Wat wij kunnen. Katholieken RIKUS EN STANT. Een en ander. in. Algemeens bemerking. Deze week ontvingen wij brieven van Kunstenaars die niet begeeren in de beknopte reeks on zer verdienstelijke Aalstenaars, opgeno men te worden. Aan hun verzoek zal dus voldaan worden. 9° ROGGHÉ Willem, geboren te Aalst, wonende te Gent. In zijne jeugd verliet hij zijne geboortestad om te Gent den boek drukkersstiel aan te leeren. Hij bracht het er zoo ver, dat hij weldra corrector en ver volgens bestuurder werd in verschillige gontsche bladen. Als dichter staat hij niet ongunstig gekend: verscheidene voort brengsels zijner muze werden in letterkun dige prijskampen bekroond. Wij hebben f^gens een gedicht van Rogghé gelezen, die voor titel draagt: Het Melkboerinneke, en door deskundigen zeer geprezen wordt. Hedendaags bekleedt onze Stadsgenoot te Gent een schoone plaats. Willem Rogghé is een Volksjongen en. alhoewel politieke denkwijze eene klove tusschen hem en onsmiek. kunnen wij niet nalaten eene openlijke hulde te brengen aan den Werkmansjongen, die, door aan houdende iever, arbeid en studie, getoond heeft wat een Werkman kan, als hij wil. 10° BORREMAN Edmond. Kunst schilder en teekenaar, geniet in de stad een naam van voortreffelijk portretteeke- naar. Zijne werken zijn getuige om luide te bevestigen dat hem onbetwistbaar ta lent mag toegeschreven wordenvan die werken zullen wij er slechts drie noemen, het zijn de portretten van Mr Paul Be- thune, senator, en dit van Mevrouw, zijne gade; alsook dit van Mr Leirens,oud-sena tor, 'hem over eenige jaren geschonken door de Grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst. In 's Kunste naars bezit is, van zijne hand, eene groote schilderij, verbeeldende: De H. Maagd met haar slapend Kindje, die wij graag door de eene of andere bidplaats zouden zien aankoopen. M. Edm. Borreman is in onze stad te ruggekeerd, na een langverblijf in Utrecht s Bosch en Leiden, waar hij bijna uitslui tend voor kerken werkte. 11° CAMMAERT Gustaaf, (onlangs o verleden) was, gedurende vele jaren, orge- st in de hoofdkerk, en bestuurder van de Zangafdeel ing der Congregatie en der Maatschappij Weldoen zonder Omzien. Als omponist van Kerkelijke Gezangen, werd ij hooggeroemdOf het waar is, weten wij aiet, maar wij gelooven het toch, afè zou ij de toonzetter zijn van het lied, dat aan ligt met deze woordenKomt, Kristene 'elk, komtjfesus hart staat open! Alwie te zang kent, moet bekennen dat hij in- ierdaad, eenvoudig, wel is waar, toch zeer indrukwekkend en roerend is. Eene lang uage en pijnlijke kwaal sleepte M. Cam- <aert. ten grave, helaas, veel te vroeg voor -htgenoot en kroost! straat -r het is alsdan voor goed donker en gij loopt, geen gevaar van herkend te wor- den gij klopt aan bij den gierigaard, en nauwelijks zijt gij binnengelaten, of wij kloppen insgelijks aan, zoodoende, dat wij met ons vieren tegelijkertijde in deu gang zullen staan. Wij, als metsers gekleed, en goed ten huize gezien, vragen naar den knecht gij, die u het voorkomen geeft van groote hecren, begeert M. Van Campen- hout te spreken... Wanneer nu de knecht komt, vatten wij hem zonder spreken aan, binden hem aan handen en voeteninmid dels moet gij denzelfden toer gespeeld heb ben met de meid... Wij dragen de twee bedienden naar de keuken, draaien de deur op slot en, vooruit! ik toon u den weg naar den kelder, waar wij den vogel op zijn nest zullen vangen en niet zullen wijken, dan na wel ons zakken gevuld te hebben. Welaan, gezellen, wat dunkt u van mijn ontwerp Meesterlijk! Overheerlijk! was den algemeenen uitroep. Zwarten Broos, meende Burger Do- rus,ik bewonder uwen spitsvondigen geest; ja, gij zijt een schrandige kerel en zult het ver brengenIk zou geen oogenblik aar- I 12° SCHELFAUT Jozef, (onlangs over laden), was insgelijks een zeer verdienste lijk toondichter; hij bekleedde een tijd lang het ambt van bestuurder der konink lijke harmonie en schreef verschillige mis sen voor groot orkest; o. a. ook een Tan tum Ergo, Ave Maria Stella, O Salutaris ostia! enz. In de Geschiedenis van Aalst, door de Potter en Broeckaert, vindt men opgave zijner muziekale werken. M. Schelfaut, van eene alómgeachte Fa milie, stierf in hoogen ouderdom, van ie dereen geeërd en bemind. (Het Vervolg). ILküs. En dat durft zich Katholiek noemen Stant. Wie Rikus. Wel. besten ami, eenige ver waande kereltjes, die daar te Ninof neste len, en er zich kringelen van nijd en spijt. Stant. Wat mankeert die jongens Rikus, t Is te belachelijk om zeg den ...Maar, als Katholieken, luiden zij le Klok van den opstand, de Klok van den aanval tegen elkeu ouwen, trouwen Ka tholiek van 't Arrondissement, die geen trek voelt om met hen meê te huilen.... Zij stichtten een bladhet eerste nummer moet nog altijd verschijnen, waarin zij met zullen zeeveren van omkoopen voor een glas bier, verkoopen met schoone belof- tensbedodden met dit, bedoddon met dat .....enfin, volgens die heeren, zijn wij, Werklieden, zoo maar om te koopen op ue slag en ne stoot, en leveren wij onze stem, op conditie dat wij ons eens wel mo gen ZAT drinken... Zoo neem ik toch uit hun schrijven op... Stant. Daardoor bewijzen ze dat zij mets kennen van 't karakter onzer Wer- kersbevol king... En, gelijk de duivel is, alzoo betrouwt hij zijn gasten Rikus. Die uajjoijoq^^ vallen ook uit op de brave rijke menschen; over een drietal weken durfden ze drukken, dai zij met vreugde het oogenblik tegemoet zien waarop de Besturen der Werkmauskrin gen zullen gezuiverd worden van rijkaards, nobillons en eigenaarsAls ge dat peistZij noemen de welhebbende Katholieken Coffres-forts Stant. Maar, Rikus. dezelfde woor den leest men letterlijk in Vooruit Rikus. Dat de heeren, die een blad op eigen hand kunnen stichten, hunne studiën deden voor advokaat (zonder za ken), uitgestrekte landerijen en eigen dommen bezitten, plezierreizen doen naar vreemde landen, enz., dat die heeren, zeg ik, arme drommels zijn. die voor hunne korst moeten wroeten, dat laat ik mijn hielen hooren, weet ge welke zij gedurig aanvallen?.Ja, ja, die hebben ze genoeg: schoone beloftens maar, dat ze, verdonderd! bewijzen en DADEN leveren.... Stant, g'en zegt niks Stant. Aardige Katholieken, Rikus! Aardige Katholieken Rikus. Onder het half dozijn Klok luiders, die aan 't zeel hangen, bemerkt men tusschen de hooge buizen, een of twee werkmansklakken.. Begrijpt ge den truk? Als men den dag van vandaag een werk man 'nen schoonen kluit iu de hand stopt, hem schoone heloftekens doet, hem met den hoop laat meê viazeeren. schinken en drinken, en dat alleen om als Trompetter van Jericho dienst te doen, op tijd en stond helpen te luiden en eens zijn naam inet 'n krinkelakrongske te zetten, dat wilt voor die menschen nog al wat zeggen... Voor de Israëlieten, met Josuë aan 't hoofd, kan dat behendig heetenik, ik noem dat OOGVERBLINDING Stant. Zoo fopt menFrederik!.... Maar, wacht wat, Rikus, wij zijn ook ze ven jaar geworden, en met de aanstaande kiezing zal 't Werkvolk van ons Arrondis sement die vinkmaaikens 'ne contre-danse leeren, zooals zij er in geen enkele tent, noch op de kermissen van Aelst, Ninof, Denderleeuw of Denderhautem, nog nooit zagen walzen Dat hebben ze te goed. Rikus.Wel gezegd, Stant! Ik hoor spreekt gelijk de overgroote meer derheid van ons Volk, die vast besloten heeft de Ninofsche (gescheurde) Klok naar beneden te laten. Stant. De eigenaars zullen dan nog hun hand mogen kussen dat deu tijd van t Schrikbewind uit is, want dan wierd de alarmpot vast en zeker aan stukken gesla gen en naai1 Frankrijk gezonden... Rikus. Ehweldat zullen wij niet doen maar wij zullen z'in haar geheel, met klepel, zeel en Klokluiders naar de maan sturen; ze kunnen ginder, bij hun ne nieuwe landgenoten, Jantje en Dokske, nieuwe propaganda maken voor de groote zaak der VOLKSFOPPERIJ Stant. De pretensieuse émigré zal voor de reiskoupons zorgen. Vooruit zet de continuesmeisjes van een fabriek te Lokereu aan, den fabriekant ee ne rammeling te geven, waarvan hij zes weken te bed blijft liggen. Als de continuesmeisjes dien raad vol gen, zullende opstellers van Vooruit dan voor hen de straf gaan uitdoen? Zy zullen fijn lachen met. de ongelukkigen die naar hunnen raad luisteren. Vooruit is toch een lammeke, he? Als hij voor denjuge staat dan is 't van hen èt ek ik ni gewest menheer hielen hooren, weet ge Stant. (mijmerend) ....Visschers i troebel water Ik ga voort--- Zouden de Klokluiders niet veel beter doen, eerst zelf 'ne keer in 't spiegelken te zien, alvo rens op partijgenoten uit te vallen b. v. hoe zij, rijke grondeigenaars, hunne arme pachters behandelen? op wiens beurze zij wierden wat zij heden zijn? hoe zij, eige naars eener drukkerij (en God weet, wat nogal!), hun werkvolk betalen? Einde lijk, wat zij MEER deden voor het Volk dan onze Katholieke Werkmanskringen. Arme negrers! Men schrijft uit Ant werpen aan een buiteulandsch blad: Van de zestien Congo-uegers, die ter opluiste ring van de Antwerpsche tentoonstelling uit hun land zijn gehaald, zijn reeds 3 over leden, terwijl 4 zwaar ziek liggen. De arme negers hebben het reeds onmid- delijk te kwaad gekregen met, onze tempe ratuur. De gezonden heeft men nu bij de ovens van de bakkerij afdeeling gebracht, waar het buitengewoon warm is. 't Is den ongelukkigen echter aan te zien dat er den moed geheel en al uit geweken is. zelen u en Langen Pepin in ons gezel schap te aanvaarden. Dan, Burger, riep Broos met geest drift, dan ware mijn vurigste wensch ver vult! Toe, baas Nard, haal op binnen kort zijn wij zoo rijk als de zee diep is Het wordt hoog tijd! knorde Pepin al te lang sliepen wij op de lange pluimen! Na nog een groote teug brandewijn ver zwolgen te hebben, trok den Zwarten eene lange rookpluim uit zijne pijp en sprak Kamaradeu, uu wat andersHier al len bijeen vergaderd, stel ik voor eene bende te vormen, opgeleidt door een wijs en rechtvaardig bevelvoerder...? De tevre denheid die van uwe wezens straalt, geven mij de hoop dat gij toestemt... Of zou ik mij bedrogen hebben?... Wie is bereidt den eed van eeuwige trouw te zweren Wie?... Ikkreet Couckeen als ik durf durft elk!.... Hij trad vooruit, en de hand omhoog stekende, zei hij langzaam en op elk woord drukkende Ik zweer, op mijn hoofd, eeuwige trouw aan de Bende; onderwerping aan de bevelen des Hoofdmans. Beurtelings deden allen zooals Doras voorgedaan had. Daarna werden zes velle- kens perkament beschreven met den uit gesproken eed, en bekrachtigd met het la ten volgen hunner namen. Elk ontving een briefje, maar met de ernstigste waarschu wing hetzelve goed te bewaren, daar het in alle omstandigheden den leden dienstig moest zijn om te bewijzen dat men deel maakt van de bende. Zeg eens, wierp Pepin op, aanvaardt men geene vrouwen hij de bende Waarom dat? vroeg Coucke. Waarom? Wel 't zijn soms die wette onze pogingen tot den besten uitslag bren gen... Wanneer ik van mijne vrouw ge waag, gaat ge wellicht denken dat ik zulks doe om mij zeiven te fiatleeren Maar, ik zal u toch zeggen dat, indien gij eene vrouw ueemt, gij niemand anders dan mij- ne Nelle zult nemen... Daarover zal den hoofdman beslissen nri2 de Burger. Beveel! schreeuwden allen. Aanvaarden wij dus Nelle.Nelle. Hoe noemt men haar in de wandeling Zwarte Nelle! niet waar, Pepin schertste Broos. M. Helleputte, Delbeke, Vaudenbem- den, de Montpellier, Janssens en Schol - laert hebben woensdag in de Kamer een wetsvoorstel neêrgelegd. strekkende om de maandelijksche vergelding der inilicia- nen te brengen van 10 op 30 fr. Het blad TUnion stelt M. Nyssens, hoog leeraar en volksvertegeuwoordigervan Leu ven, voor als den opsteller van eenen brief over de evenredige vertegenwoordiging, naai- den Pairiote gezonden en die getee- kend is: eenige studenten van Leuven. L'Union js daarin deerlijk mis. De acht bare heer Nyssens, die gewoon is te t.ee- keuen hetgeen hij schrijft, is in het minste de opsteller van dien brief niet. Het zij gezegd in het belang dei1 waar heid. Ons dunkt overigens dat kathol iele gazetten beter te doeu hébben dan ve nijnige steken te richten tegen verdienste lijke katholiekeu. Beu van de wereld. Jufvr. Helena de Burlet, dochter van het kabinetshoofd is donderdag in het klooster van het Hei lig Hart, te St. Pieters-Jette getreden. Jufvrouw de gravin Beatrix d'Ouitre- mont is denzelfden dag het klooster der Engelsche Damen, te Brugge, ingegaan. Prins Leopold van Hohenzollern, vader vau prins Karei, heeft aan Z. E. den kar dinaal aartsbisschop van Mechelen het or de van het huis van Hohenzollern overhan digd dat voor kenspreuk heeft; Trouw en Verdienste. De koning van Rumenië heeft het groot lint der Rumeensche Ster verleend aan M de Burlet, en het groot-lint der Kroon aan generaal Brassine en M. Vandenneere boom. V at is er al getwist in de Kamer om de Volksvertegenwoordigers regelmatig op post te doen komen. Woensdag had men iets beters uitgevonden. Men heeft, ze gen kwatongen, de horloge, die in de Ka mer hangt, ten 4 1/2 ure stilgelegd, met het gedacht,, de Volksvertegenwoordigers die gewoonlijk voor het eiude der zitting heengaan, aan hunne bank te nagelen. Na. een half uur stilstaan is men zulks gewaar geworden. Klachten werden gedaan en men heeft, de wijzers van het uurwerk den tijd do^u inwinnen dien ze verslapen hadden. Wij herinneren onze lezers den omzend brief ran M. den minister van financiën, in welke deze bekend maakt dat de itali- aansche muntstukken van 2 frank l f r 50 en 10 centiemen niet meer in de staatskas sen ontvangen worden te beginnen vau 25 juli. De inwisseling dezer stukken kan ge schieden in de staatskassen, en die der ontvangers van belastingen, in de gemeen ten waar de Nationale Bank geene buree- len heeft. De sommen, welke de 10 franken niet te boven gaan, kunnen ook omgewisseld worden in de bureelen van post>-, telegraaf en andere staatsdiensten, voor zooveel de regelmatigheid van den dienst er niet door te lijden heeft. Dat is voorwaar 'nen droeven naklank van de tentoonstelling van Chicago De rransche Regeering spant nu een proces m tegen het bestuur dier expositie, en eischt maar 500,000 ballekens schadever goeding voor verliezen, door de fransche tentoonstellers ondergaan. D'Amerikaners trekken gezichten gelijk azijntobbens. Ja, Zwarten Broos! grinnikte do Lange gestoord. En onderaan de briefjes werd geschre ven Zwarte Nelle. Wie hebben wij hier voortaan te ge hoorzamen? vroeg Nest Lat. Moet ge dat vragen,, dom kieken' schreeuwde Broos, die langzamerhand be- gon warm te worden. Dorus Coucke! Leve onze Hoofd man! klonk het krachtig. De Burger was niet weinig gevleid over de eer, hem aangedaan. Het was op plech- tigen toon dat hij sprak Alvorens uw aanbod te aanvaarden wil ik een proefstuk doen. --Begin maar! kreet Zwarten Broos volkomen dronken geworden. Eerst en vooral hebben wij eene re kening te verheffenen met Van Campen- hout.En dit gaat vóór alles. Natuurlijk! Welnu, nadien zal ik u eens recht goed vermaken. Hoe dat? vroeg Nard Roels, die aan t profijt zijner kroeg dacht. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2