Gemobiliseerde Natie EN OMSTREKEN O.L.VR. VAN LOURDES i heeft een kranige Burgemeester noodig PIERLALA OVER INVLOEDEN EN VLIEGENDE BOMMEN het eerste der nieuwe Communistische Oost-Vlaandarens Bedevaart betoogingen Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van ieder. week. Nummer 18. Eerste Jaargang 1944. Prijs 1 Fr. het nummer. Donderdag 30 November 1944 BUREELHN Kerkstraat, 9, Aalst. Telefoon 114. Het ontslag van Mr Nichels als burgemeester van onze stad stelt het be langrijk vraagstuk van zijn vervanging. Voor de bevolking kan het me; onver schillig zijn wie er in de plaats komt. De burgemeester heelt in deze moeilij e tijden een zeer belangrijke rol te vervullen. Hij heeft te waken op de openbare orde, hij moet blijk geven van initiatief inzake bevoorrading, h;j moet instaan voor tal van dingen die onze menschen nauw aan het hart liggen en waarvoor een gezond en verstandig beleid noodig is. Wij in Aalst weten a contrario 't is te zeggen door de ondervinding van hetgeen gebeurt als de Burgemeester niet opgewassen is voor zijn taak noe groot het belang is een Burgemeester te hebben die de deugden van echte offer vaardigheid voor hei algemeen belang, paart met krachtdadigheid en moed. Aalst is een stad van meel dan veertig duizend inwoners, een belangrijk meer heid- cn landbouwcentrum, met een zeer talrijke werkliedenbevolking, maar ook met een intens kuituurleven. Wij moeten een Burgemeester hebben die deze stad waardig is. Geen enggeestige partijpolitieker, geen man van derde klas, maar een hoog staand man die prestige bezit, die orgamsaUegeest, durf en krachtdadigheid be- z, den man die genoeg karakter heeft om zich te stellen boven eng partij- 1 .ieuig... en alleen het algemeen belang te dienen. Wij vragen niet dat bij zou behooren tot deze of geen partij, maar wei dat hij gansch de bevolking zou verkleefd zijn. dat de oud» christelijke tradities van Aalst eerbiedigd en de eerbied voor s lands we.ten weet te handhaven. Er is in den gemeenteraad geen enkele meerder- heid. De vertegenwoordiging van elke partij komt verzwakt uk e beproeving van de bezetting. Bij de socialisten zijn er jongere die beslist wil en afbreken met de verouderde mentaliteit van de oude voormannen; de liberalen vormen maar een kleine groep, van de concentratiehjst blijven alleen de katho lieken over... iii- j Maar indien de partij-vertegenwoordiging niet meer de uitdrukking van de echte volksgezindheid is, dan is deze gezindheid nochtans duidelijk genoeg tot uiting gekomen om er te kunnen op bouwen. Het volk wil een kranig besluur sa- mengeld uit onbesproken mannen, dat besturen durft en wil, en zich vjrh«fe? kan boven alle partijberekening. Het volk wil een Burgemeester onze oude cloch belangrijke stad waardig, een Burgemeester die ons redt uit de wanorde miserie. Zal Minister Ronse on3 dien geven r, Het is noodig dat eens goed worde na gegaan wat Vaderlandsliefde be.eekent. Dan zullen wij kunnen een gezond on derscheid maken tusschen vaderlands liefde die aarde aan den dijk brengt en woord-patriotisme, waar ons volk over vloedig en met recht mee lacht. Wij kennen van die voorbeelden van men schen die met hun vaderlandsliefde te koop loopen en ze uitschreeuwen in het openbaar, in café's, op bals en meetings, •tot wanneer het op echte daden aankomt waar, niet hun politieke winkel of hun portemonnaie, maar wel het land iets aan heeft. Ware vaderlandsliefde is bewuste en overtuigde dienstvaardigheid ten bate van het algemeen belang. De daadwerkelijke vaderlandsliefde hoeft thans vooral door alle staatsbur gers beoefend te worden. Al is vaderlandsliefde altijd een plicht, in omstandigheden zooals deze neemt deze plicht een meer dringend ka rakter aan. Wat is ons vaderland anders dan dit land waar al die levende men schen wonen onzer volksgemeenschap, met al die huizen, velden, werkplaatsen, die hun welstand en geluk moeten ver zekeren. Liefde tot ons vaderland is ten slotte anders niets dan liefde tot die volks gemeenschap met alles wat haar duur baar is en haar groot en schoon en wel varend maakt. In normalen tijd kan deze gemeen schap tamelijk gemakkelijk leven, maar in moeilijke tijden zijn grootere inspan ningen noodzakelijk, zoowel vanwege de leiding als vanwege de bevolking. Dan moeten al de krachten van elkeen gespannen zijn en gericht op de nood wendigheden van de in nood en gevaar zijnde gemeenschap. De leiding moet, dan vooral, leiding geven en elke burger moet, dan voor al, bereid zijn tot een daadwerkelijke en volledige medewerking. Want wat kan de leiding zonder dergelijke medewer king Wij weten dat het vooral de Belgen niet gemakkelijk gaat zonder mopperen en tegenspartelen onaangena me maatregelen te aanvaarden, offers te brengen en de leiding te volgen. Dat ligt in ons volkskarakter. Nochtans, wij moeten in het gezag, in de leiding van den staat, geen vijand zien. Een huis vader in zijn gezin is niet de vijand van zijn kinderen, zelfs al legt hij hen zaken op die zij niet gaarne hebben of begrij pen. Zoo is ook de leiding van het land evenmin de vijand van de bevolking om dat zij sommige dingen eischt of beveelt die niet populair zijn, omdat zij ons in ons eigenbelang treffen, of de slechte in tenties van sommigen ontmaskeren en beletten. Het is nu vooral iedereens plicht het algemeen welzijn te dienen Al de stoffe lijke en zedelijke krachten en middelen van het land moeten nu ten dienste staan het weze de «GEMOBILISEER DE NATIE» onder elk opzicht. W. V. H. HET EVENTUEEL HERSTEL DER HABSBURGER - MONARCHIE Onder den titel «O.to is actief te Lis sabon» schrijft de diplomatieke redac teur van de «Evening News» dat men met belangstelling de bedrijvigheid van Aartshertog Otto van Habsburg te Lissa bon volgt. De redacteur gaat dan als volgt voort: De aanwezigheid van den aartshertog te Lissabon hij omringde er zich met een groep Oostenrijksche en Hongaarsche monarchisten staat in verband met het voorstel uitgewerkt door het Vatikaan en Mgr. Spellman, aartsbisschop van New-York, voor de oprichting van een nieuwen katholieken staat in Centraal- Europa na den oorlog, met den aarts hertog als Keizer. Men oppert de meening dat die staat zou bestaan uit Oostenrijk, Beieren, Hongarije en misschien het Su- detenland. Het bezoek, dat Prins Ruprecht van Beieren onlangs aan het Vatikaan bracht, staat eveneens met dit plan in verband. Men meent te weten dat prins Ruprecht aan den Paus heeft verklaard dat hij zich nog steeds als de vcornaams.e ka tholieke prins in Duitschland beschouwt, maar dat, gezien zijn hoogen ouderdom, hij gaarne de plaats ruimt voor zijn neef Aartshertog Otto, in het geval Beieren aan Oostenrijk zou gehecht worden. Aartsbisschop Spellman heeft het voor stel aan het S.aatsdepartement in de V. S. voorgelegd. Alhoewel de restauratie van de Habs- burgers geen «artikel» is van de Britsche en Amerikaansche buitenlandsche poli tiek, is Aartshertog Otto er in geslaagd tijdens zijn verblijf in de V. S. zich de sympathie van een aantal invloedrijke Amerikanen te verwerven. De redacteur meent te weten dat de Aartshertog besprekingen heeft gevoerd met den heer Gil Robles, leider van de Spaansche katholieke partij, en met kardinaal J. Cerejerai, aartshertog van Lissabon. Er zijn steeds een massa menschen die, bij gebrek aan eigen zienswijze en per soonlijk gedacht, steeds beïnvloed zijn door de opvatting die de laatste persoon met wien ze in gesprek waren, er op na- Het is een even vaststaand feit dat de m.'ifte menschen onder den invloed le ven van de laatste «schokkende» gebeur- tenis. Het eerste feit is een gebrek aan op voeding en ontwikkeling, het tweede feit is heel natuurlijk en bijgevolg eigen aan elk mensch. Pierlala heeft de pretentie zich met bij de eerste categorie te rekenen... hij houdt er gaarne een persoonlijke opvat ting op na... ne mensch moet toch wat zelfstandig denken en geen kudde- mensch zijn... kwestie van niet gemak kelijk misleid te worden. Bij de tweede categorie zijn schier alle menschen, uitgenomen de heel flegma tieke die onder geen enkele invloed ko men. Dat flegmatieke zullen onze over- zeesche vrienden ons misschien leeren. Bij de tweede categorie is Pierlala ook en 't is juist daarom dat ik het nu heb over «Vliegende Bommen». Zonder nochtans de geallieerde voorschriften overtreden... want men wordt nog al rap verdacht als lid van de 5de kolon- ne... dat heeft Pierlala al ondervon den doch wie lest lacht, best lacht, nietwaar mannen van den weerstandigen weerstand Binst de bezetting was optimisme en pessimisme op een en dezelfden dag van de partij. De gemoed.sbarometer der menschen veranderde naar gelang den smaak van de verboden vrucht; het Radionieuws. Bij de bevrijding leefden wij in een bevrijdingsroes. Er werd gefluisterd dat op enkele kilometers van het feestvieren de Aalst aan de Schelde-oevers nog werd gevochten en den oorlogs schrik overviel velen. Dan kwamen de vliegende gommen en meteen onrust, bewustzijn dat de oor log voortduurde en verlangen naar het volledig einde. Het vallen van de V 1 verminderde in onze streek en den onderganen in vloed verdween. Pas was de Gutt-affaire gestabiliseerd of een nieuwe invloed ont stond door de dubbelzinnige houding van het «Na-oorlogsch O. F.», om dezen invloed tot het toppunt der onrust te drij ven toen deze dubbelzinnigheid ver dween, want alles ontpopte zich tot com- munistischen oproer. De Tranige en juiste houding der re geering Pierlot min het driemanschap Demany - Marteaux - Dispy kwam de gemoederen van bijna allen gerust stellen. De mepschen herademden om nieuwe bevrijding, doch een vliegende bom kwam hun terug de adem afsnijden. Pierlala was nog niet op adem toen hij een snelschrift ontving waardoor zijn hulp ingeroepen werd. Ik geef hier wat die trouwe lezer der «Gazet van Aalst» in naam der stads genooten wenscht In Brussel wordt alarm gegeven wanneer een vliegende bom in aantocht is. Verleden nacht zijn er overgekomen zelfs in de naaste omgeving der stad stilgevallen. Zou men vanuit Brussel met kunnen verwittigen als er gevaar is. Ut misschien zal het stadsbestuur dan maar ingrijpen als er door geen alarm te ge ven slachtoffers, die anders niet zouden vallen, zullen zijn. Pierlala hééft nu zijn plicht door te schrijven wat de stadsgenooten vragen. Het is nu aan het stadsbestuur te handelen inplaats van te... wandelen de gewone slakkegang. Slakkegang, Heeren, was een deugd binst de bezetting om de Duitsche verordeningen te sabbo- Men vertelt ondermeer dat de burge vader in 1940 geen slakkegang had, wanneer onze beschermers in aantocht waren en ook geen slakkegang ging, wanneer ze verdwenen waren, om terug het s.adsroer in handen te nemen. Zoo vertelt men. Doch de menschen houden nogal van laster en was ik Pierlala-Bur- gemeester, ik zou nog wat papier gebrui ken en mijn houding met plakbrieven aankondigen om de lasteraars tot Zwij- I gen te brengen. Ten ware de burgervader NAAR BISDOM GENT 8 DECEMBER 1944 Ter gelegenheid van het feest «O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen» zal een solemneele Communiemis opgedragen >e 8 uur m d° d "aL Co Jué den H. Martinus, tot dewelke de oud-bedevaarders, de leden van het Comité, brancardiers en ieveraarsters uitgenoodigd worden. Bloemen en kaarsen zullen met de meeste erkentelijkheid aanvaard worden. Terzelfdertijd zal een tweede H. Mis gecelebreerd worden tel intentie van den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Van den Gheyn geestelijk bestuurder van het werk, ter gelegenheid van zijn dubbel jubileum 50-jang kanunmkaat en 60- jarig priesterschap. Wij vragen dan ook dat allen in hunne gebeden de Z. E. H. Kanunnik zou- den indachtig zijn. Hij was de ziel en de eerste geestelijke bestuurder der Lourdes- bedevaarten van ons Bisdom. e BRITSCHE GEHEIME WAPENS Er worden nadere bijzonderheden verstrekt over het eerste der nieuwe Brit sche geheime wapens, dat in de cam pagne tegen de Duitsche duikbooten aangewend werd in den loop van verle den winter. Het geld'. hier een kanon dat granaten van 6 pond afschiet en op een Vlosquito-toestel van de kustluchtmacht ingebouwd is. Dit wapen werd voor het eerst gebruikt bezuiden Brest, tegen een Duitsche duik boot die naar haar basis terugkeerde en waarvan de bevelhebber dacht dat hij in veilig water voer. Plots verscheen de Mos quito en een granaat uit het nieuw ka non trof het vaartuig en doodde talrijke leden der bemanning. Hel nieuwe wapen gaf zulke goede uitslagen dat de Duitsche Admiraliteit zich genoodzaakt zag een andere tactiek aan te nemen voor de kustvaart. De wa teren der Fransche kusten werden niet meer als veilig beschouwd voor duikboo ten zonder geleide en, na de eerste twee aanvallen gebruikten de Duitschers es cortes van schepen en jachtvliegtuigen om de duikbooten die de havens verlieten of er terug naartoe voeren, te beschermen. DE MONNIKEN UIT HET KLOOSTER VAN CZESTOKOVA VERDREVEN De «Times» bevestigt dat Frank, de Duitsche gouverneur van Polen, besloten heeft zijn hoofdkwartier van Krakau naar Czestochova over te brengen en voegt er aan toe dat de Duitsche over heden aan de monniken var het klooster van Jasno Gora bevel hebben gegeven hun gebouwen te evacueeren. Dit klooster is het nationaal eigendom der Polen. Het bezit het wonderdadig beeld der «Zwarte Maagd» (Onze Lieve Vrouw van Czestochova) die, volgens de legende, door den Heiligen Lukas werd geschilderd. De prior heeft bij de Duitsche over heden pro'.est aangeteekend en er nadruk op gelegd dat, sedert 600 jaar, de mon niken nooit uit hun klooster werden ver dreven. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN BISDOM GENT. Werden be- loemd tot Pastoor Te Kemseze, de Z. E. H. J. Mertens, pastoor te Rozenaken. in vervanging van E. H. Van Haelst, die eervol ontslag bekomt. Tot toegevoegd aalmoezenier in het gevang te Gent Z. E. H. A. Ronse, in vervanging van Z.E. H. Van der Auwera, ontslaggevei Tot onderpastoor op St-Antonius, te Gent, E. H. J. Bressers, Denderleeuw, te Exaarde-Doorslaar, E. H. A. Dossche, priester-seminarie. ZIJN woorden in de Kamers van volks vertegenwoordigers in werkelijkheid om zet. ,.ij Daar Pierlala ook onder den invloed was van het laatste gebeuren blijft zijn, «ernstig woord» tot de schuldigen uitge steld en zal mijn vriend «Seppen» n n echten ajuin, ook nog wat geduld moe- en hebben om op zijn schrijven te ant woorden. Trouwe lezers a.u.b. niet te veel brie ven aan het adres van Pierlala of ik moet n'n privé-secretaris benoemen en ik zou misschien te veel kandidaten hebben. PIERLALA Zaterdag greep te Brussel een nieuwe betooging plaats, ingericht door het On afhankelijkheidsfront, de communisten, de syndikale strijdkomiteiten, de midden- s anders en nog enkele andere groepee ringen, waarvan de meeste met den weer stand, tegen welker ontwapening zgz. werd gemanifesteerd, niets te maken heb ben. Het publiek bleef onverschillig, doch er waren enkele duizenden betoogers, uit geheel het land met vrachtauto's bijeen gebracht Gent en Luik, Luxemburg en Antwerpen waren vertegenwoordigd. Aanvankelijk volgde de betooging den voorgeschreven weg, doch weldra poog de een groep in de verboden zone door te dringen. Hierbij kwam het dan tot incidenten, die Zondag-avond, in een radio-rede, uitgesproken door den Eer- ste-Minister en in het Nederlandsch ge lezen door minister Vos, volgenderwijze werden beschreven Een duizendtal betoogei3 bij de Wet straat aangekomen, hebben het politie- cordon dat zich ter hoogte van de Re gentlaan bevond, overrompeld. Dan zijn zij in botsing gekomen met het cordon der rijkswacht, dat zich in de Hertoge lijke straat bevond. Dit cordon werd te ruggedrongen tot aan den Parkschouw burg. Op dit oogenblik liet de rijkswacht vrachtauto's voorkomen en plaatste ze dwars over de straat. Een handgranaat werd door de betoogers geworpen en viel in een der vrachtauto's waarin gen darmen zich bevonden. Een gendarm raapte ze aanstonds op en wierp ze terug vanweer ze gekomen was. Zij ontplofte emidden van de betoogers en kwetste verscheidene onder hen. Anderzijds werd de stiijd voortgezet. Betoogers trachten tusschen de vracht auto's in de rijen der gendarmen door te dringen. Zij maakten zich meester van een vrachtauto. Het vuur werd geopend door de betoogers. De rijkswacht had geen andere keus meer dan voor het op roer te zwichten in strijd met de strenge bevelen die zij ontvangen had, of terwille van haar ordewoord gebruik te maken van haar wapens. Toen zij op het punt stonden omsin geld te worden, vuurde zij. De meeste jschoten werden in de lucht afgevuurd, andere raakten de straatsteenen en weer kaatsten in de rangen van de menigte, de betoogers weken terug en de Wetstraat was spoedig ontzet. De Eers.e-Minister deelde verder mede dat er 45 gekwetsten zijn, de helft slechts lichtgewonden. In tegenstelling met hetgeen door de leiders der betooging werd gemeld, waren geen dooden te be treuren. Onder de gekwetsten bevond zich een Duitscher, geboren te Hamburg. Op verschillende betoogers werden handgranaten en mitraillelten gevonden. EEN MEETING Na de betooging werd in het Sport paleis een meeting gehouden, waar de ontslaggevende ministers Demany en Dispy het woord voerden. STANDPUNT DER REGEERING In de radiorede van Zondagavond werd ook het standpunt der regeering uiteengezet. De betooging was toegelaten op voorwaarde dat iedereen zich zou schikken naar de voorwaarden, gesteld door degenen die de orde moeten hand haven. Het gezag zal zich niet laten in- 'imideeren. De regeering zal haar taak voortzetten, zoolang zij gesteund wordt door de meerderheid van het Parlement.. Met de medewerking van alle goede bur gers zullen orde en vrijheid in het land heerschen.

De Gazet van Aalst | 1944 | | pagina 1