EN OMSTREKEN De Vlaamsche Hoogstudenten en België PIERLALA Uit onze Kolonie Bsvoorradingsnieuws. GSZST VAN AALST Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 2 Tweede Jaargang 1945 Prijs 1 Fr. het nummer. Het Katholiek Vlaamsch Hoogstudenten Verbond dat voor den oorlog dikwijls den toon aangaf van het anti-belgicisme heeft in de maand November 11. eene vergadering Belegd te Leuven, waar zeer belangrijke verklaringen werden afgelegd die een zeer geluk kige kentering in de studentenmentaliteit aanwijzen. Een evo lutie, die sinds jaren begonnen is in de middens der Katholieke studentenactie heeft hare bekroning gevonden in de verklaringen gedaan door Mr Gits, voorzitter van het KVHV en waaruit blijkt dat de studenten thans bereid zijn om positief met Belgie mee te werken en de nationale en staatsburgerlijken zin hoog te houden. Gezien het belang van deze verklaringen laten wij hier enkele uit treksels volgen. Wij hopen dat al onze Vlaamsche studentenbe wegingen even kordaat zullen zijn in hunne houding tegenover staat en volk. Na aangetoond te hebben dat het Verbond de nationale opvoe ding bevorderen moet, en dit voornamelijk door de persoonlijke vorming van de leden tot beschaafde alzijdig ontwikkelde jonge mannen, sprak de voorzitter over de Staatsburgerlijke opvoeding Gedurende den oorlog, zegde hij, greep de zoo belangrijke verzoening tusschen Vlaanderen en Belgie plaats. Duidelijk voor ons is het dat een gemeenschappelijke lotsbe stemming Vlamingen en Walen sinds eeuwen verbindt en dat dank zij deze samenhoorigheid de zuidelijke Nederlanden een eigen plaats innemen in het complex onzer lage landen bij de zee. Een dubbele verwarring vertroebelde het denken en is de grondoorzaak voor het gedeeltelijk misloopen onzer nationale be weging 1) Wij vereenzelvigden steeds den Belgischen staat met frans- kiljonsche conceptie die aan het Belgie van 1830 ten grondslag lag en voor zoovele regeeringen het uitgangspunt was voor een an- ti-vTaamsctie politiek. Zoo drong het tot ons niet door dat, wan neer wij de gansche geschiedenis overschouwen, Belgie voor ons slechts beteekenis krijgt als de gemeenschap der Zuidelijke Neder landen. In deze Zuidelijke Nederlanden vertegenwoordigen de VI. provincies het meest vitale deel. 2) Wij verwarden steeds het franskiljonisme met de houding der Walen tegenover de Vlamingen. De strijd van Vlaanderen te gen het franskiljonisme was het verweer van een herlevend volk tegen een vreemde beschaving die zijn eigen wezen aantastte. Deze strijd duurt onverminderd voort. De oorlog werkte hier als een sterke loutering op het denken in. Wij ontdekten Belgie's ware gestalte en tevens leerden wij de waarde beseffen van een vrijen en onafhankelijken staat die het volk tegen innerlijke verdeeldheid en buitenlandschen druk vrij waart en de hoogste waarborg is voor vrijheid, recht en orde. Het komt er thans op aan dat Vlaanderen zelfbewust en zon der vrees zijn plaats inneemt in de Belgische gemeenschap en dat een wijs en duurzaam staatsgezag, dat wij op de eerste plaats in den persoon van onzen geliefden Vorst geincarneerd zien, een harmonische verhouding tusschen Vlamingen en Walen weet tot stand te brengen. Het dynamisme der Vlaamsche Beweging zal Belgie een fris- sche toevoer van ongerepte levenskrachten bijbrengen. Anderzijds heeft Belgie aan Vlaanderen dit levenskader te schenken, waarin ons volksleven zich weelderig ontplooien en tot zijn volle wasdom gedijen kan. Vrees en afwachting zijn hier uit den booze. Een realistische blik op de evolutie der toestanden laat overi gens blijken dat de heropbloei van Belgie hoofdzakelijk van de toe komstige houding der Vlamingen afhangt. De Vlaamsche Beweging mag derhalve niet ten achter blijven tegenover de ontwikkeling der gebeurtenissen. Toen Hugo Verriest in 1872 en in Februari 1873 de studentenbeweging in het leven riep waren de toestanden heelemaal anders dan nu de groote verwor- vendheid, die de Vlaamsche Beweging gedurende de volgende pe riode kon boeken, is ongetwijfeld de algeheele vervlaamsehing van ons onderwijs. (Slot volgt.) Donderdag 11 Januari 1945 BUREELEN Kerkstraat, 9, Aalst. Telefoon 114. DE WEG NAAR POLEN IS LANG ZEGT DE PAUS TOT POOLSCH MILITAIR Maar God en ik zelf geven u onzen zegen P. A. T. verneemt uit Rome volgende anecdote, welke op tref fende wijze de sympathie van den Paus voor het lijdende Polen il lustreert. Den 28 Dec. 1944 werd in Vati- kaanstad een concert van gods dienstige muziek gegeven. Talrij ke geallieerde officieren en solda ten waren aanwezig. Zijne Heilig heid deed onverwachts zijn intre de in de Halle en gaf zijn zegen aanal diegenen die zich op aen weg bevonden welke Hij moest af leggen, om den pauselijken troon te bereiken. Na afloop van het concert, toen Zijne Heiligheid zich. met zijn ge volg en zijn wacht naar de deur begaf, merkte Hij een Poolseh as pirant officier op. Hij sprak hem aan en de Poolsche officier was buitengewoon verbaasd zich in zijn moedertaal te hooren toespre ken. Komt gij uit Polen, nnjn zoon? vroeg de Paus hem. IJ it welk deel van Polen zijt gij af komstig? Komt gij uit War schau? Toen zegde de Heilige Vader üe weg naar Polen is lang, maar God, mijn zoon, en ikzelf geven u onzen zegen TOT MINISTER GUTT. Mijnheer de Minister ik heb compassie met U, man Want, de menschen zitten tegenwoordig al lemaal op uwen kop, zelfs deze die U vroeger verdedigden. Geloo- ven of niet, Mr Gutt, ge moet het meer verduren dan de V 1 of de V 2. Hoe het komt Omdat uw operatie mislukt is Nochtans Mr Gutt, Pierlala wilt U troosten en II zeggen dat uw operatie maar voorloopig mislukt is en dat uw patient met een goed regiem er nog boven op komt. Bewijzen Luister Achtbare Heer Minister Ik twijfel niet aan uwe goede intenties. Uw doel was onze munt saneeren door een aderlating en dit ten koste van de oorlogswoekeraars. Zoo'n doelstelling is eenvoudig prach tig aller prachtigst Uw doel toch hebt ge voorloopig niet be reikt en waarom Omdat ge te vroeg geopereerd hebt, ge waart te vroeg heelkundige en ge j moest eerst bij 'n specialist voor «inwendige ziekten» op consult ge gaan zijn om uw patient grondig te laten onderzoeken want de operatie, alhoewel gelukt, heeft bewezen da tdo patient te flauw was om zoo iet^te onderstaan. Nu ligt de patient op zijn ziekbed en wil maar niet génezen, hij is uit geput... bloedarmoe. en er dient spoedig nieuw bloed ingespoten of hij gaat er aan kapot. Ten eerste Mr Gutt, er was te j veel geld in circulatie en daardoor te hooge prijzen en woeker. Doch, Mr Gutt. de oorlog duurt voort, dus sehaarschte aan levensmidde len en bijgevolg zwarte markt en, levensduurte. Ten tweede De mannen met de oorlogswinsten moeten afdok ken, restitutie doen Eerste klas, Mr Gutt. Maar I de oorlog duurt voort waarom dan nu al spreken van oorlogswinst, zoo lang de oorlog duurt worden er oorlogswinsten gemaakt. Hoe is de toestand nu Mijnheer Gutt De miljarden franken door U gelost zijn in de handen gekomen van diegenen uit wiens handen ge het gela wildet halen. Want waar zijn de 2000 de 3000 en week loon en naartoe Naar de zwarte markt Mr Gutt, dus terug in de handen der woeke raars Beweer niet het tegen overgestelde a.u.b. want 't is te klaar. En de menschen die van hun lang gespaarde centen moesten j leven die hebben nu niets meer,' doch ze kunnen gaan leenen in de banken en intrest betalen voor hun eigen centen... Te vroeg geopereerd niet waar Mr Gutt Wat nu gedaan Mr Gutt om de zieke patient op de been te hel pen Heel eenvoudig Nieuw bloed intappen. Mr de Minister van Geldwezen, al de opgaven zijn binnen hé Ge weet nu hoeveel ieder gedecla reerd heeft, is 't niet Hewel geef ieder het zijne terug en na aen oorlog vraagt ge aan ieder zooveel terug als U zinnens zijt nu voorgoed te blokkeeren... en na den oorlog onderzoekt ge nog eens uwen patient en misschien kunt ge dan nog ne keer opereeren... ZEVEN MILLIOEN VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFRS. Bij de jaarwisseling heeft de Gouverneur-Generaal van Bel gisch Congo aan den Prins-Re gent een telegram gezonden waar in hij de gevoelens van loyauteit der koloniale bevolking betuigt. «De Belgen uit Congo, schrijft om te eindigen de Gouverneur, zullen onverminderd hun pogin gen voortzetten om de eindover winning van de Vereenigde Na ties te bespoedigen». De Gouverneur-Generaal richt te zich ook tot den Minister van Koloniën, met de herhaalde ver zekering van de toewijding zijner onderhoorigen in dit beslissend uur van het universeel geschil. «Wij wenschen vurig, zegt hij, dat de snelle overwinning der ge allieerden een einde zou maken aan de verschrikkelijke beproe vingen van onze landgenooten en Belgie zou toelaten zich geheel aan zijn groot beschavingswerk in Congo te wijden». De laatste week van het jaar. die over 't algemeen benuttigd wordt voor godsdienstige en wereldlijke fees ten, werd ditmaal versomberd door de gewichtige gebeurtenissen in Belgie. De Kerst- en Nieuw jaarsfeesten werden in de Kolonie afgelast. Doch de liefdadigheid van de koloniale bevolking vond het middel om zich te uiten door spontane stortingen aan verschil lende oorlogswerkenHet lot van de weduwen en weezen der door den vijand gefusilleerde patriot ten wekt vooral de bezorgdheid van de Belgische kolonialen. De oud-strijders geven blijken van een groote bedrijvigheid en trach ten een zoo groot mogelijk gedeel te dien einde reeds beschikbaar te van de 7 millioen frank welke zijn ter bestemming te doen ko- Tijdelijk tekort aan vleesch Ingevolge de laatste militaire gebeurtenissen werden de ver- voermogelijkheden met den rech teroever van de Maas uitsluitend voorbehouden voor militaire doel einden. Dientengevolge werd het ve- voer van vee uit deze streek tijde lijk onmogelijk gemaakt. I)e vleeschverzorging van Brussel en Antwerpen ondergaat hiervan be grijpelijkerwijze den terugslag, daar deze steden vee uit bedoelde streken moeten betrekken. In afwachting dat de aangekon digde invoer het tekort zal kun nen aanvulen, zal de verzorging van beide centra slechts gedeelte lijk verzerkerd worden. Wij vragen bijgevolg dat de huisvrouwen zouden begrijpen dat het niet mogelijk zal zijn voor hun beenhouwer deze week voor de volle waarde van de zegels waarop ze normaal recht hebben vleesch te leveren. Er dient onmiddellijk aange stipt dat. ten einde het tijdelijk tekort aan te vullen, geallieerde overheden een zekere hoeveelheid vleescheonserven te onzer be schikking gesteld hebben, die van het begin der volgende week af zullen uitgedeeld worden. Hier is de haring! De haring aanvoer in de Bel- havens bedroeg gedui maand Decern. 6.485.587 kgr. OPGEPAST BIJ UW TELEFOONGESPREKKEN Uit bevoegde bron wordt mede gedeeld Er is geen plaats waar de vijand niet luistert. Iedereen weet het, maar velen vergeten het wanneer i ze telefoneeren. De telefoonge sprekken zijn nooit privaat. Als ge tot vrienden spreekt over scha de veroozaakt door bombarde menten, over krijgsbewegingen of over alle ander nieuws betreffen de den oorlog, wees er dan van overtuigd dat de vijand dit alles zal vernemen. In de militaire kringen is men bekommerd om de onbezonnen telefoongesprekken van vele personen, die b.v. on middellijk na een luchtaanval me dedeelen waar bommen gevallen zijn en welke gebouwen getroffen werden en die. wanneer een fami lielid met verlof komt, vertellen vanwaar hij komt en waar hij gaat De militaire overheid ver zoekt het publiek rekening te hou den met dit bericht en geen onbe scheidenheid meer te begaan. gische havens bedroeg gedurende de maand Decern. 6.485.587 kg De aanvoer van andere visch be droeg 35.379 kgr. In die totalen komt de Oostendsche haven voor 3.645.825 kgr tusschen het aan- ieel van Nieuwpoort bedraagt 2.420.370 kilogram, dat van Mid- lelkerke 256.519 kgr De Panne 25.767 kilogram en Blankenberge 137.106 kgr. 3.615.660 kgr. versche haring werden aan de bevolking ver deeld. 2.342.000 kgr. werden naai de haringrookerijen en 342.250 kilogram naar de conservefabrie- ken gevoerd. Zoo iets gebeurt met de beste ope rateurs. waarom kan dat niet voorvallen bij n'n goeien finan cier In afwachting van de convales cence een gelukkig en voorspoe dig Nieuwjaar Mr Gutt, van PIERLALA. DE GROOTE AGGLOMERATIES HEBBEN AFGEDAAN De groote agglomeraties, zooals Groot-Brussel, Groot Antwerpen, e.a. die reeds voor dezen oorlog aanleiding hadden gegeven tot veel besprekingen, hebben afge daan sedert 1 Januari j.l. Of de aangelegenheid daarmede blijvend van de baan is, mag be twijfeld worden. Inderdaad, het lijkt wel dat men in de toekomst nog wel zal geneigd zijn tot derge lijke practische centralisaties over te gaan, te meer daar er, voor sommige diensten zooals gezond heidsdiensten, hospitalen, reini- ;ingsdiensten, politiediensten e. alleen voordeelen en omzeg gens geen tastbare nadeelen mede gemoeid zijn. Maar wanneer men zich aan nieuwe centraliseerings- pogingen mag verwachten, kan nog met uitgemaakt worden. Het ligt voor de hand dat de verwe zenlijkingen. die wij ons uit den bezettingstijd herinneren, eerst graag vergeten zullen worden, zelfs al weten we dat de groote ag glomeraties reeds voor den oorlog op het getouw lagen.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1