nvnooi^xD EEN WERKMAN De Volksfoppers. op den heer Voorzitter der fransche Republiek ALS SPREKER. (Slot). Ziedaar, beminde Broeders, wat wij den heer Minister gevraagt hebben. Gij zult misschien opwerpen dat ik over deze zaken tot hiertoe gezwegen heb en ze he den wellicht opwerp omdat de Kiezingen aanstaande zijn Ik vraag er u ver schooning om, daar ik er nog de gunstige gelegenheid niet voor gehad heb, en den tijd mij volstrekt ontbroken heeft, om de gegronde redendat ik mij thans bezig houd met het opmaken van een Kiespro- gramma, waarvan ik u terstond eenige uit treksels wil mededeelen. Hier haalt onze dappere Werkmans vriend de hiervoren aangehaalde vragen terug op en breidt ze breedvoerig uit. Vooral deze klare uitleggingen werden dapper toegejuicht. a Nog iets, Vrienden, n zoo gaat M. Van de Velde voort, nog iets wil ik er heden bijvoegen; het is de zaak: onze Moeder taal, en die men tegenwoordig te veel uit het oog verliest. Wij willen dat der Vla mingen Taal hare plaats bekleede bene vens de Franschewij willen dat onze taal gebruikt worde in gerechtszaken, Gemeen te- en Provincieraaen, ja zelfs in Kamer en Senaat, want reeds al te lang wordt den Vlaamschen Arbeider, die niets dan zijne moedertaal kent, verstooten en mis prezen. Dat moet veranderen. Nog menigen grief zou ik willen aan halen, indien de tijd mij niet ontbrak ik verbind mij echter ze te bespreken in eene toekomende vergadering. Ook bid ik mij ne vrienden, aan misbruiken onderhevig, mij die te willen kenbaar maken, daar ik mij bezig houdt met de grieven van ons Werkvolk, de Ambachtslieden en de Bur gers te onderzoeken, om des te gemakke lijker het hoofddoel van mijn plan te be reiken. Ik zeg tot mijn hoofddoelneem er niet uit op, eenige eigenbaatzuchtige za ken; neen, wat ik betracht, is te mogen weerkeeren naar de Middeneeuwen, want wanneer men de werkingen der toen be staande Gilden van Ambachten en Neerin- gen onderzoekt, dan moet men in bewon dering uitroepen O, gelukkige tijden, ge roemd om uwen Vrede en Welstand! Tot die tijden moeten wij terug, het is mijn vurigste verlangen, en rusten zal ik niet, alvorens het doel mijns strevens bereikt te hebben. Weldra zullen wij beginnen met het benoemen onzer hoofdmans of dekens, die zullen belast zijn de grieven hunner stiel genoten, door wie ze gekozen werden, te aanhooren, en die dekens zijn verplicht de bestaande misbruiken op de groote Ver gaderingen aan te klagen. Zoo insgelijks deed het de middeleeuwsche Gilde, en zij bevond er zich wel bijsterk vereenigt, oefende zij eenen machtigen invloed uit zij bezat kapitalen, besprak zelve de loo- nen en regelde de werkuren. De Dekens dier Vereenigingen waren gehouden alles te doen wat hun de Gilde oplegde, maar ook zij weken voor niets achteruithet is niet ten onrechte dat de Gentenaars fier zijn over hunnen Artevelde, de Bruggelin gen op Breydel en De Coninck Die on verschrokken helden, gelouterd in den strijd, wilden wat was recht, en wonnen wat zij wilden. In het benoemen uwer de kens, beste Werkbroeders, zult gij natuur lijk onder uwe gezellen de gewichtige keus doengij zult mannen kiezen die uw volle vertrouwen waardig zijn, die gij zult ge bieden en uwe eischen blootleggen het bijzonderste van al, is nochtans dat gij werkgezellen kiest, die durven spreken en BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZEB KJlBEL's TUD. Naar het groot -werk van Petrus Van Nuffel. 17 Dan moet het wel erg belangrijk zijn wat er in voorkomt Voor u, vrouw, niets bijzondersvoor mij, dat is wat anders. Bast, gij gaat mij doen stikken van nieuwsgierigheid. Luister, Trien, begon Schutter: gij, beter dan iemand, weet wat al pogingen ik gedaan heb ter opspeuring aer schel men, waarvan onze stad op dit oogenblik krielt. Sinds geruimen tijd heb ik Langen Pepin en Zwarten Broos met geen goed oogra*1"**satire* hun betrek niet met den eenen of anderen meêknik- ken. Merkt wel op, dat het dezelfde dekens zullen zijn die voor de groote Kiezingen, in algemeene Vergaderingen, uwe Verte genwoordigers zullen kiezen... Zullen zij een Werkman mogen kiezen? Ja, zeker Waarom zou een werkman niet zoo goed uwe belangen kunnen verdedigen als een rijke? weet hij dan, bij ondervinding, niet beter, wat er noodig is om ons lot te ver beteren? Denkt niet, Werklieden, dat ik voorstaander ben van welkdanige partij, neen, ik ben Katholiek, verkleefd aan Godsdienst, Eigendom en Huisgezin. En nu, Vrienden, handen uit de mou wen aan 't werk Welhaast toch breekt het oogenblik aan. dat den eersten steen van een nieuw glorievol tijdperk gelegd worde en wij met fierheid, onbeschroomd, zullen mogen zeggen: Hier zijn onze recht vaardige eischenwij willen dat zij voldoe ning geschonken worden. Zoo zullen wij trapsgewijze komen tot de verbetering van ons lot, en de eropbeuring van den werk mansstand. Voor alles, boven alles, moet onze eerste strijd zijn,den strijd voor ons brood winning en een treffelijk bestaan. Heb dus moed en betrouwen, Vrienden, God zal ons helpen n J. Dat er onder de leden der Vakvereeni- ging en van den Kath. Werkmanskring, verraders schuilen, daarvan waren wij overtuigdwij hebben er een nieuw bewijs van. Klokke Roeland kraamt een hoop leugens uit over de meeting, door onzen vriend A. Van de Velde alhier gehouden. Wij kunnen den heimelijken en gesle pen briefwisselaar raden, die andermaal zijn rol van mouchard behendig heeft we ten uit te voeren. Hoeveel zou de gescheurde pot wel per regel betalen, voor dergelijke oneerlijke verslagen De Trompetter van Jèricho blaast andermaal alarm op De Gazette van Aeist. Vol gramschap schettert hij Een bladje van Aalst, geïnspireerd en ge subsidieerd door ZEKERE rijke nobil- lons. Het zou den gebrekkigen opvolger van Josuë zaliger, zonder twijfel gemak kelijker vallen, de zon te doen stilstaan, dan iets van al ons schrijven te weêrleg- gen. Wij dagen den moedigen krijgsman uit, de rijke nobillons, van wien wij subsiden ontvangen, te noemen. Als hij dat kan, plaatsen wij ter zijner eeuwige nagedach tenis, in net Bevolkingsbureel van ons Stadhuis, een bas-relief, verbeeldende Een advokaat in zijn hemdmet een Sinter-Goelekesvaantje in zijn hand. Eu onderaan de woorden Ecce volksfopperianus. Wij lezen in Het Nieuios van den Dag Wij hebben gesproken van eene mee ting, gegeven te Geeraardsbergen door ka tholieken met de medewerking van An- seele en zijne socialisten. Daar wij op de meeting niet uitgenoodigd waren, hebben wij ze maar kunnen kennen uit het ver slag van andere gazetten, die het omtrent eens zijn over den zin der uitgesproken redevoeringen. Wij ontvangen eenen brief, geteekend A. De Backer, waarin de schrijver ons zegt, dat hij na het vertrek van Anseele, nog gesproken heeft en dat er menschen in heeft, eigen ik mij toe, en het is ten gevol ge van dezen stelregel, dat ik dit briefje aan hunne woning opnam. Gij, die kunt zwijgen als een graf wil ik met den inhoud bekend maken... Hoor Ik zweerop mijn hoofdeeuwige trouw aan de Bende; onderwerping aan de bevelen des Hoofdmans. Dorus, Jaak, Broos, PepinNard, Nest.... Zw.... Zwa... arte... Den bliksemuit dit laatste woord wordt ik nooit wijs! Ik welkreet TrienZwarte Nelle Dat is het! Ja, dat is het, vrouwken, riep den opgetogen Schutter. O die zwarte heks! vaarde Trien in gramschap voort, en ge zoudt haar Onze Lieve Heer gegeven hebben, zonder biech ten. Ik, hernam den hannekenuit, ik heb haar nooit betrouwt. Vrouw, hooren, zien en zwijgen. Geef mijn wambuis, ik ga uit. Werwaarts? Rond de stad. Er is een spreekwoord dat zegt's Meesters voeten beteren den grond de zaal gebleven waren om naar hem te luisteren. Dat doet ons veel plezier. De schrijver zegt nog dat hij de socia listen bekampt. Op zijne mode, ja, 't kan wel zijn. Maar hetgeen hij ook gedaan heeft, eerst en meest, dat is zekere katholieken bekampt. De socialisten hebben hem daar toe eene krachtige hulp verleend. Dat was het ware doel der meeting, gelijk blijkt uit het verslag ervan gegeven in Klokke Roe landhet blad der sprekers zelf. De grond gedachte van geheel de meeting was niet het socialisme bedriegt het volk, maar wel: tot hiertoe hebben de katholieken het volk bedrogen. En zulks moet door geene katholieken gezegd worden, ten eer ste omdat het niet waar isten tweede omdat dit niet moet heeten de socialisten bekampen, maar wel de katholieke ver doelen en de socialisten in de hand wer ken. Bij dergelijke manhaftige en vaderlands lievende taal, hebben wij niets bij te voe gen. Uit Frankrijk is Zondag avond eene tij ding aangekomen, dat in ganschde be schaafde wereld eene groote opschudding zal verwekken M. Sadi Carnot, president van Frankrijk, is Zondag te Lyon ver moord. In die stad is thans eene tentoonstelling geopend die veel belang opwekt, en welke M. Carnot zaterdag avond was komen be zichtigen. 's Anderendaags 's morgens had den de ontvangsten en om 2 uren een ban ket nlaats. Ten 9 ure 10 was dit ten einde. M. Carnot. stapte dan in zijn rijtuig, om eene galavertooinng te gaan bijwonen. De menigte juichte hem geestdriftig toe; deze dankte voortdurend met de rechterhand en hief met de linker den hoed af. Toen het rijtuig ten halven der Republiekstraat gekomen was, sprong eensklaps een jonge ling, met een bloemruiker inde hand, voor de koets* De omstaanders zagen den landau stil houden, en M. Carnot, die nevens den prefekt, M. Rivaud, zat, doodsbleek wor den en achterover zakken op de kussens. M. Rivaud had de onbekende een stamp gegeven, zoodat hij op de steenen viel en het volk zich aanstonds van hem meester maakte. Ondertusschen riep men dat de President vermoord was door een dolk steek. M. Carnot had oen gebaar gemaakt, aanduidende dat hij in volle borst getrof fen was. Onder de menigte heerschte eene hevige verontwaardiging. Men wilde den moordenaar ten lijve en de politie had groote moeite om dezen aan de woede van het volk te onttrekken. Er waren tien a- genten noodig om hem te beschermen en hij zou ontsnapt geweest zijn, indien de Kurrassiers rond hem geenen kring ge vormd hadden, waartusschen men hem naar de hoofdwacht bracht. In de prefectuur gebracht, waar men M. Carnot op een ijzeren bed legde, bestatig- de de doktoors dat de lever doorboord was de Aartsbisschop diende den stervende de H. Olie toe en ten 12 ure 45 had hij reeds opgehouden te leven. Demoordenaar, ondervraagt, verklaarde te heeten, Cesari Giovauna Santo, gebo ren te Monte-Visconti, in Italië hij is 21 jaar oud en verklaart dat hij anarchist is; hij heeft zijn dolk gekocht te Cette in de Toen hij het gevraagde had, deed hij zijn pijpke vuinzen, en wenschte een kort stondig vaarwel. Buiten gekomen, hielden hem diepe gepeinzen staandeBroos en Pepin, die ken ik en hunne makkers, Nest en Nard staan ook reeds op mijn boekje maar waar het puik van 't gezelschap, mijn gewezen Commandant en Burger Do- rus, nestelt, dat weet Sinte Crispijn.... Doch, ik ben slim en... gelukkiglijk wel licht ken ik morgen uchtend hunne ver blijfplaats, want dezen nacht zal ik waken op de kroeg van Roelshet is niet onwaar schijnlijk of de kerels zullen daar vergade ren... Mijn arendsblik zal de duisternis peilen en de schimmen volgen tot daar waar ze binnentreden.... Maar, indien Do- rus en Jaak niet eens verschijnen 'k Heb het vast! mompelde de nachtwaker en hij vervoorderde zijn weg. Zwarten Broos stond juist op den stoep zijner woning, de armen op de borst ge kruist, het pijpken in den mond, de tabak wolken naar de kraaien te blazen. Nu, hij Schutter ziet aankomen, poogt hij vrien delijk f.e grimlachen ca roept op rijn best: Gambettastraat, voor 5 franks. Uit de opzoekingen te Parus gedaan, schijnt te blijken dat Cesarip Santo daar volkomen onbekend is. Men heeft er wel het spoor gevonden van vier Cesaiio's, doch geen hunner komt overeen met het signalement van den moordenaar. Het is nog niet zeker dat Cesario voor het assisenhof zal verschijnen. Er is ern stig spraak het artikel der grordwet toe te passen, waardoor bepaald wordt dat de Senaat, als hoog gerechtshof zetelend, o- ver de aanslagen tegen de veiligheid van deu Staat oordeelt. In dat geval zou op den moordenaar de straf der vadermoorders toegepast worden 't is te zeggen dat de veroordeelde naar het schavot zou geleid worden barrevoets, in zijn hemd, hoofd overdekt met een zwar ten sluier, en vooraleer te sterven zou hij de lezing van het doodvonnis, door een hussier met luider stem gedaan, moeten aanhooren. De plechtige lijkdienst van M. Carnot zal plaats hebben in de metropolitane kerk van Parijs, de O. L. Vrouwe. De kar dinaal-aartsbisschop van Parijs, Mgr Ri chard, die zich te Rome bevond, is dinsdag na een gehoor bij den H. Vader, naar Pa rijs vertrokken om zelf de plechtigheden voor te zitten. De aartsbisschop heeft besloten de groo te klok der oude basiliek van St-Denis te laten luiden, zooals vroeger gebeurde bij 't overlijden der vorsten. Den dag der begrafenis zal de klok ook geluid worden. Het programma der lijkplechtigheden werd woensdag vastgesteld. De lijkstoet zal zondag morgend ten 9 ure aan het E- lyseum gevormd worden en ten 11 uren vertrekken, om ten 12 ure in de O. L. V. Kerk aan komen. Vier lij kredens zullen uitgesproken wor den door den voorzitter van den minister raad, door voorzitters van Kamer en Se naat en door een vertegenwoordiger der Polytechnische school, waar M. Carnot zijne studies heeft gedaan. De nieuwe Pesident Ziehier den officeelen uitslag der stem ming Getal aanwezige leden 851 Uilgebrachte stemmen 845 Witte of ongeldige briefjes G Volstrektë meerderheid 423 M. Casimib Pébieb 451 stemmen M. Brisson 97 M. Dupuy 59 Generaal Février 59 M. Arago 27 Verschillende 22 Bijgevolg is M. Casimir Périer bij de eerste stemming reeds tot President der fransche Republiek gekozen. De uitslag werd toegejuicht door de meerderheid. De socialisten protesteerden hevig en riepen: Leve de maatschappelijke revolutie Verscheidene socialisten wilden aan spraken houden doch hunne woorden wer- nen door de toejuichingen verdoofd. De zitting werd geheven onder den kreet van: Leve de Republiek LAATSTE BERICHTEN. De gouverneur van Barcelona is bijna insgelijks het slachtoffer der anarchisten geworden. Gelukkiglijk is de aanslag mis lukt en den booswicht aangehouden. De moordenaar van M. Carnot zal ge oordeeld worden door den Senaat, tot as sisenhof aangesteld. Een vermoedelijke medeplichtige van hem, is met zijn vrouw gehouden. De aanslagen van Rome en Ly on staan, zegt men, in nauw verband. Dag, gebuur Bastiaan. Maar hoe bitter wordt de metser teleur gesteld Alleen een scherpe blik die hem in het merg der beenderen drong, ontving hij ten antwoord. Of Broos zich juist daar al veel aan schafteHij beet van spijt het steeltje zijner pijp aan stukken en grom melde Wat maakt mij dien ouden snoever, wiens bolleken hier toch bijna t'ende ge- loopen is. En schuifelend ging hij zich in 't Schip per squartier een ander pijpke aankoopen. De nachtwaker doorkruiste op zijn ge mak de straten der stadvoor eiken voor bijganger had hij een vriendelijk woord voor anderen een gullen lach. Hier stond hij deelnemend op de spelen der kinderen te staren, daar hield hij een gezellig praat je met een bekende, of stapte het huis eens goeden vriends binnen, zoodat het voor goed avond geworden was, wanneer hij huiswaarts keerde, om te ontbijten en zich te bereiden tot de nachtronde, waar hij zoo veel van verhoopte Wordt voortgezet

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2