Wat wij kunnen. Valschaards. Een en ander. IV. Algemeene Bemebejkó. In den loop der verleden weck hebben wij een schrij ven ontvangen van wege den heer Willem Rogghé. Wij zullen dien brief niet opne men hij bevat overigens tal van aanmer kingen die tegen het hoofd springen en daarbij een zeer klein gedacht doen geven van de waarde onzer goede inzichten. 13° Victorien VAN DE WEGHE, rus tend kapitein, te Gent. Alssergeant, luite nant en vervolgens kapitein, gaf hij ver scheidene goede gedichten in bet licht, waarvan sommigen nogal bijval vonden in het Vlaamsche Land. Van hem verscheen te Dendermonde, bij De Schepper, een Dichtbundel (eerste en tweede deel); in een weekblad onzer stad vindt men bijna v f l elijksch een of meer gedichten van Van de Weghe; die verzen getuigen dat des dichters lier nog even trillend en meê- slepend gebleven is, als in hare jeugd. 14° Adolphe BYL. stichter van het nog bestaande nieuwsblad De Dender bode, was gedurende vele jaren als opsteller en druk ker aan het hoofd van dit blad. De diens ten, in het heetste van den strijd, door M Byl aan (Je Katholijke Partij, alsdan be wezen, zullen nooit, zoolang Aalst bestaat uit het geheugen gaan van elk die het hart op de rechte plaats draagt. Hij gaf in het licht eene onpartijdige beoordeeling, zoo wij meeneri, over een woordenboek of eene spraakleer. M. Byl was altijd een koene verdediger vau ons Rocmsch Geloof, een krachtige steun voor alle opkomende Kunstenaars. Heden geniet dc werkzame man eene welverdiende rust, welke hij doorbrengt in het volbrengen zijner godsdienstige oefe ningen en misschien nog wel verders tus- schen de muren van zijn studeervertrek Van M. Byl mag gezegd worden in den vollen zin des woords: Ziedaar, een Aals- tenaar van den ouden stempel, een Bur ger van den ouden eed Wij wenschen hem nog lange en gelukkige jaren. 15° Alexander DE VOS en Zonen, mar merhouwers en beeldhouwers, wieu wij de prachtige herstelling van den achtergevel van het oude stadhuis te danken hebben. Deze kunstenaars voerden in onze stad verschillige werken uit, die getuigen van den goeden kunstsmaak der Zonen, van het wijs beleid des Vaders; zoo zagen wij onder hunne hand oprijzen de Zwemkom en de nieuwe Vischmarkt, beiden in oor- spronkelijken Vlaamschen stijlaan de Sinf Martenskerk hernieuwden zij de bui- feugaftnderijen en gansch het achterge- elte, een werk van vele jaren, en heden bben zij andermaal hun werkhuis ter aatse opgesjagefc, waarin zij arbeiden oor hoogergenoemde kerk. Zij herstelden k verschillige andere kerken en open bare gebouwen van bet omliggende, zooals de kerk van Hofstade, enz. TIsyooralM. Leo, Zoon, die de kuns- gste gedeelten beitelt en hij kwijt zich De andere booswichten stonden te lach- dat ze schokten. Le,t op! ging de metsei voort; en udt uwe zakken bereid. En hij nam bet gevallen traweel van den grond op en st >olte er meê een gedeelte van het bijna v trokken muurken in. Dan trok hij met groote krachtinspanning twee zware lijn waden zakken uit den kuil. Pepin sproug woest vooruit'en rukte er eenen openeen gil ontsnapte hem en bit tere teleurstelling teekende zich op zijn gelaat af. Spiegeleer stak den neus op en zette een prulmolidje. Kopermorde hij En die daar? wees Dor us, op eenen anderen zak. Goud, al goud en zilver! schreeuwde Pepin, de beurs opentrekkende, zoodat de goudstukken over den vloer bolden. Elk stond verrast, verrukt en opgeto gen Het duurde niet lang of de medege brachte zakjes waren proppensvol gevuld met gouden en zilveren muntde zakken werden op de schouders getild en boven, in den gang, nevens elkander geplaatst. Nu eens gelachenzei Broos. op voortreffelijke wijze van zijue moeilijke taakin de Stedelijke Academie' behaalde hij immer de eerste prijzen. 1(1° Gnslaaf PAPE, toondichter en mu ziekteeraar aan de Stedelijke Muziekschool en het St-Jozefs Collegie, directeur van het Muziekkorps der Vrijwillige Pompiers, enz. Deze verdienstelijke Aalstenaar heeft zich een Schoone naam verworven met zijn muziek op het Melodrama Iwein van Aalst; den bijval welke zang en orkest verwierf ligt nog te versch in het geheugen, dan dat wij onze Lezers zouden wijzen op de geestdriftige toejuichingen, welke het ge heel toegezonden werden, op de herhaal de opvoeringen, op de gala-vertooning, waarop den heer Minister van Landbouw en Openbare Werken, zich wilde overtui gen over de wettigheid van den algömee- nen kreet van bewondering, die een tijd lang langs de Dendervalei, wat zeg ik, door gansch Vlaanderen, heên klonk Pape vervaardigde menige muziekstukken, waaronderLand 'van Riem, Avondbede LentebloemPc'lka a la minute, enz. die het kenmerk dragen van een echt muzikaal talent. Zelfs in de kleinste zangen, in de eenvoudigste notensamenstelling herkend men de rijke verdiensten van den kunste naar en ten bewijze daarvan zijn de menig vuldige werkeu welke hij op aanvraag- van tooneel- en zangmaatschappij en uitvoerde. M. Gustaaf Pape is een uitstekende zanger, een goed tooneelspeler, wat hij overigens genoegzaam bewees in vermeld melodrama, waarin hij den titel voerende rol vertolkte. Klavier, viool, klarinet, kor tom, alle muziekspeeltuigen zijn bij hem te huis en bespeelt hij even gemakkelijk Op de prijsuitreiking der Stads-Muziek- school is het aan M. Pape de plechtige aanspraak te doen tot het deftig, kunst minnend Publiek, die alsdan de groote feestzaal van het stadhuis vervult. Verge ten wij niet hier bij te. voegen d'at ons Stadsbestuur den van elk beminden Toon dichter eene groote verknochtheid en eene warme erkentenis schuldig is. (Het Vervolg). Hoe zijn ze toch niet beschaamd!.... M. Helleputte, een verdienstelijke Volksver tegenwoordiger, Voorzitter van den Bel gischen Volksbond, is, zooals men weet een tegenstrever der E. V. en daarom heeft het Werkmanshuis van Brussel, aan gesloten bij dien Bond, een BLAAM ge stemd aan het adres van M. Helleputte En die evenredige partijgangers komen heimelijk van verdraagzaamheid spreken Wat zien wij in ons Arrondissement? De Trompetter van Jericho, alias Klok ke Roeland, heeft een tandje dat loutert om onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger, M, Woeste aan te vallen en te belasteren; zij zullen hem met de Kiezing. als over kop uit de Kamers kegelen, niet meer of niet min, en dat omdat M. Woeste geen partij ganger hunner E. V. is, en hij tegen 't stemrecht der Werklieden geweest is; ze vergeten hierin hunne vrienden te noemen die gehandeld hebben zooals M. Woeste, Dat noemt men eerlijkheid! Laat ons liever vertrekken, dan nu aan «rappen te deiiken, knorde. Jaak. Mijn beste Commandant, sprak de metser vrolijk, het is nog vroeg, en iets te vreezen hebben wij niet. Toch ben ik hier maar liefst weg. Laat de grappen dan maar voor la ter, raadde de Burger. Het wezen van Zwarten Broos trok eéne ernstige plooi. 't Is spijtig, kapitein, zei hijmaar lief of leed, wij zullen gedwongen zijn Heer, knecht en meid, allen hébben ons herkend! Moet men ze niet tot eeuwig zwijgen brengen Doemnisbrieschte Couckeweeral bloedvergieten?! Toch niet, lachte de metser heime lijk wij zullen, zooals ik u beloofde, nog eens leute maken. Ga naar de keuken en breng meid en knecht hier beneden. Van lachen, komt barsten, bromde Spiegeleer, misnoegd. Niet waar, oude ronker? Dit zeggende, schupte hij den ter aarde liggenden grijsaard op de schenen. Men voldeed dan werkelijk aan het be vel van den metser en weldra lagen de drie Volgens de kerels van lapt-de-broek zijn al onze andere Volksvertegenwoordigers slapers en luirikken en is hun paspoort geteokend!Zoo verzijn wij echter nog niet, kabauters... often ware dit paspoort in blanco, aan een der feuillassen van de gescheurde klok hing; dan, het spijt ons, u dit te moeten zeggen, is het al zooveel weerd als de fransche assignatenEeni- ge hunner cheffen, rijke nietsdoeners (de andere mochten nu thuis blijven) zijn Dij den minister geweest, om hem te vragen rle Kiezing tot October te verleggen, om- rede dat vele werklieden heden in 't Fransch werken; en daarom staan zij zoo pruisch als een lord Didiozy, en slaan zij op de caisse-roulante dat bet Stadhuis vau Niüof waggelt (eu er is geen).... Wij hebben het nog ge'zeid, en houden het vol: Oogverblinding en Eigenbelang, meer niet!... De zucht om een zetelken inde Kamers te krijgen, is bij die ver waande kerels zoo diep ingeworteld, dat het er met geen stokken meer uit te slaan en is... Zij schreeuwen luide van Een dracht, en 's wijlens zaaien zij twisten verdeeldheidzij zijn innig verknocht aan de Katholijke Partij, maar trachten haar onderduims uit den zadel te lichten, met scheuring en tweedracht in ons Arrondis sement te brengenja, zij zien den Boer en den Werkman, zoo gaarne, zoo dood gaarne, dat... rij beiden zouden opeten EN, 't fijnste van de zaak, iets wat aan het ongeloofelijkste grenst, de zoogenaamde Christene Volkspartij, (van 7 man), ondersteund door de hooge Geestelijkheid, bewonderd door al die baar niet kennen, geprezen en aangemoe- digt van ministers, senateurs, en wat weet ik al, moet hare meetingen, vergaderin gen, enz., houden in lokalen of her- bergen van liberalen eu SOCIALIS TEN!!! Vraagt het maar liever aan de menschen der omliggende parochiën, waar de Rarevogels zich reeds kampeerden. Een bewijs van de liefde tot het Volk dier mannen Over cenige jaren was een heer, hard- nekkige*Volkspartijist, voorzitter van een Kath. Werkmanskring, in ons arrondisse ment en dan bekende hij te Aalst openlijk het volgendeNóóit heb ik iets voor het Werkvolk gedaan, nooit zal ik er iets voor doenHet stoot mij tegen de borst met de Werklieden in aanraking te komen! Een lid der Christene Volkspartij gekend omHet is beter een once gelukdan een kilo verstaald, vertelde op rekening van den lameuzen ex-voorzitter 't volgende Een schoone, felle, gelante heermaar, maar, nikske weerd voor den Werkman; NOOIT zal hij er iets voor doen Geen van beiden kan loochenen dit ge zegd te hebbenen heden zien wij de twee verkenssnoezj en nevens elkaar aan 't klok zeel hangen en trekken om hemel en aar de te bewegen... Wat valschaardsWat Janussen Dat toch heeft ons Werkvolk, onze Landbouwers en Burgerij van zijue huidi ge Vertegenwoordigers, gedurende de lan ge jaren dat zij in het Parlement zetelen, nooit ondervonden, en daarom ook zullen wij in deze in 't vervolg ons volle Vertrou wen schitterend hernieuwen. moget over zeggen, christelijke personen zullen zulke laffe daden niet uitsteken. Vooruit heeft dus ditmaal volle gelijk. In de afdeeliugen der Kamer hebben 56 leden voor de invoerrechten gestemd, 23 tegen en 8 zich onthouden. Twee leden der linkerzij hebben voor gestemd: MM. De- reine en Broquet, volksvertegenwoordigers van Doornik Woensdag heeft de middenafdeeling het ontwerp aangenomen met 5 stemmen te gen 1 en 1 onthouding. M. Melot is be noemd tot verslaggever. De Senaat is bijeengeroepen voor maan dag 11 Juni. Men zegt dat de Senaat van zin is ver scheidene wijzigingen te brengen aan de nieuwe kieswet. E. H. Daens, priester onzer stad, staat niet ingeschreven op de kiezerslijsten. Vooruil zegt aan het adres van voormel den heer: Wij verwittigen M. Daens dat hij zijne reclamatiën kan doen gelden in het lokaalRecht voor AllenSt Joris- straat. Wat schuilt daaronder?? Het voorstel, door M. Helleput iu de Ka mer neergelegd en strekkende om de maan delijks che vergoeding voor de milicianen te brengen van 10 op CO fr., noemt Voor uit eene jesuïetenstreek, waardoor de ar men zich niet zullen laten bedodden. Zoodus, den Staat verplichten den dienst zijner soldaten rechtveerdig te beloonen, dat is, volgens Vooruit de armen bedod den. Is dat misschien eene nieuwerwetsche socialistische opvatting van het loon? Wij denken het niet. Inderdaad, Voor- tit is enkel kwaad, omdat het een katho liek is, die hoogergemelden maatregel voorstelt, en Vooruit ziet nog liever de armen kreveeren, dan dat hun door de katholieken goed gedaan worde. Jef Casteleyn, de zanger van Ee- cloo n en pojéte nationaldichter van de gekende verzen, opgedragen aan prinses Josephine, heeft van den graaf van Vlaan deren, die aan die attentie zeer gevoelig was, eene som van 20 fr. ontvangen, met belofte dat Jef voortaan alle jaren op zul ke rente mocht rekenen. De pojeetis zoo fier geworden, dat hij al de dagbladen, die zijn gedicht zonder toelating hebben gedrukt, gerechtelijk gaat vervolgen. Te Erembodegem werden ongehoorde baldadigheden en verwoestingen op ver scheidene plekken land aangericht. Voor uit meent geestig te zijn met aan een brus- sêlsch blad te vragen of de plegers mis schien geene Socialisten zijn? Wel zeker, Vooruit, want wat gij er ook ongelukkigen naast elkander. Let opkreet Brooshet spel begint! Hij nam <len knecht van den grond, tilde hem ter hoogte van het eigenaardig kel- dertje en liet er hem loodzwaar op de met kopergeld gevulde zakken neêrvallen de meid en heer des huizes ondergingen het zelfde lot. Dan nam de schurk moortel en steen, alsmede het noodige gereedschap, daf er voorhanden was, en, als behendig stielman die hij was, metselde hij gezwind de opening dichtLange Pepin hielp hem als diender. De drie .gevangenen hadden alles aan schouwd met verglaasden blik; op hun aangezicht teekende zich een zoo vreese- lijke angst af, alsof zij reeds in strijd met de dood warenerbarming, benauwdheid, afgewisseld met woede en machteleoze krachtinspanning gapen een gedacht van hetgene in hun binnenste omging. Maar toen de laatste steen de enge ope ning gansch toesloot en met deze het laat ste straaltje van het daglicht verdween, dan barstten de ongelukkigen in gesmoor de snikken losde prop in den mond be lette hun te schreeuwen of otn hulp te Op de moustachen. M. Coomans, deken der dagbladschrijvers van België, heeft een geestig gedacht opgevat met ee ne belasting voor te stellen op de knevels ofte moustachen. «Een jaarlijks recht van 10 fr. opeen snor. zegt bijzou toelaten de rechten op het bier en den koffie af te schaffen.,. En Jaarbij, besluit papa Coomans, niemand kan den knevel op zak steken, dus zou ie dere drager betalen... En opdat niemand vergeten worde zou men aan de moustachen kunnen een n° hangen gelijk bij de velocipéden. Te Zele heeft een messengevecht plaats gehad. Vooruit noemt dat klerikale ze den. Over eenige maanden zijn te Brussel ee- nige bedienden van het Maison du Peuplc betrapt geweest op langvingerijdat moe ten wij dus zeker socialistische zeden noe men! roepen, doch eensklaps stiet de knecht, een zoo verwilderd gebral uit, dat de on- deraardsche krocht er van dreunde en de schelmen eene siddering door de leden joeg... Een oogenblik nog hoorde men het zacht gekreun van den ekenaar en het meisje en het heen en weer schudden van het zware lichaam ctys knechts, die vruch- telooze pogingen deed om zijne banden te breken... Dan hield alles op. Middelerwijl had Pepin het gemetseld muurken met eene dikke laag witsel over gaan, zoodat alle sporen van het akelig graf der drie levenden weldra onzichtbaar zouden worden. De twee deftig gekleede heeren zaten bij het spookachtig licht, eene flesch bier le digende, het werk hunner gezellen af te zien. 't Is effen! riep Broos. Slaap wel, M. Van Campenhout! ten minste, tracht het te doenindien gij u echter mocht verve len, zou ik u raden, voor tijdverdrijf, de plaveien in uwe keuken te gaan vastleg gen Vaarwei, oude wrekBernard en Vientj eGoei reis Wordt voorlgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2