, dan zal Broos u nieuws geven over een vet kansje... Ziehier onze voorwaarden Ge- zamentlijk een handje toesteken tot het welgelukken der onderneming... ten twee de broederlijk deelen 't is alles. Verklaar u nader, gebood Coucke. Waar vindt men dit schoon kansj e vroeg de èx-bevelhebber der Nachtwacht. —Dat ga ik u zeggen, antwoordde Broos doch dat Nard eerst de glazen vtille Na dat Roels de kroezen volgeschonken had, de schurken lmnne korte prjpkens hadden doen vuinzen, ledigden allen hun glas en den Zwarten begon Vrienden, gij weet, of liever gij weet niet, dat ik met mijnen makker aan het werk ben bij den ouden heer Van Campen- Havermeel 3 Ingelegde groenten 10 Ing. wild, vlcesch en gevogelte 30 Al die rechterzijn gerekend per 100 k. Er zijn ook invoerrechten voorgesteld op de Dij verheidsweefsels, en een accij narecht van 10 fr. per 100 k. op de fabrikatie van margarine in België. Het is onze gevierde Romanschrijver, Hendrik Conscience, die spreekt: Toen God zijn wonderbaar werk door de Schepping des menschen bekronen wil de, maakte Hij eerst, den man en drukte zijne bestemming aldus uit: Dat hij héer- seheoverde visscheu der zee, over de vo gelen der lucht, ovër de dierèn der wou den, over gansch de aarde. En de Schepper, terwijl Hij. het mee sterstuk zijner handen aanschouwt, zegt nog: Het is uiet goed dat de man alleen blijve; ik zal hem eene hulpe, eene gezel lin maken,, die hom gelijk zij. En Jan eerst, wanneer Adams gezel- linne, wanneer de vrouw van onder Gods hand was opgestaan, dan eerst was de menschheid geschapen in hare gansch won derbare volledigheid. Zal de man de bron zijn van alle macht, de vrouw zal de bron zijn van alle liefde zal hij gebieden door de sterkte zijns lichaams, door de stoutheid zijns^er- nufts, zij zal heerschen, troosten, ge lukkig maken door den onuitputtelijk en schat liarer zielegoedheid. Alsof, een stralende wasemkring van mild gevoelhaar omringt, overal waar zij verschijnt zullen de eergierige, de zelf zuchtige driftén verkoelenhet woord des mans zal zoeter worden in hare tegenwoor digheid zij zal op hare baan de kiemen zaaien van wederzij dsohe beleefdheid, van vriendschap, van blijde levenspoëzie, Liefde, teederheid, zachtzinnigheid zijn aldus de hoofdstoffen, waaruit de goé de God de vrouwelijke ziel heeft gescha pen; beminnen, zalven, troosten is dus hare bestemming op aarde, Het heidendom miskende die bestem ming het klonk de vrouw aan de slafelijk- ste werken bij de Germanen of wierp haar bij de beschaafde volkeren in het modder der dierlijke driften. Toen, ver scheen de goddelijke Meester, die het christen huisgezin grondvestte door zijn woordWat God gebonden heeft zullen ae menschen niet ontbinden. Dit was de ontvoogdingskeure der vrouw. Van dan af is de opvoeding der hout, in de Nieuwstraat. M. Van Campen- hout is braaf, maar gierig hij heeft een schoonen ouderdom bereikt, maar onder- tusschen nog schoonere... goudstukjes vergaderd. Wij zijn dus, zooals ik u zeiue, in zijne woning aan den arbeidwij zijn gelast, in het diepste zijns kelders, een ge deelte van den muur uit te houwen. Hij zegt dat deze ruimte dienen moet voor een wijnkeldertje, maar dat kan hij ons kat wijs maken, mij niet: Zou Van Carnpen- hout, op 74-jarigen leeftijd, zinnens krij gen tot het aanleggen van een wijnkelder, hij die zoo gierig is op een gulden, als den armsten dompelaar die er slédhts een paar in den broekzak heeft, hij die nooit eene enkele flescli wijn in huis heeft gehad?.... Hoe belachelijk!.. Morgén vroeg reeds be ginnen wij met dit soort van keldertjè te vloeren, en daarna hebben wij niets meer te doen dan een muurtje, op halven meter hoögte, voor de opening te metselen... Dat heeft den vorm van een overgroote wijn- bak, maar zou dat spel wel voor eeu wijn keldertje diénst doen, deukt ge Of vooreen gcMkeldértje, Verdord kreet de reeds blozende herbergier. Goed geradenvervolgde Broos de kinderen, de hoop des vaderlands, de toe- kdimt der samenleving aart hare moeder lijke zorg toevertrouwdvan dan af zal ha re liefde het zweet drogen van het aan schijn van den dierbaren echtgenoot, die zwoegt voor liet brogd van het huisgezin. Van dan af zal hare band iu hospitalen al le wonden helen, inde godshuizen allen honger stillen en allen dorst laven, en gee- ne kwaal zal het arm menschdom treffen of enne christené vrouw zal opstaan om heul en balsem te bieden. Het Christendom zrd hare liefde loute ren, haar met zedigheid eu waardigheid bekleeden, op haar voorhoofd de blan ke kroon der kuischheid plaatsen, de kroon van koningin der Schepping. De verzwakking van den christen goest ,in de samenleving heeft voor eerste en noodlottigste gevolg gehad de vrouw van dié i'dèalo hoogte te uoeu dalen. De stel ling: Elk vbbr zich zei ven, over honderd jaar als de eenig ware drijfveer van 's men schen handel en wandel uitgeroepen, werd door het modern industrialisme ongenadig in praktijk gesteldhet kind en de vrouw werden aan dcnliuiselijkeu haard ontrukt om in fabrieken en werkhuizen met den mannenarbeid to dingen aan lager loon ongezonde arbeid in ongezonde zalen ver zwakte bij duizenden do levenskracht nacht- en zondagwerk krenkten veler ge- zondheid en doodden den familiegeest. Losbandigheid en zedenbederf' vonden het veld vrij, en onderdrukten allen die in hunne streng godsdienstige overtuiging den heldhaftigen moed niet putten oiri hunne deugd te vrijwaren, dikwijls ten koste der grootste opofferingen. De dwaling rees uit de misbruiken, en bet, socialisme stond op, schrikkelijke straf van het maatschappelijk plichtvergeten. In zedeleer, de afschaffing van het huisgezin; in huishoudkunde, de afschaf fing van alle persoonlijk bezit; iu gods dienst, de godverloochening. Ziedaar hoe Bebel. de leider der duitsche socialisten, zijne leering samenvatte. Weg met die afschuwelijke leering! en weg ook met de misbruiken waarin zij voedsel vindt Naar het ideaal moeten wij terug de vrouw, koningin des huisgezins, de vrouw, liefdevolle gezellin des mans, teedere moe der en opvoedster der kinderen, troosteres van alle smarten, heelster van alle kwalen! 't Zal moeilijk zijn, maar juist daarom moet iedereen medewerkenVele armen maken licht werk. en Eendracht maakt Macht wrok zal achter ons hielen komen en er zijne welgevulde beurzen in bergen. Deze morgen vroeg hij mij wat moortel en een truweel ten zij neut te laten, voorgevende dat in zijne keuken eenige licheïs los lig gen, die hij uit tijdverdrijf zou vastleggen: hieruit besloot ik, en met reaht, dat Van Campenhout, na zijn geld in veiligheid ge bracht te hebben, met eigen handen liet onvoltrokken metselwerk zal voortzetten, 't is te zeggen het muurken tot aan het ge welf optrekken. De schelmen knikten goedkeurend en dronken een goede teug. Ziehier nu een plan, om ons die lieve kropnen op eene eenvoudige wijze toe te eigenen Onnoodig te zeggen dat ik den he r Van Campenhout mijn truweel en een bakje moortel zal behandigen. Het huis, heeft, buiten hem, geene andere bewoners pan meid en knecht. Overmorgen vroeg zal de oude de hand aan "t werk daan, en voor een sukkelaar vau zijne soort, kau hij zijn schat voor het aanbreken van den nacht niet in veiligheid brengen, 't Is op dit werk dat wij hem moeten verrassen Cij, Doms en Jaak, kleedt u zee deftig aan en komt ten acht ure naar de Ni ow-

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1