Groot bezoek. 4 SS S3 Markt. in c H O c m- Stad en Omtrek. Een snedig antwoord. O* O. x H s in o o CO CO W ERKEN Boekdrukkerij Blad en drukkerij. De kiezing-en.— St-Jozefsparochie. Mengelmoes. Tok. tok, tok... Entré Wel. heilige Blasiüs-Bou- cle, wie dat we daar hébben! Zet u, mees ter Jan. en hoe is 't met-de gezondheid V Opperbest, Gazette, dank u. k Was 'ne keer komen zien, waarbij het kwam, dat ik in geen 14 dagen, geen gazet je ont vangen heb Ah, meester, dat is waarlijk een spijtig en droef geval, want van alle kan ten hebben wij reklamaties ontvangen. Ja ja, de onachtzaamheid van een leerjon gen, heeft ons eene leelijke poets gespeeld, maar dat en zal in 't vervolg geen plaats meer hebben en gij en onze andere lezers, zult ons dat wel pardonneeren, hé Gereedelijk, goede vriend, doch 'k was gekomen, om toch iets te weten... Hoe is 't hier, in de Gentschestraatgebuur- te'?... Hoe is 't met de drukkerij en met de Gazette en met de. Laat ons beginnen met het begin In de gebuurte woont veel braaf en treffe lijk volk... De drukkerij marcheert opper best, want 't is door den overlast van het werk, dat ons blad slechts des zondaags kan verschijnen... Wij roepen de aan dacht onzer lezers op het schoonewerk dat uit ons werkhuis komtschoon en goedkoop, voila l'affaire et l'ordre du jour; Deze week stierven 6 menschen in t stad, en voor 4 drukten wij de beeldekenseen schitterend bewijs, dat het volk goed be handeld wordt bij ons. Gelief ook te note ren, dat ons werkhuis kortelings gaat ge doopt worden met den naam van SINT JOZEFSDRUKKERIJ, die alsdan op p onze 1 pnjke En het blad Alle weken nieuwe lezers bij in de stad, op den buiten, overal. Straks moet de Gazette van Aelst hem voor geen enkel aileenopsloekkersblad achteruit trekken. Wat zegt ge van de aanstaande kie zing in ons arrondissement Veel, man. Er loopen dweeze twist zieke kerels rond, die in de katholijke rangen scheuring en tweedracht zaaien, om de gekozenen, die niet naar hun zin zijn, den voet te lichten en dan zelf de zetels in te nemen... Die scheurmakers en trekken op geen menschen meer, ze fret ten hun zeiven op van araje en nijd, zij gaan te werk onbeschofter dan dc kaffers, zonder eerbied voor Geestelijk of Wereld lijk. Zn noemen zich nochtans katholiek! 't Is juist daarin dat hunne grootste schelmerij zit, immers, met den hypo criet te spelen, denken zij het volk naar hunnen kant te trekken, want ge kunt wel denken, Jan, moesten zij zoo maar vlakaf zeggen wij zoeken niets dan ruziezij nog erger van hun pluimen zouden laten, als nu. Die trawanten hebben toch geeuen aanhang? Zouden ze wel! hier en daar een ver blinde sukkelaar, verders eenige mannen van hunnen kaliber, die sedert jaren te boek staan voor verstokte dweersdrijvers en kwaadvuurstokers. De Gazette van Aelst zal de naaste maand in bijvoegsels de katholieke kiezers op de hoogte houden van den toestand van zaken. 'k Heb gehoord, dat men druk aan t kiezen der afgeveerdigden is Ja, alle wijken op hunne beurt; mor gen, maandag, de Gentschepoort; woens dag, de Zoutstraatpoort, enz. En dat las tig werk gaat goed vooruit. Komen de kiezers nog al op? In het algemeen ia die kiezingen gaan gepaard met geestdrift en hartelijk- leid eu zeggen genoeg van wat deeg den neia eu zeggen - koek zijn zal, die de Volksfoppers voor aandeel zullen krijgen. Zijn er reeds Kandidaten voorge steld voorden zetel van M. Verbrugghe? 't Schijnt van ja, meester Jandoch wij denken dat het niet een plaatselijk Co- miteit is die't recht heeft een kandidaat op te dringen, maar dat men zulks moet overlaten, aan deze die er meê gelast zijn, 't is te zeggen, de AFGEVEERDIGDEN anders zijn die lieden daar maar van noo- de lijk 't vijfde wiel aan den wagen. In alle geval, Aalst heeft bekwame en verdienste lijke mannen die in de Kamer op hunne plaats zullen zijn, en dat men de afgevaar digden hun vrij gedacht late doen, dan zal alle tweespalt of misnoegdheid verdwij- "e!l Is het waar dat M. Van Wambeke lijn_0SgH£TISNIETWAAR:M.de burgemeester verzoekt ous, dat wij ous woord intrekken en wij doen het, geerne doch bet is zeker, dat wij ons artikel ver leden week schreven, op de,geruchten die in de stad hunne ronde dedenwij zijn ge lukkig te bestatigeu dat M. Van Wambe ke op zijnen post blijft en hopen dat hij ons nog menige jaren bijblijven zal. Is of nog iets, Jan. mijne man? .Ta, als 't, u belieft, Gazette, 'k Wou u nog spreken over de Sint-Jozefsparochie. Is de nieuwe kapel van Meuleschette bijna in orde Bijna, ja, en alles doet verhopen dat de inwijding ten naaste maand, den 8, zal kunnen geschiedener staan luisterrijke plechtigheden aan hel dagorde, o. a. eene groote processie, 't Zal een groote Kermis dag voor Schaarbeeck zijn en den Dcnder- galni en kan dat weeral niet ver dragen, want hij schrijft dat er dien dag zal mogen gedanst worden in de herbergen der Kool straat.... Dat zijn groote LEUGENS.... Ons blad zal bij de voltrekking der nieu we bidplaats, twee gravuren bevatten,ver beeldende de oude eu nieuwe kapel; gebe dekens met de beide afbeeldsels, zullen van af 1 September, in onze drukkerij aan gematigden prijs te verkrijgen 4)ü- Ik heb deze week de nieuwe biecht stoel, in de St-Jozefskerk moeten bewon deren. Zeg maar, meester, dat het een meesterstuk is en iedereen zal met genoe gen vernemen dat M. Van Pottelsberghe met de uitvoering van eenen tweeden ge last isdie zelfde kunstenaar arbeidt thans aan eeii Sint Aloysiusbeeld voor de kerk van Hofstade, ook een meesterstuk, zeggen ze. Wat hooren wij van een nieuw werk, dat daar ingericht is Dat is 't werk van Het Brood van den H. Antonius, eene menschlievende, ver hevene instelling, die nooit genoeg zal kunnen geloofd worden en bestemd is, om veel goeds tot stand te brengen. Gazetteik heb maandag toevallig iets gelezen... Gelezen? Wat? Dat al de jongelingen, die met d'ou- de partij ingescheept zijn, op een schip zitten, dat moet vergaan. Wat wil dat zeg- gen? De oude partij, vriend, dat zijn onze achtbare Gekozenen met de kath. bewa rende vereeniging; de nieuwe party zijn mannen, die met meer geluk dan verstaud welhebbend zijn geworden, en hieruit eer zucht, misnoegdheid en hoogmoed baar den. Maar, hebben de jongelingen, die op het schip dier lage driften zitten, meer kans, de haven te bereiken Dit is zeker, vriend Jan, bij de oude partij belooft men de jongelingen geene plaatskens van 14 a 1600 fr., zonder dat men verzekert is, be lofte te kunnen houden men dwingt er de jongelingen niet in handelen, schrijven en spreken; men noodigt er de jongelin gen niet ten ete uit, en veel min betaald men ze dubbel en dik om den mouchards- rol te vervullen.Wat zoudt ge nu kiezen, Jan Jongeling op het schip van DWANG lage driften, haat en afgunstJongeling op het schip van VRIJHEID, rechtvaar digheid en Eerlijkheid Wacht een beetje, Gazette, ]k zal ik dat eens dienen schrijvelaar wijs ma ken... Nu moet ik voort. BURGERLIJKE STAND. Geboorten. Mannelijk geslacht 8) Vrouwelijk geslacht 6) Huwelijken. L. Droesbeke, wever, met C. Van den Brande, breidster. A. Frank, werkman, met C. Van der >eeten, zonder beroep. C. Van Varenbergh, wever, met O. Le Maitre, breidster. P. Meert, twijnder, met B. Cornelis. twijnster. F. Carael, smid, met E. Van der Meers- sche, breidster. L. Viuck, ajusteur, met P. Van Sty- vendael, zonder beroep. P. Delacroix, grondeigenaar, met Ba ronnes M. T. Bethune, bezondere. Overlijdens. J. Muylaert, man Van den Steen, land bouwer, 40 jaar, Groenstraat. M. Van der Biest, vrouw Ballinckx, 14 herbergierster, 38 jaar, Gentsehestraat. M. Torrini, vrouw Podevyu, winkelier ster, 36 jaar, Nieuwstraat. J. Callebaut, weduwe Van der Spiegel, zonder beroep, 79 jaar, Koolstraat. P. Van Delsen, man Geerts, werkman, 61 jaar. Gontschestraat. A. Janssens, naaister, 80 jaar, Naza- rethstraat. Huwelijk. In onze stad is deze week het huwelijk ingezegend geworden van den heer P. Delacroix, met jonkvrouw baron nesse T. Bethune, dochter van M. baron Paul Bethune, senateur van Kortryk. Onze beste heilwenschen aau het jonge echtpaar. Speelreis. De Katholieke Werk- mauskring gaat heden zondag Je Tentoon stelling van Antwerpen bezoeken. Het is te hopen dat een gunstig weêrken onze brave werklieden, op hunne reis, ten dee- le valt, want met slecht wéér in eene vreemde stad loopen, is niet plezierig, hoe menigvuldig de aantrekkelijkheden ook mogen zijn. Gedolven. - Verleden week heeft M. A. Ren neboog, veearts onzer stad, een var ken doen delven dat aangedaan was door het vuur. Gedecoreerd. De heeren Verbrug- ïhe zijn vereerd geworden met de meda- ie van 3e klas, voor het blusschen van eenen geweldigen brand te Heckelgem, waar zij hun leven in gevaar brachten. Vlaamsch Taalg-ilde. Heden zater dag avond om half negen, belangwekkende Zitting. Lezing van een werk, door M. J. Coppens en M. C. De Keghel.2°Go- wichtigo medodeelingen. Mederïiasselt. Op plaatsen hebben onze verkoopers soms nog al te lij den van dc onverdraagzaamheid van con- cureerende Volksfoppers, o. a. te Neder- hasselt, maar onze verkooper aldaar, die nochtans geene broek draagt, maar zich niet gauw op de teenen laat trappen, zingt bij elk verkocht nummer 't volgend liedje: Vriènden komt luistert nu eens naar dees lied, Wat er tot, Nederhasselt is geschiedt Er zijn er die mij zoun willen beletten, Van te verkoopen D« Gazette. Maar daarvoor zijn ze toch te klein. Want ik blijf verzeker de Kapitein(bis) Een Waal kreeg onlangs in den zin onze Moedertaal zoo wat uit te lachen eu onder andere dommigheden kraamde hij het vol gende uit: La Flamand na rien de caracléristique, dat wil zeggenHet Vlaamsch heeft niets dat eigenaardig is. Dat was wat veel op onze schenen ge schopt; een Vlaming die nog al licht ge raakt is als het van dien kant waait, legde de Waal evengauw zoö kloek onder zijneu duim, dat de rekel geenen trek meer had om den woordenstrijd voort te zetten. Hoor liever hoe hij den Waal zijn beksken toesnoerde: Ei! wat zeeverij, wat babbel Wat klein geestig dwaas gebrabbel, Eiwat flauwe dommigheid 't Vlaamsch mist eigenaardigheid? Zeg mij eeus, verwaande Hans, Waar gij, in uw wonder-Fransch, Al does woorden zult gaan rapen, Om de klanken na te apen? 'k Zeg van stekskens dat zij kretsen Van de karpels, dat zij pletsen; Van de slangen, dat zij sissen; Van worsten, dat zij kissen; Van de raven, dat zij kwaken; Van de takken, dat zij kraken; Van de steenen, dat zij plonzen; Van de biekens, dat zij gonzen Van de wapens, dat zij klet'ren; Van de zwijnen, dat zij knorren; Van de puiden, dat zij plapp'en; Van de vanen, dat zij wapp ren Van de waters, dat zij bruisen; Van de rietjes, dat zij suisen Van de tonne, dat zij dommelt; Van den donder, dat hij rommelt Van trompetten, dat zij schetteren; Van de mokers, dat zij plettren; Van de golven, dat zij klotsen; Van de schollen, dat. zij plotsen; Van kastanjen, dat zij kassen; Van de regens, dat zij plassen Van de lampen, dat zij klettren; Van de eksters, dat zij kwettren; Van de uilen, dat zij geeuwen; Dat zij tjokken, van de spreeuwen; Van de pijlen, dat zij snorren; Van de dennen, dat zij ploffen; Van de luiaards, dat zij kloffen Van de snuivers, dat zij snoeven; Van de kogels, dat zij zoeven; Ja, al« gij een beetjen hoort, 'k Heb voor ied'ren klank het woord, Zeg mij nu, uit welke talen Dat wij al die perels halen? Zeker niet, verwaande Hans, Uit uw arm gestolen Fransch? O HO O m z in O 0 01 c 0 d 01 5; o L H - £75 05 STAD AALST. AANBESTEDIN C3- van m de openbare Stapelplaats (Entrepot). Het College van Burgemeester en Sche penen der Stad Aalst,- brengt ter kennis der belanghebbenden dat er op 10 Augus tus 1894, zal overgegaan worden in zijne gewone zittingzaal, om 11 ure 's morgens tot de openbare aanbesteding van werken in de openbare stapelplaats. Het bestek beloop tot 1212,47 fr. De werken moeten ten volle voltrokken zijn voor den 10 September aanstaande. De plans en bestek berusten ten buree- le van Stadswerken. De biedingen moeten voor 10 Augustus aanstaande aan het Ge meentebestuur toegezonden worden. Gedaan te Aalst, den<80 Juli 1894. De Burgemeester en Schepenen De Sekretaris, V. VAN WAMBEKE. Edm. SCHEERLINCKX. \!J MUM W J1 JT Gentschesteenweg, 149, Aalst SCHOONE DOODBEELDEKENS. FakturenEnvelopes en Adreskaarten. Programma's, Inkoomkaarten, Circulaires Boekwerken plakbrieven, ROUWBRIEVEN, VIS1ETKAARTJES, IMIEÜNTTJS, Kaarten, Plakbrieven, en verdere Benoo- dighedeij voor R/Jaatschappijen. ENZ. ENZ. Zeer lage pryzen. AALST, 11 Augusti 1894. BOTERMARKT. Zaterdag werden 677 klonteu boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5420 kilo W Tarwe fr. 13,00 a 14,00 Masteluin 00,00 a 00,00 Rogge 09,00 a 09,00 Garst 12,50 a 12,00 Haver, per 100 kilos 14,00 a 16,00 Spelt 00,00 a 0,00 Aardappelen roodedelOOk. 5,25 a 5,25 Aardappelen geele nieuwe 00,00 a 0,00 Boter de 3 kilos 5,45 a 7,27 Eiersde25 2,00 a 2,10 Vlas, per 3 kil. 0,00 a 0,00 Viggenen, per stuk fr. 30,00 a 30,00 Ajuin, 100 kilos.volg. kw. 0,00a 0,00

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 3