EN OMSTREKEN De Vlaamsche Hoogstudenten en België PIERLALA GAZET m AALST Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 3 Tweede Jaargang 1945 Prijs 1 Fr. het nummer. Zondag 14 Januari 1945 BUREELEN Kerkstraat, 9, Aalst. Telefoon 114. Deze is dan ook de beste waarborg voor het nationale leven van ons volk alle franskiljonsche en kleinpatriotische opflakke ringen van dit oogenblik zijn maar zwakke slagen op de wanden van een oninneembare burcht. Diegenen, die bij het begin van deze eeuw een Vlaamsche hoogeschool hebben geeischt, zijn menschen ge weest met een klaren en realistischen kijk op het leven van hun volkDoor de algeheele vervlaamsching van ons onderwijs, is Belgie ook voor den Vlaming een vaderland geworden. De demografische verhoudingen in Belgie en de richting welke het economische leven uitgaat laten eveneens duidelijk uitschijnen welke ongehoorde kansen de Vlamingen thans krijgen. Het tijdperk van het conditionalisme tegenover den Belgi schen staat is dan ook definitief voorbij. Men kan het niet verdoezelen jaren lang heeft Belgie, waar het zich lijdelijk naar Frankrijk keerde, zijn diepste wezen mis kend. Wie Belgie tegen Vlaanderen uitspeelde blijft ten opzichte van het vaderland een even zware schuld dragen als wie Vlaande ren tegen Belgie wou opstellen. Nog heeft ons land zijn idealegestalte niet bereikt daarom juist moeten wij onzen nationalen strijd thans een krachtigen staat- schen inslag schenken. Wie het Vlaamsche landsgedeelte bewoont, kan slechts alsbe- wust Vlaming zijn plicht tegenover den staat vervullen. De na tuurlijke uitgroei van Vlaanderen en Walonie schenkt ons vader land een tweevoudig kapitaal van kostbare levenskrachten, en voert het op tot zijn volle gestalte. Wat raakt, ons dan de laster van diegenen, die beweren dat wij afwijken van de diepste lijn der Vlaamsche Beweging? Wij begrij-j pen dat bij sommigen het hart nog luider spreekt dan het nuchter j verstand. In het wantrouwen tegenóver den staat op dit oogen blik, ligt echter de kiern van een komend verraad. - f~ Wat hinderen ons anderzijds de stuiptrekkingen van een pot sierlijk franskiljonisme, dat nu een nieuwe kans meent te ontwaren. Wij willen deze kanker beslist uit het staatsleven bannen. Ongena dig duurt de strijd aan tegen elke vorm van volksvervreemding. Dit franskiljonisme en anti-belgicisme zijn twee phenomenen die tot het verleden behooren. Zoo bepalen wij dan de principieele houding van het Verbond op staatsburgerlijk gebied. Konsekwent willen wij, uitgaande van deze beginselen, de staatsburgerlijke opvoeding doorvoeren. Het is noodzakelijk dat de studenten de structuur van het staatsleven loeren kennen en waardeeren, opdat zij zouden be kwaara worden er eensdaags een actieve rol in te spelen. Onze ad ministratie, onze kolonie, ons economische leven, onze havens, ons leger, onze luchtvaart, onze zeevaart mogen niet langer buiten de be langstelling van de studenten blijven. Dit sluit ook in dat wij een andere houding aannemen tegenover de symbolen van het Belgische nationale leven ik bedoel de vlag en het volkslied Wij willen na tuurlijk niet vervallen in een dwaas en sentimenteel patriotisme, dat overigeps niet strookt met ons Vlaamsche volkskarakter. Op de vergaderingen van het Verbond moet echter een waardig en dis creet gebruik gemaakt van deze symbolen van het staatsleven. Lijk de Vlaamsche symbolen Belgische symbolen moeten worden, zoo hoeven wij ook de Belgische symbolen tot de onze te maken. Wij zijn ervan bewust dat wij op het stuk van de staatsbur gerlijke opvoeding voor een tabula rasa staan. Het Verbond wil hier dan ook scheppend en ageerend optreden. Zoodoende zal het Verbond voor duizenden Vlaamsche studenten de poorten kunnen opengooien, welke hen den toegang tot het staatsleven verstrek ken. EN SNUIVER MINISTERIE VAN ARBEID EN SOCIALE VOORZORG Gebruik van gekleurde benzine voor nijverheidsverrichtingen Sommige ondernemingen ge bruiken of zouden er kunnen toe gebracht worden, voor hun ver dichtingen, tijdelijk, gekleurde benzine te bezigen, die lood-te- traethyle, een inzonderheid ver giftig product, inhoudt. Hoewel vermelde benzine slechts een geringe hoeveelheid van dit product bevat en het erkend is dat het uitsluitend gebruik er van tot het voeden van motors normaal geenerlei schade aan de gezond heid teweegbrengt, staat het inte gendeel vast dat dit gevaar be staat wanneer er een ander ge bruik wordt van gemaakt, waar bij het risico van een herhaalde en langdurige inademing van haar dampen wordt verondersteld. Bijgevolg wordt het aan de be trokken bedrijfshoofden dringend aanbevolen alle maatregelen aan te wenden, die in het onderhavig geval noodig zijn, zoowel wat de zekerheid der toestellen als de ge zondheid van de werkplaatsen en van hun personeel betreft. EEN OPPERKOMMANDO DER BELGISCHE TROEPEN In afwachting van een generale staf. Wegens technische redenen kon nog niet overgegaan worden tot de oprichting van een generale staf van het Belgische leger. In af wachting, dat zulks kan geschie den, heeft de minister van Lands verdediging een opperkommando der Belgische troepen ingesteld. Reservegeneraal - majoor Beer- naert werd met de leiding er van belast. OVER LOSLATEN EN VASTHOUDEN Dag Snuiver, een gelukkig Nieuwjaar en hoe gaat het? Het gaat slecht Pierlala en 'k wensch u 't zelfde en mij zelf wensch ik duizei.d uren van hier en gij zijt dwaas genoeg van hier te blijven rondde olen in zoo'n on rechtvaardige wereld. Ah, Snuiver, bet gaat over de onrechtvaardigheid, dat wordt in- terressantik lui iter. Hewel Pierlala, ik heb het over Loslaten en Vasthouden... en ik zeg wat schier iedereen zegt 't is schandalig wat er nu gebeurt. Snuiver vertel maar, want over dat onderwerp kreeg ik n'n hee len hoop brieven en ditmaal geen naamlooze. Ik ben nieuwsgierig wat gij er van weet. Pierlala ik zal u dat ne keer af- brieven in résumé De groote schuldigen worden losgelaten, de. onschuldigen blijven zitten. Personen in September aangehou- den zonder aanhoudingsmandaat,! of op 'n klacht'van een nijdige' gebuur, van n'njconcurent of uit persoonlijke of jpolitieke veete, blijven gejnt£••>-" 1, terwijl groo- té sc&üidigêii x - o{ weer ÏOs- loopen dank huil gewonnen geld door woekerhandel met den vijand. Zoo is cie toestand Pier lala. Wie geld heeft komt vrij, wie geen heeft of er geen geven wil blijft zitten. Veel leden van de Vlag of V.N.V. loopen op straat en anderen blijven zitten. Zijn er twee maten en twee ge wichten voor dezelfde gevallen?! Waarom worden mannen die al gemeen gekend zijn als meêloo- pers met en helpers van echte ge- stapos vrijgelaten Waarom col laborateurs 100 7° vrij? en simpe le menschen. die, noodgedwongen of opgestookt door een of andere, lid werden van een of andere duitsche organisatie, maanden reeds opgesloten! Pierlala weet ge wel dat den grootsten troost voor deze die nog gevangen zit ten de volgende is het feit dat ze nog niet vrij zijn bewijst dat hun geval heel licht is. 't Is ne ma- geren troost, maar toch n'n troost. Men vertelt dat iedereen mis noegd is uitgenomen een zekere soort advokaten en de losgelate- nen en hun familie. En weet ge waarom ik me dui zend uur van hier wensch omdat ik die onrechtvaardigheid niet kan lijden en omdat het voor alle goede vaderlanders hier gevaar lijk wordt, want ze draaien ons straks den bak in ofwel complo teeren de vrijgelatenen zoodanig, dat zij op hun .beurt een onder grondsch leger vormen. Ja maar, Snuiver, d'er zijn toch menschen bij die na drie maan den interneering genoeg geboet hebben Och Pierlala, ik spreek niet over die, d'er zijn er die veel vroeger moesten gelost, doch ik spreek over de ware schuldigen. Met geld en met geld alleen zijn ze los geraakt. aarom aan de hand van de dossiers de soorten misdrijven niet geklasseerd en voor dezelfde misdrijven niet dezelfde en gelijk tijdige straf? Er zijn natuurlijk speciale gevallen die een nauw HET LEGER Een goed initiatief voor de Belgische militairen te velde Het Ministerie van Landsver dediging (Welfare-dienst), in ge meen overleg met het Roode Kruis van Belgie, deelt volgend bericht mede De bloedverwanten van de niet meer in de instructie zijnde Bel gische soldaten, welke aan deze laat sten colli's willen doen gewor den, kunnen ze afgeven ten zetel van het Roode Kruis, Louizalaan 161, Brussel, 's Woensdags en 's Vrijdags van 9 tot 12 uur. a) Het maximumgewicht is vijf kilo; b) Brieven en drukwerken zijn uitgesloten c) De adressen (verzender en geadresseerde) moeten volledig en leesbaar zijn binnen en buiten d) Kleedingstukken en levens middelen mogen verzonden wor den e) De verpakking moet in kar ton zijn, omwikkeld met papier of linnen; het colli moet aan een kant kunnen geopend worden, met het oog op tie censuur f) Aantal colli's onbeperkt. In de provincie dient men zich te wenden tot de plaatselijke af- deelingen van het Roode Kruis. Er wordt aangeraden binnen in hgi colli een inventaris te steken. KINDEREN VAN VLUCHTELINGEN Het Hoog Commissariaat voor de Bescherming der burgerbevol king deelt mede Er wordt een beroep gedaan op de edelmoedigheid van het publiek voor het opnemen van kinderen van vluchtelingen, die van hun ouders gescheiden zijn. De personen, die geneigd zou den zijn deze kinderen op te ne men, worden verzocht zich bij den zetel van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn. 67. Gulden- vlieslaan te Brussel, bekend te maken. keurig en langduriger onderzoek vergen en waarom die niet zooda- nig gerangschikt dat dezen met veel geld of invloed niet bevoor-l deeligd zijn. Dat ile vrouwelijke gevangenen nu allen afzonderlijk samenge bracht werden is een verbetering, doch waarom jonge meisjes (nog kinderen) die enkel lid waren van D.M.S., Vlag of V.N.V. samen opsluiten met gevallen en bedol ven meiden. Snuiver, mogen die meisjes niet vrij? Zij werden toch maar lid, aangelokt door sport, erz.ats cul tuur of meegesleept door vrienden of vriendinnen Hewel, Pierlala, ik zou ze los laten, doch hun ouders, die nu jammeren, verdienen een strenge afstraffing omdat ze die kinderen te vrij lieten, goedkeurden of hun ouderlijk gezag niet gebruikten. Hewel, eindigde Snuiver zijn résumé, wat denkt ge er over Mijn besluit Snuiver is 't vol gende ge hebt veel waarheid ge zegd. men moet rechtvaardig straffen, het geld mag geen rol spelen, men mag ons land niet la ten ondermijnen door slechte va derlanders. zoo niet worden de echte vaderlanders teleurgesteld en kweekt men n'n heelen hoop verbitterden. Dag Snuiver. Dhr Pierlot in Engeland Ontmoeting met Churchill en Eden. Besprekingen over onze Bevoor rading. In een interview, Maandag toegestaan aan den diplomatieken redacteur van het agentschap Reu ter. heeft de heer Pierlot gezegd Vandaag heb ik het genoegen op een ontbijt aangeboden op de Belgische ambassade de heeren Churchill. Eden en Lord Lea thers, Britsch minister voor het Oorlogsvervoer te ontmoeten. Onze minister van Bevoorra ding, de heer Paul Kronacker, was er ook aanwezig. Natuurlijk hebben wij gesproken over leve ringen en scheepsruim te. De invoer van levensmiddelen en van oorlogsmaterieel is een al lerbelangrijkste kwestie voor Bel gie. Het komt er niet alleen op aan onze bevolking te voeden, maar ook onze nijverheid in het leven te houden. Wij wenschen aan de geallieerde krachtsinspanning deel te nemen en wij zullen zulks doen zoowel door middel van ons leger als door middel van de pro ducten onzer fabrieken. Daarvoor hebben wij grondstoffen noodig en vooral textielwaren en metalen. De Antwerpsche haven staat weer open voor de scheepvaart, maar practisch was heel de tonnemaat, die er totnogtoe aankwam, be stemd voor de strijdende geallieer de legers. Het spreekt vanzelf dat wij er niet aan denken den voor rang van de militaire noodwen digheden te betwisten, maar wij hopen dat de plans, die men thans uitwerkt, eerlang den invoer zul len toelaten van de leveringen, welke bestemd zijn voor de bur gerbevolking en voor de Belgische nijverheid. Natuurlijk hangt de uitvoering van deze plannen af van allerhan de factoren. Ik draag een bemoedigenden in druk mede over mijn onderhoud met de Britsche ministers en voor al, de bevestiging van een volle dige solidariteit tusschen de Brit sche regeering en onszelf in onze taak van wederopbouw. Maandag tegen het einde van den namiddag, bracht de heer Pierlot, vergezeld van den ambas sadeur van Belgie, een bezoek aan den heer John Winant, ambassa- leur der Vereenigde Staten te Londen Het lijdt <cen twijfel dat te dezer gelegenheid ook ge sproken werd over het vraagstuk der leveringen en van de tonne maat bestemd voor Belgie. doch ditmaal beschouwd van uit het Amerikaansch standpunt. (Reut.) LOTENLEENING 1938. Officieele lijst der Kiting nr 75 (zevende jaar) v. 5 Januari 1945. Af te lossen obligatien 21 reeksen, 't zij 210 obligatien, uit te betalen met lot, van 15 Oc tober 1945 af. Een lot van 500.000 fr. Reeks 163149. Twintig loten van 25.000 fr. Reeksen 102770, 137990. 165228. 167948, |6992f>, 196805 211545 225933, 231394, 254362256343. 269990, 276513, 277994, 288463, 291338, ^•1469 292570, 294498, 29581KJ.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1