KAMER. MEETING Zondag 17 Juni 1894 5 centiemen het nummer 1ste Jaar 2V° 35. Politiek Overzicht. 12 51! m IVec 8pe. Mee HVelu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week de prijs ervan is 2,50 s' '-aars voorop betaalbaar De inschrijving eindigmet 31 december. Men abonneert zich in alle postkantoren des lands. Üngeteekende brieven worden geweigerd. DRUKKER-UITGEVER P.-J. VAN NUFFEL, GENTSCHESTRAAT, N<> 149, AELST. ANNONCEN PRIJS Per drukregel 10 centiemen. Reklamen. fr i. Vonnissen op de 3e bladzijde50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ac- coord. Men wordt verzocht de inzendingen te doen ten uiterste tegen 's Vrij daags avonds. Ael8t, Zondag 17 Juni 1894. FRANKRIJK. DeFransche Kamer van Afgevaardigden heeft zaterdag met 438 tegen 37 stemmen één voorstel aange nomen, waarbij aan de Regeering een bui tengewoon krediet van 1,800,000 fr. wordt verleend tot versterking der fransche krijgs macht in Oebangi (Congo). De Figaro deelt mede dat hij de bespre king over de mogelijkheid eener ontwape ning wil staken, daar de mededeelingen van een hooggeplaatst officier reeds tot zulke stormachtige kamerzittingen heeft aanleiding gegeven. Daar doet ge wel aan, zegt het Journal des Débats, waartoe nog over ontwapening twisten, nu de fameuze uitvinding vanTur- pin den ooorlog toch finaal onmogelijk maakt, daar een vijandelijk leger van 30,000 man immers met zij n kanon in drij minuten wordt weggemaaid, en dus een nieuwe fransch-duitsche oorlog hoogsten een kwartier zou duren. Met 146 stemmen tegen 100 heeft de Senaat dijnsdag besloten, dat er jaarlijks op den tweeden Zondag van Mei, een Na tionaal feest zal gevierd worden, ter eere van Joanna d'Arc. Met 188 stemmen te gen 21, werd er insgelijks besloten, op de groote markt van Rouaan, een standbeeld van Joanna d'Arc op te richten. OOSTENRIJK. De ministrieele cri sis in Hongarië is ten einde. M. von Wek- erlé is opnieuw eerste minister. Men ver zekert dat hij het ontwerp op 't verplich tend burgerlijk huwelijk aanstaande week terug zal voortbrengen in de MÓgnatenka- TRANSVAAL. De transvaalsche Volksraad heeft een wet aangenomen, waarbij vreemdelingen, al zijn ze in Trans vaal geboren, van het kiesrecht blijven uitgesloten, zoolang hunne ouders niet ge naturaliseerd zijn. De Engelsehen zijn daar vreeselijk boos over, wijl die wet natuur lijk tegen de in Transvaal gevestigde En- gelschen gericht is. MAROCCO. De sultan van Marocco is overleden; prins Mouley-Abel-Azis is door de troepen tot sultan uitgeroepen. RUSLAND. Ten gevolge der instel ling van een russisch gezantschap bij het Vatikaan, vertoonen de russische overhe den zich veel voorkomender en toegeven der voor de katholieke kerken en kloos ters, vooral in Polen. BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. tsaar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 15 Dit was het laatste vaarwel, welke men het drietal toeriep, waarop de binders het uitschaterden van lachen en de grap recht geestig vonden. Dan trok men naar boven, waar men de hun wachtende zakken opnam, en slopen dan geheimzinnig de straat op. Het was gure weder. De sneeuw dwar relde in dichte vlokken door elkaar; de woningen schenen in het grauw avondduis ter .als met overgroot wit linnen omhan gen te zijnhet belfort, waarvan de bei aard nu en dan, een als door den sneeuw teruggehouden klokkengerammel liet hoo- Intrekking- van de wetsvoorstellen op de Invoerrechten en den Congo-ijze- renweg. Brussel, 12 Juni. De zitting wordt geopend ten 3 ure 1/4. De tribunen zijn proppensvol. Al de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden bevinden zich in de diplo matieke tribuun. M. Meeus, in naam der Bank van Ant werpen, verklaart dat krachtens art. 51 der grondwet en de samengevoegde kies wetten, zijne collegas en hij van oordeel zijn dat hun mandaat vandaag ten einde loopt. Geen enkel der aan de dagorde staande ontwerpen een karakter van hoogdringen- hcid aanbiedende, zullen de afgeveerdig- den van Antwerpen van morgen af niet ineer aan de beraadslagingen deel nemen. M. de Burlet. Door twee herhaalde stemmingen heeft de Kenter gisteren den wensch uitgedrukt, om over de wetsvoor stellen op vuur- en baakrechten te beraad slagen, en reeds had de bespreking aan vang genomen. Toen werden de verklarin gen der linkerzij afgelegd. Alles zal dus aan de nieuwe Kamer onderworpen wor den. Volgens bevel desKonings, leg ik van daag op het bureel een ontwerp van bui tengewone begrooting néér, hetwelk aan het gouvernement de credieten moet ge ven noodig voor de in gang zijnde werken. M. de Voorzitter. Het ontwerp wordt verzonden aan eene commissie, die onmid- delijk verslag zal indienen. M. Holle voet verklaart dat hij een amendement zal indienen ten voordeele van Brussel-zeehaven. Uitroeprechts). M. de Voorzitter. Indien die uitroe pingen zich nog eenmaal voordoen, zal ik de zitting opschorsen. M. Fléchet. Zeg dat aan de rechterzij. M. de Voorzitter. Ik heb het haar ge zegd en de linkerzij kan haar aandeel ne men in die opmerking. M. de Kerchove. Wij maken geen deel van de menagerie. M. de Voorzitter. Ik roep u tot de orde. (Gewoel). M. de Burlet. De buitengewone be grooting zal onveranderd aan de toeko mende Kamer voorgelegd worden en er is geene kwestie in van Brussel-zeehaven. M. Jan80n. Wij zien nu wat men wil. Men tracht te doen gelooven dat het de schuld is van de brusselsche afgeveerdig- den, dat het lot der scheepvaartinstellin- gen van Brussel in gevaar is gebracht. En 't is aan hen evenwel dat men de toetreding van het gouvernement te dan- ren, stond daar als een grootvader, die, diepdenkend treurt over zijne kinderen, als een wakende reus, die de rustende be volking voor alle onheil vrijwaart. Geene levende ziel was in de straten te bespeuren, dan alleen ons welbekend vier tal, dat rustig de Groote Markt opkwam, en langs de Kattestraat de Lange Ridder straat bereikte. Daar, aan eene kleine woonst, werd op het zacht geklop open ge daan en allen sprongen juichend in de ach terkamer. Bernard Roels deed de deur op slot, Ernest Lat stookte in het vuur, dat de kronkelende vlammen rond zijn hoofd sloegen.... Een sterke geur van gebraden ossenvleesch streelde den binnentr'edenen het reukorgaan. De dieven wierpen de zakken ten gron de, begonnen onderling als wilden te dan sen, sprongen dan met woeste drift naar de rookende schotels en aten met de wal gelijkste gulzigheid de overgroote stukken vlcesch, middelerwijl hunnen dorst les- schende, met diepe bierkannen tot op den bodem te ledigen. Men zuu gezegd hebben dat deze braspartij tot dén morgenstond zou voortduren. ken heeft. M. Bara. Men decreteert geene werken van openbaar nut meer. omdat wij weige ren te zetelen na 12 Juni. 't Is eene hatelijke politiek, die ik aan klaag bij liet land. Uitroepingen M. Woeste betreurt de verklaringen der afgevoerdigden van Antwerpen, maar hij brengt hulde aan de drijfveer, welke hen handelen deed. Hunne beslissing is evenwel te wijten aan het besluit der linkerzij van niet meer té zetelen. (Uitroepingen, links). M. Bara. Dat is niet vleiend voor hen. M. Woeste. Het is een feit niettemin. Het bewijs ervan is, dat de Senaat na den 32 zal bijeenkomen en de linkerzij er deel aan nemen zal. Ik begrijp uwe verlegenheid en indien de zaak van Brussel-zeehaven in gevaar is gebracht, dan is 't de schuld der linkerzij. Het land moet het weten. (Levendige uitroepingen, links). Na redevoeringen van MM. de Kerc hove en 11 roquet, die trachten de ver antwoordelijkheid van het gebeurde op de Regeering te werpen, antwoordt M. de Smet-de Naeyer, minister van financiën, om de houding der Regeering te verdedi gen. Hij bewijst dat de linkerzij in de twee laatste maanden aan de Kamer eenen kos- telijken tijd deed verliezen door kinder achtige besprekingen en interpellaties. M. Delbeke houdt er aan te antwoor den aan M. Woeste. Het is nauwkeurig dat, indien de lin kerzij zich niet verwijderd had, de Bank van Antwerpen zou gebleven zijn. Van het oogenblik dat de linkerzij in on ze zittingen bleef, was de ongrondwettelijk heid naar ons inzien gedekt. (Uitroepingen links.) Wel ja, wanneer iedereen schuldig is, dan is het niemand. Indien de linkerzij was gebleven, was er eene dichte groep om ons te ondersteunen tegen de invoerrechten. Maar aangezien de kwestie der grond wettelijkheid is opgeworpen, konden wij ze niet anders meer oplossen, dan zooals zij thans opgelost is. M. de voorzitter legt aan de Kamer uit dat, toen M. de Kerchove tot orde ge roepen werd, om de rechterzij ■menagerie te hebben genoemd, M. Eeman is rechtge staan om te roepen: Er bestaan geen menageries zonder olifanten (Algemeen gelach). (De heer de Kerchove de Dentergem, schoonbroeder van M. Lippens en volks vertegenwoordiger voor Ath, is het groot ste en vollijvigste lid der Kamer. Hij weegt minsten 150 kilos.) Ik heb M. Eeman verzocht die woorden in te trekken en, daar hij geweigerd heeft, En buiten nam het helsch weder in alle hevigheid toe de sneeuw werd door een woeste noordewind hoog voortgezweept en vormde aanzienlijke ondoordringbare mas- sas. Nu, schreeuwde Zwarten Broos, nu zal mijn vrouwtje, evenals wij, haar buik sken eens eene zielmis mogen doen, want niet langer als morgen, met den markt dag, koop ik eene groote hespen Zon dag rij ik met den wagen van Pierken Van Leuven, met geheel mijn huisgezin naar Brussel.... Hoera! Leve lustige Broos 't Is Zwarte Broos, ja! ja! En de kerel sprong als een dollen, zin gend door de gelagkamer, wierp zijne muts tot tegen de zoldering en ving die weder op, en zwaaide zijne lange armen als molenwieken boven zijn hoofd. Ik, van mijnen kant, riep Pepin, die niet slecht geleek aan een groote vogelver schrikker, ik werk van heel mijnen leven niet meer! Wij hebben op één uur me.er gewonnen, dan wij met onzen slaafschén arbeid in vijf jaren zouden kunnen ver dienen Kapitein, tel eens gauw het geld, zei roep ik hem tot orde. M. Eeman. Ik heb niets in te trekken. M. de Kcrchovo heeft de rechterzij me nagerie genoemd, ik behandel M. de Kerc- jhove als collega. (Nieuw gelach.) M. Ancion legt een verslag néér tan de middensectie óver de nieuwe buitengewo ne begrootingen en crëdieten, beloopendo tot 36,(348,000 fr. De'Kamer vangt daarna de béspreking aan van het budjet van buitengewoone be- j grouting door den minister neergelegd in het. begm der zitting. M. Co remans verklaart dat hij en M. Van den Broeck inde rniddcnsectie tegen het budjet gestemd kobben omdat het ee ne toelage van 3 millioon verleend aan de militaire haven van Ileyst. M. de Burlet. Uwe militaire haven is eene flauwe grap. M. Cokhmans. Gij zijtnogjongM.de minister, indien de haven gebouwd is zult gij er weldra eetie militaire vloot in zién. I)ijnsdag avond word do zittijd gesloten. U)EJ KIESWET. De kommissie van den Senaat, gelast biet het onderzoek van hiH, laatste deel dér kieswet, heeft verscheidene wijHgjrfgên'ge- |)racht aan een tekst, door do' Kamer aan genomen. De wijzigingen betreffen het, getal kie zers, voor welke or eenrafzondorüjk kies- bureol moet ingericht worden, de afschaf fing der naamafroeping, enz. Een voorstel van M. Goblet d'Alviella, voor doel hebbende om de evenredige ver tegenwoordiging toe te passen op de ballo teeringen, werd met parigkeid van stem men verworpen. Er werd daarentegen een voorstel van M. den baron Surmont aangenomen,strek kende om namens de kommissie den wensch uit te drukken, dat de toekomstige Kamers de evenredige vertegenwoordiging in de kiezingen zouden invoeren. heden namiddag om 3 ure stipt, in de groote Zaal van den katho lieken WerkmanskHnq siMtEum* s ALEX. VAN DE VELDE, Ingang vrij voor de Leden van den kring en den anli-socialistis- chen werkmansbond. Broos bevelendwij zullen eerlijk en broe derlijk deelen Wilt gij eens stil gaan zwijgen, dron- kebroêr, gebood Dorus.of gaat gij ...Ja, als gij haastig het geld telt Of gaat.gij weêr den bretteur uithan gen Ja, en neen, tel het geld en geef mij mijn paart; indien gij het alsdan verkiest, zal ik onmiddelnk heengaan. Lange Pepin beweerde dat Broos inder daad gelijk had, en men niet langer mocht talmen het geld voor den dag te halen. Want, zoo besloot hijanders neem ik mijn deel zeil ZwijgenZwijgenbeval Coucke ge durig; kwame de Nachtwacht langs hier, wij zouden nog kunnen de eer genieten morgen al te samen, op de Groote Markt, aan de galg te hangen. Dank uwas den algemeenen uit roep. Zoo dan, ik begin Daarop schudde de Burger de lijnwaden zakken op de tafel uit. Neen, zooveel geld hadden de schurken nog nooit saamgezien en allen sloegen verbaasd de handen in

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1