I Uan Slechte, laffe kerels. 5 centiemen het nummer Jaar Kla 4O. Zondag- 22 Juli 1894 imhuwiii in iiiiiiii'iiiiiiinmii'i Agenoede Publioité, R. d. l. Madeleine, Bnixelles. Aelst, Zondag 22 Juli 1894. Politiek Overzicht. ii smm Mee Spe. Mee Helu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere wkek Een abonnement kost 2.50 in^ohrijvino <>i> all® TIJD8TIPPEN VAN HET JAAfe. MeN ABONNEERT KlCH BIJ UKN UITGEVER, WAAR BRI EFW1SSELING EN MOETEN GE- TÊEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSCHESTRAAT. N° 149. AELST. ANNONCENPRIJS Per DRUKREGEL 10 CENTIEMEN 2'BlADZ., 0.25 CENT. P1KWIJL8 HERHAALDE, BIJ ACCOORD. ALLES TEN BU REEL® GEDRUKT, WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN FRANKRIJK. De bespreking over het hervormen der belastingen in Frank rijk is geëindigd, en het gouvernement heeft gezegevierd mét eene kleine meerder heid: 267 stemmen tegen 236. Men weet waar er spraak van was. De radikalen Jaurès, Cavaignac en anderen, wilden alle de bestaande belastingen afschaffen en vervangen door eene enkele belasting op het inkomen. De kleine inkóriistën zouden vrij blijven, terwijl de gropte zwaar zouden getroffen worden. Er is veel goeds in dat stelsel, maar de overdrijving bestaat hier in, van alle de andere belastingen te Wil len vernietigen om maar deze op het inko men alleen te behoudenMoesten de 4 railjards, welke Frankrijk jaarlijks ver teert, met de belastingen op het inkomen alleen verzameld worden, het leven ware niet uithoudbaar. De overdrijving zelf des voorstel heeft het ministerie geholpen om het te doen verwerpen. Het ministerie wilde het hek ken aan den ouden stijl laten hangen, en is er in gelukt met 31 stemmen meerder heid het zoo te doen besluiten. Maar het is klaarblijkend dat de hervorming der be lastingen niet begraven is, maar slechts uitgesteld. ZWITSERLAND. Eenige duizenden zwitsersche socialisten hebben eene volks stemming gevraagd over het gratis verzor gen van alle zieken op de kosten des lands. Zij moesten 50,000 liandteekens verzame len en hebben ze niet bijeen gekregen. De overgroote meerderheid der katho lieke werklieden hebben geweigerd de pe titie te teekenen. Daarover verbitterd, zet ten de socialisten nu eene beweging op touw om alle de katholieken uit de werk mansgenootschappen te dpen bannen. Dat heet broederlijkheid. BULGARIE. l)e gemeentekiezin- gen in Bulgarië zijn ten nadeele der vrien den van Stambouloti uitgevallen. De partij gangers van het tegenwoordig gouverne ment hebben gezegevierd te Sofia en in omtrent alle de steden des lands. Het is ook waar dat bet gouvernement de hevig ste drukking en het meeste geweld ge bruikt heeft om de kandidaten en kiezers der andere partij te beletten hunne gedach ten te uiten en hunnen wil uit te druk ken. BTJHGEE. Aalstersche Geschiedenis uil KEIZER KAREL'S TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 20 Hij zette zich wrevelig aan tafel, en at een stuk brood met een dikke schel hesp. Daarna schoof hij zich bij het haardvuur en richtte het woord tot zijne vrouw Nelle, moest gij daar even in mijn vel gesteken hebben, gij hadt voorzeker ongelukken gedaan Dorus Coucke heeft mij bevolen overmorgen te huis te blijven, wijl hij met de anderen op plundering uit gaat! Zoo is het wel gemakkelijker zijn aandeel te winnen, doch het is eene bloe dige vernedering voor een man als ikeen hoon, mij aangedaan, die onuitwischbaar is Ja, stookte 'Zwarte Nelle, of ik dit niet reeds lang voorzag! Als men een hond Verschillij vuile bladen, die onze Le zers vaii de'stad en het omliggende zeer wel kennen; gaan met hardnekkige woede Voort'tri den strijd, voor doel hebbende, onze achtbare Volksvertegenwoordigers, iii de danstaande Kiezingen te doen val len. Alle iriiddelén zijn die cbristene eri- cy dienbladeren goéd, als ze maar treffen. Lasteé,'leugens en laffe beleedigingen op M. Woeste; oneerlijke aanvallen jegens M. Van Wambeke; bespottingen naar het hoofd geslingoed-van M.M. Verbrugghe en De Saedeleereerstelende verdenkin gen nopens orizén hoogachtbaren Volks vriend, M. baron Leo Bethune, ziedaaar de taktiek van bat handvol eerzuchtige kerels, dat zich noemt de Christenc Volkspartij De Christene Volkspartij! 't Is den Raa® de Anl ster.sch e- Anti-Socialisten ont- stoien, die zich van hun ontstaan af, die eervolle betitelingtoeeigenden en zich waardig hebben gemaakt dit opschrift op hun vaandel te plaatsen. Maar, waarom, vragen zich vele katho lijken af, waarom eischen die zoogezegde Volksmanneh, de wegkegeling der oude Bewaarders? Eenvoudig omdat onze Vertegenwoor digers oude keoppers geworden zijn, die nooit iets voor het VoIk gedaan hebben, of zullen doen. En wie in de plaats, a. u. b Wie zijn de Jannen die zoo maar seffens' de plaats van eenen Woeste, van eeuen Van Wam beke gaan innemen Zijn het de schrij vers van al die hatelijke schriften, van i di£ oproerige bladen Gij hebt het geraden. Ja, 't zijn zij, de verwaande kerels, van wien wij nooit iets anders kregen dan schoone woorden en onuitvoerbare beloftens, die zich zeiven aanstellen als de vertegenwoordigers, de redders, de Messiassen van het Arrondis sement. In alle gemeenten zijn de nijdi ge profeten min of meer gekend, maar het is onze plicht al de Katholijken onzer Kiesomschrijving in het algemeen, en de Besturen in het bijzonder, te waarschu wen tegen de wolven in schapenvachten. Persoonlijke hoogmoed, ziedaar de bron der schandige handelwijze waarmede on ze achtbare Gekozenen door de modder gesleurd en in verdenking gebracht wor den de zucht ora een zetelken in te pal men, ziedaar de eenige drijfveer van al hunne oneerlijke propaganda,- van al die gaarne dood ziet, dan roept men dat hij razig isen welke redens bestaan er, om zoo onbroederlijk met u te handelen Eene buizeligheid. Gij kent het brief ten, waar ons aller naam op geschreven stond?.Deze avond kon ik liet den Bur ger niet toonen, om de ongelukkige reden dat ik het verloren heb, en daarop ontstak hij in zulke lievige woede, dat ik hem op dat oogenblik tot alles in staat achtte.... Ik zweeg en verkropte mijn spijt... Wat gij zegt! kreet Nelle, wijl zij daar, de armen in de heupen, stond als eene helsche furie. En dat is het loon voor al de bewezene diensten Dat is het loon grijnsde de binder. Man, gij moet u wieken Dat zal ik. De haat, ziet ge, Pepin, is als houts kool verbrandt zij niet, zij maakt toch zwart. T— 'k Weet het. Ik zweer u, vrouw, dat gij over den Langen zult tevreden zijn. Wat zijt gij voornemens Men heeft dezen avond, hernam de roover, beraadslaagd om overmorgen nacht, op de Gentsche heirdebaan, eenen poeldenier van Wettereu, van eene ruime som gelds te ontlasten. Broos, Jaak en Do- Volksbedriegerij En 't zijn laffe aantij gingen, onnoembare lasteringen jegens al les wat den naam van Behoudsgezinde Ka tholiek draagt, wat zij noemen argumen ten om binnen drie maand op de kussens te geraken...! Is 't belachelijk genoeg Weliswaar, blazen de Verleiders op alle toonen dat het Volk met hun is, maar zij weten in hert en ziel dat zulks niet waar is. Ze béwecren dat zij werken met de goedkeuring der Geestelijkheid en die van Mgr. den Bisschop van Gent, doch zulks is valgchelijk gelogen Mgr. Stillemans is volstrekt tegen alle scheuring, hardnekkig tegen alle ver deeldheid in het zoo Kathoïijke Land van Aelst, en zoo zijn de heeren Geestelijken, zoo is iedereen, behalve eenige woelma- kers, visschers in troebel water en een ze ker getal onnoozele sukkelaars, die wat in de hand gestopt worden, en wanneer hun ne bazen ja zeggen, niet durven neen knikken, uit vrees van 't verlies hunner hooge bescherming Dat de bijval der Scheurmakers slechts een ellendige fiasco is, zulks getuigen hun ne meetingen hier en daar gegeven, waar zij nergens eene kathoïijke herberg voor konden krijgen zulks bewijzen de verach ting en den afkeer, welke men hier, te Ni- nove en elders voor hunne kwaadvuursto- kende schriften laat blijken. Neen, het Volk van Vlaanderen is niet ontrouw ge worden aan zijne koene Vertegenwoordi gers, en dat spijts alle leugens en bedrog van eenige afgevallene Christenen en slechte Katholijken, van wien het de eers te maal niet is, dat de Partij gedwars boomd en verraden werd... Nogmaals zijn de oude ruziezoekers ontmaskerd, veroor deeld en het brandmerk van Volksbedrie gers op het voorhoofd geprent. Nergens wordt aan hunne drogredens belangstel ling gehecht, een klinkend bewijs dat de charlatans hunne verzilverde pillen niet te slikken krijgen. Werklieden, Landbouwers, Oude Strij ders! Vergeet den hoon niet, u door de Kwakzalvers aangedaanzij noemen u OU KROPPERS, die van kant moeten en in hunne bladen wordt gij bestempeld met den naam van OUD TESTAMENT. Werpt zulke gazetj es, waarin gij zoo diep gehoond, zoo wreed miskend wordt, aan de deurAl te laug maakt men met uwe kluiten propaganda, die niet de Ka thoïijke, maar wel de Socialistische Partij koren op den molen brengt Vergeet niet, dat, nu gij grijs geworden zijt in den strijd voor de Goede Zaak, en de vruchten van al uw werken en lijden gingt plukken, men u tot speelbal in de handen van eenige roekeloozen wil doen dienen rus zullen te dien einde zich een boog schot boven het Oude Roklijf in het struik gewas schuil houden, om bij het eerste gerucht Yan naderende voetstappen, op nun slachtoffer te springen en hem zijn feld te ontnemen. Maar, Nelle, de rak ers rekenen zonder Lange Pepin, die besloten heeft hun eene deerlijke pert te bakken! Mijn plan is goed getrokken goed overlegd en volstrekt uiet te lastig om het op eigen hand tot een goede uit val te brengen. Stel u zelve toch in geen gevaar, bes te Pepin Bahik heb reeds zoovele waterkens doorzwommen verzuip ik dit maal, 'k ben weg, en goed weg... Want, wat blijft er na de dood Niets Niets, volstrekt niets! schaterde het helsch wijf. T- Vrouw, ik zelf snij den poeldenier te Erondegem de baan af, wijl de kapitein, wat lager af, op de ganzen zal zitten wach ten Ah, ah, ah! man, de grap is verdui veld niet slecht bedachtIk zie vanhier den verwaanden Kapitein al drupneuzen- de aftrekken, wijl ziine slimme trawanten, Jaak en Broos, vloekeu alaBchismatieken! Vergeet niet, achtbare Kiezers, dat het in de plaats uwer oude, rechtvaardige en wijze Gekozenen is, dat zij mannen willen plaatsen, zonder ondervinding, bondgeno ten der Socialisten, die geen de initiate preuve van bekwaamheid gaven tot liet ge wichtig ambt van Volksvertegenwoordiger vereischtmannen die gij zelfs niet kent, die plotselings als uit den grond opko men, zonder verleden achter zich: die hun den uaatn vau Volksvrienden toeeigenon, zonder daden. Vergeet niet dat, vermits gij oud gewor den zijt, gij van kant moetomdat gij steeds uw geld, uwe stem vriil hadt, omdat gij immer wrocht aan den Zegepraal van den Koensten en Manhaftigsten Verdedi ger van den Rooinschen Godsdienst, daar om en daarom alleen wordt gij bij het oud ijzer gesmeten.Is dit dan de beloo ning welke gij verdient? Ach, neen, neen! trouwe Vrienden! Schooner en rijker ver gelding wacht u met October, want dan zal Vlaanderen andermaal van 't vuigste ongedierte, dat uit zijnen groud bekroop, gezuiverd worden en dat wel zoo krachtig en verpletterend, dat liet voor eeuwig, tot in het verste nakomelingschap, zal ver vloekt en gedoemd blijven. Een woord ten slotteEr bestaat geene enkele gemeente in ons Arrondissement, waar de zeven Volksfoppers niet door en door gekend zijnwelnu, in elk dezer pa rochiën moet zich eene wacht van dappe ren scharen rond den standaard der Be houdsgezinde Kathoïijke Partij, eene wacht die een oog in 't zeil houdt tegen al wie er op uit is, het Vaandel der Een dracht aan flarden te trekken... Deze re gels schrijvende, herinneren wij ons de Gemeentekiezing, waarop een zoogenaam de Neeringsbond ons Katkolijk Bestuur nnnrrrlf* rl on vnof lïnktnn n.. V i poogde den voet te lichten en 't was als dan dat een kerel, heden chef der Scheur makers, een lied aaneenflansde, op de wij ze Toen grootmoeder trouwdewaar in die volgende strophen voorkwamen Wij kennen geen scheuring of geen [kandidaat, Die onder het vaandel der Eendracht [niet staat Het gepaste oogenblik is daar, om den schrijvelaar zijne eigene strophen onder den neus te wrijven. Vrienden van den Buiten, laat de ellen dige kluchtspelers op hunne meetingen voor de muren of het zeildoek klappen want met hunne vergaderingen bij to wo nen, zoudt gij des sprekers hoogmoed aan wakkeren en misschien wel kunnen de oor zaak worden dat Gheel een inwoner bij— tcld... Laat de rakkers dan maar, in het vervolg met de Socialisten vloeken en zweeren Goesting is koop 't En is niet al, wedervoer de boos wicht, in zijnen hoogmoed gestreeld; ik heb uit den mond van Zwarten Broos, die dronken was als een zwijn, vernomen, dat Nest Lat denzelfden nacht moet gaan in breken bij de weduwe Stuyvers, te Erpc. O die schurken! schreeuwde het wijf met gemaakte gramschap. Zij hebben mij heimelijk willen oni den tuin leiden, of zij er echter in gelukt zijn, zullen zij ras ondervinden. Ik zal de moord op de weduwe Stuyvers beletten, met deze vrouw van den aanslag schrifte lijk te verwittigen; op den hoop toe, stuur ik liaar het wachtwoord. Wel, Pepintje toch, fleemde de heks wat zijt gij een schrandige kerel. De roover zat heimelijk te lachen. Maar, wierp zijne levensgezelliu we der op, indien men u in de kroeg van den geslepen schurk uit de Lange Ridderstraat niet gewaar wordt, dan zal men u hier komen opzoeken, al was het maar om te zien wat ge in het schild voert. Dat zou mij geenszins verwonderen. Waar met dat blind paard naartoe Weët ge wat? zei de Lange; indien gij een der makkers op den hals krijgt, maak hem wijs dat ik erg ziek ben, zoo

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1