KIEZING. Nijverheids-werkraad Oud-weezen Congres. van Aalst. Over M. baron Leo Bethune. Uit Lourdes worden twee wonderbare genezingen gemeld, die daar met de bel- gische bedevaart hebben pbiats gehad. Eene Zwarte zuster van Dendermonde, zuster Alfonsine, sedert 19 jaar aangedaan van lamheid, en die sedert 10 jaar zich slechts met moeite voort kon slepen bij middel van krukken, is op den doortocht der processie opgestaan en voelde zich gansch genezen. Eene juffer van Diest, mej. Palestor, die aan eene zenuwziekte leed, welke haar belette te eten en te drinken, zoodat zij kunstmatig moest gevoed worden, is vol komen van hare gcbrekkelijkheid her steld. I)e Encykliek over den Rozenkrans. De H. Vader heeft eene nieuwe ency- kliek ile wijde wereld ingezonden over den Rozenkrans. In dien wereldbrief spreekt de Heilige Vader allereerst zijne vreugde uit over het feit, dat de maand October, overeenkomstig zijn verlangen, overal is toegewijd aan de H. Maagd. Groot zijn de gevaren van onzen tijd en steeds heeft men door tusschenkomst van het Rozenkransgebed hulp en redding kunnen verkrijgen. In de moeilijke dagen welke wij thans doorleven moet dus op nieuw tot wanne godsvrucht en vereering tot de Koningin des Hemels worden aan gespoord. De H. Vader wijdt daarna in den breede uit over de schoonheden van het Rozen kransgebed en over den grooten invloed van Maria als Middelares der genade en drukt den wensch uit dat in steden en dorpen, bij grooten en kleinen, deze gods vrucht worde bemind. Ten slotte laakt Z. H. in krachtdadige bewoordingen zekere tooneelvertooningen in Italië, waarbij de goddelijke persoon van Christus op lasterlijke wijze wordt aangerand. Het Staatsblad heeft een koninklijk be sluit medegedeeld, waardoor de eigenaars van dieren, welke aan de gevolgen van koolziekte sterven, recht hebben op eene schadevergoeding van een derde der weer de van het dier. Het hoogste van de toe gekende vergoeding mag niet meer dan 125 fr. bedragen. De schadeloosstelling zal enkel betaald worden dan alswanneer het beest gansch vernietigd zal zijn door het vuur of scheikundige stoffen. De ver goeding zal geweigerd kunnen worden aan ae pachters, die na eene eerste verschij ning der koolziekte, de bijzondere inenting stof voor deze ziekte aan hunne dieren niet zullen toegediend hebben. Vooruit zet de socialisten aan om naar de katholieke meetingen te gaan en daar de redenaars te beletten van te spreken. Als er kerels zijn die aan dien raad gevolg geven, dan moeten zij het maar aan hun zelve wijten als zij loon naar werken krij gen, de socialisten zijn nog niet meester, Vooruiten wij zullen wel zorgen dat zij het nooit zullen worden. Zooals wij gemeld hebbon, heeft op 26, 27, eo 28 Mei, 11., een Congres van Oud- Weezen, te Antwerpen plaats gehad. He den ontvangen wij het gedrukt verslag, waaruit wij wel doordachte redevoerin gen van twee stadsgenoot en, MM. J.B. Miivlaert en Is. Hallaert knippen. W'ij zullen die redevoeringen in ons aanstaande nummer mededeelen. Onze lezers weten dat de heeren pa troons," gekozen in de eerste afdeeling van dien Raad, weigeren met de werklieden te zeti len. De gekozene arbeiders zijn hier mee in de volslageue onmogelijkheid ge steld iets ten voordeele hunner noodlijden- de ambtgenoten te verrichten, in andere woorden, zijn de zittingen, die door de werklieden zouden gehouden worden, van geeue waarde en in strijd met de Konink lijke besluiten nopens de instelling van den Werk-en Nijverheidsraad. Onze vriend. M. Alex. Van deVelcte, voorzitter der eerste afdeeling, heeft nu op 18 September 11., den heere minister van landbouw, nijverheid en openbare werken, een vertoogschrift gezonden, vra gende of hij en zijne collegas nog wel het recht bezitten in hoogergenoemde Raad te zetelen. Wij zullen het antwoord van den heer minister mededeelen. LATER. lieden is het antwoord toe gekomen. Het luidt dat de eerste afdeeling van den Werk-en Nijverheidsraad opge houden beeft van bestaan, van liet oogen- blik dat de pat roons bun ontslag gaven. Eene nieuwe kiezing zal dus kortelings plaats grijpen. De Dendergaim kan niet meer slapen of hij droomt van die 30 stembrieven, waar op enkel den naam stond van M. baron Leo Bethune, die bij den poll der kaudi- daten, in den catbolijken werkmanskring, uit de stembus kwamen. Dat is 't werk van de werklieden-af gevaardigden uit den tamboer! roept het liberaal blad uit en het noemt dit eene schandige pert, de overige kandidaten ge bakken. n Wie durft beweeren of kan bewijzen dat de kiesbulletijns, aan welkdanig teeken ook aanduidden van welke kiezers ze kwa men Kwamen die 30 stembrieven, tê» voordeele van onzen achtbaren Voorzitter, van de Werklieden uit den Werkmans- kriug Niemand weet het. Althans de kring telde slechts 25 afgevaardigden. Dendergaim, wanneer hij beweert dat dit het werk der Arbeiders is, spreekt an dermaal zich zei ven tegen, want korts te voren schreef hij dat de leden van onzen Werkmanskring sukkelaars, knikkers en paljassen waren, in de handen der rijken aangenomen nu, dat die stembrieven van 't Werkvolk uitgingen, dan begaan zij eene lage daad Ge ziet, Dendergaim, reson- neert nog dommer als dom. Keuren wij de handelwijze dier 30 stem mers af Neen, neen, neen Die afgeveerdigden, werklieden, land bouwers of anderen, hebben gehandeld volgens de stem van hun geweten en zij hadden dit recht, en vervulden hunne plicht. Alle denkwijzen waren daar geëer biedigd en evenals het kanton Geerards- bergen, hebben zij in volle vrijheid hun nen wil doen kennen. En dat juichen wij toe, want wij vinden den poll onzer katho lieke Vereeniging, onder dit oogpunt, al- lerloffelijkst. De Klokwant zóó zou men er droomen en den nacht, tusschen den vaak en deii slaap op de legerspoude doorbrengen. Kom, lispelde Schutter, den bosch wachter meêtrekkende, 'kom, laat ons naar huis terugkeeren. Denken wij dat het den goeden God is, die het zoo gewild heeft. Vercruysse antwoordde niet, maar volg de werktuigelijk zijn ouden gezel. Beiden waren buiten gekomen. Hebt gij bemerkt, hernam de nacht waker, hoe zonderling de oogen van den Wetterschen jongeling ons aanstaarden Zwijg, sprak Lieven met verkropte stemik ben er gansch van uit mijn lood geslagen. Moest gij weten, vriend,, hoe ik mij beklaag hier geweest te zijn Ja, 't zijn gruwelijke zaken nog zóó jong, vreugd en steun zijns ouden vaders, en zoo ongelukkig van het leven beroofd worden!... Ah, Lieven, Lieven! ééne ge dachte nochtans troost mijDe Goddelij ke gerechtigheid heeft haar werk voltooid; morgen zal de menschelijke justicie uit spraak doen Wat gaat men met de lijken aanvan gen vroeg de boschwachter Men wacht de komst van het gerecht af, zei Bastdaarna zal men den poelde nier naar zijne woning overbrengen wat de vuige moorder betreft, men zal ergens op het kerkhof wel een hoekje vinden... Ongewijde aarde Zonder eenigen twijfel. In den grond gestopt als een hond Zulk een leven, zulk een einde, zul ke eeuwigheid, Lieven... Ware hij aan de galg gestorven, hij had ten minste nog de gelegenheid gehad zich met God en de menschen te verzoenenmen had hem als kind der kristene kerk in gezegende aarde ter ruste gelegd, een houten kruisje zou de tijdelijke verblijfplaats zijner stoffelijke overblijfselen aangewezen hebben, maar nu, niets van dit alles, niets! niets! Pe- pins's ziel is verdoemd Verdoengl! herhaalde Vercruysse op somberen toon.... Hoe zal zijne vrouw versteld staan, bij het vernemen dier af schuwelijke dood. - Zij is ervan onderricht, sprak Bast ik zelf heb het haar dezen morgen konde gemaaktmaar wat zijin deze voor haar netelige omstandigheid aanvangen zal, zulks weet ik niet. Het beste voor haar, De Gazette van Aelst strijdt voor geene personen; wel voor de algemeene belangen der welvaart in ons Arrondissement. Wii hebben ons aan deu uitslag van den poll onderworpen, zooals het overigens al le katholieken die de Eendracht minnen, zich ten plichte rekenen moeten, en trouw blijven wij do Katholieke Vereeniging en hare Kandidaten ter zijde, gelijk wij het in ons eerste nummer, op onze eerste bladzijde plechtig beloofden. Maar gij, Dendergaim, zoekt altijd naal den op eenen hooizolder en ontwijkt tel kens op behendige wijze de strikvragen uwer tegenstrevers, en dat is voor u, die met eerlijkheid en plichtbesef zoo hoog oploopt, noch kiesch, noch loyaal.... In plaats van u met de zaken van den Kath. Werkmanskring te bemoeien, zoudt gij dezen die u nog pogen recht te houden, een veel beteren dienst bewijzen met eerst en vooral de verwarde klosse van den Concoedla te helpen klaar spinnen. Laten wij ons thans een oogenblik op houden bij de kandidaten, voor de Volks kamer, in ons Arrondissement Aelst. De katholieke Vereeniging stelt voor de heeren De Saedeleer Lodewijk, advocaat. Diericx Vincent, brouwer. Van Wambeke Victor, advocaat. Woeste Karei advocaat Het zal wel onnoodig zijn nog den lof te maken van onze uittredende Volksverte genwoordigers; zij zijn genoeg gekend; hun nen ouvermoeibaren iever die zij aan den dag leggen om de hatelijke tabakswet te doen verdwijnenhunne manhaftige hou ding in het verdedigen onzer taalbelangen; hunne groote en krachtdadige medewer king tot het inrichten van een vrijwilli gersleger; hunne dappere bescherming van onzen Godsdienst en Onderwijs, zie daar allen onbetwistbare bewijzen van Volksliefde en blijken van onophoudende werkzaamheid. Alle katholijken zijn door heilige plich ten verbonden, de vier hooger aangehaal de namen zegevierend uit de stembus te doen komende stem der dankbaarheid zal door geen geschreeuw, door geeneu las ter, hoe vuig hij ook weze, kunnen ge dempt wordenzij zal den 14 October door gansch de Dendervalei luider dan ooit weêrgalmen!... Waar blijven de kandidaten der scheur- makende Volksfopperspartij Eilaas! zij zitten nog altijd in den.... o- ven, en de bekwaamste bakker der wereld zal ons niet durven betwisten, of zij zullen er deerlijk aangebrand uitkomen Sixtus met zijn oog, sioert, gelijk in den tijd van 't kanarievogelken, die onder de vuile muts van 'nen socialist gezeten had de baas uit de gebroken ruit en zijn madam met haar gebroken «erat knokkelen en la- veeren gelijk de schuiten van Vilvoorde; baaske Van de Wide doddert er van in zijn vaantj esbroekLippen en de Griengoladen van Hofstade prinsmuilen als t' kroon- prinske van Italië (zou 't menneken opko men?) en den opperbaas van 't Eiland Chipka, Arabi, loopt van 't Eiland Elba naar den Kokercnhoek, in zijn hemd over en weêr, lijk ten tijde toen hij 's nachts achter de inwerpers zijner ruiten liep. (Uittreksels uit De Werkman.) En toch, ware zich zoo gauw mogelijk uit de voeten maken, anders maakt zij morgen deel van onze gevangen en loopt zij voor het minste een brandmerk op, met traktaatje van tien jaren ballingschap. Zoo pratende, was het voor goed donker geworden. De hooge boomen welke de heirdebaan omzoomden, schenen als drei- genSe spoken hunne armen ten hemel te stekèn, en de twee vrienden, nog weinig lust tot praten gevoelende, strompelden op hun gemak op de gemeente Erpe af. De mannen waren nu eeu voetwegel- ken, dat de heirdebaan doorsneed, gena derd. Hier moeten wij scheiden, sprak de boschwachter, de hand naar zijn gezel uit stekende. Inderdaad, antwoordde deze de hand krachtig schuddende. Vaarwel en wel te huis Voor mij is geen nood, ik ben er maar gij moet echter nog een goede tap doen alvorens de torens uwer geboorte stad te ontwaren. Vaarwel en tot weder- ziens Elk ging zijn weg. Het was pikdonker geworden, geen en- niettegenstaande dit sjoeren, dit knokke len, laveeren, dodderen en prinsmuilen, komen de djautersche kandidaten niet af. Wij zullen de feniksen dan afwachten, beste kiezers, om hun, in plaats van naai de Kamers, voor eenige jaren naar een Verbeteringshuis te sturen... Dat ten min ste zullen zij niet gestolen hebben. Nu grijpen wij eene andere lijst van rare vogels aan, namelijk de socialisten... Ja, die menschen willen ook bun paart in de boerenleute. Hunne kandidaten, zoo min door 'nen poll gekozen, als de Volks- foppers dit zullen zijn, volgen hier: 1° Eduard Anseele, van Gent, reiziger naar Zwitserland, die den 14 october te Aalst dingen zal zien, die hij voorzeker op zijne speelreis niet zal hebben ontmoet. 2° Sisken Leks, toreuwachterkeu for ever, die nog zoo dom niet is van te den ken dat een Kamerzetel veel zachter en gemakkelijker is dan eene houten brits. Alvorens echter in de Kamer te treden, zal hij eene pijnlijke operatie moeten on derstaan men zal hem namelijk moeten van den spanaart snijden, want hij kan met moeite klap... klap... klappen. En,op zijne jaren valt dit zeer ernstig op te ne men. 3° Sanders, werkman in het sargiënfa- briek. Lieve Sanders, en dat kan er toch niet zijn Te trekken naar de Kamers, uit dat s irgie- magazijn 4° Spitaels, landlvan Overboelaere. En een dikke vette hesp, En een schelle van 't verken Boerenleven en dat is plezant! enz. En wat zal het zijn als onzen Spitaels zijne 4000 ballekens zal kruipen hebben Pour le couronnement de Vedifice, lateu wij hier eene verklaring volgen van eenen der vier socialistische kandidaten An seele niet Wij weten zeer goed dat wij niet zul len gelukken; maar indien nochtans dit zoo zou zijn, dan geloof ik dat de eerste maal dat wij in de Kamers zouden moeten gaan zetelen, wij van benauwdheid en van domheid in ons broek zouden AtchiGod zegent u, Sis Eu de liberalen? Och arme, die zijn naar de knoppen lijk Schockaert zijn vlas Geen kandidaten Evenveel kiezers REDERIJKKAMER De Gatharinisten. Wij vernemen met genoegen dat deze Rederijkkamer, wiens faam niet meer te maken is, hare eerste vertooning van het tooneeljaar 1894-95 vastgesteld heeftop Zondag 11 November aanstaande. Gezien de grootsche bijval welke men bekomen heeft met het prachtig drama DE PRIES TER, zal men dit meesterstuk van Karei Buët andermaal opvoeren, mits eenige verbeteringen en nog prachtiger versierin gen. De Gatharinisten zullen hiermeê zoo mogelijk, hunne faam nog vergrooten. kei starreken pinkte aan den hemeltrans en de maan verborg zich achter dikke wolken. De nachtwaker was niet bang, verre van daarmaar wanueer hij langs de baan een heesterstruik ontwaardde, die hem wat langer en grooter scheen dan de anderen, dacht hij telkens aan den ver moorden poeldenier. Tusschen moed en vrees bereikte hij de stad. Hier dacht de goede man aan Trien, zijne echtgenote! Hoe ongerust zou zij niet geweest zijn! Nu besefte hij de dwaas heid welke hij begaan had met zonder voorafgaande verwittiging de woning te verlatenhij verhaaste der halven zijnen stap en was reeds bijna ten einde der Mo lenstraat, toen hij daar, vóór hem, drie schimmen behouazaam zag voortssluipen Niettegenstaande de erbarmelijke verlich ting der straten van die dagen, had Schut ter het drietal herkend: 't Was Dorus Jaak en Nest!... Wat ging hij doen?.. Hij volgde hun op tien stappen aft tand, doch, door de duisternis verblind en zijne prooi in het oog, schupt hii tegen eenen steen eu valt in gansch zijne lengte op den grond Schutter, Schutter, die val kost u de dood (Wordt Vervolgt).

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2