r. iJiUt Jjütffcl, KIESNIEUWS. Zondag 29 Juli 1894 5 centiemen het nummer Politiek Overzicht. De aanstaande Kiezingen. KOPERGELD. IE SMETTE Wec 8pc. Mee Hfetn. ABONNEMENTSPRIJS I)it Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle tijdstippen van het jaar. Men abonneert zich bij den uitgever, waar brieewisselingen moeten ge- teekend EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER Ael8t, Zondag 29 Juli 1894. FRANKRIJK Na eene lange en zeer hevige beraadslaging, waarin de socialis ten het Panamaschandaal weer poogden op te werpen, heeft de Kamer eindelijk woensdag avond al de artikels der wet te gen de anarchisten gestemd gekregen. Donderdag moest de definitieve stemming plaats hebben. In de zitting van donderdag hebben de socialisten nog wanhopige pogingen aan gewend, om aan de wet tegen de anar chisten een zeer beperkten duur te geven, doch al de voorgestelde amendementen werden verworpen. Eindelijk, 's namiddags, ten 5 1/2 ure, kon er overgegaan worden tot de defini tieve stemming. Eenige leden kwamen nog op de tribuun hunne stemming uitleg gen, onder ander, M. Baudry d'Asson die te midden zijner redevoering onpasselijk werden bewusteloos werd weggedragen. De wet tegen de anarchisten werd ten slotte aangenomen met 208 stemmen te gen 103. Terwijl de frauschc Kamer de wet te gen de anarchisten te midden der hevigste tooneeleu bespreekt, zet do policie de jacht voort op de vijanden van alle orde eu samenleving en bereiden tie rechters zich om dezen te vonnissen die gevangen zitten. Na het proces van Caserio, dat deze week te Lyon zal afloopeu, zal voor het Asissenhof der Seine het proces opgeroe pen worden van dertig anarchisten die voor het meerendeel te Parijs aangehou den zijn en vervolgd worden om deelge maakt te hebben eeuer moordenaarsben de. Van de dertig zijn er vijf op de vlucht, onder anderen Paul Reel us, de broeder van Elisée Reclus, leeraar in de Ilooge- school van Brussel en troeteling der brus- selsehe liberalen. De 25 anderen zitten ge vangen, onder hen telt men 4 vrouwen en vijf joden. ITALIË. De italiaansche Senaat is nog altijd aan het bespreken der middels om aan geld te geraken, en dat is lastig werk, want het land is heel ten ouder, en de Staatskas ledig. De rente, die 5 t. h. opbrengt en den eersten keer, door eene gedeeltelijke bankroet tot 4 1/3 gebracht was, is nu door een tweede bankroet tot een4t. li. intrest verminderd. Daarbij worden een heele hoop nieuwe belastingen gelegd, welke de arme Italianers onmoge lijk zullen kunnen betalen. BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. HSJagESSOTBCi ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen 2J Bladz., 0.25 cent. Dikwijls herhaalde, bij accoord. Alles ten bu- REELE GEDRUKT, WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Agence de Publicité, R. d. l. Madeleine, Bruxelles. Naar het groot werk ran Petrus Van Nuffel. 21 De dag was ten eindede zon in hot Westen gezonken en de eerste avondsche mering vertoonde zich... De beiaard liet een vrolijk klokkengerammel hooren, ge volgd van acht zware slagen, welke het standbeeldje, met het ijzeren hamerken in de hand, op alle uren teweegbracht. Daarna was alles weer stil. In het som bere avöndgrauw, zag men nauwelijks eene zwarte schim laiigs de huizen slui pen. Het was niemand anders dan Zwar ten Broos, die zijne gezellen in de Lange Ridderstraat ging vervoegen, om de be raamde ontwerpen ten uitvoer te bren gen. Weldra klopte hij aan bij Roels en De Senaat gevoelt dit wel, eu was ook niet genegen dit alles toe te staan, maar het gouvernement is er krachtdadig tus- schen gekomen. Vrijdag smeekte minis ter Crispi, in eene lange redevoering den Senaat, toch te willen toegeven om hem uit den nood te helpen, en het is waar schijnlijk dat de Senaat zich zal onder werpen Dat gaat zoo. Een land dat met rooven groot geworden is, moet van armoede ver gaan. Gestolen goed gedijdt niet. BLLGARIE Wat sommige men- schen al zouden doen om iet te zijn! Men weet dat prins Ferdinand van Bul- garië met Rusland overhoop ligt, dat zijn gezag niet als wettig wil erkennen. Nu, een russisch blad, de Smet, kon digde zondag een artikel af waarbij het be weerde stellig te weten dat, wilde Rus land prins Ferdinand erkennen, deze be reid zou zijn zijn geloof af te zweren en schismatiek te worden, zijn zoon ook, on danks zijn eere?woord aan deu Paus ge geven, schismatiek te doen opbrengen, en liet bulgaarsch leger aan russische officie ren toe te vertrouwen. Men ziet uit die laatste woordeu, dat die kozijn van Leopold II al geen beter va derlander dan katholiek is. En zoo is 't in alle landen iets of ach terwege niet waar beste menschen? 't Is niet alleen het kiezerskorps, dat groote wijzigingen heeft oudergaan, er zijn insgelijks aanzienlijke veranderingen ge beurd in de kiezingen zelfs, die in October voor de eerste maal zullen in België plaats hebben onder het nieuw stelsel. Vooreerst, volgens het laatste deel der nieuwe kieswet door de Kamer gestemd geschiedt de stemming voor de wetgeven de kiezingen in elke gemeente, die meer dan 400 inwoners telt. De gemeenten met eene mindere bevolking mogen met twee of drie aanpalende gemeenten samenge- gevoegd worden, doch de afstand tus- schen hen mag niet meer dan 4 kilome ters bedragen. Dc kresbureelen mogen niet min dan 200, eu niet meer dan 600 kiezers begrij pen. In de arrondissementen- cn kanton hoofdplaatsen zullende kiesbureelen voor gezeten worden door de rechters en vrede rechters en hunne plaats vervangers, en desnoods door de kiezers met drievoudige stem. \oor de andere gemeenten zullen het de drijstemmige kiezers zijn, die zullen een weimg daarna hoorde men binnen den huize de fleemende stem van deu waard die sprak Vriend, wie gij ook zijt, wij volgen stipt de stedelijke plakkaten: niemand wordt hier nog geduld. Schijnheilige! grinnikte de metser Ta, ta, ta, morde hij dc stem verheffende, Nood maakt Brood De deur ging krijschend op hare heng- seis open. NV aar is Lange Pepin vroegen al dc aanwezige roovers te gelijk. Het wezen van Burger Dorus geleek wonderwel op een kolossaal vraagteeken. Duivels! antwoordde Broos, dat is eene heele historie. De rakker ligt ziek te bedde... 'k Heb hem gezien en mijn eerste gedacht wasde kwast zal zich overeten hebben aan de lekkere hespdoch toen ik hem van nabij beschouwde, toen ik het rood gekreten gelaat zijner vrouw zag, toen ik zijne koddige grimassen, welke de hevige pijnen hem uitlokten, bemerkte, dan was ik stellig overtuigd... Overtuigd 1 Doemnisvan wat? vloog de Burger op. Dat de Lange ziek, ernstig ziek is. aangewezen worden tot voorzitters. De andere leden van het bureel en hun ne plaatsvervangers worden gekozen on der de jongste kiezers met drievoudige, of ten minste met dubbele stem, en die ten minste 40 jaar oud zijn. Zij krijgen een aanweziglieidspeuuing van 5 fr. en ccnc vergoeding voor de reiskosten. I)e voorzitters alsook de leden van het hoofd- bureel ontvaugen 10 fr. Dc kiezingeu voor de Kamer van volks- vertegenwoordigers en voor den Senaat zullen pi,uits hebben op den zelfden dag, namelijk den eersten Zondag van Juli. Doos jaar zullen zij bij uitzondering plaats hebben op den tweeden Zondag van Octo ber. De kiezers zullen ten minste tien dagen voor de kiezing bijeenroepingsbrieveu ont vangen. verschillend van kleur, volgens het getal stemmen van eiken kiezer. De stemming geschiedt van 8 ure 'smor gens tot 5 ure namiddag. De kiezers wor den tot de stemming toegelaten, in de volgorde waarin zij zich aanbieden. Zij krijgen zooveel stembrief es voor elke Ka mer, als zij stemmen bezitten. De kiesstempel is afgeschaftde witte puntjes in de zwarte vakken der stembrief jes moeten voortaan zwart gemaakt wor den bij middel van het potlood. Ziedaar de voornaamste bepalingen der nieuwe kieswet, die de kiezers betreffen. Doch, er zijn nog eenige andere artikels, die voor gevolg zullen hebben een gansch nieuw uitzicht aan de toekomstige kiezin gen te geven. De nieuwe wet verbiedt niet alleen de kiezers om te koopen bij middel van geld of anderzins; zij verbiedt insgelijks de kie zers geld of eenige weerden aan te bieden onder voorwendsel van reis- of verblijfkos ten. Het is ook verboden, ter gelegenheid cener kiezing, de kiezers eetwaren of drank te geven, aar te bieden of te belo ven. Eene boete van 26 tot 200 frank staat op die overtredingen, zoowel voor dege nen die geven of beloven, als voor dege nen die aannemen. In de Kamer heeft de Minister van Bin- nenlaudsche Zaken, M. de Burlet, eenige uitleggingen gegeven over dit artikel. Het zal op een kiesdag aan een persoon niet verboden zijn vrienden aan tafel te ontvangen, doch wat er verboden is, dat is de inrichting van kiesbanketten, die aan de kieswerkers en de kiezers aangeboden worden voor of na de kieziug. Nog meer; het zal verboden zijn na de kiezingen te trakteeron ol' te regaloeren, zooals men het heeten wil. Vrienden on dereen zullen hunne zegepraal mogen vie- Gij gelooft zulks? beet Dorus bitsig Pepin heeft verradersbloed in het lijf.Ik vertrouw hem niet, neen, neen Ik zou durven zweeren, dat hij kwade inzichten in het domme brein voedt Gij misgrijpt u, kapitein... Indien gij hem moest gezien hebben, zooals ik, ge zoudt gansch andere gedachten koesteren. Wel, verdord! kreet de waard, wat al woorden voor dien schelm, die 't hoogs tens met eene appelflauwte kau liggen Ik zweer u, baas, dat Pepin doode- lijk ziek ligt Ge moet, Verdord! daarom zoo hard niet schreeuwen, of denkt gij dat ik doof ben Trekt de lapper er van door, zon der ons Goeden Dag komen te zeggen, hij moet het weten hoe eêr, hoe liever dan Staakt die nuttelooze woordenwisse lingen, onderbrak Dorus, en spreken wij van wat anders. Gij weet allen wat gij doen moetNa uwen plicht volbracht te hebben, keert gij allen teru» bij baas Nard, waar wij eerlijk en broederlijk den buit zullen deelenbegrepen? Wie nu nog een uiltje wil vangen, kan hem met het hoofd op de tafel leggen ik voor mijga echter nog wat te bed als het uur van ren. doch de kieswet verbiedt voortaan kosteloos te drinken geven aan de kiezers, enkel en alleen omdat de eeue of de ande re partij gewonnen heeft. - - Zal de kiesohampagnc na de kieziug toegelaten zijn heeft ecu der Kamerleden bij de tweede stemming over de kieswet gevraagd. Eu do verslaggever heeft daarop geant woord Neen! Men zietheionze kiezingeu zullen voor taan een gansch ander karakter krijgen en weldra zullen dc feestelijkheden, en drinkpartijen der belgisclie kiesdagen tot het verleden bphooren. Te Leuven liggen de liberalen in een soort van doodslaap, en de leuveusche briefwisselaar der Chronique vreest zelfs dat zij in de aanstaande Kamerkiezingen niet zullen opkomen, Men berekent in al le geval dat de katholieken zullen wiunen met eeue meerderheid van zoo wat 7,000 stemmen. De socialisten van Luik hebben besloten eene volledige lijst kandidaten in October voor te stellen. Hunnen hoofdman Dem- blon hebben zij over boord geworpen. De ze zal nu echter kandidaat ziju der radika- len tegenover de Socialisten. Degeiuchteuloopcn in onze stad, dat M. Verbrugghe, Volksvertegenwoordiger voor het Arrondissement Aalst, geen nieuw mandaat meer zal aanvoerden. De liberalen te Namen zijn het eens om voor Kamer en Senaat eene enkele lijst voor te stellen, voor welke zij de stemmen van doctrinairs, radikalen en socialisten zullen afsmeek en. Het Staatsblad van donderdag bevat een zeer belangrijken omzendbrief, vau M. Begerem, minister van Justicie, aan de procureurs-generaal bij de beroepsho ven. Men weet dat de werklieden tot nu toe veelal in kopergeld betaald worden. Zulke betaling is echter niet wettig, doch zij werd niet vervolgd, daar, door de algemecne toegevenlieid, het kopergeld aanzien werd als gangbaar. De minister wil nu de misbruiken voorkomen, waartoe zulke betalingen zouden kunnen aanlei ding geven, ten gevolge der intrekking van vertrekken daar is, moet gij mij wekken. Zwarten Broos sliep inJaak Spiegeleer en Nest Lat, vroegen eene maat brande wijn, aanstaken hunne korte pijpkens en verobberdou hunnen drank ouder een al- ledaagsch gesprek. Eu de waard Wel die doortrokken schurk lag op zijnen herberg- toog te slapen, gelijk de muizen in 'tmeel; want, onder ons gezegd, hij vertrouwde zijne logeergasten juist zoover als hij ze zag Toen Lange Pepin zoo behendig zijn rol van zieke gespeeld had, en zich van den lastigen bezoeker, Zwarten Broos, ontlast zag, sprong hij vrolijk van den strooizak op, en riep, wijl hij schokte van lachen Ha, ha, ha! Hewel, Nelle, wat dunkt u van de grap Meesterlijk, onverbeterlijk! juichte het wijfuw's gelijken is nergens te vin den. Dat zegt gij wèl, hervatte de fiel maar ook ik had ik het schrikkelijk las tig in de aanwezigheid van dien Zwarten Duivelmuilen t rekken die honderd jaren uit de mode zijn, den hal ven dooden ver- toonen, wanneer men zoo gezond is als

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1