öaii 'Xufftl. EEBMIS1894 Zondag 15 Juli 1894 5 centiemen het nummer ish! Jaar iV° 39. Politiek Overzicht. Een en ander. IV©c 8pe. Mee Mfetu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle TIJDSTIPPEN VAN HET JAAR. MEN ABONNEERT ZICH BIJ DEN UITGEVER, WAAR BRIEFWISSELINGEN MOETEN GE- TEEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSCHESTRAAT. N° 149. AELST. Aelst, Zondag 15 Juli 1894. FRANKRIJK. De parijsche gemeen teraad kan zich met het denkbeeld der Re- feering om den nationalen feestdag van 14 uli ditmaal uit aanmerking van den nati onalen rouw niet te vieren, volstrekt niet vereenigen. Bij alle leed over Carnot's ver moording en bij allen afschuw van Caseri- o's misdaad, moet toch de herinnering aan de Bastillemoordpartij der revolutie dagen vooral worden levendig gehouden daarom zal eene commissie uit den Raad een eenigszins gewijzigd feestprogramma ontwerpen. De prefeet der Seine, des ge vraagd, verklaarde dat ook de Regeering niet de bepaalde afschaffing van het Bas- tillefeest bedoelde, maar alleen gemeend had dat het uitwendig karakter daarvan ditmaal aan het smartelijk gevoel der be volking moest beantwoorden. De fransche Kamer heelt gelijk ver wacht was, den oud-ministei Burdeau tot voorzitter gekozen. Hij verwierf echter slechts 259 stemmen, terwijl dé radikale kandidaat Henri Brisson het tot 137 bracht. DU1TSCHLAND. De duitsche Bondsraad heeft maandag haar beslissing doen kennen in zake van de opheffing der wet waarbij de Jesuiten verboden werd zich op Duitschen bodem te vestigen. In weerwil van den nadrukkelijk uitge sproken wensch der meerderheid van den duitschen Rijksdag zuilen de Lazaristen zoowel als de Jesuiten nog steeds van het grondgebied des Duitsche Rijks verbannen blijven, terwijl anarchisten en soortgelijk geboefte zich vrij mogen bewegen onder bescherming der wet! Alleen de Redemp toristen en de Zwarte Paters mogen terug- keeren, niet tot herstel van bet hun vroe ger aangedane onrecht, maar uit eigen be lang der Regeering. BERLIJN. Kotze de keizerlijke kom- missaris die, onder verdenking van smaad en laster door uaamlooze brieven, zich in hechtenis bevond, is op vrije voeten ge steld, zoodat dus het onderzoek blijkbaar geen termen heeft opgeleverd om hem voor de bank te brengen. De Kleine Journal meldt dat mad. Von Kotze eenen naamloozen brief heeft ontvangen, waarin men haar aanbiedt haar den schrijver der naamlooze brieven te doen kennen, tegen betaling eener som van 100,000 m. Mad. Von Koltze heeft zich bereid verklaard die som te storten. BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZEE KAREL'S TUD. Naar het groot werk. van Petrus Van Nuffel. 19 Ik wil u mijn ontwerp meedeélen, voer Burger Dorus voortovermorgen, rond drij urén op den morgen, zal den poeldenier naar Aelst komen afgezakt, wij zullen ons omstreeks dien tijd, eenige stap pen van 't Oude Roklijf, in het struikge was verbergen, en wanneer wij den drager der kiekeümand zien naderen, springen wij toe; hem aan handen en voeten bin den en zijn ponk ontnémeri, zal slechts kinderspel zijn voor ons, doch indien de kerel weerstand biedt, of ons herkende, dan schieten wij hem met ons karabien ter fieêr. De twee helpers des hoofdmans keurden AJSfNONCEN PRIJS Per drukregel 10 centiemen 2" Bladz., 0.25 cent. D1KWLJL8 HERHAALDE, BIJ ACCOORD. ALLES TEN Bü- REKLE GEDRUKT, WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Agence de Publicité, R. d. l. Madeleine, Bruxetles. STAD AALST rienden Lezers, onze Kermis is verre van geëindigd te zijn... Immers, de Chris- tcne Volksfoppers van Aalst en Niuove, beroepen door Anseele van Geut, hebben aanvaardt om tegen hem, in onze stad, ee ne openbare discusie te houden. Doch, gezien geeue geschikte zaal zal gevonden worden, zijn ze besloten eene groote tent, ofte barak op te slaan, want, de Volksfop pers spelen voor niet min dan 1500 man, en zij denken met hunnen confrater Van Caeneghem Een talrijk publiek dat en- courageert ons artisteu Van nu af is liet zeker dat er eenen en- trée zal moeten betaald worden, hoeveel, weten wij niet; in alle geval, de barak- mans zijn van meeniug dat de kosten tot bet plaatsen hunner tent, nog al hoog zul- leu loopen. Dat is hunne zaakals foor kramers moeten zij spreken van ondervin ding, maar wat wij weten, is, dat geen enkele van al de rijkaards der Werklie- dentbpperij, er gaarn zijn broek zou aau scheuren. Wel, heiligen driepikkel, dat gaat mij eene representatie ziju, non plus ultra 1 Indien M. de Burgemeester den Directeur dei barak eene goede plaats bezorgt, ver zekeren wij dat men met het volk geenen weg zal kunnen en de artisten galden za ken gaan maken. Een airke muziek zal natuurlijk niet ontbreken, de trommel roffelt, de ge scheurde klok, uit Ninove aangebracht, hangt te bengelen, en al de Volksfoppers, in.hun zwemkostuuni, dansen opmaat Streep... -streepstreep... streep AL de meishens van den Reep, Dansen zoo geetme streep De denderleeuwsche wijsneus speelt Di recteur; hij fribbelt zijn bostache, zet zijn vensterglas recht, en roept door de kope ren buis: Entrrrrez, inosjieursü! Vo bïé Prenez vos places... Hier is het theater van kunst, talent en wetenschapDezen avond gansch nieuwe werkzaamheden, en tot slot het groot ballet-pantomime Zoo hl.... men Frederik.. Alles voor de som van... eenen geringen prijs... Een airke muziek voor onzen clown!... Die Clown, beste Vrienden, is een Aalstenaar, uitgerust met zijn oude gar- de-civiqueploenje, en bij Mloiisken met zijne geslepen tronie m den blauwsel gestoken.Of het hem wel afgaat, come- die spelen! Flauwen zeever vertellen, het laken of den ounoozelen uithangen en dan het plan goed, en Pepin en Broos, deze laatste volkomen dronken, verlieten de herberg. Buiten gekomen, bemerkten zij geens zins de twee oogen, die als vuurgensters fonkelden eu hun bespiedden, 't Was den hannekenuit Bast Schutter, die achter een hoekpaal geborgen, zat te wachten, om de buiten tredenden goed op te nemen. Reeds moesten de metsers te buis zijn en nog al tijd bleef des nachtwakers arendsblik op de kroeg gevestigd... Doch daar hoort hij in het Nachtlicht de deur grendelen; het licht wordt uitgedoofd en alle gerucht of schijn van leven houdt in de straat op. Jan-ver-negen-en-negentig! mompel de Schutter, daar ook, (en hij wees naar het herbergske), nestelen Dorus en Jaak En in gepeinzen vervoorderde hij zijne nachtwandeling. Waaraan dacht de grijze stadswaker Gewis aan de gelukkige ont dekking, welke hij kwam te doen; immers hij kende de bende die zijne stad onveilig miek, hij wist hun wachtwoord, en had de verzekering eener nieuwe te plegen schur kenstreek. Ziehier hoe hij dit ter wete was gekoiqenPas had hii zich onder het vens terraam van Roels geborgen, of hij hoorde later met de kluiten der toehoorders la chen, nu, dat stieltje is eiken barakman ingeboren Wij zullen onze Lezers op de hoogte houden van dit bijgevoegd nummer aan ons Kermisprogrammaen wij hopen, de naaste week reeds, de plaats te kunnen aanwijzen, waar den Theatre des Varié tés zal opgetimmerd worden en hoeveel de prijs der plaatsen z\jn zal. Welke is do jaarwedde van de Pesiden- ten der Republieken? De President der fransche Republiek heeft vrij woonst, en trekt 's jaars 600,000 fr. als persoonlijke vergoeding en 600,000 fr. voor huis- en reiskosten. De President der Vereenigde Staten heeft vrije woonst en 125,000 fr. jaarwed de. De President van den Zwitserschen Bond trekt slechts 13,500 fr. 's jaars. De liberale bladen verspreiden weer on rustwekkende geruchten over den gezond heidstoestand van den Paus. Die geruchten ziju volkomen valsch. Eene depeche uit Rome meldt dat maan dag Leo XIII, den apostolischen afgeveer- digde van Egypte, Mgr Corbelli in gehoor heeft ontvangen. Dinsdag deed Z. H. eene wandeling in de hovingen van het Vatikaanzij, die met het Vatikaan goed bekend zijn, zeggen dat de gezondheid van den H. Vader zeer vol doende is. Men weet dat sedert eenige jaren te Amsterdam een komiteit gevormd is, voor doel hebbende een gedenkteeken op te richten ter eere van Thomas-a-Kempis, den onsterfelijken schrijver van het boek der Navolging Christi. De ingezamelde gelden zijn reeds toereikend.om binnen kort een prijskamp te openen voor bet plan van het gedenkteeken. Onder de leden van den jury, aange duid om over dien prijskamp te oordeelen, bemerken wij den zeer eerw. h. Schaep- man, lid der Tweede Kamer van Neder land, en den zeer eerw. h. Delvigne, pas toor van St-Joost-ten-Noode. Een REGIMENT ZWARTE SOLDATEN. Men vertelt dat de koning van zin is een bataljon negers te vormen, dat te Laken zou legeren. Reeds ziet men in de tentoonstelling van Antwerpen Congoleezen die uitmuntende soldaten uitmaken en zeer fier zijn de klanken van verwarde stemmen, die hem in den beginne onverstaanbaar, doch 11a aandachtig toeluisteren, zeer duidelijk wa ren; hij begreep, hij verstond alles! Hij wilde toen voor een oogenblik zijne schuil plaats verlaten, wanneer hij de stem van Coucke herkende, die riep ....Wetteren ...denPoeldenier!en wie schetst zijne verbazing, zijne vreugd, wanneer hij korts daarop luid eu helder het wachtwoord hoorde galmenVoor het oogenblik gal hem dit alles veel stof tot nadenken. Het gerecht verwittigen, wilde hij niet, neen, lij zelf, wou de schurken op heeterdaad betrappen, en gevankelijk onder de trap pen des torens brengen. Die gedachte streelde den ouden man en 't was in deze gemoedsaandoening dat hij het besluit nam, 's anderendaags den Poeldeuier van Wetteren te gaan vinden. Toen de zon hare eerste stralen als een verkwikkende balsem over het aardrijk goot, stapte de nachtwaker Schutter de -ïeirdebaan van Gent op. De boomen ston den met hun eerste lentegroen getooid de nachtegaal zong zijn lied in de lage boom- krijgskleedij te dragen. Misschien zal men alzoo 't middel vin den om wat min Belgen in de kazernen op te sluiten. Eene droeve tijding is te Brussel uit den Congo aangekomen, die van het overlijden van den luitenant de Wouters, een der helpers van kapitein Dhanis. Luitenant ridder de Wouters was in 1891 naar Congo vertrokken en is aldaar overleden op den oogenblik dat hij den weg van Boma insloeg. De moedige luitenant was 28 jaar oud. De bekentenis. EindelijkVooruit durft rechtuit zeggen wat hij wil. Ziehier wat hij schrijft in zijn nummer van Zon dag: De katholieke priesters van Jezus- Christus, helpen de roovers om de ar men te bedriegen en te bestelen Joden, Christenen, of 'tisgslijk wel ke geloovigen mogen niet meer be staan. Kerken, kloosters en kappellen moeten geslecht en tot gruis afgebro ken worden. Er mogen in de wereld noch mees ters, noch knechten, noch heeren, noch onderdanen zijn Werklieden van de stad en werklieden van den buiten, knipt die woorden uit uw blad. Griffelt ze onuitwisbaar in uw geheu gen, en op den dag dat de roode apostels bij u komen, om u valschweg hunne lee ring aan te prediken, wrijft hun die beken tenis onder den neus. Zij zullen blozen en zwijgen En gij burgers, die u de hersens af slooft om middelen te zoeken ter uitroei ing van de anarchisten, overweegt die ver klaringen van Vooruit. Zij bevat de loochening van alle eeuwi<* en tijdelijk gezag. De anarchie ligt daar, in die verklaring van de socialisten. De socialisten slijpen de dolken waar mee de anarchisten hunne moorden wie gen. r Gij kent het gevaar. Wanneer zult gij handelen? Wanneer zult gij, eensgezind met ons, het bevechten? Het is meer dan tijd! Eenige onderwijzers van Brussel gaan zich in eenen socialistischen Club vereeui- gen... Opgepast, ouders, voor uwe kinde ren!... Van socialist wordt men anar chist, 't is te zeggen, een gemeene misda diger, zooals Vaillant, Henry of Santo. Goed uit de oogen gekeken, naar welke scholen men zijne kinderen zendt traukjes, eene menigte andere vogelen tjilpten en kwinkeleerden op de takken der boomen; kollebloemekens en madeliefjes wiers kelken met den morgendauw bepe- reld, als met diamantgruis bezaait sche nen, knikten vriendelijk hunne zuster, de zon, tegen, die met haren gouden stralen glans, velden, weiden, bergen en dalen als in een too vervalei herschiep. Allerlei gedachten speelden Bast in het hoofd. Nu stampte hij woedend met de ijze ren gaffel in het mulle zand, dan schudde hij bedenkelijk het hoofd of bleef hij staan luidop knorrende, dat hij zich weinig be kommerde met de ontwakende natuur, eu zich zelveu voor domkop uitscheldende, omdat hij zijnen tabak vergeten had... Plotselings bevond hij zich voor eene groote pachthoeve welke hij onopgemerkt zou voorbijgegaan zijn, ware hij niet voor een wijl uit zijne mijmering getrokken ge weest. Daar nu, mompelt hij, fleus loop ik nog de huizen omver.Prachtig batiment, algelijk! De boer, die hier woont, moeter warmtjes in zitten; spijtig nochtans dat ik hem niet ken!... Xoch wil ik hier even waai- den poeldenier van Wetteren woont.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1