Van alles een beetje 14 OCTOBER. Tabakbelasting TENTOONSTELLING - ANTWERPEN BERIGht Groote Spoorwegramp. goede tijd verstreken was, liet men het volk met kleine gedeelten binnen maar niemand mocht in de Kapel blijven staan men kwam langs voren binnen, ging rond tot vóór het altaar en vandaar, langs ach ter, buiten. Wij deelen deze kleine bijzonderheden meê, om onze Lezers een klein gedacht te geven van het volk dat daai was saainge- stroomd. Zonder dégelijke maatregelen, waren er ongelukken te betreuren geweest. Wat moet men besluiten uit deindruk- wekkende plechtigheid van verleden Zon dag Vooreerst, het is eene groote gebeurte nis, die een schitterende blijk daarstelt der liefde en der genegenheid, die do Be volking van Aalst, O. L. Vrouw van Meu- leschette toedraagt Dat onze Stadsgenoten nog steeds ver kleefd blijven aan de goede voorbeelden, hen door hunne Voorouders nagelaten. Voorouders, vrome Christenen, die, twee eeuwen geleden, wanneer de pesth in onze stad woedde, O. L. Vr. van Meuleschette, negen dagen lang, processiegewijs rond de stad droegen. Ten laatste, dat al de tegenwerking,. al het geknarstand en gebriesch der slechte Drukpers, welke dat schoone Feest met uitzinnige woede bezwadderde en met duivelsche razernij aanviel, verpletterd ligt ouder de blijken van den Christenen Volksgeest Katholieke Bevolking van Schaarbeek, diezelfde Godloochende pers zal u wel be spotten en beschimpen, u doemen en ver vloeken, om den genadeslag dien gij haar Zondag toebracht, maar haren val is na kend, Aalst immers, bleef ten allen tijde de lorteres, altijd strijdvaardig tegen aen bekamper van het Roomsch Katholiek Ge loof Ziehier een staaltje van den KiesCate- chismus, dien de katholieken in het ar rondissement Doornik uitdeelen aan de landbouwers, kooplieden en werklieden 1° LES. De belastingen op den tabak. V. W ie heeft de belasting op den tabak ingesteld A. Het liberaal ministerie in 1879. V. Hoeveel bedroeg die belasting? A. 1 ft-. 50 per aar. V. Wie heeft die belasting vermeer derd V A. Het liberaal ministerie in 1883. V. Op hoeveel werd zij gebracht? A. Op 3 centiemen per plant, hetgeen gelijk staat met meer dan 10 frank per aar. V. Werd die verfoeielijke belasting met eene groote meerderheid gestemd? A. Neen, zij werd gestemd door 71 li beralen tegen 66 katholieken en radika- len. V. Wat hebben de katholieken gedaan bij hunne komst aan het bewind A. Zij hebben in 1885 de belasting op den tabak met de helft verminderd. V. Zooals zij thans is, is belasting niet te zwaar? A. Ja, zij is zelfs hatelijk, want zij moordenaarsgebroed dat te Aelst nestelt, er morgen aan de galg zal bengelen Alles is mogelijk, hervatte Regina edoch wat overtuigd mij van de echtheid uwér gezegdens Gij hebt gelijk, meende Lieven Ver- cruysse; de mannen der wet gelden dus bij u niet meer als den laagsten schurk Gij eischt eene waarborg, ging de nachtwaker met fierheid voort, welnu, ik zweer u op mijne eer, die van Sebastiaan Schutter, dat ik waarheid spreek Hóeft gij iets meer Ik beu overwonnen, lachte de wedu we; ik had reeds dikwijls in de stad van u, Sebastiaai* Schutter, hooren spreken, van uwe schranderheid en woergalooze zell'sopoffering; het doet mij deugd aan het hart met, u kennis te maken eu het zou mij geenszins verwonderen, indien gij mij zegdet dat de schelmen reeds in de klem zitten. Nog niet, doch den aanslag op uwe hoeve is mislukt en dat is voor u het bij zonderste. Wij wenschen er u hartelijk proficiat over Dank! Dan, gij zult vanhier niet vertrekken alvorens gij u aan een deftig ontbijt hebt vergast. Ik verlaat u voor ec- ge oogenblikken, om de meid mijne be llen te géven. Tot straks. Het laat zich licht begrijpen, dat de wee vrienden het aanbod van de hand met sloegen! Weldra trof een weldoende drukt vooral op de geringe landbouwers en werklieden. V. Welk is het middel om ze te doen verdwijnen? A. Dat al de landbouwers, dat aide werklieden stemmen voor de katholieken, die stellig beloofd hebben aan de Kamers de afschaffing dier belasting te vragen. i'? "Pun 1 KIESMAREN. GENT. Als kandidaten der Werk lieden vooi de Kamers zijn uitgeroepen M. De Guchtenaere, bediende, en Huys- hauwers, letterzetter. HET VOLK begint een lage rol te spe len heden bijt het naar de hand van de zen, die hem, te Aalst, van zijn ontstaan af. ondersteunden cn hielpen verspreiden. Is men er niet in gelukt Het Volk in Aalst te doen binnendringen, dan was dit toch uiet te wijten aan onverschilligheid of werkeloosheid, want de propagande heeft geen klein bagatelleken gekost de brave katholieke gevers weten het best,en ook Het Volk kan dit niet vergeten heb ben. Als het anti-socialistisch blad nu denkt van met zijne ondankbaarheid je gens die vroegere edelmoedige vrienden, te Aalst ecnige nummers meer te verkoo- pen, dan slaagt het deerlijk den bal mis Ziehier wat Het Volk in zijn nummer van donderdag schreef Te Lede en te Haeltert hebben de kandidaten der bewarende vereeuigiug in de tegenwoordigheid van een honderdtal kiezers liet woord gevoerd. De christenc volkspartij zet hare wer king met verdubbelde krachten voort. Zondag sprak priester Daons te Gee- rardsbergen. De socialisten hebben rumoer tegen hem gemaakt. Te Iddergem sprak hij maandag in de opene lucht voor eene menigte van 500 man. Hij werd er geestdriftig toegejuicht.» Wij gelooven er niets van. Er zullen dit jaar omtrent 18,000 be twistingen zijn in zake van kiesinschrijvin gen, welke voor het beroepshof gebracht zijn. In 1893, laatste jaar van het cijnstel- sel, zijn er 38,000 geweest, 't zij 20,000 meer. Ongelukkiglijk zullen de beroepen niet kunnen geoordeeld zijn voor de kiezingen van october. Het grootste aantal reklama- ties gaat uit van burgers, die eene dubbele of driedubbele stem hebben. Sommige ge meentebesturen, wetende dat zij niet be waakt werden, hebben in 't opmaken dei- lijsten eene walgelijke partijdigheid aan den dag gelegd. Tc Charleroi willen de doctrinairs een een echten werkman, Ernest Brasseur, glasblazer, op hunne lijst stellen. De soci alisten roepen nu dat die Ernest Bras seur een verrader is, omdat er ook hazen op de lijst staan. Een werkman op eene katholieke of li berale lijst, dat is een ven-ader voor de so cialisten, maar aartsrijke advokaten gelijk Picard, Vandervelde, Defuisseaux en an deren op de socialistische lijsten, dat zijn echte werkmanskandidateuWat comedie toch! geur hun reukorgaan. Akkerpietjes, zei Lieven, 'k geloof dat zij kiekskens aan 't spit draaien Daar ben ik liefhebber van En ik Een kwaartuurs later zat men aan tafel. De brave weduwe hield huu gezelschap en vulde de ledige kroezen onophoudend met gerstenbier. Wellicht spreekt men in Aelst veel over mijn persoon? vroeg zij. Dit is niet moeilijk om raden, ant woordde Bastde bevolking ligt met niets anders bezig; spijtig nochtaus dat er zoo deerlijk met spek geschoten wordt en men er naar de waarheid grijpt, gelijk een blinde naar een ei Ik vind het aardig, dat gij, die zoo wei ingelicht, zijt, door uwe verklaringen die valsche uitstrooiïngen en ongerijmde veronderstellingen niet logenstraftet Hm! deed Schutter, middelerwijl duchtig doorknabbelende, van den eenen kant verbonden mijne plichten als man man der wet, te zwijgenvan den anderen kant zou men aan mijne woorden geene waarde meer gehecht hebben, daar elk reeds al te zeer die leugens met behagen voor klinkende munt aanvaard heeft. Onder al het redekavelen was den (lisch afgeloopen en na nog een goed glas bier gedronken te hebben, begon men aan ver trekken te denken. Lieven opperde den wensch, de plaats te bezoeken waar den Aalst. Vooruit geeft als volgt de jans op, welke de socialisten alhier voorstellen voor de Kamervooreerst de Zwitzersche reiziger Eduard Anseele, dan citoyens Sanders van Aalst, en zekere Spitaels, landbouwkaudidaat Vooruit wil daar waarschijnlijk mee zeg gen: kandidaat van den schijnheiligen Landbouwer. i. Ge kunt niet denken hoe de socialisten met hun eigen opgezet zijn. De vrouwelij ke ijdelheid is niets in vergelijking met de zelfvoldoening der socialistische kopstuk ken. De socialistische lijst te Aalst, waar Eede Anseele op staat, wordt door Voor uit eene knappe lijst geheeten. Eenigen zotten klap, door een socialist uitgekraamd op eene meeting te Geeraardsbergen, heet in denzelfden Vooruit eene knappe rede voering. Men zou zeggen dat de roode kopstuk ken zich gansch den dag yoor den spiegel staan te bewonderen. De huldebetoon aan Dautzenberg zal plaats hebben op zondag 23 september. Een stoet zal ingericht worden aan de Naamsche poort, te Brussel, ten 3 ure stipt, om zich van daar naar het nieuw kerkhof van Elsene te begeven. Men weet dat het vreemd kopergeld thans nog slechts aauveerd wordt met 10 p. c. verlies. De weerde der fransche ko permunt, thans reeds uit ons land wegge voerd, beloopt meer dan 5 miljoen. Dinsdiig werd in liet park der Vijftigste Verjaring te Brussel nog voor 94 fr. koper geld uitgewisseld, aan 9 centiemen voor 10 centiemen. I)e parketten van België hebben van het ministerie bericht ontvangen, dat M. P, J. Nieuwlandt. wonende te Brussel, tot het ambt van hulp-beul benoemd is. Hij zal den beul, M. hamel, vervangen, wiens ontslag aauveerd is, en zal zijne bediening in gansch het land uitoefenen. Het schijnt dat er van de jonge juffers, die deel genomen hebben aan den konink lijken quadrille, ter eere van het huwelijk van prinses Josephine met prins Karei van Hohenzollern er reeds drie getrouwd zijn. De gezondheidstoestand van de troepen die aan den kleinen oorlog deel genomen hebben is uitmuntend. Het getal zieken zelfs na den 7 September, overtrof het ge wone getal niet en dit ondanks den bui tengewonen lastigen dienst. Hij nadert met rasse schredende kan didaten onzer Grondwettelijke Vereeni- ging zijn aan de openbare denkwijze over geleverd de kandidaten der socialistische lijst zijn splinternieuw, geschoren, gewas- schen en gekamd, in afwachting hunner ongelukkigen poeldenier vermoord was. De hannekenuit deelde insgelijks in die begeerte. Als gij dit voornemens zijt, wierp de weduwe Stuyvers op, dan zult gij ongetwij feld ook het lijk van den jougeling en diens moordenaars weuschen te zien Dat zouden wij zeker willen. Begeeft u dan op drie kwaartuurs van hier, ter afspanning De Klokwaar, zooals ik van onzen koewachter, Pierken, vernam, de twee lijken berusten. Wij zullen het niet nalaten En nu, vaarwelMorgen zult gij uit de stad belangrijk nieuws ontvangen. Gij denkt het, Schutter Ik ben er van overtuigd... Tot we- derziens, baziune En onder de heilwenschen van Regina Hoefnagels verlieten de mannen de gast vrije hoeve. Ha, ha, ha lachte de boschwachter 'k hen heb daar straks niet veel gezegd, doch ik heb mijnen buik eene zielmis ge daan, welke hij lang zal onthouden 't Was lekker, bevestigde den hanne kenuit en alles in overvloed Wat ver schil tegen onzen thuis. Ja, dat is waarhier is de beurs goed gevuld. Toch heeft er mij, God dank, nooit iets ontbroken Dat niet, Bastik wil maar zeggen Rusten bij ons de handen, dan vasten de kolossale buismaar waar blijven de kandidaten der Volksfopperspartij Lig- eu ze nog in den oven?... Opgepast dan, at de speculatiemannekens er niet ver brand uitkomen? Want 't is hoog tijd ze voor de pinne te halen.... Een kopstuk der socialisten onzer stad, onlangs in zekeren Raad gekozen, zit da- gelijksch met den fameuzen aalmoezenier overeen. Woensdag ontving hij weder de volgende uitnoodiging. De complimenten van Mijnheer, of gij vandaag wederom eens wilt bij hem komen. Wat raag die voorbeeldige katholiek wel met dien goddeloozen chef der Aal- stersche socialistische sukkelaars, te ver haspelen hebben?. AFDEELING OUD ANTWERPEN. Maandag 17 September, om 3, 4 1/2 en 5 uren, uitgang van den Stoet, voorstel lende de plechtige Intrede van Karei V, te Antwerpen. Van dijnsdag 18 tot zaterdag 22 Sep tember, te beginnen van 10 uren 's mor gens tot 11 uren 's avonds Vlaamsche Kermis. In onze drukkerij is voor de derde maal verschenen en te koop gesteld ALMANAK voor het LAND VAN AALST VAN 'T JAAR 1895. Evenals verleden jaar bevat hij alles wat een almanak als eerste vereischte bezitten moetNut en Vermaak. De Almanak voor het Land van Aalst is te verkrijgen ten onzen bureele en bij de verkoopers van ons blad, aan 10 cen tiemen per exemplaar. Per honderd, aan 3,00 of 6 centiemen 't stuk. De Sneltrein Parys-Brussel ontregelt. 37 Slachtoffers. De sneltrein 115 die om 12 ure 40 na middag uit Parijs naar Keulen vertrekt en ten 5 ure 55 door Brussel komt, is rond 1 ure in de statie van Apilly ontriggeld. De statieoverste en verscheidene reizigers zijn gedood, de machinist, de stoker, de frein- wachter en verscheidene reizigers zijn ge kwetst. De minister van openbare werken die gereed stond om naar het Zuiden te ver trokken en zich in de statie van Lyon be vond, heeft daar de ramp vernomen en deed zich onmiddelijk naar de Noordstatie voeren ora naar Appilly te vertrekken. De baan is heel den namiddag belem merd geweest. De reizigers van den ontriggelden trein zijn over Soissous naar Brussel gevoerd, waar zij om 10 ure 40 aankwamen. Wij lezen daarover in de Gazette van Gent: Ziehier het verhaal vaneenen ooggetuige der ramp. Het is verschrikkelijkhet is ijselijk! Ik heb nog spoorwegongelukken tanden. Kom, kom, hernam Schutter vrolijk, daar bij ons de handen niet zullen rusten, zullen de tanden evenmin vasten; voor ons ambacht toch is er nooit gebrek aan werk te vreezen, want het gemeen goedje rijst van alle kanten als uit den grond op. Ik ben nieuwsgierig, vriend, om het lijk van den beruchten Pepin te zien Ba! de schelm is het bezien niet waard... Stil! hoor ik daar geen gerucht van zingende stemmen Inderdaad! zei Lieven,de vertedoor- peilende 't is volk die evenals wij naar De Klok trekt. Al zingende Zie, zij nemen het voetpad; 't zijn jongens en boerenmeiden ondereen... Hun gezang wordt duidelijker... 't Is alsof zij naar de kermis gongen Neen, Schutter, zij gaan naar de ver moorden zien.... 't Zal er spoken in Dé Klok, en de uitgelatene jeugd beseft he* uiet. Verbergen wij ons in den gracht ;is zwerm moet hier voorbij en wij zullen eens hooren wat zij zingen. De twee mannen zaten verstoken in den gracht. Het gezang der boeren en boerinnen werd duidelijker. Lieven, fluisterde Schutter, 't is van daag een avontuurvolie dag. 't Zal van avond spoken in De Klok! grinnikte de boschwachter, 't Vervolgt.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2