2 MEETINGS ZWANSPARTIJ. Van alles een beetje llll.muui! WIIIDI1- nancie-ofhcier van den prins, den pape gaai naderde, riep deze zeer duidelijk Bonjour, Major! en schreeuwde dan als een kind. Den prins zelve noemde Coco v zeer gemeenzaam Mbert, en wanneer de prins in zijn werkkahinet kwam, toonde de pa pegaai zich uiterst verheugd. Hij schater de het echter uit ran lachen, wanneer hij den prins met den colback van grenadier zag. u Coco was zoo tam, dat prins Albert hem zelfs met open venster, in zijn werk- kabinet liet rondloopen. Coco scheen geen goesting te hebben om te vluchten en kwam gemeenzaam op den schouder van zijnen jeugdigen meester zitten. Gedurende het verblijf van prins Albert in het kasteel der Amerois, had Coco een tijd lang gevangen gezeten. Hij had zich nogtans daar niet kwaad om getoont. Zaterdag gaf prins Albert hem de vrij heid. u Coco n scheen zeer verheugd doch zoodra hij los was. nam hij de vlucht door het venster en hij is niet meer weerge keerd. Men weet dat een der zoogezegde natio nale kandidaten van de robden, 't is te zeggen, die op verschillige plaatsen zul len voorgesteld worden, zekere citoyen Dcfnet van St. Gillis, bij Brussel, is. Dat ventje wordt vuoigosteld als werkmans- kandidaat. Welnu, hij i§ zooveel werkman als de bankier Bolschild. Citoyen Defnet is op steller aan het socialistisch blad le Peuple te Brussel, en wint daar 6 fr. daags, 't zij 2,190 Ir. siaars. Hij is daarenboven sche- pene te St-Gillis, en trekt daarvoor 2,500 Ir. In 't geheel dus reeds 4,590 fr. Nu zou hij nog geerne 4,000 fr. als lid der Kamer trekken, wat hem een jaar- lijksch inkomen van 8,590 fr. zou verze keren. Men ziet dat het stieltje van werkmans vertegenwoordiger profij'tjes aanbrengt. Zola vindt zich wel bij romans te ver vaardigen over godsdienstige plaatseu ge lijk Lourdes. ele roode en blauwe neus wijzen worden aangetrokken om eens het gedacht van Je vuile schrijver van Germi nal te kennen over eene plaats, waar God zijne wonderen verricht. Zij meeneu dat zij in die leugeulegende voldoening zullen vinden voor hunnen haat tegen den gods dienst. Zola kent zijn publiek en weet het uitte buiten. Als er maar geld van komt. 't is zijne eenige begeerte. Hij schikt nu een boek te maken over Roomeu, en zal bij den Paus een gehoor vragen. Dat de Paus hem zal wandelen zenden 1? KIESMAREN. Het Volk schrijftVerscheidene nieuws bladen zeggen dat priester Daens zijne kandidatuur intrekt. Dat nieuws is onge grond. W i j hebben een vraagske te stellen aan t luikdie over eeuigeu tijd nog, zoozeer met de Zondagmst van anderen ingeno men was, en nu zelf zevenmaal per week verschijnt. Wanneer, alwetend Volk is de kandidatuur van den E. H. Daens hier voorgesteld, en door welken poll aau- genomen Wij weten hier,nog van niets en aller minst dat priester Daens zich zou voor stellen. Ware het niet beter dat Het Volk zich met zijne eigene zaken bemoeide Posterijen. In September, eerstko mend, worden bij den postdienst wedstrij den uitgeschreven voor zes en negentig plaatsen van hulpklerk bij helft te verdee- len tusschen de vlaamsche en niet-vlaam sche kandidaten. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen te kennen, nen, worden verzocht zich tot de postbu- reelen te wenden, De aanvragen worden ontvangen tot 25 September. deur, die onder de zwaarte zijns lijfs week en gansch open ging. Half lachende trad hij de donkere ka mer binnen. Jan-ver-dorie! sprak hij, dat gaat hier weinig aangenaam toe, en dat alleen omdat men in den naam der wet komt Vrouw Pepin, gij en uw man, maakt deel eener rooversbende, ik weet het reeds lang. Gij gaat mij alles zeggen wat gij er over weelwee u echter indien ge liegt! bij de eerste leugen grijp ik u vast en le ver u in de handen van het gerecht. Zwarte Nelle stond op den tip van haren voorschoot te knabbelen, maar antwoor den deed zij niet. Gaat gij spreken vroeg Schutter. Ja, sproken wil en zal ik, beet het wijf hem toe; maar Pepin, mijn man, ver raden, dat nooitWij zworen trouw aan de bende en het verraad wordt door den kapitein met de dood gestraft. ^a> ha- Je kapitein! Vrees hem als die tafel daar! hij, Roels, Spiegeleer en Lat, zijn in onze handen en verwezen tot de galg! Ook uw vonnis is geveld het hangt vau u af, het te breken... Zeg mij slechts waar Pepin den nacht doorbracht en gij hebt niets, volstrekt niets te vree- Te Oostende maken de katholieken zich gereed om krachtdadig den strijd aan te gaan in de aanstaande Kamerkiczing. Maandag avond heeft te Gent in den Anti-socia 1 istischen bund de voorloopige stemming plaats gehad. Er waren 193 stemmers. MM. De Guchtenaere bekwam 119 stemmen Au li ure Verliaegen, 106 Huyshauwers. letterzetter, GO en Van JLierde, wever, 56 stemmen. Die vier namen zullen onderworpen worden aan den algemeenen poll van den Bond. i De Rcformc meldt dat Mgr de Harlez eene kandidatuur aanvaard heeft op de lijst, der Christene Volkspartij van Ver Viers. Het Volk ook deelt dat met genoegen meê wij moeten wat anders hebben om het te gelooven. KIEZINGEN. Vele menschen twijfe len nog aan den iuisten dag der kiezingen. Den 14 October zullen de kiezingen voor de Kamer plaats hebben. Den 21 October balloteering. Den 28 October provinciale kiezingen. Den 4 November balloteering. Den 12 November kiezing der provinci ale Senators door de provincieraden. De gemeentekiezingen zijn tot toeko mend jaar uitgesteld. De liberalen en socialisten verliezen al le hoop voor de aanstaande kiezingen, zoo wel voor de provincie als voor de Kamer. Le Peuple stort reeds dikke tranen en kermtDe klerikalon gaan alles pak ken Dat zou geen mirakel zijn! Wij zullen er toch ons best voor doen, en wij hebben goede hoop. WAT M. WOESTE IN 1898 ZEGDE. Dendergalm heeft soms, niettegenstaan de zijn rampzalig schrijven, toch zijnen vormakelijken kant. Zoo lazen wij er ver- ledene week het volgende in Den 7 juni 189© zegde M. Woeste in de Kamers Wij hebben met het meer voudig stemrecht een voor het land zeer ernstig gevaar in het leven geroepen. Ge leest wel, beste Lezer M. Woeste zegde dit, in 't jaar 1©©© T Zou dit artixelken, bij een aanval van delirium tremensin 't Matroosken aan eengeflanst zijn Bedriegt ge mij niet Neen, zeker niet, zoowaar als ik Se bhstiaan heetDenk overigens niet dat ik een oordjensbijter ben daar... De drinkpenningen maakten op Nelle een zonderling uitwerkselzij aanvaardde het geld en begon Ja. meester Schutter, het is eene ingewikkelde geschiedenis, welke ik u ver halen. Pepin en de andere leden der bende hadden van Coucke, den kapitein, een stukje perkament ontvangen, waar onzen eed en ons aller naam op geschreven was nu, eenige dagen nadien wilde de Burger onze trouw op de proef stellen en hij be val de brieves te toouen. Eilaas! mijn man stelde met schrik vast, dat hij het zijne verloren had! Niettegenstaande dit feit zeer natuurlijk was, vergde men van hem eene duchtige straf en men vond ze zonder er lang op te denken, immers, men was voornemens een poelier van Wette- ren aan te vallen en tot zijne boete moest de Luuge te huis blijven. Zie, Bastiaan, al ben ik maar een vrouw, toch verteerde mijn boezem van wrok en dank aan mij, ik zeg het met fierheid heeft Pepin, op ei gen hand, den poelier uitgeplunderd en vermoord Zonder dat de makkers van iets wis- der Op (1©H Dobbelen Arend. Wij hebben Zondag de representatie op den Dobbelen Arend bijgewoond. Er waren daar veel, schromelijk veel socialisten; weinig, bitter weinig ander volk, buiten twee gekende Roelanders, eenige betaalde klakkers om den broode, twee verkoopers van De Werkman en een dozijn of twee tierende en huilende ben gels, in hun vaantjesbroek, langs achter op den achteruit gedrongen, waar de mee ting plaats greep. 't Was andermaal, zooals Jantje Van Lier, op eene ton om doen. Wij zullen onze lezers niet vervelen, met hun den flauwen zeever, door dien vei waanden bakker daar uitgekraamd, op te dienen. Het donderde van 't begin tot het einde op de kap der katholijke regee ring, die nog niets voor het volk, veel min voor den landbouw gedaan heeft; alleen de Christene Volkspartij, en anders nie mand, zou den kwijnenden landbouw, de beproefde burgerij nog kunnen redden. Een gentsche socialist, zijn naam is zoo iels van Seffens, gelooven wij, trad, blin kend als een hesp van blijdschap, op en hij zegde, dat het hem toch zulke deugd aan het hert deed, de burgersregeering door burgers te hooren geeselen. Doch, ging hij voort, wij, werklieden, mogen geene burgers betrouwen, zij hebben ons al te lang bedrogen, bestolen en zijn alle dagen er op uit om ons te vermoorden. De Volkspartij zegt wel, wij zullen het Volk helpen en redden, doch... 'tzal af te wachten zijn zij bezitten nochtans de voorkeur hovende oude partij, omdat zij tegensprekelijke meetingen beleggen. (Ge lijk ge ziet, dieM. Seffens, en is precies geenen uil, die niet zou weten wat koorn er dien dag op den rooden molen kwam). De Werklieden, riep de gentenaar daarna krachtdadig uit, zullen slechts werklieden mogen kiezen Wat moest er bij deze woorden in het hart van 't eerzuchtig Roelandsch bakker ken omgaan? Rap als de weerlicht, zat hij op de ton om tot het volk te zeggen, dat hij zich niet schaamde te verklaren, dat hij reeds 27 jaren o-ud zijndenog met schup en braak op den schouder liep (Wil dat nu, ja of neen, niet klaar genoeg zeggen Ik ook ben werkman, of 'k heb verstand van 't werk kiest dus voor mij Nopens de Fransche Revolutie verston den Roelander en socialist zich opperbest! Hebt ge dat van uw leven al gehoord De Christene Volksman beweerde dat het zijne partij was, die de burgerij van een gewissen ondergang redden kon. De socialist antwoordde en bewees dat de bur gerij niet meer te redden was dan door het socialismEen weinig later kwam de bakkersgast verklaren dat zij innig ver blijd waren, omdat zij in denkwijze met hunne tegen(!)sprekers zoo goed OVER EENSTEMDÉN Is dat nu kluchtig genoeg Dan nog dierf de kerel (met zijne schup en braak) zeggen dat hij op den koer dei- herberg vele vertegenwoordigers zag der Oude Partij, maar bij wist zeer wel dat hij weder bezig was met doen, wat hij reeds geheel den avond deed, namelijk onbe schaamd liegen hadden daar, wij zullen niet zeggen veel, eenige verte- tegenwoordigers der Oude Partij aanwezi" geweest, spreker zou op zulke gemakkelij ke wijze onze achtbare gekozenen niet door de modder hebben kunnen sleuren. Verders hebben de socialisten op dié meeting eene propagande gemaakt, zooals zij er tot hier toe nog nooit op den buiten eene konuen uitvoeren, zonder van hun pruimen te laten, eu dit dank aau Christe ne Volksmannen, er tegenwoordig, die aan het hoofd hunner bladen de Pauselij ke Encycliek wekelijks laten verschijnen ,Men verkocht er met luid geschreeuw, het 1 Socialistische godde loos gazetje De Landbouwer aan ééuen centwij hebben het met eigen oogen be- statigd. M. Seffens sprak, in het bijzijn van stedelijke policie, tegen de regeerin<* tegen het vaderland, tegen den eigendom"' in een woord, hij sprak er zoolang en zoo^ vee hij wilde Eu de twee cheffen der Volkspartij Och arme, zij zaten daar als of ie t niet gebeteren kondeu, te kijken lijk een uil op 'ne kluitzij moesten zich koeskes houdeu op risco van niet grauw en blauw verweten en overrompeld te wor den En wijl de socialistische jougens juichten en bravoden, dat het een lust om hooren was, stonden wij, tusschen al dat geharrewar, te zweeten van lachen met de ellenlange gezichteu der Volksmannnen 1 De Christene Volkspartij, na hare klak kers met een pint uitzet getrakteerd te hebben, trok, vertegenwoordigd door 5 man, naar huis; de socialisten vormden eene ontzaglijke bende, die het volgende zingend, op de stad afzakte Komt, socialisten, democraten, Vereenigt u, vereenigt u Tegen 't gespuis: d'Aristocraten 1... De roode vaan zal op paleis eu klooster schitterend staan 1 Zal men nu eindelijk gaan herkennen dat die kamp een ECHT SCHANDAAL wordt, die de revolutionnaire partij ver sterkt en de gelegenheid geeft hare ver derfelijke leerstelsels op onzen buiten on gestoord te laten binnendringen Meeting te Hofstade. Wij ontvangen van een achtbare en ge- loovenswaardige abonnent het volgende schrijven Hofstade, 28-8-94. Heer en Vriend Petrus Een juist gedacht geven overde meeting door de Volkstoppers alhier gehouden il mij onmogelijk; vele soorten van meetin gen woonde ik reeds bij, doch nog geene geluk deze van Hofstade. N u is de kliek van p. D. gekend en heb ben wij /ondag gezien wat zij durven eu ivat zij kunnen, niet door hunne eigene macht, maar met de hulp van aalstersche socialisten en liberalen van Hofstade. Hierin gesloten vindt gij de 16 punten vau hun geloof, waar niemand mag aanra ken of tegenspreken, op gevaar van aan de deur of door het venster gekegeld te wor den, zooals ik endat Zondag heb ben ondervonden. Ik vraag mij af, Mijnheer, waarom zij de hulp der socialisten noodig hebben Waarom zij de afwezige beschimpen en be lasteren eu de aanwezige in vrede laten v Bij mij zijn het lafaards, die iemand las teren, welke hun, zooals MM. Woeste en Leo Bethune, op staanden voet niet kun nen antwoordenen dan, als er iemand de ten Ei, ja! hij was voren hun vertrok ken... Maar, het komt mij zonderling voor dat hij nog niet weergekeerd is. Verontrust u niet, meende de door trapte nachtwaker. Gij waart dan zeker verheugd, u op zulke schitterende wijze te kunnen wreken Inderdaad, het genot der wraak is zoo zoet! voer het helsche wijf grimmig voort maar het was nog alles niet, hoor liever De binders waren zelfde nacht van zin te gaan plunderen bij eene weduwe Stuyvers, te Lede. Toen Pepin dit te wete kwam, aarzelde hij geen oogenblik dit aan bedoelde vrouw over te brieven en hij gaf haar, op den hoop toe, ons wachtwoord De heks lachte onbeschaamd. Bast stond, bij het hooren van zooveel verraderij, als verstomd. Een oogenblik vroeg hij zich af of bij soms den speelbal niet was, in de banden eener dweepzuch tige? Maar neen, er waren verpletterende bewijzen der echtheid. Vrouw, zegde hij met ernst, gij en uw man zijt laaggezonken wezens, door des werelds wisselvalligheden bijeenge- schoptGij hebt saam gestolen en ge moord, zonder u te bekommeren om god delijke ol menschelijke gerechtigheid, te saam ook zult gij uwe schelmerijen voor I den wrekenden God boeten. De vrouw wierd ijskoud. Zegde ik u niet, smeekte zij, dat Pe pin de weduwe Stuyvers verwittigde en haar dusdoende van eene gewisse dood redde Ja, dat deed hij, maar waarom Om de weduwe te sparen? Geenszins. Omdat hij op de twee plaatsen niet tergelijker tij de handelend kon optreden 1 He wel, 't zij zoo! brieschte Nelle, op eens m hevigen toorn ontstoken; 't heeft redelijk wel geweest! Mijne wraak is ge koeld, t is al wat ik verlangde I Nu was het de beurt aau den oudeu hannekenuit om iu gramschap los te bars ten. Gewrokenbulderde hij met. donde rende stemzijne slachtoffers, ja, hij of gij, neen Pepin is vermoord door zijne eigene makkers Ge liegt, schelm 't Is de waarheid 1 Hel en doemnis! vloekte het wijf, op den nachtwaker toespringende dat za'l ik u betaald zettenI... Houd uw haudeu vau mij, dat ik u de iugewauden uit het vuige J ,rlemo Ben lost... Hier dit mes.. Maar ochutter was reeds de straat op.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2