Een en ander. 33 STEFLFTENS. wers ontdekten >:ïg1» hot hooft), en midden geluid der klokken, ging de indruk wekken de stoet, Hoor soldaten voorafgegaan e bezet naar de kerk van 0. L. Vrouw. Verscheidene bisschoppen, waaronder de aartsbisschop Mgr Richard, waren aan wezig. Het was de Z. E. II. deken van Escail- Jes die de mis deed. Z. Dooi 1. Hoogw. de aartsbisschop van Parijs heeft ecne tref- fendo rede uitgesproken. Na de plechtigheid in de O. L. Vrouw kerk begaf men zich naar het Panthéon waar redevoeringen werden uitgesproken door MM. Ch. Dupuy, de Mahy, en gene raal And ré. Het was acht, ure 's avonds als de dood kist in eenen voorloopigcn kelder werd gesteld, palende aan dien van Victor Hu 8°. De kist zal cerstdaag in tegenwoordig heid dei familie overgebracht worden naar eoneu grafkelder bestemd voor M. Carnot, en welke gelegen is rechtover dozen, waar zijn bloedverwant Lazare Carnot rust. Zondag namiddag werd door de zorgen van het fransch gezantschap een plechtige lijkdienst voor de zielorust van M. Carnot gecelebreerd in de kerk van St-Jaak-op Coiulenberg te Brussel. Ecne ontelbare menigte woonde de zielmis bij. De rouw- versiering der kerk was prachtig. De praalbaar, met hare hooge kandela bers en hare honderde gele waskeersen was indrukwekkend. Aan de hoeken prijk ten de kruiselings vereenigde frauscne en belgische vlaggen, en schilden met de naamletter C. De siallen der baar, aan de leden van het fransch gezantschap eu hun ne dames voorbehouden, waren met rouw floers bekleed. Ouder de aanwezigen bemerkte men MM. Bourée, gezant van Frankrijk, Beer- naert, de Burlet, Woeste, generaal Pon- tus, Buis, generaal Brassine, Vergote,euz. De koning was vertegenwoordigd door ge neraal Nicaise en generaal Vander Strae- tcn-Ponthoz: de graaf van Vlaanderen door generaal du Roy de Blicky. De eerw. b. pastoor-deken van Roy ce lebreerde den lijkdienst. W Men is op het spoor van 7 medeplichti gen aan de moord o]) M. Carnot. Uit het onderzoek is gebleken dat die Cesario, een bedorven jongeling is; zijne moeder is een braaf eenvoudig buitenmensch. De gentsche bladen. De gentsche progressisten ziin waarlijk ongeluksvogels. Eerst is hun dagblad De Strijd tot week blad vervallen en nu ligt het op sterven. Zij hadden ook een laudbouworgaau, De Zaaier, en dat kind, pas geboren, is in de wieg versmacht. Dat dergelijke bladen verdwijnen, daarin ligt niets aandoenlijks, maar het ergste is, dat er wederom een aantal letterzetters zullen werkeloos val len. Wat de Journal de Gandhet afkooksel van La Réfornte, betreft, men voorspelt het nog eenen leeftijd van eenige maan den. Een jaar geleden werden al de oud ste letterzetters, die lange jaren dienst tel den, afgedankt, om aan de jongeren, die natuurlijk kleiner daghuur wonnen, het werk der volwassenen te doen verrichten. Na den anderen kant kondigt men de verplaatsing aan van het anti-socialistisch blad Het Volk naar Brussel, waar het met Augustus verschijnen zal. Het grootste getal letterzetters trekken staat gij mijPepin Ik onderwerp mij gansch aan de be velen van den kapitein, antwoordde de metser op onderdauigen toon. Was het in des schelms binnenste wel zoo stil. zoo zacht? Verre van daar; het vuur der wraak deed hem het bloed naar het hoofd jagen en hij moest een uiterste geweld op zich zeiven doen om zijne steeds klimmende woede niet te laten blijken, 't Was niet voor den buit, waariu hij geen deel zou krijgen, neen, Pepin aanzag Bur ger Dorus als een schurk van zijne gehal te, van wien hij w el bevelen mocht ont vangen, doch geene beleedigiugen kon ver dragen. Hij vond dus eene wederwraak wettig. Als gij het zoo meent, hernam Doras Coucke, dan wil ik voor heden de zaak blauw-blauw laten, doch, bij de eerste dwaasheid welke gij nog begaat, wordt gij uit ons gezelschap gebannen, en dat zon der genadeWek mijne woede nimmer op... Hoort nu allen naar een ontwerp, waarvan Nest Lat mij kennis gaf. De hoogen toon waarop Coucke sprak, was olie op 't vuur. meê naar de hoofdstad, wat een gevoelig verlies is voor den Gentschen Boekdruk- kersbondzooals hot vakblad opmerkt. De overige letterzetters blijven werk zaam in de drukkerij Het Volk, te Gent, welke, beheerd door de anti-socialistische vak vereen igi ogen. kot eene samenwerken de maatschappij wordt ingericht. Wij lezen in een Antwerpsch blad: u M. Roman Steppe, van wiens schilderij, de naderende storm, wij, in ons verslag, zoo veel goeds zego.cn, is door den koning op gemerkt en doorZ. M. aangekocht voor zijn particulier.kallinet. Dat mag oprecht fin de such genoemd wordenschilders k'oopèn in plaats van schilderijen In zijne zitting va'u maandag heeft de gemeenteraad van Brussel met eenparig heid, van stemmen besloten een adres vau rouwbeklag te zenden aan de lransche re geering en mevr. Carnot De gemeenteraad heeft ook nog eene som van 5,000 fr. gestemd om werklieden naar de tentoonstelling van Antwerpen te sturen en 25,000 fr. voor de kosten van liet technisch bureel der onderkommissie van Brussel-Zeehaven, Uit Parijs wordt het overlijden gemeld van mevr. Boulauger, oud 92 jaren, De sukkeles was sedert lang van haar zinnen en wist. niets van haren lieven zoon, den bcrucliten generaal Boulauger. Het schijnt dat deze den wensch had uitgedrukt dat zijne moeder niet te Parijs zou begraven wordenmaar in den graf kelder op het. kerkhof te Elsene, waar hij zelf met zijn bijzit berust. Ons dunkt dat men de oude vrouw die oneer wel zou mo gen sparen. Men weet dat verleden zondag in de kerk van Sint,- .Iaak-op-Coudenberg, te Brussel, een plechtige lijkdienst gecele breerd werd voor de zielerast van Presi dent Carnot, en dat de rouw versiering der kerk bijzonder prachtig was. 'tls niet zonder moeilijkheid dat die rouwversiering is mogen geplaatst worden. Het was zondag de feestdag van den H. Rumoldus, patroon van het bisdom. De wetten der kerk verbieden op zulken dag rouwversieringen te gebruiken. Na zich te vergeefs tot den pastoor der parochie en tot den kardiuaal-aartsbisschop gewend te hebben, werd er aan den H. Vader getele grafeerd, en deze heeft perdepeche de toe lating gestuurd om de kerk in rouw te be- Op Woensdag 11 Juli aanstaande, zal de Gedenkdag van den Slag der Gulden Sporen gausch Vlaanderen door gevierd worden. Ten einde die heugelijke gebeur tenis van 1302 te herdenken, zal een on der medeopstellers de naaste week een paar regels aan die stof toewijden. ONZE KERMIS. De Kermis is bijna voerbij en alles is ten beste afgeloopen.... Op de markt veel schoone groote barakken, eene cirk, foto- graphen, wafelhuizen, kramen, waarzeg- huizekens meer als genoeg, paardenmo- lens, montagne-russe, schietkoten, etc. etc.., te veel om te melden. Zondag was er 'ne schroom van volk in stad en op markt, maandag was 't min, maar dijnsdagkoii men andermaal op de koppen gaanwoens dag en donderdag, ook veel volk.Maar, Dichtbij de heirdebaan van Aelst op Gent, staat omtrent de parochie Wetteren eene schoone pachthoeve, op tien minuten afstand van het dorp, en door geene ande re woningen omringd. Het huis is betrok ken door een poeldenier. Makker Nest, die er vandaag graan gedorscht heeft, zegt mij dat den zoon overmorgen nacht naar de markt van Aelst komen moethij zal drager zijn eener kiekenmand, op wiers bodem eene welgevulde beurs goudstuk ken zal liggen, welke hij op last van zeke ren Verschaffeit, hier bij eenen notaris moet overhandigen... Dank aan den ver waanden sukkelaar, die dit verteld aan al wie 't hooren wilt, zijn wij zoo wel onder richt.. Zegt, vrienden, zou er geen middel bij de hand zijn, om dien Hauwen bluffer behendig van zijn ponkje te ontlasten Ik, ik kan, ik aurf allesgij weet het, zwetste Broos, die andermaal sterk aan deu drank geproefd had. - 't En zal toch zoo gemakkelijk niet man als in de Nieuwstraat, lachte Nard koels, die maar altijd met dubbel krijt schreef. Daar ook was het eene uitzondering, maar de barak mannen klagen putten in d'eerde; d'aiïaire en trekt niet en de clowns trekken gezichten als afgebrande boeren, 't Is 't geld dat onder de Werkende klas mankeert en 't is die klas die de rond zwervende foorkramers den penning jont. indien de werkman van Aalst eene rede lijke daghuur won, ge zoudt op korten tyd eene verandering zien in de Stad! Van den anderen kant, de boer den dag van vandaag gaat meer om meer achteruit en indien er geene spoedige Redding opdaagt, is den Landbouw naar den Sis. Hoe zijn de Concerts geweest? Allerschoonst, allerbest gelukt. Op den eersten rang ons Koninklijke Harmonie, die de bevolking ware kunstige avond- en inorgendstonden doen doorbrengen heeft donderdag avond zagen wij misschien wel drie duizend man geschaard rond den ki osk der groote markt, en ge hadt een muisken kunnen hooren loopen, zoo stil was het er. Dan volgt het muziek der Pu pillenschool, welke woensdag avond met zorg haar welgevuld programma uitvoerde. Maandag avond had een concert plaats in 't lokaal der Gewezen Weesjongens, door de Symphonie Eendracht onder het geleide van M. Edm. De Looze... Sympho nie, dat is van 't fijnste en schoonste mu ziek dat men hooren kande Eendracht heeft dan ook eenen schitterenden, maar wel verdienden bijval behaald, waarmede wij de jonge Kunstenaars en inzonderheid hun heer Director, Proficiat wenschen. Dijnsdag avond was 't groot Volksfeest in den hof der Harmonieingang 10 cen tiemen per mande verlichting was betoo- verend schoon; het publiek, bestaande uit de deftige burgersklas, was zeer talrijk dit jaar muntte het bal-orkest bijzonder uit. De feesten in den prachtigen tuin van ons Stadsmuziek, zijn zeer aantrekkelijk en lokken van jaar tot jaar eene grootere menigte uit. Wat dit jaar, in de verlich ting, bijzonder werd opgemerkt, was den naam van onzen achtbaren heer burge meester, Van Wambeke, die in honderde gekleurde lampions boven den hoofdin gang flikkerde. Een Festival, ingericht door de Maat schappij der Gewezen Weesjongens, is vol komen wel gelukt, de muzieken brachten 'nen schrik van volk meê, eu van alle kanten des lands waren gewezen Wees jongens toegestroomd, waarvan velen fa milie, vrienden of kennissen hadden me degebracht. Zondag eu maandag hielden de Weezen, in de zaal van den Gemeente raad, een Congres, voor doel hebbende liet stichten van eenen Algemeenen Weezen- bond. Jammer genoeg, waren wij belet die hoogstbelangrijke vergaderingen bij te wonen; nochtans hebben wij vernomen dat de stichting var den Algemeenen Weezenboud eene afgedane zaak is, en er een reglement opgemaakt werd; de vol gende vergadering zal gehouden worden te Geerardsbergen. In ons volgend nummer zullen wij over de bcsluitselen van dit Congres breedvoeriger handelen. Woensdag waren er Volksspelen op de Vaart en Varkensmarktdonderdag Oefe ningen door het Vrijwillig Pompierskorps. Alles viel om te beter in deu smaak der menigte, die deze vermakelijkheden bij woonde. Er ontbrak echter iets aan het Kermis- programma, namelijk eene kostelooze Tooneelvertooning door de eene of andere Maatschappij, op onzen Schouwburg ge geven in den ouden tijd ging er vaak een Kermis of Processie voorbij, zonder dat meende Dorasnu hebben wij echter te doen met eenen struischen manskerel, die de handen uit de mauw steken zal, en het ware bijzonder jammer indien wij voor de kleine beuzeling in de kaars vlogen Zoo denk ik er ook over, zei Nest. En toch zijn de kroontjes te schoon, om ze hinderloos te laten voorbijgaan, sprak Jaak Spiegeleer. Hij zou ons kunnen herkennen, om hulp schreeuwen en ons ontvluchten. En de Burger bezag Jaak in het wit zijner oo- gen. Wel, wij blazen hem een kogel door de rompriep Broos. Ja, gij zijt 'nen slimmen! schertste Laten dan komen de boeren en steken u op hun gaffel als eeu bundel hooi. Ziehier wat wij doen zullen, wedervoer de kapitein. Overmorgen nacht dan, neem ik met mij Jaak en Broos Nest en Roels hebben wat anders te doenPepin blijft thuis... en wil ik een nieuw briefje schrij ven. Altemaalprutsen, die briefjes! stot terde Zwarten Broos. De Zwarte heeft gelijk, meende Jaak, een tooneelspel plaats greep. Het waren deRederykkainers de Catharinisten of de Barbaristen, die, ondersteund met eene geldelijke toelage van bet Stadsbestuur, op een onzer opeubare plaatsen, allerhan de spelen, getrokkebuit het Lijden Chris- ti. het Oud Testament, eub, opvoerden. Wij hopen dat men de naaste jaar die nut tige aantrekkelijkheid niet vergeten zal. Te Ererabodegem is zucht in deu Heer ontslapen, M. FRANCOIS MOYERSOEN, gemeenteraadslid onzer stad, enz., alhier geboren den 25 februari 1821. M. Moyer- soen was een alomgeachte Burger, min zaam in zijnen omgang, als een vader voor zijnen armen medemenscjj; te EnmtoQile- gem. waar zijne milde hand' gëfneïust kende, prijst men hoog zijne onbaatzuch tige liefdadigheid eu bij zijne werklieden zal zijne nagedachtenis voor eeuwig in ze ge blijven. Gelukkig de Rijke, die goed gebruik weet te maken van den overvloed die God hem schonkWat zoete troost moet het zijn, wanneer men rijk zijnde, op het sterf bed ligt mag zeggen: Ikhebmijnennoodlij- denden broeder bijgestaan en de schatten die den Heer mij toevertrouwde wel be steed Dat heeft M. Moyersoen in zijne laatste oogênblikken kunnen zeggen en daarom is zijne dood zacht geweest, als den slaap der Engelen.Dat God hem de belooning schenke van zijne Ghristené lief dadigheid! De plechtige lijkdienst heeft dinsdag iu de St-Martenskerk onder een grooten toe loop van volk plaatsgehad. Eene milde brooddceling werd aan de Armen gedaan. 'tIs zaterdagmorgen, om kwaait voor 6 uren, dat gestorven ik, M. LIGUORI DE SAEÖELEER, lid van het Muziekkorps der Vrijwillige Pompiers, lid der Rederijk kamer De Ca tharinisten, geboren te Aalst den 2 Janu ari 1874. Dit nieuws trof als eeu (louder- slag de.groote Vriendenschaar, welke de Overledene, door zijne minzaamheid eu goede inborst, rond zich had weten te scharen. En hoe kou het anders? Eenige dagen geleden zien wij hem nog iu ons midden, vol hoop moed en levenslust, troost zijner Ouders, Vreugd zijner Mak kerslaar komt dc dood, als een dief in den nacht, en op dit oogenblik behoort zijn koud lijk den killen schoot des doo- denakkers... O dood. hoe wel leert gij ons kennen, wat wij op deze aarde zijn Wij wanen ons jong, stork en machtig, en wij zijn niets... niets! want een enkele wenk van Hem die alles bestiert, breekt al onze kracht, al onze macht... Laat ons Vriend Liguori een laatste bewijs onzer Vriend schap geven, met een vurig gebed te stor ten tot Dezen, die ook ons, misschien eer der dan wij het denkeh, voor zijn Rechter stoel zal eischen. De begrafenis geschiedde maandag en zelden woonden wij hartroerender plech tigheid bijvele meuschen weenden, daar waar den treurigen lijkstoet voorbijtoo'g en op het kerkhof, waar M. Leo Geeroms, in miam der Catharinisten, eene immortel- lenkroon neerlegde, eu een zielroerend Tot Wederziens uitsprak, was het getal klein, dat zijne tranen bedwingen kon. Morgen, Maandag, zal, namens de Re derij kkamer De Catharinisten, in de hoofd kerk, aan St-Catharina-altaar, om 8 uren, ter lafenis der ziel van M. De Saedeleer, eene Zielmis plaats hebben. wat oneindig beter zou zijn, ware een wachtwoord. Uw gedacht kan goed zijn, sprak Do- rus, edoch wat genomen Bernaard Roels fluisterde iets 'm zijn oor, wat zijne lippen tot een duivelschen grimlach plooide. Wat zegt ge Nood maakt Brood Den drommel, wie kan er een beter dich ten? Nard gij waart niet in de wieg gelegd om armen tapper te worden... Toch kan ons dat nu bitter weinig schelen, 't bijzon derste is dat wij ons wachtwoord hebben. Nood maakt BroodDat het niemand ver- gete, en vooral dat elk het geheim houde Nood maakt Brood! schreeuwden al de schelmen, behalve Pepin, die in gepein zen verslonden, strak voor zich uit keek. De door mijne Lezers gekende briefjes werden in het vuur geworpen, de kroezen boordevol geschonken en het wachtwoord nog menigmaal uitgegalmd. En buiten? Wat gebeurde er Doch laat ons nog een oogenblik in het dievennest van Roels verblijven en hooren wat de laaggezonken Burger in zich voert. Wordt voortgezet.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2