t'uu $»fW( Zondag 2 September 1894 5 centiemen het nummer Jaar 2V° 46. Agencede Publicité, R. d. l. Madeleine, Bruxelles. De Plicht van alle Katholieken. Eigendomsrecht. WEERKLANK. Landbouw. IE WE Mee Spe. Mee Mflefn. ABÓNNEMENTSPR1JS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle TIJDSTIPPEN VAN HET JAAR. MEN ABONNEERT ZICH BIJ DEN UITGEVER, WAAR BRIEFWISSELINGEN MOKTEN GE- TEEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSCHESTRAAT, N° 149. AELST. ANNONCENPRIJS Per drukregel 10 centiemen 2" Bladz., 0.25 cent. Dikwijls herhaalde, bij accoord. Alles ten bü- REELE GEDRUKT. WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCKN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Ael8t, Zondag 2 September 1894. Die plicht kan in èén woord uitgedrukt worden Wij moeten den 14 October als een mau naar de stembus trekken en voor geheel de lijst der Katholieke Bewarende Vereeniging stemmen. Laat ons niet bedriegen door scheurma kers en schoothondjes der logie die onze handen komen likken om ons te vleien. Zij zullen ons zeggen Hoe kunt gij van nu al zeggen dat gij voor de geheelo lijst zult stemmen? Die lijst i= nog niet eens vast gesteld 1 Neen, zij is nog niet vastgesteld, doch wij weten dat, zij zal vastgesteld worden doormannen in wie wij vertrouwen mo gen hebben. Wij weten dat die mannen op de lijst kandidaten zullen stellen die onze belangen zullen verdedigen, de belangen van den godsdienst, de belangen van on zen landbouw, de belangen vun onze nij verheid, van onzen koophandel, van onze taal, alle de belangen die ons aan het hert liggen. Dat is voldoende wij trekken op als een mande kandidaten moeten en zullen erdoor Sommige visschers in troebel water zul len ons nog komen zeggenWel ja, stemt voor de kandidaten der Oude bewarende partij, maar laat dezen ofgmen weg die heer is niet ten volle van uw gedacht over taal, landbouw, krijgsstelsel, be- schermreebten of een ander punt. Nutteloos geflikflooi! Die heereu zijn kandidaten der Conservatieve Associatie. Zij verbinden zich haar programma te ver dedigen en te doen uitvoeren. Wij keuren dat programma goed. Dan is alles gezegd. En staat er op de lijst een kandidaat met wie wij het niet ten vojlo over een hij- zonder punt zouden eens zijn wij den keu het niet wij weten dat die kaudi- daat over 999 andere punten denkt zooals wij. Alle de groote waarheden en rechten die wij willen doen zegepralen, hij wil ze ook verwezenlijken. Bestaat er tusscheu hem en ons een klein onverschil ovei cene bijzondere zaak, wat is dat, vergeleken bij den afgrond die ons van scheurmakers, li beralen en socialisten afscheidt? Nu, weet wel, een oogenblik aarzeling over iemand die'in eene bijzaak niet heel en gansch onze gevoelens deelt, is een troef in de kaart van een ander die over geen enkel punt denkt zooals wij. Het is dus onze plicht van nu tot 14 October alles te doen BURGER eene Aalslersche Geschiedenis wit KEIZER KAREL'S TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 26 De Korte Zoutstraat was alsdan een der nijverigste straten der stad men dreel er g,-ooien handel in koloniale waren en zout, van wat dan ook de straat haren naam te danken had. Daar ook kocht de nachtwaker zijne winkelwaren, wijl hij den winkelier de toelating vroeg, om voor eene uur zijn pak in bewaring te houden. Dit stond de rondborstige kruiei van den ouden eed bereidwillig toe hiermede was Bast ontlast en kon hij eens de Markt op en afgaan, welke alsdan, evenals nog ten huidige dage, bijna nooit zonder pratende B'ffi'im ér ditmaal meer volk als naar gewoonte op de groote Markt van Aelst Ha, er heeft wat plaats gehad! dacht wat wij maar kunnen om onze vrienden en onze gedachten te doen zegevieren.IIet is beter in de Kamer mannen te hebben die geheel en gansch in gemeenscha]) met onze gedachten zijn, uitgenomen een punt,, dan er door onthouding of nalatigheid ke rels laten in te geraken die nooit voor ons iets deden- cn precies alles bevechten wat wij liefhebben, en onze ergste vijanden zijn. Wij zullen onze gelederen sluiten en al te zamen, zonder dat er iemand achterblij- ve, met. vereenigde krachten de Bewaren de Vereeniging met geheel hare lijst den triomf verzekeren. Dat is onze plicht, en wij zullen hem weten te volbrengen, tot spijt van die onze eendracht benijdt. Staathuishoudkunde onderwijzen, is steeds eene lastige laak,'én voor den lee- raar, én voor den leerling, daar het eene opeenstapeling is van drooge stelregels met bewijzen en toetsingen. Naar een fransdie schrijver willen wij eens beproeven eene les van staathuis houdkunde te gevensteunende op voor beelden uit de geschiedenis of uit de ver beelding. Wij beginnen met het eigendomsrecht. Wij keeren terng tot het begin der we reld en nemen wij als handelende persoon een wilde van Afrika, die wij gemakke- lijkshalve Paulus zullen noemen. De eerste mensch die vischte, heeft noodzakelijk de visch met de handen móeten grijpen, en sleet daaraan veel tijd. Paulus, onze wilde, leefde met niets an ders dan met visch en vischte met de hand. Op zekeren dag, vermoeid en afge mat, zat hij in diepe gedachten verzon ken hij zag na, zocht, en kwam op het denkbeeld, in plaats van zijne handen te gebruiken, om den visch te vangen, te midden der waters een net te werpen. Ik zal, dacht hij, met drooge planten een net weven, het in 't water werpen en de visschen zullen in de mazen gevangen zijn, evenals door een groot aantal han den. De familie van onzen wilde hielp hem in 't maken van dit kostbaar net, waar mede onze Paulus op weinig tijd meer visch zou vangen dan vroeger op een gan seken dag. Van dan af ging alles beter in bet huishoudenhet voedsel was overvloe diger en nochtans de last was minder. Het huisgezin bezat eenen rijkdom, een eigendomhet net. Zeg mij, Lezer, is het wel zeker dat Schutter; de kruidenier wist toch geen bijzonder nieuws... Onder het maken dezer opmerking, voelde hij zich eensklaps duchtig op den schouder kloppen. Hij keek werkelijk om. De klopper was Zwarten Broos... Sa, Bastiaan, lachte de sluwe schurk, wat staat gij hier zoo diepzinnig te droo- men? of weet ge dan niet wat er binst den nacht voorgevallen is Neenverklaar u. De metser was tot in den derden hemel. 'tZijn schrikkelijke dingen, hanne- kenuit, zei hij, op heimelijken toon. Gij kent Lange Pepiu, uit onze gebuurte? En dan V Men zegt dat hij op de baan naar Gent eenen poeldenier vermoord heeft, en zelfde nacht ook poogde in te breken bij eene weduwe te Lede, doch door eene sterke boerenwacht op de vlucht gedreven werd. Zoo, zoo... Gelijk ik u zeg, maar ik verhaast mij er bij te voegen, dut de schelm reeds loon naar werken heeft bekomen men heeft hem op eene plek klavers doodgeschoten gevonden... 't Is wel besteed, Broos dit net aan Paulus toebehoort, dat het zijn eigendom is? en dat dezé eigendom een rechtvaardig bezit is, dat men Paulus niet zonder misdaad te plegen, zou kunnen ontnemen Wolhoe, zult gij antwoorden, hoe kan het anders Dit net hij is het, die het uitgevonden en gemaakt heeft; zonder hem zou dit net nier bestaan. Niets schijnt mij rechtvaar diger dan er hem persoonlijke eigenaar van te zien. Inderdaad, vrienden, zulks is een onbetwistbaar recht, genoemd het recht oj) persoonlijken eigendom, 't is te zeggen: het recht de opbrengst van zijnen arbeid te bezitten. Er zijn drij soorten van eigendommen De eerste is deze, door God aan alle menschen gegeven en die voor alle andere menschen heilig moet wezen, 't is de ei gendom van ons eigen zelve: onze armen en handen om te werken, onzen geest en ons verstand om ons werk te bestieren. De tweede soort zijn de roerende goede ren, zoo genoemd, omdat men ze kan ver plaatsen; aldus, het net van Paulus, is roerende eigendom. Even zoo, de kleede reu, meubelen, boeken, enz. De derde soort noemt men onroerende goederendit zijn goederen, die niet van plaats kunnen veranderen, zooals landen en gebouwen. De huizen, fabrieken, schu ren. stallingen, een hof, een meersch,eene partij zaailand of bouwgrond zijn dus on roerende goederen. Kortelings leggen wij den oorsprong en den aard uit der ruilingen en kontrakten. De Pcuple, de Chroniquc en andere bla den klagen de steenen uit den grond, om dat de socialisten en verdere liberale brus selsche preekers op den buiten, te Goyck, stokslagen hebben opgeloopen. Wij keuren een soortgelijk onthaal ten sterksten af, en zouden willen dat men de preekers op den buiten met onverschillig heid in de woestijn liete preeken. Maar tegen wil en dank komt ons hier alwéér die noodlottige 7 September voor den geest, toen Belgen van den buiten in de straten van Brussel zoo bloedig mishan deld werden, onder de toejuichingen der liberale pers. Denkt men, mijnheeren, dat die schan dalige mishandeling, op den buiten verge ten is Neen, zij spookt daar nog gedurig rond, en wat men ook gedaan liebbe om dit aandenken bij den dorpeling te doen vergeten, men is er nog niet in gelukt. Men zegt nog, mijn brave Schutter, dat hem die eenige oneen lood bereidwil lig werden toegediend door zekeren bosch wachter, met, name Lieven... Eu dit alles is heilig waar? vroeg Bast, den aartsschelm in het wit zijner oogen blikkende. Waar? hernam de metser; zie, daar voor sta ik niet in. Maar wilt gc u de moei te geven van groepje tot groepje te gaan luisteren, gij zult overal hetzelfde verne men. Ik ook weet het maar van hooren zeggen. Dit gezegd hebbende, miek de valsch aard eene diepe buiging, murmelde een groet en verdween tusschen het volk, om er zijne leugens verder uit te kramen. Er is een spreekwoord dat zegtHet kwaad zet voort met een woord, en nogmaals werd het bewaarheid, want weldra was de gansclie stad met die valsche geruchten vervult. Toen Sebastiaan Schutter zich van den fiel ontlast zag, schoot hij in eenen harte- lijken lach, en de armen kruiselings op de borst slaande, sprak hij God uit den hooge! ik wist niet dat metser Broos zoo behendig veinzen kon hij liegt alsof het gedrukt stond! Schijnt hij zoo eerlijk als sluw, een ander kan hij De katholieke pers heeft het den brus- selaar, na die rampvolle dagen, meer dan eens voorspeldzij heelt hem gezegd, dat de eerlooze mishandeling aan weerlooze burgers toegebracht, hem nog lang en lood zwaar op het geweten zou drukkeu en deze voorzegging is bewaarheid. De liberale pers moest zich niet bekla ge u: zij krijgt loon naar werken. Wij dringen echter bij alle invloedheb bende personen, op den buitcu, aan, geen geweld met geweld te vergeldenmaar wij zeggen ook aan de liberale pers: gij oogst wat gij den 7 September 1894 hebt ge zaaid. Uit den omtrek van Kortrijk komt er slecht nieuws aan over den oogst. Al het graan, dat gemaaid en geschoofd stond, is uit oorzaak van den aanhoudenden regen, niet kunnen ingehaald worden. Zelden zou men anders een schoonere oogst gehad hebben, zoo voor de hoeveel heid en de hoedanigheid, en het is een be droevend schouwspel die prachtige echo ven te zien rotten op 't veld, Ook de aard appelen zijn niet gespaard. Op drie man den heeft men er eene mand onverbruik- bare. Alleen het vlas staat dit, jaar buitenge woon schoon, doch de prijzen hebben nooit zoo laag gestaan. Vroeger betaalde men 2000 fr. voor eene hectaar, nu ternauwer nood nog 800 fr. Aan dien prijs vinden de boeren er hunne rekening niet bij De bieënteelt in de Expositie van Antwerpen. De feestelijkheden op het gebied van landbouw volgen elkaar on verpoosd op. Pas is de wedstrijd der zuivelbereiding geëindigd, of reeds weergalmt de feestzaal van 1t gekraai en het gekakel der neerhof bewoners. Straks wordt hunne plaats ingenomen door de wonderen van den biekorl. Het getal inschrijvingen overtreft alles wat wij tot hiertoe verwachten konden. Duitschland, Zwitserland, Denemarken, Italië zullen ruim vertegenwoordigd zijn, terwijl België van zijnen kant insgelijks niet zal ten achteren blijven. Het land zal toonen dat het een werk zaam deel neemt aan de heropbeuring van den bieënteelt.. De opening der tentoon stelling zal heden zondag geschieden, ten 11 ure 's morgens, onder voorzitterschap van M. den minis ter van landbouw. zijne leugens op de mouw spleten,mij niet. Zwarte Broos denkt nu gewis zijne mak kers een voortreffelijke dienst bewezen te hebben, maar hij zal niet weinig in zijne hoop teleurgesteld worden. Nu klaart zich alles voor mijn geest op Wat het ook zij, vandaag nog, wil ik alles weten Op staanden voet ga ik bij Pepins' vrouw ik zal haar streèlen, haar dreigen, eischen en dwingen Ja, vandaag meet alles op gelost, morgen des schelmen rekening ver effend zijn En zonder naar de menigte, welke op de Markt gedurig aangroeide, nog om te zien, ging hij om zijne winkelwaren, die hij naar huis droeg. Trien was afwezig; hij moest dus geeue uitleggingen geven; haas tig liet hij wat klein geld in den zak glij den, trok de denr in het slot en ging wat verder het Neerhof op, tot voor de woning van Lange Pepiu. Zwarte Nelle, de waardige echtgenote van den verrader was thuis. Bast klopte aan. De deur ging slechts met eene kleine spleet open en pas had men daarbinnen den ongevraagden bezoeker herkend, of de opening was dicht! Maar Schutter door de natuur met liehaamsterkte ruim be deeld, wrong zich bliksemsnel tegen de

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1