GELD. Markt. Stad en Omtrek. Verschillend Nieuws. Men moet gaan beginnen nit zijn' nogen te zien 1- Al de dubbele franks, de enkele franks en de half fraukskens van Aii'ior- Eminanuel, koning van Italië, en die van Humberto, zijnen zoon, allen moeten bin nengebracht worden in posten ol banken, of men zit er meê aan zijn been. g>° Al de koperen stuivers, Franscbe, Engelsche, Luxemburgsche, enz., gaan voor eeuwig en 3 dagen uit de mode. in den post worden ze aanvaardt tot 5 lis., welteverstaan, als ze niet te plat, ver wrongen of geschonden zijnin de ban k ontvangt men tot 50 franks, in dezelfde voorwaarden. 0° Het gouvernement gaat nikkel- geld maken, met Vlaamsche opschriften wij zien de Vlaamsche Taalgildenaars reeds blinken van vreugd En in de Kamer is er ook gesproken over 't bedrog dat er gepleegd wordt met het maken van kar doezen men zal onderzoeken of men niet wel zou doen met in de nikkelstukken een holleken te maken, om ze aan een koor deken te hechten, zonder papier rond. Dat elk onzer Lezers van nu af aan hoegenaamd geene stuivers of halve stuivers meer aanvaardt, want Gou alleen zal er hun kunnen afhelpen Dixit. burgerlijke stand. Geboorten. Mannelijk geslacht 5) 2 Vrouwelijk geslacht 17) OVERLIJDENS. M. Cooremans, weduwe Lisaerde, zon- der beroep, 72 jaar Pontstraat. P Van Herreweghe, broeder der xvns- telijke leergangen, 82 jaar Keizerlijke Plaatsen Bergh, winkelierster, 28 jaar Korte Zoutstraat. H. Verwilghen, pastoor van t Begijn hof, 69 jaar Pontstraat. P. De Neef, man. Van den Borre, we ver, 60 jaar Hoogstraat. A. Ringoir, man. Bergeron, nyveraar, 63 iaar Vaart. R. Peereboora, weduwe Spaans, zonder beroep, 8) jaar Moorselschebaan. 4 kinderen onder de 7 jaren. Nieuw Hospitaal. Deze week zijn de plans, waaraan de hoogere goedkeuring oeeckt is, toegekomen. Men hoopt dus van weldra de baud aan dit grootsch werk te slaan Wij vroegen ons af ot het niet billiikware dat het Gemeentebestuur, voor de onderneming, het minimum van dag loon daarstelde daarop zijn wij aigetrok- ken en hebben vernomen dat eene derge- liike vraag ons Gemeentebestuur toegezon den werd. Het is volstrekt noodig dat zij toekennend beantwoord wordt. Kermis 1894. De plakbrieven han gen uit en bevatten, buiten de gewone aarlijksche feestelijkheden, de afsteking van een groot Vuurwerk. Wij gelooven nochtans dat dc Kermis dees iaar een Hauw beestjen zal zijn; dc menschen win nen reeds te weinig om te levenwaar zou den ze 't overige halen om kermis te vie- ren? Volgens ons zou t Stadsbestuur zich moeten op zoek zetten om jaarlijks zooveel mogelijk kostelooze en tevens ver- makelijke feesten aan het oik te geven. AfkoKourd. Onze wakkere staat s- veearts en toezichter van het slachthuis der stad, M. Adolf Renueboog, heelt mden loop van verleden week in het slachthuis aangeslageneene koe. 6jaar oud, ge kruist hollandsch ras, en eene vaars, 2 jaar oud, gekruist hollandsch ras, beide met bobbels besmet en dusvolgens nadee- lig aan de gezondh. Koe en vaars zijn m een put gedolven geworden. Op het spoor. Ze zeggen dat M. Lo op Vernaeve, adjunctcommissaris, op het spoor is van de daders der diefte mot braak en geweld gepleegd, te Moorsel, waarvan wij in ons nummer van over veer tien dagen gesproken hebben. Overlijden. Na eene kortstondige ziekte is overleden den cerw. heer erwil- ehen, oud deken van Deinze, thans 1 as toor van het Begijnhof, alhier. De eerw. heer Verwilgen, was onderpastoor teNieu- kerke en Lokereu, later pastoor te Berle- eem en daarna Deken van Demze, waar hij dit ambt uitoefende van 1874 tot 1893. De Overledene was geboren te Hamme en had den ouderdom vau 69 jaren bereikt. De Meeting der Volksfoppers. Iets wat onze briefwisselaar vergeet te meluen, is dat daar Zondag op den Arend zoo wal- gelijk wreed GEVLOEKT werd!!.. Zal er nil nog iemand durven betwisten dat die openbare discussies schadelijk en verergo- nisgevend zijn en volstrekt dienen verme den te worden 0. L. Vr. ter Linden. In de schoone Kapel, op den Geutschenstecnweg: Plech tige Feestdag. Opening morgen maandag, door eene solemnele Mis ten uren. Ver ders de negen dagen ten hall negen Lita- nie en Geestelijke Oefeningen. Diefstal. In de Pontstraat, waar Burger 'Dorus gewoond heeft, is bij M. .1 Van Cuüter, nevens liet Begijnhof, eene som van 175 frs. gestolen. Men kent de daders... niet. EREMBODEGEM. Daar woont den oudsten Kiezel', met 3 stemmen, van heel het land. M. J. B. Van den Sleene, gebo ren te Ercmbpdegem, iu 1796, dus in zijn 98^ jaar, waarvan onafgebroken 4a jaar lid van het bureel van Weldadigheid en 60 jaar lid van den Gemeenteraad. In 1877 is hij gedecoreerd geweest mot het burgerkruis van 1 klas. MOORSEL. De toestand van de Gója- rigo Dc Decker is tamelijk goed. De ple gers van dep laffeu aanslag zijn maandag te Oudenaarde aangehoudenzij zijn dry in getal: de gebroeders Frans en Leander Meganck en Frans De Vos. Later is 'nen zekeren Camillo au Cau- wenbergh ook geknipt te Aalst. Het zijn jonge gasten die voor de trim het platte land ajoopèn met een kaskeu met garen, linten, enz., om zoo gemakke lijker in de huizen te dringen. De Decker heeft ze bij dc confrontatie niet herkend, maar veel volk van Moorsel heeft het vier tal op do wijk Kruis gezien, alliouwel ze hunne komst te Moorsel loochenen. Allen zijn in de gevangenis van Dender- monde opgesloten. BUGGENHOUT. Verleden weck is al daar een vreeselijk ongeluk gebeurdEen struisch'e jongeling van omtrent 25 jaren oud, blokmaker van stiel, genaamd brans Van Dooren, wonende bij zijne ouders op het gehucht Hooge Linue, is van eenen boom gestuikt die aan eeneu horst hing, een der wielen reed hem ongelukkiglijk over het hoofd en de doctoor in haast bij geroepen, kon niets dan de dood bestati- gen. LOVENDEGEM. Id den nacht van zaterdag op Zondag zijn de kiekenen van den landbouwer Beelaert, wijk ellaro, ten getalle van 29 gestolen. Van de daders heeft men geen spoor. St.-LIEVENS-HOUTEM. Den nacht van woensdag tot donderdag is er in het klooster alhier, een stoutmoedige diefstal gepleegd. De dieven hebben in de school de kassen doorsnuffeld, doch geene boeken of ander schoolgerief meegenomen noch beschadigd. ïn Ge keuken hebben zij ook kassen on derzocht, doch er niets naar hunne goes ting gevonden. De kelderdeur die goed m 't slot was, hebben zij met geweld openge broken, zijn in den kelder gedrongen en hebben er verscheidene mondbehoeften uit mede genomen. In de eetzaal hebben zij de spaarpen- ningen der pensionnairen geroofd dio m eene kas onder slot lagen. De ledige beursjes en spaarpotten zijn teruggevonden op het einde van den dreef die naar Oombergen leidt. SCHAARBEEK. - Het parket heeft een onderzoek ingesteld over eene erge beschuldiging, dooreen mouw uit de .1 osaphatstraat ingebracht tegen een barer bloedverwanten. Deze zou, volgens de eerste beweert, onlangs haar pasgebo ren kind op bet. kerkhof levend begravn hebben in denzelfden puiwaarin vier ja ren geleden haar eerste kind begraven ge weest was. De aanklaagster, ophieuw ondervraagd, beschuldigt nu ook eene vroedvrouw. Al de beschuldigden loochenen krachtdadig, en zeggen dat de beschuldiging enkel -u- gegeven is door eene wraakneming. yvJSrTWBR.PBJST- T« Antwerpen liep maandag namiddag het gerucht rond, dat op de Sint-Jausplaats eene vreeselijke lamp Had ptóhts gehad. Gelukkig was het droevig nieuws fel over dreven. Ziehier wat er gebeurd is Op de Sint-Jansplaats moest het groot feest der pompiers plaats hebben, waar voor veel vreemde pompierskorpsen waren opgekomen. Duizenden en duizenden van nieuwsgierigen waren ter plaats gestroomd om de oefeningen bij te wonen. Keu houten gebouw van drie verdiepen was opgetimmerd, welk moest inbrand gesteken en door de pompiers om ter best gebluscht worden. Rechtover dit gebouw waren gróute en breede tribunen van ver scheidene trappen hoog opgeslegen. Op het oogenblik dat het feest volop aan den gang was, deed zich een hevig ge kraak hnoren: twee tribunen waren inge zakt ouder het gewicht der duizenden toe schouwers. Een schrikkelijk alarm en gekerm steeg van de tribunen op, men meende dat het getal slachtoffers groot zou wezen. A austomls wei-den de oefeningen gestaakt en de reddingswerken ingericht. Gelukkig was de vrees ongegrondmen bestatigde dat de slachtoffers een twintig in getal waren en dat zij enkel weinig' erge wouden bekomen hadden. Een kind had nochtans de beide beeueu gebroken en werd naar het gasthuis overgebracht. Op dit oogenblik was het gedrang van het volk onweerstaanbaarkoorden en af sluitingen werden doorgebroken en ver brijzeld. De troepen zelfs waren machte loos. Het feest was ganscli bedorven en werd opgeschorst op bevel van M. den (lollnf !r> dn afuTAïicrlipifl van dm BRUSSEL,. De koning zal in 't kort naar Ciergnon vertrekken, waar bij ecnigen tijd zal verblijven. Hij zal ver volgens het overige van den zomer door brengen te Oostende. Zekeren Mathias, soldaat bij een li niregiment, in garnizoen te Rijsel, was over eenige jaren gedeserteerd en had zich in Belgie gevestigd, waar hij trouwde. Hij woonde opvolgentlijk te Maichiennes en te Antwerpen. Over veertien dagen terwijl hij voor zaken op reis was, stak zijne vrouw op met al het geld vau het huishou- Mathias kwam dan naar Brussel werk zoeken, doch vond er geen. Dinsdag bood hij zich aan op het verboor van den vrede rechter van St-Joost-ten-Noode, en vroeg er om naar Frankrijk weergebracht te wor den. Hij werd ginder liever voor desertie veroordeeld, dan nog langer in België to blijven. De vrederechter heeft zijne vraag toegestaan. rechter Gallet, in de afwezigheid van den prokurenr des konings MBerré handelend OOSTENDE Dc gebroeders Dc Groe ve onschuldig veroordeeld. Onze lezers herliinnerenzich dat dc gebroeders Degrae- ve, over eenige maanden door den zee- krijgsraad van Brest ter dood veroordeeld werden, onder beschuldiging van moord en zeeroof. De beschuldigden loochenden alle plich- tigheid: de doodstraf werd door M. Car- not veranderd in eeuwigdurenden dwang arbeid. Zij werden naar het eiland S. Mar tin de Re, in den Atlantischen Oceaan, recht over de haven van La Rochelle, over gebracht. Nog altoos was de openbare meening in twee kampen verdeeldhier gelootde men aan de plichtiglieid der zeeroovers gin der aanschouwde men hen als slachtoffers een er rechterlijke dwaling. Thans komt er van Manilla, een eiland der Philippienen (Oceanië), niet ver van Ponapé, waar de gebroeders Degi-acve wer den aangehouden, een dokument, wiens lezing alleen hunne rechters zal doen ver- bleeken. Ziehier den inhoud van dit dokument: De ondergeteekenden verklaren dat wanneer de franscbe onderdaan Hippolict Mirey zich in dit gevang bevond, hij hun verschillige malen gevraagd heeft, welke straf hij zou oploopen, zoo hij introk het geen hij te Ponapo had verklaard tegen de gebroeders Rorick Degraeve in tegenwoor digheid der spaansche overheden ;hij vroeg ook of de franscbe overlieden hem in Frankrijk of iu de koloniën konden vervol gen om eenen valschen eed in den vreem de te hebben afgelegd en welke straf hij voor dit feit zou oploopen, er bijvoegende dat hij vreesde zeven jaren gevang te krij gen. Hij vroeg ons insgelijks met angst hoe veel men hem per dag zou betalen om als getuige ten laste op te treden. Hij hoopte daarvoor 20 fr. per dag te ontvangen. Ten slotte verklaarde hij verschillende malen dat hij tegen de gebroeders;Degrae ve had getuigd,, omdat deze hem ruw aan boord behandeld hadden, en dat indien hij geweten had, dat men hem in het gevang niet zoii opgeslotcu hebben, hij zulke ver klaringen niet hadde afgelegd en dat hij zij ne wraak duur betaalde. Eu voor de echtheid onzer verklaring hebben wij dit geteekend te Manilla, den 18 April 1894. Geteekend: «Nellson, Triason, N. Pont en 11. Vitus», liet stuk word gelegidiswrd den 23 April door M. Henry, belgiseba» konsul. r Deze bezwarende v^r^larmg vgeyit 'Je maat der rechtzinnigheid fV.-* Mirey. En het is op dc enkele bekohuMi- giug van den moor Mirey dat dc rechters van Di es» dedoodstnil't egen «Ie gebroeders De Graeve hebben uitgesproken. Welnu! het lijdt gcei$u twijfel dat zij zouden vrijgesproken geweest,M)fit mdien dit dokument in het verhoor werd voorge bracht. Hopen wij dat de ongelukkige skichtot- fers eener rechterlijke dwaling, terug in vrijheid worden gesteld. GEER A A RDSBEPó 1 ENMen schrij It uit die stad aan een blad: Zondag, 10 Ju ni, beeft er eene meeting phials gehint- ui de schoone zaal van den katholieken kring. Deze meeting werd gegeven door onze Aal- stersche vriendende li eer Leo Betbune en Alexander Van de elde, werkman. Groot was de toeloop der werklieden ei waren er immers niet minder dan 400 op gekomen. 0 Onder een warm handgeklap, klom dc volksvriend Van de Velde op de tribuun; ons Werkvolk immers was fier en opgehitst om zijne belangen eens te hooren v erdedi gen, door eon eigen broeder, door ïemard die met hem zijne ellende kent door ie mand die met hem leeft. Met welke broe derlijke genegenheid, met welken ïever om het lot van den werk man to verbeteren, sprak hij daar gedurende bijna eene gan- sche uur, ovet ae vakverenigingen, over haar doel, haar nut, hare toekomst. Ge lijk wij het tot Aalst, gedaan hebben nep bij uit, zoo ook moet het tot Gccraardsber- gen geschiedenzijt niet vervaard van to werken,.na Jiiiden komt verblijdpn. Doze woorden wérden met eieu daverend handgeklap begroet. Daarna nam de heer Leo Betbune bet,, woord, en bedankte de werklieden voor hunne tegenwoordigheidHij legde iji het kort den tegenwoordigen toestand der maatschappij uit. Met welke geestdrift haalde hij de woorden Z. II. Leo XIII aan, hem persoonlijk toegericht: werkt voor ons braaf werkvolk in België, werkt ni^ door beloften maar door daden. Wij zijn zeker dat die schoone woorden hier Zondag uitgesproken niet zonder vrucht zullen zijn voor de werklieden van onze stad Geeraardsbergen. S. NIKOLAAS. Zekeren A. P., dienst knecht. was overeen gekomen met eene hollanusche meid Leonie O.., met wie hij bij dezelfde landbouwer inwoonde, het hu welijksbootje in te treden; lipisraad en be- noodighedep hadden zij zich reeds aange schaft; de wederzijdsche stukken tot de vereeniging noodig waren gevraagd en de afkondigingen gedaan, eene laatste maal zou Leonie naar het stadhuis gaan zien op wat dag zij zich ten huwelijk mochten aan bieden eene som van 60 fr. wordt haar toevertrouwd om uog eenige betalingen te doen. Onderweg echter komt een uroom haren geest verduisteren, zij verandert van gedacht, keert terug en maakt Alf. wijs flat zij liet bureel vau den burgerlijken stand gesloten heeft gevonden. Zonder achterdocht keert de jongen terpg naar zijn werk, terwijl de valsclie meid met pak cn zak de hofstede baars meesters en vari baren verloofde verlaat,-»de 60 fr. oen gou den trouwring en een paar beddelakcns met zich nemende. Alf. P.., als hij de valschoid van dit meisje had bemerkt, haast zich eene klacht op het policieburecl tegen haar in te dienen opzoekingen werden gedaan wat voor gevolg had dat genoGmde Leonie aan gehouden werd. De ontrouwe bruid is naar Dendermon- de overgevoerd en ter beschikking van den procureur des koïiiugs gesteld. AALST, 16 Juni 1894. BOTERMARKT. Zaterdag werden 975 klonten boter ter markt gebracht' wegende te samen ongeveer 7802 kilo W Tarwe fr- 14,50 a 16,00 Masteluin 12,50 a 13,50 Rogge 00,00 a 00,00 Garst 00,00 a 00,00 Haver, per 100 kilos 16,00 a 17,00 .Spelt 00,00 h 0,00 Aardappelen roodedelOOk. 8,00 a 9,00 Aardappelen goeie nieuwe 0,00 a 0,00 Boter de 3 kilos 5,43 a 6,81 Eiers de'25 1,54 a 1,63 Vlas, per 3 kil. 4,00 a 4,50 Viggeuen, per stuk fr. 25,00 k 30,00 Ajuin, 100 kilos,volg. kw. 0,00 a 0,00

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 3