i'iiu KIESNIEUWS. Zondag 5 Augusti 1894 centiemen het nummer Agencede Pusblicité, It. d. l. Madeleine, Bruxeiles. Politiek Overzicht. GROOTHEID. ÏVec Spe. nïoc iletu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kort 2.50 inschrijving op alle TIJDSTIPPEN VAN HET JAAR. MkN ABONNEERT ZICH BLJ DEN UITGEVER, WAAR BRIEFWISSELINGEN MOETEN GE- TEEKEND EN VRACHTVRI J TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSCHESTRAAT, N» 149. AELST. ANNONCENPRIJS Ter drukregel 10 centiemen 2" Bladz., 0.25 cent. Dikwijls herhaalde, bij accoord. Alles ten bu- REELE GEDRUKT, WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VoOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Ael8t, Zondag 5 Augusti 1894. CHINA en JAPONIE. De kapitein Hannequin, die het bevel voerde over het chineesch transportschip Kowsiung, door «de Japoneezen bijna in den grond geboord •en die op het dek van zijn schip gedood werd, was een gewezen officier van het le ger van Duitse!land, die over 22 jaren in den dienst van China getreden was. Vooraleer den aanval te beginnen, had den de Japoneezen den kapitein van hoo- gergemeld transportschip aangemaand om zich over te geven. De kapitein weigerde. De Japoneezen vaagden dan het dek ledig bij middel vau kanonschoten en zonden er •eindelijk twee torgedos tegen uit, die bij* na voor gevolg hadden dat liet schip zonk, China maant grootc toebereidselen voor den oorlog. Aanzienlijke ladingen geweer ren zijn uit de Vereenigde Staten opge zonden. Een huis van ingelegd vleesch te Chicago heeft eene bestelling van 150,000 kisten voor China ontvangen. In Duitschland heeft de regeering twee torpedobooten besteld. Maandag heeft oene nieuwe zeeslag plaats gehad tusschen de chineescbe en japonecsche eskaders. Het pantserschip Chenyienhet grootste der chineesshe oor logschepen, werd na oen hevig gevecht door de japoneezen in den grond geboord. De japoneezen hebben daarenboven twee .groote chineesche kruisers gekaapt. Ziehier eenige nadere bijzonderheden ;aaqgaande de strijdmachten, waarover de twee oorlogvoerende landen van Oosten- Tijk en Azië beschikken. Japonic .heeft 150,000 man gereed orn op'te rukken en-zou, .in eenige weken dit getal kunnen verdubbelen. Deze -soldaten zijn op zijn europeaansch gewapend en uitgerust en worden voortreffelijk aange voerd door officiers, die alle diensten artillerie, genie, vervoer, telegraphen, ambulancies, op eene hoogte hebben ge bracht, evenals in Europa. Het Japonec geweer overtreft de fransche en duitsche geweeren China kau onmiddelijk niet meer dan 60.000 man, op zijn europeaansch uitge rust, oproepen, maar heeft natuurlijk een fabelachtig getal andere min gewapende soldaten. De artillerie kan niet met de ja- poneesche vergeleken worden en de andere diensten zijn slecht ingericht. De chinee sche marine is, daarentegen zeer sterk.... China heelt eene bevolking van 450 milli- oen zielen, wijl Japonië slechts 40 milli- •oen inwoners telt. BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL's TUD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 22 Hij ging langs bedoelde straat. Daar kroop hij zoo stil mogelijk en luisterde in angstige afwachting. Hij kon een blijde .gil niet weerhouden, toen hij daar binnen bescheidelijk de stem van Burger Dorus herkende, uie riep Makkers, laat ons vertrekken l Het was dus hoogst noo- dig, dat hij zich wegmaakte, wilde hij niet op heeteraaad betrapt worden hij liep dau zoo hard hij kon, de Nieuwstraatpoort op, sloeg de heirdebaan naar Gent in, doch het Oude Roklijf bereikt hebbende, vertraagde hij zijnen loop en bereikte op zijn gemak de gemeente Erondegem. Een weinig hooger op, kroop hij in het kreu- Hoe dikwijls gebeurt het dat den klei nen man, die hard voor zijn dagelijks brood moet werken, met een gevoel van hitteren nijd opziet naar de rijken, groe ten dezer aarde, welke in pronk en praal hein voorbijrijden, en door hunne nutte loos tentoongespreide pracht als het ware zijnen nederigeu ootmoed bespotten. Als hij dit in het gewoel onzer groote, bedor* rene steden ziet, dan zegt de landbouwer of de arbeider Hoe is 't mogelijk, dat in de wereld zooveel bestaat, dat de ceuë zooveel en de andere zoo weinig bezit, de eene alle genot, de andere alle ontbeering ten deele valt En wie is niet geneigd hem daarin ge lijk te geven Wij allen zullen bij den eersten, oppervlakkigen oogslag eveneens redeneeren en denken dat geld, maar geld alleen, met het aanzien in de wereld, dat uit liet bezit van veel geld voortspruit, "s mcnschen geluk uitmaakt. Als men thans die gedachte wil bestrijden zal elk u antwoorden v O, ik weet wat gij wilt zeggen, gij zult mij komen wijsmaken dat de rijken ook hun verdriet, hunne smar ten, hunne lasten te dragen hebben, dat soms onder al dien schijn van grootheid, onder die voor ons oog bloeiende roozen, ontzeggelijk hartewec en scherpe door nen verborgen zijn. Maar, de arme moet dit ook lijden, zijn hart bloed soms ook, zijne ziel is ook dikwerf tot overstroo- meus toe met weemoed vervuld, doch hij moet dübbel. Geeue lichamelijke leeni- ging, geen genot van lekkere spijs of drank, van weldanige rust en opwekkende vermaken is daar om zijne smart te lenigen, af te leiden, dragelijk te maken. Zeker, het. ware wel wonder, zoo de rijke niet ondertusschen iets te dragen had, doch ik wil gaarne den last van zijn kruisje op mij nemen, als ik ook dien van zijn geld mag dragen. Laat het ons bekennen, in die redene ring, deze vau het algemeen, zit veel waarheid en ze zou geheel en gansch ge grond zijn, indien de mensch alleen het aardsche, stoffelijke leven, dat toch ei genlijk zijn uitsluitend en laatste doelein de niet is, moest voor oogen houden. Ja, zoo er inderdaaad geen ander leven be stond dan het tegenwoordige, dan voorze ker ware de arme oneindig te beklagen en hem bleve niets anders over dan de rijke door alle middelen van zijnen onverdien den rijkdom te beroo^en. Doch, wij weten wel beter, maar ondertusschen vergeten wij dit te veel. Nochtans, die beschou wing daargelaten, denkt men waarlijk dat de fortuin en de grootheid niets dan aan genaamheid en vermaak opleveren Die pelhout, dat in dicht gewas langs de baan wild opgroeide en hem gansch onzichtbaar hield. Na zich nedergezet te hebben, be gon hij zijn toestand rijpelijk te overwe gen. Bang was hij nooit geweest, toen hij zijne gezellen vergezelde, doch nu, in den donkereu nacht, omringd eener dood- sche stilte, zich gansch alleen bevinden de, liep er hem eeue koude rilling door het lijf; hij huiverde, de schurk! en het was met afgrijzen dat hij zijnen toestand overdacht. Edoch toen hij zich de tergende uildaging van den kapitein herinnerde, dan behield zijn woesten aard weder de bovenhand, dan sloop het zoete genot der wraak terug in zijn boezem, dan brieschte hij andermaal Neen, ik ben niet bang Als een kind, dat door de duisternis verschrikt, poogt te lachen en te zingen, zoo was het insgelijks met den verrader. Stil! Hoorde hij daar niets?... Was het de wind die in de hooge mastentoppen floot en het kreupelhout heen en weer schudde Pepiu luisterde met kloppend hart... Neen toch, 't was gerucht van na derende voetstappen, en zie, bij de bleeke klaarte der maan, die op dit oogenblik de zulks meent, is grootelijks bedrogen. Na tuurlijk is hot eene goede zaak, dat elk volgens zijn vermogen en met eerlijke middelen zi jn beste doet om zijn lot en 'lat zijns huisgezins te verbeteren, om tot weD stand en gemak te geraken. Daarom wer ken, daarnaar streven wij, en dit is loffe lijk. Alle goede, alle nuttige en aangena me dingen, die ziel noch lichaam kunnen schaden, zijn ter onzer beschikking ge steld, opdat wij er een redelijk, matig ge bruik zouden van maken. Doch, als wij niet alles hebben wat wij begeeren, als er soms iets tegenslaat, als wij neven oils lie den zien, min waard en min eerlijk dan wij, die geld winnen, kans hebben, alles zien gelukken, terwijl wij niets dan tegen slag ontmoeten, dan moeten wij hem niet benijden. De uiterlijke schijn bedriegt zoo dikwijls. Wat ai wanhoop, misdaden en verholendc ijselijkheden van allen aard zitten soms onder die zoogezegde groot heid, onder dit geluk verborgen Schul den, hertknaging, wroeging, onrust, vuige lage drift, ijverzucht, al die kwalen die nen maar ai te dikwijls den rijke tot bed en hoofdpeluw. In de laatste dagen heb ben wij nog eens daarvan schrikwekkende voorbeelden gezien, en wie weet wat ge heimen ons nog zullen onthuld worden Zoudtgij, eenvoudige, brave huismoeder, al kost het u thans moeite elk der uwen eenen gesp reiden boterham te geven, zoudt gij willen in de plaats zijn dier zoo gezegde rijke dame, welke, met schande en oneer overladen, onder de schrikke- lijkste beschuldiging zal terecht staan ?- Zoudt gy, goede werkzame vader, wiens eenvormig leven voor elk als 't ware open ligt, ooit willen blootgesteld zijn om de geheimste bladen van uw levensboek ten prooi aan de spokende nieuwsgierigheid van het hartelooze publiek te zien wer pen? Wat gij zegt, of doet, mag elkeen weten, nimmer hebt gij, om laakbare da den te verbergen, te herstellen of daarvan de gevolgen te beletten, nog meer laakba re feiten moeten begaan. Dus alles wel gerekend, is uwe duurzame geruste nede righeid wel te verkiezen boven eene onbe stendige, met knagingen doorwoelde groot heid. Indien wij dit alles wat meer be trachtten, zouden wij min klagen of mor ren en gezonder redeneeren. Vele groot heid wordt te duur gekocht en betaald, immer blijft ons oude vlaamsche spreek woord nog de beste levensregel Een gerust geweten is de beste maal tijd en het zachtste hoofdpeluw. Dat onze brave Werklieden zich steeds die gulden spreuk onzer voorvaders herin neren, in de vrees des Heeren blijven en met den ouden vader Cats denken 7 En is maar schijnhier groot te zijn heirdebaan met een valen glans begoot, bemerkte hij een jonge boer, drager eener kiekenmand. 't Was den Poelier van Wet- teren, die, onbewust vau het onheil dat hem dreigde, een licht deuntje door de tanden schuifelend, gezwind doorstapte. Lange Pepin maakte eene lichte bewe ging met het lichaam het kreupelhout kraakte, waarop Je jongeling plotselings staan bleefzijne haren rezen ten berge en het bloed stolde hem in de aderen. Maar toen hij het zwartgemaakt wezen des bin ders tusschen de takken zag verschijnen, dan vatte hij al zijn moed samen en kreet: Nood maakt Brood Eene wijl bleef de Lange als aan den grond genageld zitten. Weihoe, die man wist het wachtwoord?... Reden te meer om hem van kant te maken Hij stond recht en vatte zijn geladen vuurroer. VaderVaderkermde de jongen. Een schot ontplofte en trof hem in volle borsteen oogenblik stronkelde hij en viel dan loodzwaar in al zijne lengte op de heirdebaan neèr. De moordenaar schoot toe, vatte de mand, welke het lijk nog on der den arm gekneld hield, rukte ze open, nam de met goud gevulde beurs, en zijn LUIK. De socialistische partij had do progressist ische gesommeerd een ant woord te geven op hunne vragen van kan didaten, tegen den 22 Juli. De progressis ten lieten van zich niet hooren. Diensvolgens,! zegt Le Peuple, zullen de socialisten alleen strijden. BRUSSEL. - De bewarende grondwet telijke vereeniging van het arrondisse ment Brussel komt hc.dcn zoudag bijeen. De kwestie der kandidaturen zal bespro ken worden. GENT. Aldaar zijn slechts duizend a vijftien honderd kiesreklamen bij het beroepshof ingekomen in plaats van 6 a 8000 zooals op andere jaren. LOKEREN. De liberalen hadden er een heelen hoop kiesreklamen ingezon den, maar... men had ze vergeten to tee- kenen, zoodat allen nul en van geene waarde zijn Wie zal nu nog loochenen, dat de liber- uilen het verstand niet in pacht hebben BERGEN. Ruzie onder de socialis ten voor de kandidaturen. Er zouden twee lijsten kunnen zijn. Indien Anseele zich voorstelt, zal hij bestreden worden. De appetijt onder de socialisten wordt groot. NEUFCHATEAU. Er wordt gemeldt dat M. graaf de Limburg-Stirum zich niet meer als senateur zal laten voorstellen in de aanstaande kiezing. De kandidatuur zal aangeboden worden aan M. De Volder, gewezen minister van justicie, die in het arrondissement, te Ucimont, zijn zomer verblijf lieeft. ZINNIK. Drie socialisten, Massart, Leonard en Mansard zullen zich voor de Kamer voorstellen. Niet alleen te Zinnik (Soignies), maar in 25 andere arrondisse menten zullen de socialisten strijden om hunne partij sterkte te bestatigen. Het staatsblad van Zondag bevat een koninklijk besluit betreffende de stembrie ven voor de wetgevende en de provinciale kiezingen. Voor de kiescolleges, waar min dan tien leden te kiezen zijn, zullen de stem brieven 21 centimeters breed op 21 centi meters hoog zij u; voor kiescolleges waar tien of meer leden te kiezen zijn, 21 cen timeters breed op 34 hoog. De stembrie ven zullen een enkel blad uitmaken met 's Rijkswapen in watermerk. Het kiespa- pier is wit voor de kiezing van de leden wapen op den schouder werpende, stoof hij als een weerlicht over het vlakke veld. De drie fiolen, Dorus, Jaak en Broos, zaten wat lager af op den poeldenier to wachten. Zij en zouden voorwaar zoo ge rust noch blij gezind geweest zijn, hadden zij geweten, dat afchter hunne hielen, ie mand zich verborgen hield, die huimc minste bewegingen nauwkeurig gadesloeg en dat die iemand, in vleesch en bloed, Bastiaan Schutter, den onvermoeibaren speurhond der policie was. Lang bij lang zat het viertal de komst van den Wetteraar te verbeiden, toen zij eensklaps, in de richting van Oordegem, de ontploffing yan Pepin's wapen hoorden knallen... Allen sprongen recht, verwilderd, ver baasd, elkaar mot de oogen ondervragend. Een schotkreet Dorus. Wat mag dit beduiden vroeg Jaak. Weet ik het zelf? Zou eene andere bende werkzaam zijn waagde Broos. De kapitein meeude te antwoorden, toen allen bescheidelijk in de verte een mau ontwaarden, die, door dik en dup, in woeste vaart vooruit stormde.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1