GERECHTIGHEID EN OMSTREKEN PIERLALA Drie Koningen GAZET m AALST Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 1 Tweede Jaargang 1945 Prijs 1 Fr. het nummer. Zondag 7 Januari 1945 BUREELEN Kerkstraat, 9, Aalst. Telefoon 114. Vervolg (1) In zake beteugeling van oorlogsmisdrijven, als in veel andere zaken, moeten wij ons door gezond verstand en welbegrepen lief de tot het vaderland laten leidentot deze gevolgtrekking kwa men wij reeds in onze vorige bijdrage over dit onderwerp. Vandaag zouden wij vooraf het woord van Eerste Minister Pierlot in herinnering willen brengen, waar hij zegde «Het is be ter één aanvoerder te veroordeelen, te executeeren, dan 'n massa menschen ,die gewis schuld hebben, maar wier schuld niet te ver gelijken is met deze der leiders, in de gevangenis op te sluiten». Spijtig genoeg, men heeft deze waarheid kort na de bevrij ding, te dikwijls uit 't oog verloren. Zoo bereikte men een aantal van 90.000 gevangenen in ons land. Maar, men zal zich afvragen, bestond er geen aanleiding voor deze handelwijze In de reeds voornoemde brochur «Be straffing van de Oorlogsmisdrijven» wordt dit zeer passend uitge legd «Het volk heeft tijdens de bezetting, maar al te pijnlijk er varen tot wat een gemeen en laaghartig gedrag tal van medebur gers in staat waren. Het eischt terecht dat ze een welverdiende zware straf zouden ontvangen, en dat de corrupte elementen, die het volksorganisme vergiftigen, onbarmhartig zouden verwijderd worden...». Men verstaat dus dat het volk in zijn breede lagen reageerde. De grondslag zelf van deze opwelling mag gezond genoemd worden. Zoo zal men akkoord gaan met wat in zelfde opstel verder te lezen staat «Een volk dat op dergelijke misdaden niet krachtig rea- feert, verdient niet langer zijn zelfstandigheid en politieke onaf- ankelijkheid te bewaren...». Zelfs dient er aan bijgevoegd wat wij hier verder aanteekenen «De katholieke moraal wil o.m. dat de gezagdragers zonder toegeeflijke zwakheid het algemeen welzijn behartigen en desnoods hun straffende sancties uitoefenen...». Wil dit nu zeggen ,dat men zonder eenig onderscheid, hande len moet Een gepaste straffengradatie zal hier aan het verschil in schuld hoeven te beantwoorden. Een eerste zinsnede drukt hier uit wa tieder denkt «Al wie zich tijdens den oorlog, aan erge en ergerlijke anti-vaderlandsche daden bezondigden, dienen onge twijfeld streng gestraft...». Zeer terecht merkt men hier verder aan «Wie zijn volk groot beweerde te maken door het te germani- seeren en te verslaven aan het imperialisme van een Hitier, kan wel een eigenwijze fanatieker maar geen idealist zijn». Er komen echter gevallen voor, waar de schijn veel erger voorkomt dan de werkelijkheid is. Zoo onderschrijven bezadigde personen gaarne dat «Indien er voor iemand verzachtende om standigheden mogen gelden, dan is het wel voor de kleinen, on- ontwikkelden man die. eenvoudig om wille van den broode...» en ook volgend «Die welwillendheid verlangen we eveneens in ze kere mate bij de repressie der spijtige fouten en vergissingen door jongere menschen bedreven...». Kon men dit onderscheid maken, dan zou men het aantal ge vallen gevoelig kunnen inkrimpen. Dan kon men ook praktisch doorvoeren, wat men in zelfde bladzijden in naam van de gerech tigheid zelf nastreven moet «Het onderzoek moet grondig genoeg gebeuren om elk geval in zijn concrete gedaante en zijn waren graad van schuld te kunnen zien». Deze stelregel passe men toe, zelfs bij niet sympathieke geval len. Hoevele zijn er trouwens niet waar ons gevoelen ons tot hardheid en strengheid zou brei\gen. Doch zelfs in deze omstandig heden dienen wij niet enkel correct te zijnwij zullen er op na denken en dan zullen wij misschien uit welbegrepen patriotisme een behandeling verlangen als deze door zelfde schrijvers voorge steld «De ware bezorgdheid om het algemeen welzijn vergt, tegen over hen die slechts lichtere schuld dragen, een edelmoedig begrij pen en een milde behandeling. Indien de bevoegde instanties en de publieke opinie die houding willen aannemen ,dan zal het vele menschen, die eenigszins van den goeden weg afweken, niet lastig vallen hun misstap in te zien te bekennen en ook te herstellen... Dan kunnen allen, broederlijk vereenigd, het vaderland terug vinden dat zoovelen in dit land zoo lang hebben gemist een va derland om werkelijk lief te hebben...». Niets belet trouwens dat indien «Op de betichten enkel een verdenking blijft wegen van lichtere schuld niets belet dat ze eveneens in vrijheid worden ge steld. desgewenscht voorloopig en onder beperking van dwangdo- micile». Alles komt er dus op aan. in deze zoo gewichtige zaak. met het noodige doorzicht te handelen en zich «met te laten aantasten door een onzuivere, collectieve vergeldingskoorts», naar het woord van Eerste-Minister Pierlot. In deze dagen van hernieuwd patriotisme, mag men opnieuw gaan drukken op de zoo noodige eendracht tusschen alle landsbur- gers. Zijn er die gefaald hebben, en die rechtzinnig den weg terug op willen, zoo zal geen enkel weldenkend burger hun dit willen be moeilijken het vaderland heeft in dit uur niet te veel met de daad werkelijke liefde van alle Belgen Zeger. OVER GEN. EISENHOWER EN ZIJN BELGISCHE VRIENDEN In een oproep tot de Belgische bevol king zegt generaal L.tsenhouwcr he' vol gende WAARDE BELGISCHE VRIENDEN. WILT GIJ DEN OOR LOG VERKORTEN EN MIJN SOL DATEN HELPEN BESPAART ELEKTRISCHE STROOM Hierop antwoordt ie Belg Och, beste en goede generaal Eisen- houwer ,ik dank U om wat gij voor ons volk en ons land ge Jaan hebt, om wat ge doet en nog doen /uit. Dit dankwoord is ook voor uwe !'.oene soldaten be stemd. Dat ge de Belgen uwe waarde vrienden noemt verwondert me hoege naamd niet want, de Belgen hebben uwe soldaten goed ontvangen. Ze hadden ze wel vroeger verwacht maar allez. dat is vergeten en vergeven. Ook hebben d^ Belgen hen gelukgewenscht om behaalde schi'terende overwinr.ingen en hebben hen ook verdere successen gewenscht en een. spoedige eindzege. De Belgen heb ben hen toegeroepen «Vooruit Nu geen compassie met den Duitsch ge zijt er nog veel te -oed mee... ge kent den Duitsch niet zo< goed als wij... wij kennen herrt en er veel van afgezien. Wij, Belgen, zouden willen gaan niet NAAR maar NA den oorlog om Duitschland te BEZL.TTEN Ze zou den er alles van weten». Nu vraagt ge aan uwe Belgische vrien den of wij zouden wallen dat den oorlog verkort. Maar goed vriend Eisenhou wer, de Belg vraagl niets beters en ik hoop dat deze slaJ. aan de grenzen van ons land dj vernietiging van Duitschland v.o, Ge vraagt of jrij \we soldaten willen helpen En waaroirjzou men U da', wei- geren Ja helpen "i en dat onmiddel lijk want de winkels moeten gesloten om 5 u. en het wachtwoord is Wie Hitier nog rapper kloppen wil Legt soms d' elek'rische teller stil Is dat niet radikaal Goede vriend Eisenhouwer gij moogt dus volle vertrouwen in de Belgen heb ben en men is hier zoo zeker van uwe overwinning dat er een goed glas in de cafés gedronken wordt spijtig dat men om elf uur naar huis moet, doch wij brengen dat offer met overtuiging Men heeft toch regelmatig verzet door kinemabezoek en bals zijn er regelmatig t a volonté. Café s, kinema's en bals gaat zonder elektriek Zoo, vriend Eisenhouwer. spreekt de Belg. Doch, Pierlala, zou zoo niet spre ken. mocht hij zijn gedacht zeggen. En moch' Pierlala U een raad geven hij zou zeggen Het kan waar zijn. generaal Eisenhouwer dat gij den Duitsch niet kent, maar ge kent den Belg ook niet. Moest ik in uw plaats zijn ik zou niet vragen maar BEVELEN Vrienden nemen dat niet kwalijk. PIERLALA. OVER LOONEN EN HUISHUREN «Ieder voelt het zijn», en zoo de verhooging met 60 t.h. van wedden en loonen (zooals ze in princiep is toegezegd) reeds eenigszins tegemoet komt aan de levensduurte, dan klagen niet- loontrekkenden er over. dat bij hen niets gebeurt om met de alge- meene verhooging gelijken tred te houden. Niet-loontrekkenden zijn daar om nog geen rijke renteniers Er zijn tal van eigenaars van een of twee kleine huisjes, waarvan de opbrengst hun eenig inkomen ver tegenwoordigt. En tegenover de steeds stijgende duurte blijft hen slechts één middel over ook de huishuur op te slaan. Ja, maar... «Ieder voelt immers het zijn», en hoe gaan de huurlingen daarop reageeren Ze zullen, natuurlijk, om te kunnen betalen, weer hoo- ger loonen vragen. Circulus vitio- sus... Want zoo komt er geen eind aan de stijging het is de eeuwige kwestie van prijzen en loonen. Als de zaak onderzocht wordt, dient er alleszins onderscheid ge maakt tusschen menschen die van een kleine huisopbrengst moeten bestaan en eigenaars wier inko men veel hooger is dan hun dage- lijksche behoeften. Een delicaat vraagstuk, dat echter een spoedi ge oplossing eischt. SCHIP GELADEN TER BESTEMMING VAN ANTWERPEN Men bericht eveneens dat een schip ter bestemming van Antwer pen tijdens de tweede helft van de maand Januari te Matadi zal geladen worden. DE SOLDE DER AMERIKANEN IN DUITSCHLAND De soldaten der 95e D.I., deel uitmakende van het 3e leger op het front van de Saar. worden van nu af in marken uitbetaald. Tevens moeten zij alle dollars, ponden en franks in hun bezit uit wisselen tegen marken. De waar den die zij ontvangen zijn er van 50 Pfenig'. 1 RM., 5 RM., 10 RM. 20 RM., 50 RM., 100 RM. en 1000 RM. Zij dragen de vermelding «Allierte Militarbehorde» en «lm Umlauf crezetst in Deutschland». Dit geld wordt op alle gebied gelijk gesteld met de wettige Duit- sche uitgiften, uitgezonderd de biljetten gedrukt ingevolge een decreet voor 1924, de biljetten uit gegeven door private banken, de Rentemarken en de Reichskre- dietkassenscheine, die alle waar de verliezen en niet mogen aan vaard worden. Volgens den wisselkoers aan de troepen opgelegd is 1 RM. gelijk aan 4.95663 fr 10 cents of 6 d. OORLOGSMISDRIJVEN Het Staatsblad van 24 Decern ber geeft kennis van een wetsbe sluit dat wijziging brengt aan ar tikel 121 van het Strafwetboek. Het voorziet de doodstraf voor de personen die agenten of sol daten van den vijand verbergen of laten verbergen met het doel hen te onttrekken aan de autori teiten. Het verbergen van vijandelijke personen is strafbaar met 10 tot 15 jaar dwangarbeid. Het verbergen van personen die vervolgd worden of veroor deeld werden wegens oorlogsfei ten kan tot 15 jaar dwangarbeid gestraft worden. Den dertienden dag na Kerstmi» is het Driekoningen, wat heelemaal niet wil zeggen dat in de tweede week na Chris tus' geboorte te Bethlehem de Wijzen uit het Oosten aldaar zijn aangeland; dat kan verscheidene maanden, dat kan zelfs een jaar later gebeurd zijn. De meeste Schriftuurverklaardcrs nemen aan dat de Opdracht in den Tempel, die den 40sten dag na de geboorte moest plaatshebben en dus heeft plaatsgehad, geschied is eer Herodes het vermoeden kreeg dat hij een mededinger kon hebben als «koning der Joden dus voor de aankomst der Wij zen tc Jerusalem. Naar hun geschenken (goud. wierook mirre) te oordeelen, kwamen deze Wij zen waarschijnlijk uit Arabic. Dat ze rijk uitgedost en hoog zittend op kamee- len afgebeeld worden, kan beantwoor den aan de historische werkelijkheid. Ons volk heeft van henzelf ook koningen ge maakt, doch dien titel zullen we maar liever zeer ruim opvatten. D-ze Wijzen uit het Oosten hebben zich vergist wanneer zij meenden dat Je zus in Jerusalem zou te vinden zijn; maar die vergissing was z/er begrijpelijk, een koningskind, dat zich in zijn macht en waardigheid honderd mijlen ver in den sterrenhemel bek.-nd maakt, gaat men toch niet zoek?n op een verloren plaatsje van zijn Rijk I En toch moesten zij ver nemen dat het zóó door God bc schik; was. Zij lieten zich g.-zeggcn en trokken op naar Be'hlehem. geleid door die wonderster. en vonden het Goddelijk Kind met zijn Moeder in een armoedig huis. misschien wel een gebouwtje dat de H. Jozef naast de geboortegrot had opgetimmerd. Wc kunnen hier slechts gissen, want de Evangelist Mattheus be spaart ons een heelc hoop details, die we gaarne hadden geweten maar nooit juist weten zullen. Het meest merkwaardig is dat rijke en geleerde mannen voor dat schijnbaar hulpeloos kind ter aanbidding zijn neer gevallen en getuigenis hebben afgelegd voor hun groot geloof. Zoo blijven die Wijzen uil het Oosten ten eeuwige dage ons tot voorbeeld ge steld. Men weet dat de nu helaas ge havende dom van Keulen te hunner eere werd gebouwd. Voor ons geldt de vraag Wij die in een christelijke omgeving zijn opge voed, wij die nooit geleefd hebben in de duisternis van hst heidendom, wat doen wij me' ons geloof Laten wij het stralen als een ster op de weg.n die wij bewandelen Laten wij ook de verdwaalden genie ten van het licht dat immer nog in ons is Wat doen wij tot bekeering van de heideien van de missielanden en de hei denen van onze groote steden Laten wij te hunner intentie aan hel Goddelijk Kind aanbieden d-n wie rook onzer gebden, de mirre van het geduldig verdragen oorlogsLed en voor al het goud van een zuivere liefde. DA VERO. GEZINSVERGOEDINGEN VOOR LOONTREKKENDEN Het besluit van den Regent be treffende de gezinsvergoedingen ten voordeele van de loontrek- kenden, is in het Staatsblad van 31 December verschenen. Wanneer, in den loop van een maand, het aantal werkelijk door een persoon gepresteerde arbeids dagen ten minste drie en twintig bedraagt, wordt de dagelijksche bijslag vervangen door een maan- delijksche forfaitairen bijslag ten bedrage van minstens Voor het eerste kind 115 fr. Voor het tweede kind 115 fr. Voor het derde kind 160 fr. Voor het vierde kind 210 fr. Van het vijfde kind af 300 fr. DE VERBINDINGEN BELGIECONGO Fondsenvervoer per Luchtpost Uit Leopoldstad wordt gemeld dat de dienst voor het overbren gen van fondsen door de lucht post tusschen Congo en Belgie hersteld is door dc Hanque du Congo Beige en de B&nque Beige d'Afrique. DE SLACHTOFFERS TE LONDEN VOOR 1944 Officieel wordt te Londen me degedeeld dat de burgerlijke ver liezen tijdens de 11 eerste maan den van dit jaar 8.098 personen bedragen, 21.137 menschen wer den zwaar gewond. Als vergelij king wordt er aan herinnerd dat er in 1940 19.779 dooden en 25.66.") zwaar gewonden waren-, in 1941, 20.844 dooden en 21.788 zwaar gewonden; in 1942, 4 122 dooden en 3 723 zwaar gewonden. In 1943, 2.362 dooden en 3 409 zwaar gewonden.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1