I J), trail Jülffd Beschavende Taal. Zondag 19 September 189*x 5 centiemen het nummer Jaar IV0 48. Protestantismus DE WIJDING NIEUWE KAPEL VAN MEULESCHETTE hm Hl AlLST Mee Spe. Mee Mfetu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle TIJDSTIPPEN VAN HET JAAR. MEN ABONNEERT ZICH BIJ DEN UITGEVER, WAAR BRIEFWISSELINGEN MOETEN GE- TEEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSCHESTRAAT. N° 149. AELST. ANNONCENPRIJS Per DRUKREGEL 10 CENTIEMEN 2* BlADZ., 0.25 CENT. Dikwijls herhaalde, bij accoord. Alles ten bu- BEEI.E GEDRUKT. WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Agence de Publicité, R. d. l. Madeleine, Bruxelles. AeLst, Zondag 19 September 1894. Onze confrater De Huisvriend schrijft: Wij hebben het meer dan eens gezegd dat de kleine pers, de centiemers, zich on derscheidt in eeiïe 'door en door gemeine taal. In plaats van beschaving welk woord zij altijd in den mond heeft en canailleert zij het volk meer en meer. Ziehier een liedeke dat wij in een van die centiemers vinden, en liet is nog een kindergedichtje in vergelijking van andere scheldbrokkerijen, die men somtijds aan treft Wanneer de kiezing nadert Is ieder wolf een lam ja lam. Dan wordt de woeste Woeste Als poedelhondje tam ja tam. REFEREIN. Met zijnen papsmoel, met zijnen japsmoel, Met zijnen paapkop, met zijnen aapkop, Met een paar rosse, met een paar vosse, Met rosse vossensteerten aan. Maar boerkens wacht uw ganzen, Als hij de passie preekt ja preekt, Wanneer hij om uw stemme, Voor 't zwarte leger smeekt,j a smeekt Laat woeste Woeste preeken In eene woestenijHoort mij Het joodsche ras kan liegen En foppen u daarbij daarbij In 'tland der schoonste ajuinen. Is hij de grootste ajuin ajuin. De slimste volksbedrieger, Al draagt hij kap noch kruin, ja kruin O, Aalstnaars, zendt hem wand'len, En 't goedje van zijn soortja soort. De hartsvriend van Peer Goossens, De jood moet over boord ja boord. Wij herhalen: door en door gemein Als M. Woeste den haat der tegenpar tij opwekt, is dit een nieuw bewijs dat hij een man van groote weerde, een strijder is van top tot teen gewapend, en wij be grijpen dat de liberalen hem bevechten. Dat een handsvol conservatieven hier mee instemmen, is voor ons de domste dei- domheden: M. Woeste is overigons de ee- nige niet, die zich in dezen toestand be- vindt. Dezer dagen sprak M Woeste eene vlaamsche redevoering uit, en er waren personen die hem hekelden, omdat zijne taal niet zuiver was. (Wel ja, de Klodde BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL'S TIJD. Roeland, orgaan der Volksfoppers- Seheurmakers, was de eerste om er meê te spotten. Red). Wij, wij juichen hem integendeel toe: het is schoon voor een man als M. Woeste aan te leeren, wat hem, door zijne opvoe ding, ontbrak orn alzoo nader met zijne lastgevers in betrekking le komen. Spreekt M. Woeste nog niet vloeiend vlaaiusch, dan gedenken wij nog dat wij len Victor Jacobs, toen hij zijne allereer ste redevoering hield, verre van vloeiend sprak, en nochtans was hij kort nadien een keurig vlaamsch redenaar. Wij liopen hetzelfde van M. Woeste. Bij hem, bij een man van zooveel talent zooveel helderen geest, is willen kunnen Een duitsch kerkelijk blad klaagt in een wijdloopig artikel over het verval van het protestantism. De hoogere standen komen in den regel niet meer ter kerke de bur gerstanden volgen die gewoonte. Wat den werkmansstand betreft, deze maakt zich een godsdienstje op zijn eigen, zich grou< lende op de valsche profeten van onzen tijd dat zijn de socialisten. En wat heeft de protestantsohe kerk, vraagt de Allg. Ev. Luth. Zeit.tegen die werking gedaan'? Het blad antwoordt Niets n en het leidt er van af dat de protestantsclie kerk zelve groote schuld heeft in haar verval. De hollandsche Kerkelijke Courant zegt dat, ook in Nederland, de protestantsclie kerk zich veel te verwijten heeft. Ook daar worden de kerken door velen niet meer bezocht en houden zij niet meer ,vast aan den bijbelhet protestantism is onmiskenbaar in verval. Zou het protestantism wel drie eeuwen ontstaan hebben, indien het niet gedurig door staatspenningen was gesteund gewor den Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 28 Op zijn geroep ging dc deur eener aan palende kamer open, en eene vrouw, wel ke ten minste een vijftigtal zomers achter den rug moest hebben, verscheen m de groote keuken. Het was Regina Hoefna gels, wettige echtgenote van wijlen Lam- bertus Stujrers. Goede dag sprak Schutterhoe stelt het hier vrouw Stuyvers 't Het mensch was, zooals alle bewoners van den platte lande, zeer wantrouwig van a U— Mag ik eerst de reden uws bezoeks kennen? vroeg zij Voorzeker. DER Nooit gezien zulke troostende Feestvie ring Nooit gezien een zoo machtigen Volkstoeloop als zondag, bij de wijding dier groote prachtige Bidplaats!. Wij had den het voorzegdAls het yeder goed is, den helft van Aalst zal er tegenwoordig zijnEn waarlijk, de straten zagen zwart van 't volk en men kon op de koppen Meemt dan een stoel, want gij moet beiden stevig vermoeid zijn. Naar uwen tongval te oordeelen, zijt gij van Aelst Ik, ja, antwoordde Sebastiaan, maar mijn vriend Lieven is van Lede. De twee mannen zetten zich neêr. De nachtwaker hernam - Wij zijn tot hier gekomen om ons te overtuigen nopens de echtheid van ver- schillige gezegdens. Verleden nacht heeft men hier gepoogd eenen aanslag te ple gen geheel de stad is er vol van. Gij zult mij een niet geringen dienst bewijzen,wan neer gij mij al de bijzonderheden van den aanslag omstandig wilt verhalen en mij terzelvertijde het brietje toonen, u door eene onbekende hand geschreven en toe gestuurd. Weihoe? vroeg de weduwe verwon derd, hoe kwaamt gij ter wete, dat ik der gelijk schrift in mijn bezit had Aan eenen Aelsterschen nachtwaker, zwetste Schutter, is niets verholen. En gij, ook nachtwaker wees zij op Vercruysse. Bosch wachter, verbeterde Lieven. Vrouw Stuyvers had alle achterdocht laten varen, en begon den aanslag op hare gaan, maar ook het zonnekeu glinsterde vrolijk en zelden zageu wij helder weder In den morgen nochtans voorspelde ous de grijze waterachtige lucht weinig goeds, en dit, verlamde min of meer den iever der versierders, doch in den namiddag klaarde het op en werd er fel doorgewerkt. Ten 4 uren stond alles gereed om Z. H. den Bisschop en het beeld van O. L. Vr. op waardige wijze te ontvangen. De Processie ging uit van het oud Ka pelleken, waar het mirakuleus beeld afge- a#!d werd. Wat gezegd over die Processie? O, zij was schoon, verrukkend, boven elks ver wachting In volgorde kwam, aan het hoofd, den njkenlieer, het kruis en de koralen der Siut-Jozefskerkdan volgde de Congrega tie der Jongens van Sint-Martens, die, met begeleiding van muziek, hare schoon ste lofzangen, ter eere van Marla Verhe ven, aanhief; een puik verzorgde groep, de teekeus van het bitter Lijden ouzes Za ligmakers voorstellende, verbeeld door de leerlingen der Broeders der Christelijke Scholen; de vijftien Mysterieën van den H. Rozenkrans; een groote groep van O. L. Vrouw, Stella Maris, vertoond door leerlingen uit het externaat der Jufvr. Snel; daarachter volgde de banier der H. Maagd met de Congregatie der Jonge Dochters van Sint-Jozetsparochiever scheidene groepen maagdekens met keer- sen en bloemen het eeuwenoud miraku leus Beeld van O. L. Vrouw vau Meule- schette, ouder een troouhemelken, gedra gen door koorknapen, leerlingen der Broe ders der Christelijke Scholen, en einde lijk de heeren leden van het kerkfabriek van den H. Jozef, bijzondere ingezetenen der Parochie, zangers, priesters en Z. H. Antonius Stillemans, Bisschop van Gent. 't Was oprecht schoon, en iedereen drukte zijne hooge tevredenheid uit over dê bewonderensweerdige orde, welke er tusschen de kinderscharen heerschte. De Processie, na haren ommegang ge daan te hebben, kwam rond 5 uren voor de nieuwe Bidplaats; daar was eene es trade opgetimmerd en eene groote plaats ruimte voorbehouden, waar het beeld tij dens de wijding werd nedergezet en de verschillige groepen zich roudschaarden. Mgr Stillemans, met de Geestelijkheid, trad in de Kapel, en na er eene wijl in ver toefd te hebben, beklom Zijne Iloogweer- digheid de estrade, gevolgd van verschilli ge ingezetenen der parochie. Alles zweeg als bij tooverslag en eene indrukwekkende stilte heerschte in die dik opeengepakte menigte. De doorluch tige Kerkvoogd verhief alsdan de stem BEMINDE DIOCESANEN, Het is niet zonder een gevoel van aandoe ningvan oprechte voldoeningdat ik de oo- gen om mij heen sla Toen ik naar Aalst kwamhad ik het gedacht hier een klein Kapelleken tc moeten wijden, dochwanneer ik hedenhier voor mij, die prachtige en groote bidplaats zag oprijzen, wanneer ik die duizenden en duizenden menschen, het geluk en dc vreugd op het gelaatrond mij geschaard zag, dan stond ik verbaasd ev op getogen en vond ik het noodig u een woord toe te spreken. Beminde Diocesancn, laat mij toe u uit den grond mijns harten geluk tc wcnschen met die schitterende bewijzen uwer liefde en genegenheid tot onze goede Moeder Maria laat mij toe u geluk te wenschen met die zoo schoone nieuwe Bidplaatsopgericht met de milddadige bijdragen der Aalstersche Geloo- vigen, en die tot in hei verste nakomeling schap de getuige blijven zal uwer diepe Gods vrucht, uwer innige verknochtheid aan den roomscltengodsdienst... Daar, in dit oud heiligdom, hebt gij zoo menigmaal troost en moea, hulp en bijstand gevraagd en verwor ven hier, in deze nieuwe Bidplaatszult gij met denzelfden iever, met hetzelfde betrouwen en dezelfde godsvrucht OLVr. vanMeu- leschette komen tc voet vallen. Beminde Diocesancn, ik zal dus deze nieu we kapel wijden tot uw aller welvarentot uw aller hulp en troost, in den naam van God, in den naam van O. L. Vrouw, voor 't welzijn van Godsdienst, Vaderland en kerk Daarna begon de wijding. E. H. Wil- lems, pastoor der Parochie, hief deu Mag nificat aan, die door beide Congregatiën, met begeleiding van muziek, uitgevoerd werd. Toen Mgr, na de wijding, terug op deu dorpel der Kapel verscheen, ging eeu luide zegekreet, dien van Leve Monseig neur uit de menigte op't was de tolk der dankbaarheid, de weerklank aller harten. Zoo eindigde die troostende plechtig heid, welke nimmer uit het geheugen der Aalstenaars zal gewischt worden en waar van het aandenken in de overleveringen zal blijven voortleven. Wanneer Z. H. vertrokken was, moest de menigte natuurlijk tot de Kapel toe gang verleend worden. Doch dit was geene gemakkelijke zaak, of laat het ons maar zeggenin den beginne was zulks gausch onmogelijk. Onze eerw. Geestelijken, bij gestaan door policieagenten waren niet be stand om den volksstroom in bedwang te houden en men zag zich verplicht de Ka pel gesloten te houden. Dat was nu recht aardig! Nochtans, er i te doen... Eerst nadat een woning breedvoerig uit te leggendrukte hare verwondering uit over de verregaan de stoutmoedigheid eens enkelen binders, maar ook noe dezo^niet weinig verschoot, wanneer hij zoo onverwachts de boeren wacht op de hielen kreeg, die hem dwong zoo spoedig mogelijk den aftocht te blazen. Zij voegde er het voorval bij van den j on- gen knaap, die op wonderbare wijze, met slechts het wachtwoord uit te spreken, uit de handen des roovers ontsnapt was, en eindigde met te verklaren dat het haar on mogelijk was, den schrijver van het ge heimzinnig briefje te raden, en veel min welke de reden was die hem tot zulkdanig handelen hadde aangezet. Is dit schrijven nog in uw bezit? vroeg Bastiaan. Ik heb het ergens achteloos wegge legd... Waar Ik weet het zelf niet Nu, ik behoef het briefje ooinoiet te zien, om u te kunnen zeggen wie er den schrijver van is. Maar gij weet dan alles, gij Alles? plaagde de Aelstenaar 't is te zeggen, dat weet ik toch Dan zult gij gewis den aanvaller ook kennen was niets a - Inderdaad, ik ken hem Raadsels Raadsels Toch niet, alles doodeenvoudig... Ik redetwist niet, nachtwaker; ik geloof u... En hier, wat hooger op, heeft men een poeldenier vermoord. 'k Weet het... 't Is verschrikkelijk Maar gij zijt van alles om te beter onderricht! spotte vrouw Stuyvers onge- loovig grimlachende; achtereen zult gij zijn moordenaar ook kennen Wel ja, riep Bast op tafel slaande welja, ik ken hem van af zijne geboorte Woorden zijn geen oorden, knorde de vrouw, die nu oprecht wrevelig begon te worden. Ik verlang dat gij soortgelijke dwaasheden elders gaat uitkramen. Luister eens hier, hernam de oud» haunekenuit. Neen, ik heb binnen werk, veel werk Gij mistrouwt ons; gij gelooft ons niet. Dat heb ik niet gezegd. Zoodus, gij volhardt iu uw besluit en indien wij u eens zegden, dat wij tot hier gekomen zijn in den naam der wet? indien wij u de verzekering gaven, dat al het

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1