t BOND Zondag 24 Juni 1894 5 centiemen het nummer Jaar IV0 36. Politiek Overzicht. Kunstnieuws. der katholieke Kringen. Gevolgen der Werkstaking Hec 8pe. i\ec Mctu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle TIJDSTIPPEN VAN HET JAAR. MeN ABONNEERT ZICH BIJ DEN UITGEVER, WAAR BRIEFWISSELINGEN MOETEN GE- TEEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER - t. t GENTSCHESTRAAT. N° 149. AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen 2" Bladz., 0.25 cent. Dikwijls herhaalde, bij aocoord. Alles ten bu- REELE GEDRUKT, WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Agencede Publicité, R. d. l. Madeleine, BruxeUes. Aelst, Zondag 24 Juni 1894. FRANKRIJK. De fransche Kamer heeft met 188 tegen 177 stemmen aange nomen een amendement op het wetsvoor stel betreffende de syndikaten, waarbij be paald wordt dat slechts de gewezen werk lieden, die geen nieuw beroep meer uit oefenen, als lid van hunne vakvereeniging meer kunnen aangenomen worden. DUITSCHLAND.Gehoor gevende aan de krachtige protestaties Van de kato- lieke pers in Duitschland, tegen de on- rechtveerdige behandeling der katholieke officieren in het leger, heeft de duitsche overheid, op bevel van den keizer Wil helm, besloten op meer onpartijdige wijze rekening te houden met de verdiensten der katholieke officieren bij hunne bevor dering. ITALIË. Zaterdag namiddag, ten half drij, toen de beruchte italiaansche minister Crispi, vergezeld van zijnen se- kretaris, zich in rijtuig naar de Kamer te Rome begaf, heeft in de Gregorianastraat, een jongeling, die daar sedert twee uren rondwandelde, een revolverschot op den minister gelost. Noch M. Crispi, noch zijn sekretaris werden gekwetst. De kogel doorboorde bet rijtuig. De moordenaar poogde te vluch ten, doch hij werd door agenten in bur- gerskleeding aangehouden. Een afgeveer- digde, die zich ter plaats bevond, nam den revolver en gaf hem aan Crispi. Aanstonds was er eene groote samen- scholling van volk ontstaan. De menigte juichte den minister toe, en wilde den moordenaar te lijf gaan. M. Crispi zette zijnen weg naar de Ka mer voorthij werd er met geestdriftige toejuichingen ontvangen en al de parle mentaire groepen kwamen hem geluk wen- schen. De dader van den aanslag is een anar chist, met name Pietro Lega, van Liego, (Romagne), oud 25 jaren en timmerman van stiel. CONGO. De Times deelt een breed voerig artikel meê over de houding van Frankrijk in zake de anglo-congoleesche overeenkomst. Hij hoopt dat er nu een einde aan den twist gaat komen. Frankrijk houdt op met het uitdrukken van algemeene beschuldigingen, ofschoon nog geene bepaalde protesten ingebracht zijn. Evenwel is op dezen voet Engeland bereid de kwestie in der minne te regelen. BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit keizer karel's tijd. Naar het groot werk van Petrus "Van Nuffel. 16 VI. De Hannekenuit Bast Schutter. Gezegend zij de Helt, Die 't goddeloos gewelt, En züne macht, en zijne kracht en zijnestandert Ter neder heeft gevelt. (Vondel's Lucifer). Toen des anderendaags het melkboe- rinneken aan de woning des heeren Van Campenhout aanklopte, was ze hoogst ver wonderd niet binnengelaten te worden. Na eene derde vruchtelooze poging, ging zij gansch teleurgesteld bij eene bum-- OnderscheidingM. Prosper Bac- kaert, twintigjarigen jongeling onzer stad, komt den eersten prijs van Notenzang (Solfège), te behalen, in het koninklijk Conservatorium van Brussel. Van harte wenschen wij onzen Vriend Geluk en nog meuigén Zegepraal, die waarlijk eer doet aan zijn oud-leeraar, M. Pieter De Mol, bestuurder der Muziekschool van Aalst. Ziekte. Wij vernemen met innig ge voelen, dat M. Emiel Scheerlinckx, be stuurderder zaïigafdeeling van den Kath. Werknianskring. orgelist der Hoofdkerk, ■op het ziekbed neergestrekt is. Alles doet nochtans verhopen, en wij wenschen het van ganscher harte, dat de ziekte spoedig zal geweken zijn, en de verdienstelijke Man ons welhaast teruggeschonken. Sterfgeval. Maandag morgend, is, op zijn kasteel, te Marcke, overleden den lieer baron Bethune, in den ouderdom van 74 jaren. Samen met graaf de Hemptinne en wijlen M. Van den roei, stichtte M. Bethune de St Lucasschool van Gent, en 't is aan hem inzonderheid dank te wijten dat de gothieke kunst in België, zulken hoogen trap van volmaking beklom. Hij was een goe^ schilder en stond be kend als een der oLste glasschilders. In een groot getal kerken van ons land kan men vele zijner kleurrijke vensterramen bewonderen. De Christene en Nationale Kunst heeft een harer beroemdste mannen verloren. Wijlen M. baron Bethune is den oud sten broeder van M. baron Paul Bethune, senator van Kortrijk. De groote kunstenaar ruste in vrede I De Bond der katholieke kringen en con servatieve Vereenigingen, heeft den vol genden brief aan de aangesloten kringen gezonden vrouw, en vroeg de reden van des heeren afwezigheid. Van Campenhout afwezigkreet de eenvoudige poortersvrouwzulks kan niet waar zijn 't Is nochtans zooals ik u zeg, her nam de deerne. Ziedaar nu den derden dag dat ik daar nutteloos aanklop... Wilt gij u echter van mijne woorden overtuigen kom dan even met mij meê. Met genoegen. De vrouwen begonnen zoo geweldig op de deur der woning te buischen, dat een doove vast en zeker het kon hooren en de buren nieuwsgierig het hoofd door de ven sters staken, vragende waar er wel brand was. Niets hielp: alles bleef daarbinnen stil en doodsch. - Wie weet, fluisterde de buurvrouw, zijn de bewoners niet verm... Het woord stierf op bare lippen. Zij keerde zich echter om en sprak tot een kleine knaap, die heel naïf met den mond wagenwijd open. de handen in de broekzakken, stond te gapen Haast u, manneken, ga loop het Ge recht verwittigen De meerderheid der Kamers, gekozen in 1892, na de grondwettelijke taak te hebben verricht, die op haar rustte en de nieuwe kieswet te hebben gestemd, welke de vollediging was van de herziening, was bereid aan handel, nijverheid en landbouw de rechtveerdige voldoening te geven die haar toekwam. Eene coalitie kwam tot stand tusschen MM. Bnra en Janson om deze voldoening onmogelijk te maken. Zij verschool zich achter een grondwet telijk voorwendsel, waarvan de ongegrond heid klaar bewezen werd, maar dat niette min uitliep op de afschaffing van de wet gevende macht, gedurende meer dan vier maanden. Door zich aldus den schijn te geven van den eerbied voor de grondwet, heeft zij deze geschonden in hare hoofdelijke voor schriften. Zij zal er niet in gelukken de openbare denkwijze te misleiden zij had geen an der doel dan de kleingeestige partijhaat. Dppr zulke handelwijze heeft men 's lands hoogste belangen opgeofferd. De handel van Antwerpen heeft de af schaffing der vuur- en bankrechten niet bekomen. De schuld ervan is te wijten aan de radicaal-liberale samenzweering. De buitenliê hebben de maatregelen niet bekomen, welke eenige verlichting aan hunne klachten zouden brengen. De schuld ervan is te wijten aan de radicaal- liberale sameuzweering. Groote werken van openbaar nut moes ten uitgesteld worden. De schuld ervan is te wijten aan de radicaal-liberale samen- zweering. Vele arbeiders zullen geen werk vin den. De schuld ervan is te wijten aau de radicaal-liberale samenzweering. Brugge en Brussel zien hunne scheeps vaartinrichtingen verdaagd. De schuld er van is te wijten aan de radicaal-liberale samenzweering. Wij verzoeken U deze erge feiten ter kennis te brengen uwer Vereeniging. Zij verdienen de krachtdadige protestasies van wege alle goede burgers. Handel, nijverheid, landbouw, de werk lieden zullen dan weten waarom hun geen hulp gebracht werd. Evenwel, die liberaal-radicale coali tie zal slechts eenen tijdelijken val heb ben. Indien het land naar liet parlement eene het volk toegenegen meerderheid te rug zendt, zullen snelle en krachtdadige maatregels van in 't begin van den aan staanden zittijd, een einde stellen aan den rampspoed, verwekt door de liberaal-radi cale coalitie. De Secretaris, L. COOSEMANS. De Voorzitter, K. WOESTE. De bengel zette het bliksemsnel op een loopen zoo hard hij maar kon. Wie zou niet iu die gelukkige jaren, met het ver heven denkbeeld, 't Gerecht eenen dienst te kunnen bewijzen Inmiddels was het aantal vrouwen mer kelijk vergroot, en werd er zoo hardnek kig gebabbeld, alsof bet om strijd geweest ware. Hé, Mie Arjaan, gij die alles weet, zou de brave man vermoord zijn?... Men zegt het toch.... En de meid,... en de knecht?.... Door wie?... Men zegt... Ja, maar men zegt zooveel En zoo steeg het geroep van alle kanten op. Edoch, plotselings zweeg alles. Drie gerechtsdienaars waren aan den omdraai der straat verschenen; de klap- tongen sidderden als riet, en, opeenge drongen als haringen in de ton, kon men bescheidelijk hun hart hooren op en neer gaan. Een heer van het Magistraat riep op eenen slotmaker, om de deur te openen, en deze liet zich niet lang wachten het was Sierens, die mijne Lezers kennen, den gezworen vijand vau Burger Dorus, Sie rens, die, wonderlijk genoeg, altijd daar was waar iets vreemd kwam te gebeuren. HST DEI KAMBR. Het ergste gevolg dal de vlucht der lin kerzij en der antwerpsche afgevaardigden voor het land gehad hooft, is de verdaging der aanzienlijke werken die op het budget van buitengewone uitgaven voorgesteld waren. Ziehier de opgaaf dier werken, met het bedrag der kredieten, welke ervoor ge vraagd werden. Bewapening en uitrusting dor burgerwacht 300,000 Bewapening en uitrusting van het voetvolk 400,000 (Rechtmakiug van den Berg van 't hof të Brussel 450,000 Verbetering der wegenis aan de sluis der Vlaamsche poort te Brussel 100,000 Aanleg eener dreef van Brussel naar Terveuren 700,000 Werken aan het Paleis der Vijf- tigste verjaring te Brussel 1,000,000 Nationale Schietbaan 124,000 Conservatorium te Brussel 70,000 Veeartsenijschool te Brnssel 400,000 Conservatorium te Gent 60,000 Kerk te Laeken 200,000 Gesticht der zinnelooze veroor deelden te Doornik 70,000 Werken aan de weldadigheid- scholeu van den Staat 230,000 Waterwerken aan de Maas 650,000 Werken aan de Nethe 40,000 Vaart van Gent naar Terneuzen 500,000 Scheepvaartinrichtingen te Ant werpen 1,200,000 Haven van Oostende 1,000,000 Haven van Brugge 2,990,000 Spoorwegverbinding van het Park der 50° Verjaring met Watermaal 300,000 Scheepvaartinrichtingen te Brus sel 10,000,000 Samen 20,784,000 Voor 20,784,000 frank werken dus, in de verschillige provinciën van ons land uit te voeren. Pin men men merke wel op, dat die 20 millioen 784 duizend frank, nog maar de tusschenkomst van den Staat in die wer ken uitmaken; men moet daar nog het aandeel der gemeentenen der provinciën bijvoegen, dat voorzeker nog drie of vier maal zooveel zal beloopen. En zeggen dat Vooruit in zijn handen wrijft om die gebeurtenis. Zij zien de werkman zoo gaarne zij zien hem liever leegloopen dan aan het werk! Hij begon zoo goed hij kon, den hem opge- legdeu last met ter zijde van het slot een gat te booren; daar stak hij een fijn zaags- ken in en sneed behendig het springslot uit, zoodat de deur als van zelf open ging. Het gerecht, ten huize binnen getreden, had weldra de overtuiging dat hier een vreeselijk schouwspel hun treffen zou. De vloer, met wit zand bestrooid, droeg de sporen der lijnwaden zakken, door de bin ders voortgesleept, en daar het spoor tot den kelder teekende, daalden de gerechts dienaars de trappen afdaar stonden zij niet weinig verbaasd, den gemetselden muur en het noodige gereedschap ontwa rende. Ras waren eenige steenen inge- stooten... Een rechter stak even zijn hoofd door de opening, doch trok het onmidde- lijk, met een kreet van afgrijzen terug Hij had drie lijken ontwaart, het aange zicht wit als bombast, de oogen gesloten, de kleederen verscheurd en het lichaam met kneuzingen overdekt, allen droeve herinneringen van den strijd tegen eene verschrikkelijke hongerdood. Weldra was het munrkeu ten deele afgebrokentwee mannen werden aan de straatdeur opge-

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1