0. L. V. van Meuleschette. Van alles een beetje 4-è HST TT liij is tegen een vrijwilligersleger en voor den verplichtende dienst; gedurende 7 ja ren hcert hij geweigerd de vrije scholen te helpen. Mijnheeren, gelooft niet al wat de Roe- landers zeggen, de beloften die zij u doen, zullen ze niet vervullen. Sedert twintigjaar heb ik nooit beloofd wat ik zelf niet in mijne mac ht had. Ik heb maar beloofd al wat mogelijk is te doen voor de verdediging van onze princiepen en van de intresten van ons schoon Arron dissement, en ik heb mijne belofte gehou den. Mijnheeren ik bedank u zeer hartelijk voor uwe verkleefdheid en ik verlaat mijne zaak in uwe handen. De Paus van Rome heeft mij geschre ven en hij heeft de eendracht geraden. Leve do eendracht! [Schitterende ovatie). De heer DE SAEDELEER heeft het woord. Zelden hoorden wij sierlijker rede voering, waar zooveel talent en hoogc ge leerdheid doordrong. Ilij deed vooreerst uitschijnen dat het immer de liberalen wa ren, die zich met hand en tand verzetten, tegen rechten der buitenlieden. Dank aau de herziening der Grondwet is dit veran derd. Zoo herinnerde hij de wet op do on- dérstandswoonstOuder het oud stelsel, 't waren de steden die met 't profijt weg trokken, terwijl den buiten moest afschie ten kon het dan anders, of vele gemeen ten waren den financieëlen ondergang na bij De bescherming van den landbouw is er hoogst noodig, en steeds zullen dc land bouwers in mij een warme verdediger vin den, niet alleen omdat ik overtuigd ben van de billijkheid hunner cischen, maar omdat ik zelf kind van den buiten ben, er geboren en opgevoed werd, en mijne deel neming in dc miskenning hunner rechten uit een natuurlijk gevoel voortspruit. Ver leden jaar werd een krediet van 150,000 fr. verleend, ten titel van schadeloosstel ling aan de landbouwers beproefd door sterfgevallen onder het vee heden is die taks geklommen tot 500,000 frs. Welnu, wij zullen niet rusten, vooraleer wii zullen bekomen hebben, dan wanneer de boer, in geval van sterfte onder zijn vee, hem de beest ten vollen uit zal betaald worden Toejuichingen Wat aangaat de rechten op den tabak, ik heb ze onophoudend bestreden, bij zoo- v rre dat men mij, in de Kamer, toeriep Ziedaar nu de 24° redevoering van MDe Saedeleer, op de tabakswet! 't Was on mogelijk van minister Beernaert eene ont lasting te bekomen, doch wij verhopen van den tegenwoordigen miuister meer toegevendheid. De rechten op het planten van den tabak, gaat de verdjgmstrijke volksvertegenwoordiger voort, moeten verdwijnen, ofwel zullen wij doen, zooals wij het aan den lieer minister van finan ciën gezegd hebben, legen het biidiet van/inancien stemmen Levendige toejuichingen). In alle omstandigheden, zegt M. De Sae deleer, en hij staalt zijn gezegde met be wijzen, heb ik de rechten van het Werk volk verdedigd. Steeds zal ik de belangen der werklieden voorstaan en tor harte ne men daar waar het zijn moet{Levendige toejuichingen). M. YELGHE, vrederechter teG.eerards- bergen, stelt de kandidatuur voor van M. Vincent Diericx, brouwer te Geerardsber- gen. M. DE HERT, advokaat te Aalst, biedt onvermoeibare opspeuringen Kom aan, dat ziet er mij bier nog al een deftig tap- ner uit, die aan zijn deur staat... Ik trak teer, op de gezondheid van... Burger Do- ais! Voor zoolang hij nog te leven beeft, ik aanvaard en jon het hem De twee boezemvrienden traden in de herberg. Zij vroegen er twee stoopeu bier en aanstaken hunne pijpen. Bast, die trak teerde, schonk de kroezen vol en de zijne omhoog heffende, sprak bij Op de gezondheid van..,. Het woord stierf hem op de lippen, want 1 iij had ter sluiks de waard bemerkt, die hem en zijn gezel wantrouwig aankeek. Lieven had het in de mot. ...vanBurger Dorus en zijne mak kers! volledigde hij met luide stem. De tapper verbleekte; Schutter wist niet wat denken, maar Vercruysse zat hartelijk te lachen. En gij ook, hospes, ging hij voort, gij ook zult klinken op zijne gezondheid ...Ik, ...ik? Neen, neen, nooit!... stamelde de man. Gij moet de kandidatuur aan van M. baron Leo Be- thune, advokaat te Aalst. De heer baron LEO BETHUNE, be treedt de tribuun. Hij had gedacht niet op te komen, toen men hem, in naam der 1G00 werklieden van den katholijken Werkmanskring, waarvan hij voorzitter is, de aanbieding eener kandidatuur op drong tot, tweemaal toe kwam men hem te dien einde in de Ardennen opzoeken. Hij voldoet dan slechts aan den wensch vandeKath. Werklieden, welke hij be dankt voor het vertrouwen dat zij in hem stellen,en zegt, zich aan den uitslag van den poll te zullen onderwerpen, wat zijne beslissing ook weze. {Toejuichingen) M. Leo Bethune ontwikkelt daarna zijn programma dit programma is hetzellde wat hij reeds gedurende meer dan 8 jaren in den Werkniansk ring tracht te verwezen lijken, namelijk den Arbeider overal en in al zijne rechten voorstaan; het bevat even eens, de bescherming van den landbouw, de invoerrechten op boter, margarine, hop en zekere granen. Het is geen program ma van woorden, maar van DADEN. Tot hiertoe zijn de klachten der land- bouwvertogenwoordigers niet altijd aan hoord geworden, tot hiertoe is de spreuk De Boer zal 't u-el betalen, waarheid ge bleven, maar dit alles heeft zijnen tijd ge had en zal veranderen, 't Is daarom nood zakelijk geworden dat onze Volksvertegen woordigers zich in eenen bond vereenigen. De heer Bethune vraagt insgelijks be lastingen op de roerende eigendommen, de beursweerdeu, enz. Ilij verklaart ten slot te, dat hij, wanneer men hem naar de Ka mer zendt, altijd de belangen van werk lieden, landbouwers en nijveraars zal voorstaan. {Donderend handgeklap). M. VINCENT DIERICX. De vorige re denaars hebben te lang gesproken. De tijd van stemmen is daar. Ik ben genoeg ge kend en wie voor mij is, zal voor mij stem men. {Toejuichingen). DE STEMMING Daarna grijpt de poll der Afgevaardig den plaatsdank aan de goede voorzorgen en de regelmatigheid, was de kiezing wel dra eene gedane zaak, maar de stemopne ming duurde tot 8 3/4 uren. Ziehier nu den uitslag, door den heer G. De Vos, in hoedanigheid van Voorzitter afkondigd Getal ingeschreven afgevaardigden 658 Aanwezig 603 Witte en nietige stembrieven 17 Hebben bekomen Voor den Senaat. MM. Liénart Karei, uittr. lid 551 Van Vreekem Karei, 579 VandenHecke de LembekeLeo, 21 Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers. MM. De Sadeleer Lod. uittr. lid 493 VanWambeke Victor, 351 Woeste Karei, 512 Diericx Vincent, 451 Bethune baron Leo, 302 Na deze mededeeling voerden nog het woord MM. Leo Gheeraerdts, die de ver gadering aanzette tot de eendracht Vin cent Diericx, om de Afgeveerdigden te be danken voor den blijk van vertrouwen, die zij in hem kwamen te stellenen baron Felix Bethune, die zich bereid verklaarde, zijnen zetel van provinciaal-raadslid aan eenen werkman af te staan. (Luide toej). Nooit, nooit, nooit 1 Waarom niet? Burger Dorus is een dief,... een moordenaar. Toch zult gij mij op zijne gezond heid bescheid doenik, ik wil het Zijne stem was zoo gebiedend gewor den, zijn blik zoo doordringend, dat Bast er zeiven van rilde. De waard lag aan de voeten van Lieven. Ach, mijnheeren, smeekte hij, spaar mij tochik ben uw nederige slaaf. Een oogenblik later zat de sukkelaar bij de vrolijke kwauten, met de beenen onder tafel. Hij dronk op de gezondheid van al wie men wilde, lachte en vertelde, jokte en zong, en dit alles om die onbe kende kerels eene vriendelijke tronie te zien spinnen. Dan, zij betaalden eindelijk het gelag, stopten hem daarenboven nog een goede drinkpenning in de hand en vertrokken. De tapper volgde hun op de hielen en toen de zonderlinge verbruikers weg waren, mompelde hij Maken die schelmen veel van hunnen neus, zij betalen toch goed Op een binnenwegelken gekomen, bleef Schutter staan en barste in een langen is het oogenblik gekomen, dat alle Katho lijken elkander de broederhand moeten reiken, om met vereenigde krachten den strijd aan te gaan, en de Kandidaten der Kathol ij ke Behoudsgezinde Vereeniging op schitterende wijze te doen zegevieren Katholijke Kiezers, eene heilige plicht weegt op u vergeet het niet Alle veeten, alle tweedracht van kant schaterlach los. Vriend Lieven, wrong hij zich met moeite uit de keel, gij hebt er waarlijk het handje van, om uwe reismakkers te ver maken ha, ha, ha Schutter, antwoordde de vrolijke boschwachter, zoo besta ikik lag mij vet! en gij hebt ongelijk als ge niet doet zooals ik... Elk kent mij op twee uren in den omtrek, ter uitzondering den herbergier, die ik daar voor mijne voeten deed krui pen, om reden hij over drie dagen nog de gemeente Ternath bewoonde. Hewel, ik heb den man eene preuf willen geven mij ner vrolijkheid. Verstaat gij nu? Maar van wat anders gesproken, gij gaat naar Lede? Bijlange niet, nu ik u op 't grondge bied van Aelst vond; ik wil naar Erpe. 'k Ga meê Bij de weduwe Stuyvers 'k Was van zin haar gaan geluk te wenschen. 'k Ga meê, Bastje; vrouw Stuyvers kan ertegen, en, 't mag er af. Doen wij hebben met al ons praten eenen grooten omweg gemaaktlaat ons dus wat opstap pen, anders komen wij er nooit. Zoo gezegd, zoo gedaan. Er werd een goede stap doorgegeven en luttel gezegd. Dit duurde reeds geruime tijd, toen Bast met den vinger in de verte wees,zeggende: Daar staat het huis der Stuyvers; ik weet z'er staan van als ik nog zeer klein was. Hoe lief lost het zich uit het groene loover op en hoe helder glanzen de ruitjes in de morgenzon Inderdaad, zij moeten hier waarlijk als in een hemelken wonen! bevestigde Lievennette en groote pachthoevemaar gaan wij daar zoo met de deur in huis val len en zeggen Proficiat, vrouwke In het geheel niet. Vooreerst de hoe ve met al haren aanhang schijnt mij te sterk gebouwd, om zoo maar met de deur in de hand, onder tafel of stoel te rollen tweedons, wij zullen de bazinne geluk wenschen, na dat ik haar over andere za ken zal gesproken hebben. De boschwachter meende te antwoor den, maar nu stonden zij schielijk voor het groote traliehek. Pas op voor den hond! riep Ver cruysse zeer ernstig. De kerel ligt gebonden, kom maar achter mij, ik weet den weg... Hier is de keukendeur... Hola! Niemand thuis (Wordt vervolgt). LEVE DE EENDRACHT Minister Vandenpereboom heeft beslo ten dat voor de werklieden van den tele- fondienst hetzelfde reglement betreffende de bevordering, enz., zal toegepast wor den als voor de werklieden van den tele graafdienst. De weduwe van een gewezen kolonel van de genie heeft maandag den miuister van financies verwittigd, dat zij afziet van haar pensioen ten profijte der schatkist. Dat ziet men niet alle dagen gebeuren. In het museum te Gotha, worden de eerste schoentjes bewaard, welke Leopold II, koning der Belgen, gedragen heeft. «Weg met het persoonlijk bezit dei- openbare levensbronnenziedaar wat ci- toyen Van Beveren maandag uitriep op de socialistische meeting van Geut. Maar die zelfde citoyen zou voorzeker als een bezete ne scbreewen en naar de policie loopen, indien eeuige gezellen het goed vonden hem het persoonlijk bezit van zijne ladders en ander gereedschap van sohildersbaas te ontnemen. De valsche Landbouweb van Vooruit wordt zoo dom. dat het haast de moeite niet meer weerd is er over te spreken. Hij begint al over de inkwisitie te zeeveren, met bare pijnbanken en hare beulen, met hare vergeetkuilen en hare brand stapels. n Brrr De gentsche werklieden, zoo schrijft Vooruit, winnen den eene door de andere maar 15 tot 16 frank per week. De gemid delde familie bestaat uit vader, moeder en drie kinderen. En van die arme menschen willen de socialisten dan nog geld afhalen voor al lerhande strijdpenningen, terwijl de roode kopstukken plezierreisjes doen naar Zwit- serlaud Dat kenmerkt de werk mansliefde der roodeu. Men weet dat Je liberalen beweerden dat na 12 juni de wetgevende zittijd vol strekt moest gesloten worden, daar het mandaat van de helft der Kamer verval len was. De kwestuur heeft nu over eenige dagen aan al de gewezen Volksvertegenwoordi gers een mandaat van 1,000 fr. gezonden, bedrag der parlementaire vergadering van den laatsten trimester. Tot nu toe heeft geen enkel van de libe rale werkstakers der Kamer het mandaat weergezonden M. Vandenpereboom is van zin abonne mentskaarten voor acht dagen op de ijze renwegen, te koop te stellen. Cer nteuive. /cape/ van, rHet is dus vandaag, y /t\ Zondag, dat de nieuwe prachtige Kapel, O. L. V. van Meuleschette toege- wijdt, door Z. H. den Bisschop van Geut, ingezegent wordt. Het inwendige der nieu we bidplaats is nog niet voltrokken, maar toch kan men reeds zien wat pareltje van bouwkunst en inwendige versiering het, bij het eindigen der werken, zal zijn de schoone vloer die er ligt en de prachtige gekleurde glasramen geven ons daar een klein gedacht van. Vandaag is het feest op Schaarbeek! Zelden heeft men onder de bewoners der straten, waar het mirakeleus beeld van O. L. Vr. van Meuleschette, haren door gang moet maken, zooveel iever en geest drift gezien; alle huizenzijn om ter- schoon ste versierd, vlaggen en wimpels wappe ren in den wind, bloemruikers en kaars lichten versieren de vensters der huizen verschillige arken, waaraan men heden namiddag de laatste hand slaagt, worden opgetimmerd, kortom de versiering van huizen eu straten zal allerprachtigst we zen en oprecht de moeite waard om zien. Geen wonder dan, als heden namiddag den helft van Aalst op Sint-Jozefsparochie zal aanwezig zijn. Ook de processie beloofd iets buitenge woon te zijnhierna geven wij liet program ma. Men zegt dat de Koolstraat de kroon gaat spannen in hare versiering; elk we- dijverd om het schoonste, zoo wordt er daar eene overgroote ark geplaatst, alsook aan den ingang der Schoolstraat. Ja, het volk van Schaarbeeck is wel ge bleven wat het van over eeuwen en eeuwen was O. L. Vr. vau Meuleschette trouw en dankbaar 1° Om 4 ure, Processie uit de kerk, langs de Vrijheidstraat, Gazoraeterstraat, School straat, Gentschestraat, eu Koolstraat. 2° Daarna Wijding der Kapel door Z. H. den Bisschop. ORDE VAN DEN STOET 1° Kruis en Vauen. 2° Congregatie der jongens, met muziek. en zangers. 3° Groep van leerlingen der Broeders der Christelijke scholen. 4° De Vijftien Mysteriën van den H. Ro zenkrans. 5° Groote groep van O. L. V. Stella Maris. 6° Banier van O. L. V. 7° Congregatie der jonge dochters van St. Jozefsparochie. 8° Verscheidene groepen maagdekens met keersen eu bloemen. 9° Het beeld van O. L. V. van Meule schette. 10° Priesters en zangers AU S( •s

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2