Oog en Open Weg met de volksbedriegers! VERGADERINGEN. Hoe moet men stemmen Wie stemt en werkt er voor de lijst van klokke Roe land? i° Al de liberalen en Francmagons. 2° Al de misnoegden en scheurmakers. 3° Al de lichtgeloovigen en hooveerdigen. 4" De slachtoffers van bedrog en leugen. Wie stemt en werkt er voor de katholieke lijst? i° Al de geestelijke en oprechte katholieken. 2° Al de overheden en deftige lieden. 3" Al de weldenkende landbouwers. *1" Al de oprechte vijanden van 't socialismus. Kiest dan katholieke kiezers, voor de laffe aanran ders der katholieke partij, Kiest Katholieken, voor hen die met de liberalen tegen onze partij samenspan nen. Vroeger waren de geuzen zoo gebeten tegen de priesters, nu ten minste is er één goede in hunne oo- gen. Nu, stemmen zij voor eene lijst met een priester aan het hoofdKatholieke kiezers, wat wil dat zeg gen Alleenlijk dat de Roelanders er slechts op uit zijn om in troebel water te visschen Voor de EERSTE MAAL in ons land ziet men de FRANCMAGONS vooreenen PRIESTER stemmen. Kiezers, wat wilt dit zeggen? Voor de eerste maal ziet men een PRIESTER de KATHOLIEKE PAR TIJ aanvallen. Kiezers waarom?... Voor de eerste maal ziet men een PRIESTER in DANSZALEN en ZANGKOTEN verschijnen. Kie zers, overweegt en oordeelt!.. Dus. Rechtzinnige Christenen, ware Katholieken, laat u niet misleidenDe triomf van DAENS ware de triomf van het LIBERALISMUS in ons aloud KATHO LIEK ARRONDISSEMENT Wie Roelandsch gezind is, is liberaal Een echte katholiek strijd nooit met liberalen! Leve onze katholieke, bewarende partij Weg met de samenzweerders? Talrijke lezers hebben ons verzocht, het hun kort en duidelijk uit te leggen hoe zij moeten stemmen. Dat staat wel op den kiesbrief gedrukt maar zij lezen het toch eens liever in de gazet, die het gewoonlijk beter uitlegt dan het officieel, maar gebrekkig vlaamsch, dat uit de bureelen der ministeries komt. Welnu ziehier hoe de zaak ineen zit. De kiezers hebben elk hunnen kiesbrief ontvan gen. Zij die eenen rooden kregen, mogen stemmen voor Kamer en Senaat Volgens er op hunnen kiesbrief de romeinsche cijfers, I II of 111 gedrukt staat, zullen zij in het kiesbureel een, twee of drie witte stem briefjes ontvangen voor de Kamer, en een, twee of drie roode stembriefjes voor den .Senaat. Zij die een witten kiesbrief ontvangen hebben, stemmen alleen voor de Kamer 7ü zullen een, twer of drie witte stemn iehr - ontvangen, volgons er p hunnen brief I, II of lil gedrukt s.aat. Dat is dus wel verstaan. In het kiesbureel geko men, ziet elk wel na dat hij het "Hal stomhriefkes ontvangt; door dc cijfers I, II en III op zijnen brief aangeduid; stembriefkes voor de Kamer alleen als men een witten kiesbrief heeft; een gelijk getal stembriefkes voor de Kamer en Senaat, als men een rooden kiesbrief heeft. Op de stembriefkes staan de lijsten der kandidaten nevens elkander gerangschikt. Nevens den naam van eiken kandidaat staat een zwart vierkant met een wit puntie in, doch daar moet ge niet op letten. Maar boven elke lijst staat, ook een zwart vierkant met een wit puntje in het midden, en daar licht ganscli de zaak in. Boven die zwarte vierkanten staat een cijfer: 1, 2, 3. Hier in ons Arrondissement Aalst hebben de ka tholieken nummer 1Ge onthoudt dat nummer wel, en in het kiesgangske gekomen, neemt gij het pot loot, dat daar zal liggen, maakt het wit puntje zwart in liet zwart vierkant dat onder nummer 1 staat, en ge vouwt uwen stembrief toe. Hebt ge twee of drie stembrieven voor de Kamer, ge doet op eiken stem brief het zelfde; hebt ge stembrieven voor den Se naat, ge maakt daar ook in elk stembriefke liet wit punte zwart, in het zwart vierkant onder het num mer 1. Hebt ge uwe brieven toegevouwen, dan gaat ge naar het bureel, laat langs buiten uwe brieven aan den voorzitter zien, en steekt uwe witte stembrieven in de bus met een wit papier beplekt, en uwe roode stembrieven in de bus met een rood papier beplekt, en dan hebt ge uw werk volbracht. Zoodus, ge let op de andere zwarte vierkanten en witte puntjes op den stembrief niet. Ge hebt enkel het zwart vierkant met het nummer 1 der ka tholieke lijst in het oog, ge maakt in dat vierkant het wit puntje zwart, en klaar is uwe zaak. Ge hebt voor ganscli de katholieke lijst gestemd, gelijk het een braaf en weldenkend man betaamt. Ge doet hetzelfde met elk stembriefke dat ge ont vangen hebt, en als ge alles in de bussen gestoken hebt, dan moogt ge naar huis gaan of een pintje gaan pakken, met de overtuiging dat gij uwen plicht hebt ver vuld. Nog iets: ge moogt gaan stemmen van 8 ure 's raorgends tot 2 ure namiddag. Moet ge een beetje wachten in liet bureel, heb dan wat patieutie, en be denk vel dat, als ge niet stemt, gij in boete valt. Als ge om 2 ure in het bureel zijt, dan zult ge nog mogen stemmen, doch later niet meer, Opgepast dus, en brengt, wel uwen kiesbrief mee om alle moei lijkheden te voorkomen. OP MIJLBEEK. Zondag namiddag bad alhier, eene groote meeting, do onze heoren Oud-Gokozenen gegeven, plaats. De opkomst der catholijke Kiezers was zeer talrijk en de hoeren Van Wambeke en Woeste werden dan ook dapper toegejuicht. Onze Z. E. H. Deken Raemdonck hield eene hartelijke aanspraak tot de Mijlbekenaars, die vast besloten zijn, de Roelanders heden Zondag eene kolossale buis cadeau te doeu. IN ST-MARTENS GESTICHT. Om 5 ureu 's avonds vergaderden aldaar de Kiezers der 4" en 8Bte sectiën; de zaal was proppeusvol en de Geestelijkheid sterk vertegenwoordigd. Aan het bureel hadden plaats genomen onze achtbare uittredende Se nators en Representanten, benevens E. H. Willems, pastoor dor Parochie, MM. J. Van Ghyseghem, Am. D'Hondt en II. Eeman. Beurtelings voerden onze geachte oud-Gekozenen, knappe redenaars, het woord en zij waren meermaals het voorwerp eener schitterende ovatie. MM. Woeste en Diericx verwierven eenen onbeschrijfelijken bijval. Ten slotte nam E. II. De. Ridder, onderpastoor van Sint Martens, liet woord, in vervanging van M. den Deken, die belet, was de Vergadering bij te wo nen; de eerwaarde spreker deed een krachtvolle op roep tot al de ware Christene Kiezers, om op 14 Oc tober voor de lijst der Kandidaten van Eendracht en van Vrede te stemmen; hij toonde ons zoo klaar als het klare licht der zon, wat de Scheurmakers in het schild voeren; hoe zij bezig zijn met het Volk te be driegen wetens en willens hoe zij lasteren en liegen. Die mannelijke taal, onzen beminden Onderpastoor eigen, maakte diepen indruk op de toehoorders. Elk verstond, begreep hem zoo wel hij sprak de taal des harten En wanneer E. 11. De Ridder eene laatste aan wakkering tot die honderden en honderden Kiezers stuurde, dan brak ganscli de Vergadering in een oor- verdooveud handgeklap los en ontving de Redenaar menigvuldige blijken eener hartelijke en welgemeende sympnatie. IN DEN OATIIOLÏJKEN WERKMANSKRING. Rond 7 1/2 uren geschiedde de groote meeting in de zaal van den Werkmanskring. Duizenden lieden, uit alle standen der Maatschappij, verdrongen er zich. Wanneer onze oud-gekozene Senators en Represen tanten binnentreden, galmt als uit één mond de kreet Leve Woeste Onmiddelijk wordt de Vergadering geopend door den Volksgezinden Voorzitter van ons Werkmanriiffi-. den lieer Baron Leo Bethune. Is -clijk r légde bij dé hoeren Kandidaten der Oatiiohjk. Ver- cemging het programma zijner vriendende Werklie den voor; hij wees de noodzakelijke hert 'nbn-pn aan, die moesten tot - md gebracht worden in t be lang der Arbeidende Klasse van Aelst en het Arron- 'uoir.by deelde meê hoe zijnen vriend, M. A. Van de Velde, zijn ontslag als Voorzitter van den Werk- en Nijverheidsraad, gedwongen was in te die nen, door de moedwilligheid der patroons, die wei gerden met de Werklieden te zetelen. Spreker vraagt dan ook dat men de Kiezingen voor Nijverheids- en Goedenmannenraad zou verplichtend maken, even als de tegenwoordige Iviezing. Langdurige toejuichin gen. Goedkeurende beweging bij de heer en Kandidaten) M. Baron Leo Bethuiie dringt verder aan op het stichten van Vakscholen, waarin kundige meestergas ten zouden gevormd worden; hij begeert als toezich- ters op de fabrieken verdienstelijke Werklieden hij eisclif de wettige herkenning der Vakvereenigingen, de pensioenkassen voor oude werklieden, enz., eu eindigt zijne prachtige redevoering met alle Catholij- keu warm aan te zetten, om, hand in hand, ter stembus te trekken en onder den kreetVoor Gods dienst, Huisgezin en Eigendom te kiezen voor de Kandidaten der Grondwettelijke Catholijke Behouds gezinde Vereenigiug (Donderende toejuichingen) M. Liénart, senator, zijn eerste woord is een woord van dank, de Catholijke Kiezers toegeroepen, die door hunne machtige opkomst een blijk te meer geven van liet vertrouwen dat zij in hunne oude Ge kozenen stellen. Hij vleit zich met de hoop zijn man daat trouw vervult te hebben. De Vlaamsche Zaak vond iu hem altijd een kloeke voorstaander; de be- belangen van den Landbouw waren hem immer nauw aan 't hart gedrukt, en indien het Kiezerskorps hem met een nieuw mandaat vereert, zal hij op het inge slagen pad blijven voortsgaan, en om te beginnen ee ne wet cischen welke belasting zou zetten op de pu blieke fondsen, obligatiëu, enz., die tot heden ge kocht en verkocht wierden zonder één enkele cen tiem belasting te betalen. (Warm handgeklap). M. Van Vreckem, Senator, wordt om gezondheids reden verontschuldigt. Het woord is aan M. De Saedelekr, uittredend VolksvErtegenwoordigerIn eene lange diepdoordachte redevoering, die wij, jammer genoeg, in ons blad niet naar waarde kunnen weêrgeven. somt hij op wat hij met medehulp zijner achtbare Colegas, reeds tot stand brachtwat zij reeds in 't voordeel van den Land bouw en de Nijverheid van ons Arrondissement bekwa men wat zij nog vast besloten zijn tot oen goed einde te brengen, namelijk de verdwijning der Tabakwet schaêvergoeding voor de boeren wiens vee aan de ziekte sterft bescherming der vlaamsche landbouwersin Frankrijk werkende zware belasting op do margarine, afschaffing der doodschuld op kleine sommen trapsge wijze inrichting van een vrijwilligersleger, enz. enz. (Langdurig handgeklap M. Woeste, uittredend Volksvertegenwoordiger, spreekt andermaal in het vlaamsch en zulks doet' zooals bij zijn optreden, nogmaals een storm van toejui chingen ontstaan. Meermaals werd den kloeksten verdedi ger onzer Priesters door handgeklap en het geroep Leve Woeste! onderbroken. Het meesterlijke zijner redevoe ring was voorzeker liet gemak waarmede bij zijne laste raars, de Doncliekliek ontmaskerde... Zij' durven mij verwijten, zoo riep M. Woeste uit, dat ik alle Ministe ries, die voor de E. V. zijn, zal doen vallen. Het is niet waar. Zij beweeren dat al de Bisschoppen voor *t E. S. zijn. Het is ook niet waar. Ik, zoo sluit M. Woeste, ik ben TEGEN de Evenredi ge Vertegenwoordiging. Waarom V Omdat miin geweten er tegen is Omdat ik het aloud Catholijk Arrondissement Aalst iu de handen niet leveren wil van Scheurmakers en Socia listen!... (Onbeschrijfelijke ovatie; Geroep, Toejuichin gen; Handgeklap). M- Vincent Diericx, van Geerardsbergen, handelt met veel kennis over den uitvoer onzer nijverheidspro- dukten, die, zooals het fruit, eenigeu tijd later onder eenen anderen vorm terug iu liet land komt en verklaart dat ganscli zijn leven zal gewijd zijn aan de stoffelijke en zedelijke belangen der Werklieden. {Geestdriftige toe juichingen). M. \an Wambeke, uittredend Volksvertegenwoordi ger, bestatigd dat er hem nog weinig overblijft te zeggen, na al die prachtige redevoeringen der vorige sprekers niettemin geeselt de gevierde Burgemeester onzer stad de lasteraars der Christene foppèrspartii op meesterlijke wijze; hij herhaalt hunne domme beschuldiging: «Gij hebt nog niets gedaan! onze Volksvertegenwoordigers toegesnauwd, maar hij vraagt Mijnheeren, wat hebben zij gedaan?... {Donderende toejuichingen). Het optreden vanE.H. Deken Raemdonck wordt met toejuichingen begroet. De eerw. Geestelijke laakt met doorslaande bewijsredens de valscheid der Scheur makers van Klokke Roelandhij bewijst hoe zij moed willig hun verslag over de ontvangst iu het Bisdom ver- valscht hebben en dat er van de 50 brieven volgens het zeggen dier leugenaars, naar den Bisschop geschreven, er toch van hem geen enkele letter gestuurd werd. Mijnheeren, zoo spreekt M. den Deken. Mgr heeft mij als hoofd aangesteld van 42 parochiën en wanneer ik mij met kracht tegen de roekelooze werking van eenige zoo gezegde Catholieken verzette, heeft hij mij nooit eene en kele berisping gezonden{Geestdriftige toejuichingen). Vrienden en geliefde Parochianen, indien ik wist dat de christenene volkspartij u een halve eens meer kon doen winnen dan zou ik de eerste zijn om voor die man nen te stemmen. 7ij spreken slechts van liefde vooi den werkman om e s te gemakkelijker te kunnen bedriegen en mis leiden. M.ci zij kunnen iiet met... Zij zullen nooit iets kun nen En daa lest, kiest voor onze Vériegen-.uüidigers, die het met u, Werklieden, Landbouwers en Burgei* wel meenen en de beloftens die zij u doen, door daden zullen bekrachtigen {Luide toejuichingen: geestdriftige uitroepingenLeve M. den deken!). E. H. Ponnet, bestuuurder van den Cath. Werk manskring richt eenige hartelijke woorden tot zijne Werkliedenhij herinnert hun wat het Werkmansbuis voor zijne leden reeds gedaan heeft, tot hun stoffelijk en zedelijk welzijn; hoe de noodlijdenden in hem en in de brave Bestuurleden steeds een machtige steun vonden hij herinnerde hun den laster en de beleedigingen hem n;iar het hoofd geslingerd en de naamlooze brieven hem geschreven door de steunpilaren dier zoogezegde Volks partij. Werklieden! zoo roept M. Ponnet uit: wij zullen zoo als vroeger uwe ware vrienden blijven, niet met woor den, maar met werkenwij kennen uw lijden, wii weten dat den aanstaanden winter u allen niet rooskleur zal zijn; wat wij ook weten is dat geen enkel onzer leden, hoe sterk het ook vriest, honger nog koude zal te lijden hebben!... Ik smeek u dus, Vrienden als eene bijzonde re gunst af, den 14 October te stemmen tegen de Volks- fopperspartij, voor onze achtbare heeren Woeste, Van Wambeke, De Saedeleer en Diericx als volksvertegen woordigers en de heeren Liénart eu Van Vreckem als se nators!... {Onbeschrijfelijke toejuichingenGeroepLeve M. Ponnet!) De vergadering ging uiteen onder het zingen Leve onze Woeste Eu hij mag er wezen, enz. Maandag avond had iuzelfde zaal nogmaals eene alge- meene vergadering plaats van al de Catholieke kiezers onzer stad. De uitslag voorspelt de Volksfoppers eene verpletterende nederlaag.

De Gazet van Aalst | 1894 | | pagina 2