IN BELGIE. Zondag 10 Juni 189J. 5 centiemen per nummer, Is"' Jaar N° 34 Politiek Overzicht. Vreemd Kopergeld. Mee S|)e. Mee Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere meek de prijs ervan is 2,50 s' iaars voorop betaalbaar. I)e inschrijving eindigJ met 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Ongeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-Ul TOEVER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel jlO centiemen. Reklamcn. fr 1. Vonnissen op de 3C bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrij daags avonds. Aelst, Zondag 10 Juni 1894. FRANKRIJK. Maandag lieeft in de fransehe Kamer, eene eerste ondervraging plaats gehad over de politiek van het nieuw ministerie. De Kamer heeft mét 315 stemmen tegen 169 een dagorde van ver trouwen in het ministerie aangenomen. DUITSCHLANI). Voorloopig zal de duitsche Regeering haar verzot tegen de overeenkomst tusschen Engeland en den Congo-staat alleeivte Brussel bij de Regee ring van den laatstgenoemden Staat aan- handig maken, onder beroep op hot trak taat tusschen Duitschland en den Congo- staat van 1884. Volgens het schijnt zou de Congostaat bereid zijn te voldoen aan Duitschland's verlangen u dat de onmidde- lijke grens tusschen den Congostaat en Duitsch Oost-Afrika over de geheele lijn gehandhaafd blijven. ITALIË. Het ministerie Crispi heeft zijn ontslag gegeven, omdat het maandag in de Kamer slechts eene meerderheid van 11 stemmen bekwam. RUSLAND. Zooals men weet is de czaar niet onmiddelijk op de hoogte ge bracht van de ontdekking der nihilistische samenzweering, daar men eed slechten in vloed op zijn bloedrijk gestel vreesde. Zijn aide-camp deelde hem daarover eenvoudig meê, dat er vele aanhoudingen hadden plaats gehad te St. Petersburg en te Smo lensk. Alexander III ontbood seffens den prefekt van S. Petersburg, M. de Wahl, en verklaarde hem dat hij alles wilde weten. Toen hij al de bijzonderheden van de sa menzweering kende, ging de czaar bij zij ne dochter Xenia en riep binnentredende uitZij hebben ons nogmaals willen doen springen, de ellendelingenn Door ontroering overmand liet hij zich op eene rustbank vallen. Grootvorstin Xenia wierp zich weenend aan den hals haars vaders. De czarewitch en de czarine voegden zich bij haar en trachtten den czaar te stillen, die onophoudelijk en als werktui gelijk herhaalde: Zij hebben ons willen doen springen, de ellendelingen, gelijk mijnen armen vader De czaar gal bevel hem al de stukken van het onderzoek meê te deelen en drukte ook het verlangen uit de plaatsen te be zoeken, waar de nihilisten de mijnen had den gegraven. Aan zijn bevel is oogenblik- kelijk voldaan. BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL's TUÏ). Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 14 Gij allen denkt wellicht, dat ik Pie- ter Breugelmans vergeten heb? Gij zult er u kortelings, indien er niets., bijzonders voorvalt, kunnen van overtuigen, indien gij hier Zondag en acht dagen hier, bij den waard wilt vergaderen. Gij gaat hem hier zeker toch niet. vroeg Roels verschrikt, wijl hij de hand aan zijn hals bracht. Dit is nog niet zeker.... Ten ware wij er kip-kap van maakten. Of pensenschreeuwde dronken Broos. Weêral bloed! zuchtte de waard. - Zijl ge misschien bang? schreeuwde ItaliaaiiHcl) zilvergeld. De minister van geldwezen brengt ter kennis dat, te beginnen met eerstkomen de 25 Juli de italiaansche muntstukken van 2 franken, van 1 frank, van 50 en van 20 centiemen niet meer in de Staats kassen zullen ontvangen worden. Tot den 24 Juli mag de ruiling dezer muntstukken gedaan worden in de kassen der Nationale Bank en in de kassen der ontvangers van belastingen, die in de ge meenten verblijven waar geen gesticht der Nationale Bank bestaat. De ruiling der sommen welke geene 10 frank te boven gaan, mag ook gedaan worden in de kassen der poSt- en telegraf- oversten, en in die der andere rekenplich- tigen van den Staat, voor zooveel zulks niet door de dienstnoodwendigheden ver hinderd weze. Bij besluit van den heer Minister van Binnenlandsche zaken en openbaar On derwijs zullen de bovengemelde italiaan sche muntstukken niet meer ontvangen worden in de kassen der Gemeenteont vangers te beginnen van den 15 Juli aan staande. Ons zeehaven. Van nu al aau is het gansch zeker dat de volksvertegenwoordigers van Antwer pen hardnekkig de kredieten zullen be strijden, gevraagd voor de inrichtingen van Brussel- en Brugge-Zeehaven. Althans de stad Brugge heeft veel kans in haar grootsch ontwerp te lukken. Invoer-Rech teil Dinsdag middag hebben de aldeelingen der Kamer het wetsontwerp betreffende de invoerrechten besproken. In de eerste afdeeling werd het recht op de margarine bestreden door MM. Heuvel mans en d'Andrimont en verdedigd door MM. Cartuyvels, Vandenpeereboom en Melot. Het ontwerp werd aangenomen met 8 stemmen en 5 onthoudingen. In de tweede afdeeling waren er 8 stem men voor, 5 tegen en 2 onthoudingenin de derde, 7 stemmen voor, 1 tegen en 4 onthoudingen In de 4° afdeeling heeft M. Tack gepro testeerd tegen de rechten op de katoenen en wollen garens en weelsels. Het ontwerp werd aangenomen met 10 stemmen tegen 7. M. Woeste werd benoemd tot verslagge ver. In de 5e afdeeling hebben MM. Thien- pont en Doucet beschermde rechten ge vraagd op de tarwe en de rogge. Het ont-< werp werd aangenomen met 12 stemmen tegen 3. Eindelijk in de ^esdeafdeeling waren er 8 stemmen voor en 6 tegen. De middenafdeeling is samengesteld uit M. Mélot, Heynen, de Rapaaix, Woeste, Thienpont, en de Montpellier, allen partij gangers van de beschermde rechten. Wij hebben in een vorig nummer reeds de voorwaarden doen kennen, aan welke de fransehe, italiaansche en luxemburg- sclie koperstukken van 10 en 5 centiemen, en de eugelsche stukken van een penny en een halve penny kunnen uitgewisseld wor den. Zooals men weet, worden de stukken uitgewisseld tegen hunne volle nominale weerde, van 11 juni tot 10 augusti; met verlies van 10 p. c. van 11 augusti tot 10 october met verlies van 20 p. c. van 11 october tot 10 december. Dat is dus wel geregeld, en de menschen zijn op voorhand verwittigd, zoodatzij hun ne maatregelen kunnen nemen, willen zij geen verliezen ondergaan. Ongelukkig is het getal wisselkantoren zeer beperkt, en indien er geene andere maatregelen geno men worden, vreezen wij dat na het be paalde tijdverloop nog veel vreemd koper geld in ons land zal achterblijven. Te Brussel, vooreerst, geschiedt de uit wisseling uitsluitend in een kantoor, dat de Nationale bank zal inrichten in de feestzaal van liet Park der vijftigste verja ring. 't Is wel bijna een uur ver van het nijverigste gedeelte der hoofdstad gelegen, maar de menschen weten toch waarheen met hun kopergeld. In de provincie zal het moeilijker gaan. De sommen van 100 fr. en minder, zullen uitgewisseld worden in de agentschappen der Nationale Bank. De sommen hoven de 100 fr. moeten opgstuurd worden naar Brussel. De koperstukken zullen ook, in betaling, tot een bedrag van 10 fr. aangenomen wor den door de ontvangers der recht.streeksche belastingen, douanen en accijnzen, de ont vangers der ^registratie en domeinen, en in de bureelen der telegrafen der marine. In de posten ontvangt men slechts voor elke betaling, tot 5 fr. koper, en in de spoorwegstaties ook zoo, als er geen te groote toeloop van reizigers is. Ongelukkig heeft alleman geene beta lingen bij de ontvangers der belastingen of der registratie te doenalleman moet niet, met vijf frank stuivers, naar de post Broos? Of weet elk niet dat ge maar een labbekak zijt 't Zal er gaan op zijn! fluisterde Lat aan Dorus1 oor. Scherreweg! riepCoucke; elk naar huistot overmorgen Vandaag dan was M. Van Campenhout groot bezoek te verwachten. Het toon eel heeft andermaal plaats in 't Nachtlicht, in dezelfde kamer, aan de zelfde tafel Wij hebben nog tijd, sprak Zwarten Broos, om op ons duizend gemakken een •druppelken te pakken... De zakken zijn hier, koorden heb ik aan mijn lijf alles is dus in orde. En wat helsch weêr, daarbuiten merkte Pepin op, door het venster naar buiten blikkende. Daar begint het nu nog drommels, te sneeuwen! ...Sneeuw, wind, storm, 't is al wat wij hebben moeten Jawel, zei Dorus; maar ik zit mij hier geweldig te vervelen. 'Wel, antwoordde Jaak Spiegeleer, schenk u nog een maatje; dat verzet en moedigt aan. Zoo werd er gepraat en geklapt over het gewichtig ontwerp, dat volgens hunne meening niet slecht kon uitvallen. Het sloeg acht uren op de huisklok. Allen stonden op om te vertrekken. Hebben wij al gezegd dat de twee schur ken, Dorus en Jaak, die nu de kroeg ver lieten, als deftige heeren uitgedoscht en onkennelijk waren? Beiden gingen gearmd als vreedzame burgers koutende, over de straatachter hun volgden de twee met sers, hun bekalkt pak aan het lijf, de han den in de breede broekzakken, een licht deuntje door de tanden schuifelende, als of zij van den Prins geen kwaad wisten. Aan de woning van Van Campenhout geschiedde alles zooals Zwarten Broos het had voorziende heeren hadden pas aan geklopt of werden binnen gelatennu was hei aan de metsers van op de deur te bon zen, en deze ook, op hunne beurt, traden binnen. Het viertal stond gelijk in den half verlichten gang Broos vroeg aan de meid om den knecht te spreken Wel kijk, sprak het meisje, daar gaat hij juist de keuken in... Bernard, de met sers vragen naar u en de statie gaan om timbers of reiskoepous •te nemen, en de agentschappen der Natio nale Bank zijn niet zeer talrijk in hot land. Waf moet men nu in de gemeenten doen waar er zulke agentschappen niet bestaan? De menschen kunnen daar toch alle dagen hun kopergeld niet gaan opdoen in postze gels, om zoo do vreemde stuivers kwijt te geraken. Ons dunkt dat er voor den buiten bete re, doeltreffender maatregelen moeten ge nomen worden, om elkeen toe te laten liet vreemd kopergeld uit te wisselen. Het wa re misschien niet slecht dat de eene of an dere afgeveerdigde daarover eene vraag stelde in de Kamer. Er worden zooveel nuttelooze ondervragingen gedaanflat men wel eenige minuten mag over hebben voor eene kwestie, die de algemeenheid van het volk, die gansch den belgischen handel aanbelangt. Nog eene opmerking voor de personen, die de gelegenheid hebben hun kopergeld te gaan uitwisselen in de agentschappen der Nationale Bank. Er is wel gezegd dat de koperstukken uitgewisseld worden van 11 juni tot 10 deccmoer, doch men zal zich toch alle dagen niet mogen aanbieden. Vooreerst, inde maanden juni en juli wordt het kopergeld uitgewisseld van den 3° tot den 13® en van den 18® tot den 27°. Van augusti tot december geschiedt de uitwisseling enkel van den 3°totdeu 13®. Voor de loopende maand dus, kan men de koperstukken enkel gaan uitwisselen op 11, 12 en 13 juni en dan van den .18° tot den 27®. Bij de ontvangers der belastingen, enz., in <le post- en telegraafkantooren en in de staties zullen ze alle dagen aangenomen worden tot 10 december, doch enkel in betaling. Wij raden de belanghebbenden aan die onderrichtingen wel te overlezen, om met hun kopergeld niet verkeerd te loopen, en met eene soms zware vracht niet onver- richterzake te moeten weerkeeren. Wat wij vooral onze lezers van op den buiten aanraden, dat is, van aanstaanden maandag af, alle betalingen tot 5 frank toe in de post en in de statie in kopergeld te doen. Zoo zullen zij het wel kwijt gera ken. Men zal ook moeten oppassen van af 10 augusti geen kopergeld „meer in betaling aan te nemen, want men zou dau voor 10 of 20 p. c. bestolen zifn, daar men er en kel met dat verlies zal van af geraken. Wij zullen eindeliik nof herinneren dat van heden Zondag at er voorloopig geene 4 nickelstukken meer in de staatskassen aanveerd worden, om de binnenkomst van het vreemd koper te bespoedigen. De bedoelde knecht trad in den gang, maar alvorens hij een woord had kunnen uiten, lag hij reeds als aan den grond vastgekheveld. Toen draaide Broos de voordeur in het nachtslot, wijl het meisje van angst op den vloer nederzeeg; met weinig moeite werd deze insgelijks gebon- en evenals haar gezel eene prop in den mond geduwd. Alsdan werden beiden op genomen en in de keuken gebracht, wel kers deur ook stevig werd gesloten. Dit alles wap rapper toegegaan, dan wij tijd noodig hebben het te beschrijven. Volgt mij nu! sprak Lange Pepin, die een weinig ontroerd scheen. De schelmen gehoorzaamden en daal den den wentelenden keldertrap af. Bene den gekomen, trof hun een geheimzinnig schouwspel: Daar, voor hen, stond een man, onder den last der jaren gebukt, een truweel in de hand, bij de flauwe klaarte eener roetkaars, aan het muurtje metse lend die man was Van Campenhout. Geeft hier, de koordenriep Broos, en naden grijsaard onmensckelijk gebon den te hebben, gaf hij zijn slachtoffer een schup in de lenden, dat deze tegen den muur vloog; de schurk grijnsde spottend.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1