ft fait buffel. KIESNIEUWS. Zondag 12 Augusti 1894 5 centiemen het nummer ls,t Jaar IV0 43. 'Mk Katholieke ylaamsche Landsbond. burger Kunstnieuws. I\Tec 8pe. Mee Metu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zóndag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle TIJDSTIPPEN VAN HET JAAR. MEN ABONNEERT ZICH BIJ DEN UITGEVER, WAAR BRIEFWISSELINGEN MOETEN GE- TEEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WÓRDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSGHESTRAAT, N° 149. AELST. Aelst, Zondag 12 Augusti 1894. Geachte Heer en Strijdgenoot, Bij de intrede van het belangrijk tijd stip der kiezingen, die, gansch het land door, voor Kamer en Senaat, Gouw- en Gemeenteraden zullen geschieden, aanziet de Landsbond het als een dringeude plicht alle katholieke Vlamingen op eenen alge- meenen zitdag nogmaals bijeen te roepen en daar ziin Vlaamsch Kiesprogramma grondig te bespreken. Ditmaal wordt de Katholieke Viaamsche Zitdag te Brussel, in de hoofdstad, gehou den ten einde aan deze gewichtige verga dering des te meer beteekenis te hechten en de bijeenkomst van alle Strijdgenooten en Vlaamsgezinden te vergemakkelijken. De verhandelingen en besluiten van de zen zitdag zullen slechts de staatkundige viaamsche vraagstukken van onmiddelijkö toepassing betreffen,, en voor hoofdzakelijk doel hebben de eischen, welke algemeen en sinds lang op dat gebied gesteld wier den, tot kies- en wetsvoorstellen te vormen om deze, tijdens de aanstaande stemmin gen, in alle kiesomschrijvingen van het Viaamsche land aan de Kandidaten op te leggen. l)e zitdag van Brussel zal gevolgd wor den door vijf Viaamsche Katholieke Gouw- dagen, iu de verschillige provinciën van het Vlaamsch land, om overal het Kies programma des Landbonds af te kondi gen. De allergrootste gewichtigheid van deze beraadslagende vei'gadering der Katholie ke Vlamingen noodzaakt dus allen, die het Vlaamsch volk liefhebbeu en de staatkun dige herstelling zijner taalrechten be trachten, de besprekingen en beslissingen van den zitdag door hunne deelneming te vorderen of, ten allerminste, door hun ne aanwezigheid te bekrachtigen. De vergadering der afdeelingen en de algemeene zitting zullen gehouden worden den maandag, 20'"" Oogst aanstaande, 's namiddags, in de zalen van het Werk- manshuis Eendracht en Arbeid Steert- sterstraat n' 1, te S. Joost-ten-Oode (Brus sel, Koninklijke straat) op omtrent 5 mi nuten gaans van de Noordstatie. "Wij betrouwen op uwe vereerende bij treding en uwe krachtige medewerking om den Vlaamschen Katholieken Zitdag van Brussel ten heerlijkste te doen geluk- Aalslersche Geschiedenis uit gp.TZER karel's tijd. ANNONCXüNPRIJS Ter drukbj^el 10 cen-itemen 2" Bladz., 0.25 gent, Dikwijl» herhaalde, bij acoóord. Alles ten bu- REELE GEDRUKT, WORDT K08'BELi005 GEPLAATST; VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Agence DE PüBLJCITÉ, R. D. L. Madeleink, Bmxelles. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 23 Deze woorden waren nog niet koud, wanneer ecu hevig gebons op de deur weerklonk. L)c waard dacht mets anders, of het gerecht was daar, om huiszoeking te doen, eri hij ondervroeg zijne makkers met vorscliendeu blik. J aak gebood hem van te openen En zie, 't was Nest Ivitdie binnen- ïs dat wegblijven riep Doras. Zwijg, doemnis! vloog Nest op: zul ke tegenstand heb ik nog binst mijn leven niet gezien! Niemand antwoordde. De roover vloek te als een ketter, en de neerslachtigheid van het gezelschap ziende, vaarde hij voort ken eu de heilzaamste vruchten voor Vlaanderen er bij. te winnen. In die blijde verwachting groeten wij UEd. met. hoogachting en Viaamsche vriendschap. Namens den Vlaamschen Katholieken Landsbond De inrichtingsraad te Brussel MM. K. Brants; A. D^gnelie; A. De Jaegher; I)r J. De LantshcereL. Dura- tillon P. Gisseleire; D. B. Mets; C. Mey- froidt; E. Verhees. De vergaderingen van den Zitdag zijn volgenderwijze geschikt: 's Voonniddags, van 9 tot 12 ure, ver gadering der afdeelingen. 's Namiddags, ten 2 1/2 ure, algemeene zitting. Men vrage toegangkaarten lm den Heer De Jaegher, apotheker, Verkensmarkt, nr 8, Brussel. Nieuwe uitgaaf. M. Splichal, uit gever te Turnhout, geeft als bijvoegsel van een blad, het prospectus van een nieuw boek y»n Dr Aug. Snieders. Het is getiteld Ryfka, tafereelen uit de voorgaande eeuw en stelt, onder ander, den toestand der Joden, in dit tijdvak en te Antwerpen in een helder daglicht. Het is daarenboven eene beschrijving van de oude viaamsche stad en hare oude zeden en gewoonten, maar op een oogen- blik dat deze allengs door den franschen invloed werden overrompeld en langza merhand wegbrokkelden. Antwerpen met zijn eenzame en verla ten Schelde, door het traktaat van Mun ster gesloten; zijne doodsche straten, waar het. gras tussclien de kasseien op schootzijne burgerlijke zeden en aloude gewoonten zijn naïef geloof iu de Bloed- karos, welke overlevering nog in onze jeugd voortleeft; Antwerpen vlaamsch in de ziel eu in worsteling komend met de verpestende zeden van den tijd van Lode- wijk XV ziedaar een tijdvak wel weerd om herdacht te worden. Vooral kan het geschikt zijn, om een ooeenblik de aandacht van den Vlaming te boeien. De schrijver wenscht het boek nu te zien verschijnen, tot herdenking van de vijftigste verjaring zijner intree in het vlaamsch letterkundig leven een nog al zeldzaam feit in onze viaamsche geschie denis. Ja, ja, ik zie het wel: gij ook zijt in uw ontwerp gedwarsboomd Bedaar uwe gramschap en zet uzei Burger Dorus; wij zullen u ons wederva ren vertellen... Wijl Iloels de glazen vulde, begon de kapitein Ik, Spiegeleer en Broos, zaten op een boogschot van het Oude Roklijf ver stoken, in afwachting van des poeliers komsteeensklaps, wat hooren wij Een schot in de richting van Oordegern gelost Wij bleven radeloos, niet wetende wat doen, toen wij een man zagen loopen, zoo snel, dat onze oogen hem moeilijk volgen konden. Wij bleven echter niet lang wer keloos ik greep een roer en gaf vuur de snellooper, door het schot getroffen, tui melde hals over kop in het landvoor en wij liepen zien... 't Was de moordenaar des poeldeniers, want aan zijne bebloede klee deren kleefden kieken pluimen, wat meer is, wij vonden op hem het gestolen geld, dat wij hem natuurlijk ontnamen. Alsdan zijn wij naar hier afgezakt. Nu geef ik u te radenwie de moordenaar des poeldeniers was - Wie stotterde Lat...dat is nogal moeilijk om zeggen... Misschien het lid eener nieuwe bende Zal dit verhaal den lezer welkom zijn? Aan het vlaamsch-lezend publiek dit te beslissenaim liet publiek te doen blijken in hoeverre het nog belang stelt in onze 1 viaamsche lettereniu hoeverre ook onze jongere schrijvers voortaan op zijne aan moediging mogen bppen. Men zeude het prospectus, met 1 cen tiem gefrankeerd, terug aan de bureelen van het.Handelsblad en Huisvriendof aan den uitgever M. Jos. Splichal, drukker te I Tpmliout. Davidsfonds. Hoofdbestuur. In zijne verleden week gehouden zitting werd aan het Hoofdbestuur voorgelegd Een handschrift van dén heerJ.Mel- chiur over alcoolisme; $en werk over Rubens, eeuige jaren ge leden te Antwerpen bekroond. Beiden zijn, ten onderzoeke, verzonden naar de Boekencommissie. De diensten, door wijlen Lambert, van Rvswyck aan het Hoofdbestuur gedurende vele jaren bewezen, worden den algemee- nen Voorzitter, den heer P. Willems in herinnering gebracht; het Jaarboek voor 1895 zal eene levensschets en een portret van den betreurden overledene benelzen. Mededeeling werd gedaan van eenen brief uit Lier, aangaande het ontwerp voor de inrichting van een standbeeld aan Ka- nuuik David, te dier stede. Staat, provin cie en gemeente zullen tot de kosten bij dragen. Ook het Hoofdbestuur zegt eene ruime bijdrage toe. Een bunde! schoone duitschc liederen, mét viaamsche woorden, wordt ter uitgave gereed gemaakt. De uitgekozen liederen behooren tot de schoonste en meest popu laire, welke Duitschland heeft voortge bracht. Ten slotte werd beslist, den heer Victor Begerem, minister van iusticie, schrifte lijk te bedanken voor de afkondiging in de beide talen, door het Staatsblad, van alle zijn bestuur betreffende mededeelin- gen. GENT. Zondag vergaderde de anti socialistische Werklieden hond zich in zijn lokaal Oudburg, ten einde zijne houding in de aanstaaade kiezing te bespreken. Ongeveer 3500 werklieden en eenige burgers waren tegenwoordig. Twaalf rede naars voerden het woord en de bespreking was zeer jelig. Men stelde uit de lezing van verscheide- Mis 't Was Lange Pepin Verdord ontviel de waard. Pc..pin Ik zal de Lange de keel afsnijden Niet noodig, vriend Pepin heeft zijn eed van trouwe bin der gebroken... Tiendubbel heeft hij den dood verdiend. Uw oordeel is gegrond, sprak Jaak edoch, wij zijn schitterend genoeg gewro ken de verrader is den dood des verra ders gestorven. Dat alles is zeer fraai, zei nu den haas uit 't Nachtlicht, doch wat ga ik aan vangen, wanneer ik morgen met zijne vrouw, Zwarte Nelle, op mijn kot zit? Gij hebt gelijk, Nard, antwoordde de Burger, hoe wij ons ook keeren en wenden onze toestand wordt onuithoudbaar wij zitten in de klem en ik, voor mij, weet niet wat aanvangen Ik weet het zooveel te beter bofte Broos. Kortelings ga ik mij met vrouw en kinders te Ercmbodegem vestigen, waar ik van een klein net huisje weet. Met een weinig handwerk zal ik er op 'tgemak kunnen leven en fijnekens lachen met de goede stad Aelst en hare politiedienaars.. Gelooft mij, vrienden, het is hier niet meer pluis, en 't kaarsje, waarin wij zou- ne brieven en verklaringen vast dat de kath. kiesvereeniging zich niet bereid toont den eisch der anti-soeialifeten in te willigen namelijk van door 3 kandidaten vertegenwoordigd te zijn. Niemand der tegenwoordige Vertegen woordigers of Senators was aanwezig on danks zij tot de vergadering waren uitge nood igd geweest. Eindelijk na vele woordenwisselingen werd er besloten, dat om de overeenkomst met de kath. kiesvereeniging te vergemak kelijken de autifsocialisten zich voor de aanst. kiezing met twep kandidaten zul len vergenoegen onder voorbehoud dat de eerste openvallende zetel hen zal toege kend worden. In geval do kath. yerecaiiging dezen voorstel verstoot, zullen er 2 katolieke 'lijsten voor october zijn. Dit ware dus de scheuring ten volle of de strijd tussehen personen van dezelfde denkwijze. De gentsche socialisten hebben maandag avond eeue vergadering gehouden om de kwestie der kiesverbonden te bespreken, De opperbaas, citoyen Anseelc, was echtor afwezig, en de beslissing werd uitgesteld tot aanstaande maandag. ANTWERPEN. Boom vraagt zijnen vertegenwoordiger in het huis van Antwer pen. M. Dhooghe-Belleman, de uitsteken de vlaming en demokraat zou de man zijn. M. Adelbrecht van Praat zou zijne kan didatuur van provincialen senator stellen. De Behoudsgezinde Vereenigiug van Brugge heeft haar reglement herzien en in overeenstemming gebracht met den nieuwen polietieken toestand. De stad Brugge, die vroeger in het middenkommi- teit 1() afgevaardigden telde, zal er nog slechts 11 hebben, terwijl het getal afge vaardigden van den buiten van den buiten van 8 tot 13 geklommen is. Bravo! KORTRIJK. Groot nieuws uit Kort- rijkü De Kortrijksche socialisten hebben verleden zondag besloten in de aanstaan de wetgevende kiezingen op te komen met eene volledige lijst. Ze zijn zelfs zoo goed geweest te verklaren dat zij een verbond willen aangaan met progressisten, als de ze... het socialistisch programma willen aannemen. Men zou zeggen dat die roode jannen nogal veel van hunnen neus maken, maar als men de zaken beter kent, dan weet men dat dit allemaal slechts om te lachen CHARLEROI. Twee honderd afge- den vliegen, is aanstoken Hadde de metser dit op een ander oo- genblik medegedeeld, voorzeker had elk alsdan zijne denkwijze laten hooren, doch nu scheeu het, dat allen het plan van den Zwarten niet begrepen of heneedden. Wij moeten het wachtwoord veran deren, kost wat kost, meende Jaak. Geen antwoord. Kapitein, vervolgde de gewezen be velhebber der Nachtwacht, moet ik het u zeggen Uw moed begint te vei Hauwen... Neen, vrienden, kreet Coucke, dat niet! Een man als ik, blijft rotsvast... Neemt dan een wachtwoord naar begeer te, gij zijt volkomen vrij in uwe keus. Waar ligt de verrader opperde de waard, van achter zijne toonbank. Óp Erondegem zei Spiegeleer. Het nieuwe wachtwoord werd met luide toej uichingen aangenomenDe glazen wer den gevuld en andermaal dapper geledigd. Toeu zei Jaak Nest, gij ook hebt ons nieuwsgierig gemaaktvertel ons eens kort en bondig hoe men u te Erpe uitgemeten heeft Spot er niet mede. Spiegeleer, sprak Lat; mijn wedervaren is zeer tragisch ge weest, en ik heb weinig goesting, om het u tot in de minste bijzonderheden mede te

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1