i k an %\\iUl Agence de Publicum, R. d. l. Madeleine, Bruxelles. Van alles een beetje Zondag- 23 September 1894: 5 centiemen het nummer i,tP Jaar IV0 49. Politiek Overzicht. Landbouw. Vlaamsch in den Moniteur. li tiara onna Wee Spe. Wee Metu. ABONNEMENTSPRIJS Drr Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle TIJDSTIPPEN VAN HET JAAR. MEN ABONNEERT ZICH BIJ DEN UITGEVER, WAAR BRIEEWISSELINGEN MOETEN GE- TBEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSCHESTRAAT, N" 149, AELST. ANNONCEN PRIJS Per drukregel 10 centiemen 29Bladz., 0.25 cent. D1KWUL8 HERHAALDE, BIJ ACCOORD. ALLES TEN BU- REELE GEDRUKT, WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Aelst, Zondag 23 September 1894. OORLOGJa, 't is weöral oorlog Twee machtige volksstammen die elkan ders kinderen vermoorden, moeders den lieveling ontnemen en het harte toepran- gen, vrouwen den broodwinner, kinderen lmu vader ontrukken, grijsaards van schrik en zielesmart den put doen vullen. Oorlog tusschen China en Japonic, die twee groote vlekken op de wereldkaart Wij laten hier de laatste nieuwstijdin gen volgen De groote en lang verwachte veldslag heeft plaats gehad en is geëindigd met eene volkomene nederlaag der Chineezen. Een kolom Japanders vertrok donder dag uit Pong-San op veikenningstocht naar Ping Yóng. De kolom werd hier op. een vijandelijk vuur dor ffirten ontlMld. De Japanders bliezen den aftocht en trokken zich in goede orde terug. Vrijdag avond gaven dé JhpaanSche le geroversten bevel aan huniie troepen zich samen te trekken en in slagorde naar Ping-Yong op te rukken. De Ghineezén, die de forten van Ping- Yong benuttigd hadden, waanden zich on- overwinhaar. Maar de Japanders, die' in fc krijgswe zen verre boven de Chineezeu zijn alge- richt, vielen de Chineezen aan langs drie verschilligë zijden. Het vuur begon den zaterdag bij 't krie ken van den dag. De kanonnen werktèn tot in den namiddag. De Chineezen bestuurden met veej ^aak- kennis hun geschut. Nochtans ten 2 ure, kon het Japkansche voetvolk in goede voorwaarden vooruit ko men. Een klein geweervuur hield aan tot bij't vallen van den avond. De Japanee- zen hadden den grond veroverd en do ver sterkingen der Chineezenerg beschadigd. Zelfs de nacht bracht geen einde aan t gevecht. Van weerskanten werden kqgels gezonden. Binst dien tijd waren de twqe Japansche kolonnen, die in twee tegenovergestelde richtingen op de Chineezen waren geval len, bijeen geraakt. Zondagmorgen, om 3 ure, begonnen zij den aanval ra,et eene wonderbare orde. De Chineesche voorwacht verdedigde zich met heldenmoed, maar de achter- wacht was zwak. Verrast door den aanval der Japanders, gingen zij in de grootste wanorde op de vlucht. Langs alle zijden omsingeld, werden de Chineezen per duizenden vermoord. Eenige afdeelingen, die op Europeaan- BURGER eene Aalstersche Geschiedenis uit KEIZER KAREL's TIJD. Naar het groot werk van Petrus Van Nuffel. 29 Daar waren boeren en boerinnen gena derd Hun gezang galmde helder over de vlakte en ging gepaard met lichten dans En :t geld dat rond is, Maakt recht wat krom is En is het vrouwtje krom en mank, Haar geldéken heeft tseh klank En korredommekenkorredomdare, En korredommeken, korredomda Het ging er oprecht leutig onder de on bezorgde jeugd en dat vonden Lieven en Bast ook; zij volgden de dansers om te zien wat er verder zou gebeuren Van lieverlede vergingen deuitgelatene vreugdekretenwel lachte en jokte men sche wijze afgericht waren, lieten zich tot den laat sten man omversehieten. De wanqrde in de Chineesche rangen te baat neraoude, liëp de kojom van Pong- San storm tegen de versterkingen van Ping-Yang en in weinige oogenblikken waren zij er meester van geworden. Een half mir na den aanval was de prachtige sterkte van Ping-Yang in handen van de troepen van den Mikado. Men beraamt op 20,000 Chineezen, die in de sterkte waren. De bezetting is omge bracht'. Deze veldslag is eene schitterende over winning voor de Japanders. Zij hebben eene groote hoeveelheid niond- en krijgs behoeften en verscheidene houderde vaan dels genomen. De Chineezen hebben meer dan 10,000 dooden en -gekwetsten en 14 honderd krijgsgevangenen. Bijna al do officiers van den Chinees- sollen staf en verscheidene generaals zijn gevangen genomen, waaronder generaal T.sc Ponk, die gevaarlijk gekwetst werd. Hij was opperbevelhebber dor troepen uit Mansjoerie. De Japanders hebben slechts 30 dooden OU 270 gewonden. De Japajiders zitten de vluchtelingen op de hielen. De prijs.dier overwinning is de verove ring van Corea. Het gerucht is in omloop dat. de oncler-* teeming"vati-Petemli ztch gézeiiïuoord heeft- omdat hij gedégradeerd' was'. De Moniteur heef! de vermindering van MEER DAN 1 MILLI0EN op de tarieven van vervoer voor. den landbouw medege deeld. Op 1 Qctöber komt dit nieuwe tarief in voege. Ziedaar eene bevoordeeling" van den landbouw, dio een Voortreffelijken indruk maken zal. Wat doet nu de liberale pers Zij zwijgt en gaat voort mgt beweeren, dat er niets gedaan wordt voor den land bouw. Nieuwsgierig of Den deeg alm er zal van gewagen. Eenige libqrale bladen, hierin geholpen door den katholieken Patriote, valleu de regeering aau, omdat de tweetalige offici eele afkondigingen in den Moniteur van dag tot dag talrijkei worden. Zij willen beweeren dat voor vele din gen dq vlaamsche afkondiging hoege naamd geen belang heeft, bij voorbeeld nog onder elkander, maar ook dit hield merkelijk op, namate men de afspanning naderde, en zie, wanneer men ze in de verte ontwaardde, zweèg alles... Lieven knipoogte beduidend. 't Spelleken gaat aan gang, vezelde hijboerkeas en deernen worden bang Men stond voor de herberg De Klok niemand dofst binnengaan, doch Schutter en Vercruysse baanden zich een weg dooi de omstaanders en verdwenen in de ge lagplaats; eenigen van de stoutsteu volg den hun op de hielen. De deur eene zijkamer stond geopend... Tusschen eene st.rooilaag bemerkte men twee lijken... In het eene herkende men den Langen Pepinhet lioofd doorschoten en omwonden door eenen. met bloed door weekten halsdoek het gelaat "vreesdijk saamgetrokken, de oogen gesloten en een wit schuim op den verbrijzelden mond... Aim zijue zijde lag den jongen pocldenicr; eene breede gapende wonde hadden hem de herseps blootgelegd en zijn bleek ge laat met eene roode lijn gemarmerd c on der den arm hield liij nog de kiekenmand geklemd, als poogde hij nog den hem toe vertrouwden schat te beschermen; over toekenning van adeltitels, naturalisaties en andere dingen van dieu aard. Maar, doet, de Courrier de Bruxelles op merken, als de afkondiging in 't vlaamsch geen belang heelt, dan is dit hetzelfde met de afkondiging iu het frauschl Zij gaan het, franschsprekende publiek zoo min aan als het vlaamsche, en konden dus even goed geheel wegblijven. Wij brengen volmondig hulde aau de ministers die de vlaamsche vertalingen steeds talrijker maken, maar voldaan zul len wij niet zijn, eer wij in den Moniteur AL de stukken gelijktijdig in de twee ta len zien afkondigen. Hel achterna hinken van vlaamsche vertalingen aanzien wij-nog altijd als eene toegeving. Welnu, wij vragen geëhe toege ving, maar ons recht, spijts alle protesta- ties van Gazetten en Patriotten. Le Soireen blad, dat stellig niet van vlaamschgezindheid zal verdacht worden, bemoeit zich ook met de zaak en zegt Wij kunnen in 't geheel deze zienswijze (van GazettePatrioteenz.) niet deeleu. De menschen in 011s land, die geen franscb kennen, zijn zeer talrijk. En mogen deze de officieele besluiten niet kennen Er is in dien wettigen eisch hoegenaamd geen flamiagautistische overdrijving. •Indien de-afkondigingen, waarvan men spfeekt, geen' belang in *het vlaamsch heb ben, aan hebben zii, zooals een contrater zeer wel zegt, ook geen belang in liet fransch en kan men ze geheel weglaten. Even gegrond als het is eene nationale keuspreuk te vertalen, even wettra is het, de officieele acten zoowel aan de Vlamin - gen als aan de Franschsprekenden, be kend te maken. De Gazette bevat een nieuwske, dat stel lig niet geschikt is om de toenadering tusschen boeren en brusselaars te bevor deren. Men weet dat, tijdeus de krijgsbewegin gen, de militaire overheid op de velden, v aar schade kon aangericht worden, door- bussels strooi op stokken, doet aantoonen dat de toegang hier verboden is, ofwel dat de schade moet vergoed worden. De commissie, welke te Woluvre is ge komen om de schatting te doeu, heeft be vonden dat de Brusselaars, die de bewe gingen kwamen zien, meer vernield, ver woest hebben, dan geheel de krijgsdivisie doen kon. En de schade door de burgers aange richt, wordt door 4e krijgsoverheid niet zijn wezen lag een waas van onbeschrij- felijken angst; zijne lippen waren paars blauw eu krampachtig op elkander geslo ten, wijl zijne verglaasde oogen wijd open- gesperki stonden en de omstaanders dwon gen onwillekeurig het hoofd af te wenden. IJselijk, die aanblik van moordenaar en slachtoffer Bastiaan Schutter weudde met afschuw de oogen van 4en poeldenier, nooit had hij van welkdanig lijk, grooteren schrik ge voeld; de blik van den vermoorden volgde hem onophoudend en scheen hem als een bloedig verwijt in de ooren te klinken Gij, Schutter, gij hebt schuld iu mijne dood, want gij waart het, die mij zegdèt i Ga vrij en onbeschroomd door; het wacht- j woord is u een voldoende vrijgeleide Niettegenstaande het geweten des goeden mans hem volstrekt niets te verwijten had, toch was hij gansch terneergeslagen. En de omstaande boeren V Zij ook ston den daar, door eenen ongekenden angst bevangen, als aan den grond vastgekluis- terd. Nu was wel hun prikkelende drift van nieuwsgierigheid voldaan, maar hoe zouden zij deze met eenen rusteloozen macht bekoopen! Het bijgeloof zwaaide betaald Dat ziet er hem lief uit. Aan onze Lezers-Arbeiders. r M. dc Commissaris-generaal der Regcering voor de Wereldtentoonstelling van Antwerpen, heeft aan de gemeentebesturen eene twee de reeks kaarten, toegang gevende tot de Tentoonstelling gezonden, om uitgereikt te worden aan de arbeiders. De werklieden, opgeschreven als kie zers voor den Goedenmunnenraad en den Nijverheidsraad en gehuisvest ter gemeen te zelve, welke nog gcene toegangskaart voorde Tentoonstelling bekomen hebbeu, kunnen zich op het commissariaat van po litie aanbieden, om zulke kaart te beko men. Het bericht dat eene heriimeriugsmeda- lie ging geslagen worden voor do soldaten die in 1870-71 bobben dienst gedaan aau de grenzeu, wordt tegengesproken. Bij het ministerie van oorlog waren reeds on geveer 300 aanvragen binnengekomen voor die medalie. Bebel, een-dor aanleiders van de dui t - se,he socialisten, heeft, als opsteller vau de Vopo arts eene jaarwedde van 10,000 frs. Hij heeft onlangs geklaagd dat hij met die som in zijne uitgaven niet kon voor zien. De duitsche socialisten beginnen nu de gegrondheid dier klachten te begrijpen. Inderdaad, dezer dagen heeft Bebel, te Iviistnacht, in Zwitserland, groote uau- koopen van gronden gedaan. 't Is zonder twijfel voor soortgelijke aankoopen, dat hij nog geld te kort komt. De man zou nog gauwer willen binnen zijn. Dat zijn toch aardige kerels, niet waar, die bestrijders van het kapitafeil, die er al len op uit zijn om zelf kapitalisten te worden. In België hebbeu wij er ook zulke, by voorbeeld den citoyen geneverbaas-Ietter- zetter-gemeenteraadsl id, etc. Vandendor- pe, die bij zijne verschillende stieltjes nog dat van huiseigenaar gevoegd heeft, en vroeg of laat dat van l entenier zal uitoe fenen. Vooruit schryft in een vlugschrift, te J Aalst uitgedeeld, dat het, Socialismus al leen den Werkman redden zal en men moet stemmen voor de socialisten, die steeds de beloften houden die ze afleggen. Wij zouden wel eens willen weten wel ke beloften de socialisten zooal gehouden hebben toen ter tijde nog haren alles overheer- schenden scepter; men vreesde de doode hand, men geloofde aan de bloedkaros, aan geestenverschijningen en allerhande tooverij en reeds zagen de aanwezigen, in hunnen droom, messen, pistolen, dolken en karabijnen; zij zagen liet lijk van den poelier, onder een mot zilveren tranen be zet baarkleed verdoken, rond hunne ka mer zweven; zij zeiven waren, dour eene onzienbare hand bemeesterd, gedwongen de tippen van liet baarkleed te houden en den akeligen stoet te volgen.... Anderen voelden reeds omtrent middernacht hun op het lijf gesprongen door een schurk, het mes 111 de handHemel, zij herken den het wezen van Jxingeu Pepin en wil den een yerschrikkelijken gil uiten, maar hunne tong lag als vastgesenrooft ip den mondhet koude staal vau Pepin drong in hun hart; zij voelden zich sterven... Ster ven? Akelig woord En daarna zagen zij huu zeiven in de doodkist leggen, hoorden liet gebrom der zielkensklok en hoe de aarde als klompen lood, met doi geluid op de kist, waarin zij gesloten waren, neêr- bonsde Ja, het zou er spoken dien nacht, in

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1