Leugens en laster met de macht ONDER NUMMER 1 ONDER NUMMER 1 Zondag 14 October 1894 5 centiemen het nummer l*le Jaar IV0 52. (lrt T^ff tfr Nee Spe NecMetu g 1! Emm ^ec Spe. Mee Mctu. ABONNEMENTSPRIJS Dit Blad verschijnt den Zondag van iedere week. Een abonnement kost 2,50 inschrijving op alle tijdstippen van het jaar. Men abonneert zich bij DEN UITGEVER, WAAR BRIEFWISSELINGEN MOETEN GE- TEEKEND EN VRACHTVRIJ TOEGEZONDEN WORDEN. DRUKKER UITGEVER GENTSCHESTRAAT, N° 149, AELST. ANNONCENPRIJS Per DRUKREGEL 10 CENTIEMEN 2* BliADZ., 0.25 CENT. Dikwijls herhaalde, bij accoord. Alles ten bu- REELE GEDRUKT, WORDT KOSTELOOS GEPLAATST. VOOR DE ANNONCEN BUITEN DE PROVINCIE, ZICH TE WENDEN Agence de Publicité, R. d. l. Madeleine, Bruxelles. Nu wordt het afgrijselijk, schandalig en ongehoord De schelmerij en lage lafheid is ten toppunt Al Avie nog één greintje gedacht had voor derakkers der Fopperspartijkeert, bij het ondervinden van zoo vele snoodheid, in de rangen van het groot Katholiek Leger terug. De muiters voelen hun kraam wankelen Zij lijden schipbreuk en zinken tot de vergetelheid terug, waaruit zij zoo verwaand als onbeschaamd opstonden De Geestelijkheid heeft hen in het openbaar ver loochent en geschandvlekt Weihoe! eenige kerels, zonder welkdanige begaafdhe den, zonder ondervinding, zelfs zonder bestaans, van niemand gekend, die nooit iets nuttigs tot stand brach ten, maar integendeel iedereen tot last strekten, altijd stokken in 't wiel staken, immer ontevreden en misnoegd waren, alle plannen tot verbetering van Landbouw en Werkmansstand beknibbelden of afkeurden, die kerels, zeg ik, steken plotselings het hoofd op en komen hier schaamteloos de plaats betwisten van eenen Woeste, De Saedeleer, Van Wambeke en Diericx, mannen van on betwistbaar talent en taaie wilskracht, waaronder een Staatsminister en een onder-voorzitter der Kamers, die sedert meer dan twintig jaren het vertrouwen en de her- kentenis van gansch het Arrondissement genieten. En deze zouden moeten vervangen worden door lieden die geen enkel bewijs kunnen geven hunner bekwaam heid, en slechts voor diploma hebben, goed te kunnen beloven, en nog beter te liegen en te lasteren Gelukkig hebben zij zich zelven verraden, eenerzijfh door hunne razende uitvallen bij het zien van de gene genheid en den geestdrift welke onze kandidaten overal te beurt valt; anderzijds door het onwettige hunner op komst als NiEUWB partij, door de ondervinding dat zij niets anders doen dan liegen, hardnekkig liegen, dooi de ongehoorde handelwijze waarmeê zij de rijke men- schen en de Geestelijken belasteren, vervolgen en tegen werken. Eeuigo voorbeelden hunner door en door slechte be weegredens en laffe aantijgingen rullen hier niet onpas komen. Zij beweeren dat Mgr den Bisschop van Gent hun zeer vriendelijk heeft ontvangen, hun zijnen zegen heeft ge- even en verwonderd was over de doenwijze der Oude '".atkolijke Partij van ons Arrondissement. Welnu, de Bisschop van Gent ontvangt ELK, vriend VYC1UU, Uü JL»l£>!*jUuy vmi uvui of vijand; dan zijn de Volksfoppers op dc kniën geval- en Mgr kon of mocht hen toch zijnen zegen niet weige ren MAAR van het oogenblik dat zij over hunnen schandigen strijd gewaagden heeft men heel beleefd do hielon laten zien, in andere woorden zij mochten er hunne matten oprollen en van doortrekken. ZIE DAAR DE WAARHEID 1 De Bisschop van Gent zou moeten oen groote, zeer grootc onbeschofterik zijn, om lieden, die hem een ver- hoor vragen, zoo maar op de straat te werpen; het is ook waar dat Mgr Stillemans hunnen striid niet goedkeurt het is ook waar dat onzen Eerw. Deken en ook paster Donche een brief ontvangen hebben, die weinig de roe keloosheid der Roelanders goedkeurt; het is nog en al tijd waar, dat alle Geestelijken hen verloochenen, dat zij in het klooster van Meire en in het Collegie van Aalst buitengekegeld werden, dat hun in vele gestichten den toegang geweigerd is en zij op sommige plaatsen waar zij eenigen dienst verrichtten, werden afgedankt. Wij hebben meer dan twintig brieyen van heeren Geestelijken ons geschreven, waarin zij ons moed en volharding toeroepen in onzen strijd tegen de olks- bedriegers en baatzuchtige laffe vervolgers. "W^e is het die op de straat hunnen lof zingt? Kinde deren, dronkaards, zwanzerswien hoort men in de her borgen hunne partij trekken?... Liberalen, socialisten, doorgetobte kerels, die niets anders betrachten, dan in troebel water te visschen I wien ziet men op hunne meetingen?... Kinderen nogmaals, vrouwen, lichtvin ken, die weten wat er op die vergaderingen te betrapen is, 't puik der socialisten en verders eenige nieuwsgieri ge katholieken, die na de meeting, zooals maandag avond, uitroepen: 'tls schandaal! 't is ongehoord! Op den bui ten, waar zij hun van buiten geleerd deuntje aframmelen, worden ze beestje gejaagd en ontwijken zij op behendi ge wijze eene menige welverdiende rammeling. Onder den indruk hunner machteloosheid schrijven zij dat M. Woeste een waal is, geen vlaamsch kent of het niet wilt leeren! Vrienden, vrienden, wat afgrijselijke valseheid! Wat laffe schelmerijM. Woeste is brusselaar van geboorte, niemand kan dit loochenen zonder de dwaaste aller dwaasheden te begaanop honderde meetingen heeft men hem hooren tot zijne kiezers in het vlaamsch spre ken en 't was voor hem niet, 't was voor zijn profijt niet dat hij het Vlaamsch aanleeren moest't Was enkel voor t Volk van Aalst, voor 't Volk van 't Arrondisse ment, dat hij met het aanleeren van onze moedertaal zij ne reeds zoo talrijke begaafdheden verrijkte! Maandag avond hebben wij persoonlijk met M. Woeste gesproken in het Vlaamsch; en M. Woeste verklaarde dat zijn hart het hart van een Vlaming is en hij al zijne lasteraars en vijanden vergaf, met eene hartelijkheid en zooals liet een groote Cliristene als hijpast. Men verwijt hem nog, dat hij voor het Volk niets ge daan heeft! Niets gedaanwat bloedig verwijt voor den grooten staatsmanDoorblader de verslagen der Kamer zittingen, de Annatesparlementair es, en in geene enkele zittingen zult gij zien dat de stem van onzen Woeste ont breekt; het is hier de plaats niet om te spreken over de goede wetten op het huwelijk enz. welke hij ten voordee- le der Werkende klas deed stemmen, gewagen wij alleen van een nieuw ontwerp, welke den grooten politieker, door ouze tegenstrevers zoo zeer gevreesd, vast besloten is te doen stemmen, namelijk van aan de ouders, wiens kinderen onderden troep zijn, een maandelijksch onder- standsgeld van 30 frank te schenken. En dat noemen die fameuze Democraten NIETS DOEN VOOR'T VOLK!!! Maar, zooals ge ziet, acht bare Kiezers, valt den laflfen laster terug op het hoofd van 't vuigste ongedierte dat ooit Vlaanderen's bodem be kroop. De kliek Donche hitst de landbouwers op tegen M. De Saedeleer, die zij een hoovaardig personnage, een geluk zoeker noemen. Elk die M. De Saedeleer kent, kent ook zijne onbaatzuchtige zelfsopofïering welke hij altijd den Landbouw betec.Rcb. Werd er hem, in volle Kamer, uborM. Beernaert, niet toegebracht, dat het reeds zijne 24e redevoering was tegen de hatelijkste aller belastin gen, de wet op den tabak Ja, ja, want de Verslagen der Kamerzittingen zij n daar, om de echtheid onzer ge- zegdens den scheurmakers onder den neus te wrijven. M. De Saedeleer heeft u beloofd de vermaledijde Tabak- wet geheel en al af te schaffen, beminde Landbouwers, en hij is een man van zijn woord; nooit beloofde hij u het onmogelijke, maar wat mogelijk was beloofde hij niet alleen, maar hij verwezenlijkte. Vandaar ook wordt hij door zijne Colegas hooggeschat en herkend als eenen der verdienstelijkste Volksvertegenwoordigers van liet Belgische Parlement. Maar de laster der Roelanders strekt zich verder uit. Neen, neen, die eerlooze lafaards sparen zelfs de grij ze haren, de eerekroon des ouderliugs, niet'! Zij belie gen en beschimpen een eerbiedwaardige tachtigjarige grijsaard, een onder-voorzitter der Kamers, eenen der meest verdienstelijkste Burgemeesters, wij willen spre ken van M. Van Wambeke, vergrijsd in den strijd voor het Goede, gelouterd in de aanvallen zijner tegenstre vers, de kloeke Verdediger der belangen onzer Stad en van gansch liet Arrondissement O, de rekening, die de Volksverleiders voor dien snooden smaad zullen te ge ven hebbep, zal verschrikkelijk zijn Een man be zwadderen, door de algemcene achting omringt, wiens gausche loopbaan voor doelwit had de Welvaart van Aalst en het Arrondissement te verwezenlijkeneen VAN WAMBEKE voor LUIAARD, die nooit iets deed, uitmaken! hij wien wij den bloei en den vooruitgang en de verheffing van Aalst tot stad van tweeden rang te danken hebben wie ons die nuttige werken en verfraai ingen schonk, wie alle burgers, gelijk van welke denk wijze, zulke uitstekende diensten bewees wie ons de nieuwe prachtige Koopwarenstatie schonk en heden met hart en ziel werkt tot het verkrijgen van eene nieuwe reizigersstatie, waardig van de grootheid onzer Stad, waardig van het Aalstcrsche Volk 'Kiezers, gij zult, gij moet M. Van Wambeke, terecht de bloem der Burgemeesters genoemd, op klinkende wijze den aangedauen hoon en smaad weten te wreken Het walgt ons waarlijk verder te dringen in al de schelmachtige Valschheid dier zoogenaamde Christ ene VrtlksnartiiNnpf.lia.ns willpn wii anrloro LlüL-m» nmrnn Vólksparty. Nogthans willen wij andere blijken geven van de doorslechtheid harer wraakzuchtige leiders. Bij Let zoeken van kandidaten oftc slachtoffers, landden zij aan bij M. Vincent Diericx van Geerardsbergen, om hem eene plaats op hunne ellendige lijst aan te bieden. M. Diericx weigerde, maar werd eenige dagen later door den poll der Afgevaardigden, te Aalst, als kandidaat der Katholijke Bewarende Vereeniging uitgeroepen. Van toen af ivas M. Diericx in dc oogen der Roelanders een VOLKSVERDRUKKER zooals al de anderen Vrienden, Vrienden, dat toont ons de waardigheid en de eerlijkheid van dit handsvol ellendigcn, die voor tak- tiek hebben hunne vroegere weldoeners te belasteren en te bevechten; dit toont ons klaar wat de vier kwakzal verskandidaten de oogen uitsteekt, 't Is dus wel om de 4000 franks van Kamerlid te trekken, dat zij de Geeste lijkheid bekampen, beleedigen en eerroovende zinspe lingen toebrengen.'t Is daarom dat zij den Bestuurder van den Katholijkeu Werkmanskring van Aalst, E. H. PONNET, beschuldigen als verkocht aan de rijken Eene partij die tot zulke laagheden haren toevlucht neemt, is ten eiudc raad, ten toppunt der schaudigste propagaude haar doodvonnis is geteekend. SOH^ISriDE I.. SOHA-ISTIDE T... Driedubbele schande over die eerlooze lasteraars FoeiFoeivoor die gewetenlooze oorlogvoerders tegen de priesters, voor de afgevallene Christenen Het priesterkleed van M. Ponnet, dat ten minste is onbesmeurd, onbevlekt, onbevuilt door den verpestenden waas van danskoten en Café chantants, niet onteert door smulpartijen met de hevigste bestrijders van zijnen Godsdienst. Al het walgend gezwadder op zijn soutaan geworpen, doet hem in ons aller oogen nog glansrijker en edeler schitteren Het doen en laten, zijn gedrag is dat zijner waardige Ambtgenoten het is dat zijner Geestelijke Overheden. M. Ponnet is geen woelende geest, seen misnoegde rond zwerver. Ilij is zijnen roep alleszins waardig en trouw Achteruit dan, valsche volksvrienden, die niets anders beoogt dan het voltrekken van uwen persoonlijken hoog moed en wraakzuchtdie niets betracht dan uwen eigen intrest en tot dit doel uwen Godsdienst ten offer brengt Achteruit, vijanden onzer Priesters, oproermakers, die uit de ellende van 't Volk profijt trekt om uwe schandige driften te kunnen bot vieren. Wij kennen u niet, neen, wij kennen u niet Landbouwers, Werklieden, Burgers Gij hebt reeds gekozen tusschen den heer Woeste, den grootsten ver dediger der priesters en Paster Donche, een weggeloopen Jesuit, een ophitser van 't Werkvolk, van elk verstoo- ten gij hebt reeds gekozen tusschen den heer Van Wambeke, den onvermoeibaren werker, en eenen De Pelsemaeker, die door zijnen grenzeloozen hoogmoed, eerder te Glieel dan in de Kamers zal geraken gij hebt reeds gekozen tusschen M. De Saedeleer, den talcntvol- len verdediger van den Landbouw, en eenen De Backer, een sukkelaar, die hoer geboren, boer blijven moest; gij hebt reeds gekozen tusschen M. Diericx, den grooten Werkmansvriend van Geerardsbergen, en 'nen zekeren Plancquart, een halve zot, die niemand van ons kent en hier in ons midden waarlijk als uit de lucht gevallen is I En ziedaar het viertal dat zou willen den haas komen spelen in ons schoon Arrondissement Vier kerels, die op hunne meetings, voor liunne oud-Gekozenen de zwart ste ondankbaarheid laten blijken, die aan 't arme Volk niets dan schoone beloftens doen, welke zij nooit zullen kunnen volbrengen. Laat ons Verachtelijk de schouders ophalen en dit slach van lieden vergelijken bij den puit van Lafontaine, die zich zoo dik wilde maken als den os, maar zich zoo danig opblaasde dat hij openbarste La chélive pécore S'enjla si bienqu'elle creva. Op de laatste dagen geven zij een nieuw bewijs hunner Volksliefde, met ons, kleino Burgers, te vervolgen, om dat wij stout genoeg waren hen de waarheid in het schijn heilig wezen te slaan Op, Kiezers eindelijk is den 14 October aangebroken Gij, Aalstenaars, in wiens aderen nog het kokend leeuwenbloed bruischtgij, Ninove en Gee rardsbergen, fonkelende paar- len aan de kroon van vlaan- derens Roem; gij, achtbare Buitenlieden, zoo innig ver knocht aan den Godsdienst uwer Voorvaderen, gij zult als één man stemmen

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 1