GERECHTIGHEID EN 0M$ PIERLALA TREKEN SEET m AALST Ve«schrijnt voorloopig deo Dondei Nummer 4 Tweede Jaargang 1945 Prijs 1 Fr. het nummer. Donderdag Vervolg (2) Voor de misdrijven tegen 's lands instellingen, stelden wij vast dat gestrengheid voor de aanstookers moest gepaard gaan met toe gevendheid voor volgelingen en burgers die zich schuldig maakten aan kleiner vergrijpen, Zejfs toonden wij aan dat ruime invrij heidstellingen gewenscht waren, zoo zij geen bezwaar voor de open- bareveiligheid mede brachten. Men kon geneigd zijn de economische vergrijpen op dezelfde wijze te beoordeelen. In werkelijkheid staan wij hier doorgaans voor zeer kiesche problemen. De zaak wordt scherp, in zijn theore tische zijde belicht, in de mededeeling 44/1 van het Land. Alg. Christ. Verb. Werkgevers. Onder hoofding De Arbeidspolitiek tijdens de bezetting wordt hier onder meer 't volgende gezegd Ten overstaan van de Duitsche opeischingpolitiek van werk krachten, stonden de nijveraars twee mogelijkheden open Eerste mogelijkheid Weigeren van te werken, d.w.z. de fabriek sluiten en het werk volk doorzenden... Maar aOfwel bleef de fabriek gesloten en dan liepen de arbeiders het gevaar naar Duitschland gedeporteerd te worden... b) Ofwel werd de fabriek onder Duitsch beheer gesteld. In dit geval werkte zij op volle kracht voor het Duitsch lege: Tweede mogelijkheid Arbeiden voor de Duitsche economie, maar a) Door enkel te produceeren binnen de grenzen van de activi teit der fabriek in vredestijd, t.t.z. bij uitsluiting van iedere fabri catie die rechtstreeks in dienst van den oorlog stond... b) Er zich van onthouden van dit soort arbeid een winstgeven de zaak te maken. c) Het grootst mogelijke deel der productie voorbehouden aan de Belgische bevolking... De tweede oplossing was voor de werkgevers veel lastiger dan de eerste; zij stelden zich bloot aan voortdurende moeilijkheden en Zondag van iedere week. 8 Januari 1945 BUREELEN Kerkstraat, 9, Aalst. Telefoon 114. GROET ONZE VRIJWILLIGERS Niet zondeij blijheid en fier heid heb ik vernomen dat reeds talrijke jongelingen onzer stad VRIJWILLIG dienst namen in het leger. Naast, met en gelijk de soldaten ónzer verbondenen willen ze alles offeren om het ein de van den oorlog te bespoedigen tot volledige bevrijding van ons Vaderland en 'tot vrede over de heele wereld. Mijn geliefdo jongens, Pierlala neemt voor uwe daadwerkelijke A-aderlandsliefde zijn klak af, brengt u een eere-saluut wenscht u goed heil. Uwe kranige ouders ook wenscht hij van harte geluk en vooral uwe Moeders Ik ben trots op uwe moeders en ben gelukkig dat Vlaanderen nog ECHTE sterke en edele vrouwen telt. eenend ia en bevend, doch, moedig, fier en sterk hebben uwe uwe moeders u bij het afscheid, met den Moederzoen ook het kruisken van Moeder gegeven met de woorden God zegene en beware U RANTSOEN van 16 Januari tot 14 Februari 1945 Zegel Producten Totaal Pt segel Aantal z.gvb 1 10 k. 500 350 g. 30 2 Gebrande Gerst 0 k. 200 66.6 g 3 i 0 k. 500 166.6 g. 3 4 Boter 0 k. 100 33.3 g. 3 0 k. 125 41.5 g. 3 6 1 k. 000 333.3 g. 3 1 Peulvruchten 0 k. 250 83 g. 3 8 Haver- en gerstderivaten 0 k. 125 41.5 g. 3 10 Versch vleesch ..lk. 050 30 1 2 Naar keuze A. Confituur en gelei 0 k. 900 150 g. 6 B. Kuns'honing, broodsmeersel 0 k. 900 150 g. C. Gekonfijte vruchten 0 k. 675 H 2.5 g. D. Suikergoed 0 k. 540 90 g. E. Gevanillineerde suiker 0 k. 540 90 g. F. Suiker 0 k. 500 83.3 g. 20 Aardappelen 15 k. 000 1 k. 000 15 DE NIEUWE ARBEIDERSSTAND IN DE MAATSCHAPPIJ VAN MORGEN Een harde tijd hebben we be leefd Maar nu toch is het einde daar. Veel heeft ons volk geleden en ontbeerd die vier lange oorlogs jaren door. Maar geen enkele groep uit ons volk, heeft zooveel en onder zooveel vormen geleden en ziet dat gS braaf ontbeerd als de arbeidersstand blijft! Ja jongens blijft deugd- Ai wat over de arbeidersmassa :rvermijden dat tusschen hen een kloof ontstaat; hij is ertoe gehouden hen in .de moeilijke omstandigheden moreel en stoffelijk bij te staan... In het eerste geval zou Duitschland van de Belgische arbeids markt een veel aanzienlijker krachtinspanning voor de oorlogseco nomie hebben opgehaald. Dat er nijveraars geweest zijn die gecollaboreerd hebben met het inzicht, hetzij van den vijand te helpen, hetzij uit deze hulp voordeel te halen, staat buiten twijfel. Het Gerecht zal hun de straf toekennen die zij verdiend hebben... Theoretisch valt van bovenstaande weinig af te doen. Prakti sche toepassing, leidt onmiddellijk tot talrijke moeilijkheden. Wij zullen deze pogen aan te snijden in een volgende bijdrage. Zeger DE STRIJD IN DE IJSVELDEN DER NOORDELIJKE IJSZEE De Londensche pers publiceert foto's van oorlogsbodems die in de ijsvelden van de Noordelijke IJs zee vastliepen. Zij wijzen op de ontzaglijke moeilijkheden waar aan de Britsche convooien in de Poolzeeen het hoofd moeten bie den. Een correspondent, die een af stand van 36.000 zeemijl aflegde, vertelt over het leven van de escorte-eenheden «Sedert 9 maanden, zoo schrijft hij, nam het aantal der convooien die wapens en oorlogsleveranties naar Rusland voeren, aanzienlijk toe. Gedurende deze periode kwa men meer dan 90 t.h. van de vrachtschepen behouden aan. Tij dens iedere reis hadden we 4 vijanden te bekampen de Duit sche vloot, de Luftwaffe, de duik- booten en eindelijk het klimaat. En dikwijls was de ergste vijand het klimaat. Tijdens den grooten orkaan van Maart 1943, verloor de kruiser een van zijn groote ge- 511 Cecil schut torens, die door sïagzee af gerukt werd, de golven hebben de sloepen afgevaagd en de luchtaf- weerkanonnen meegesleurd. Die golven waren zoo hoog dat ze op ae loopbrug van de kruisers, op 20 m. hoogte neervielen en in de schouwen van de kruisers neer stortten. Matrozen, die het takel werk vastmaakten, verdronken. Eens in het water gevallen was er geen hoop meer. Tijdens een andere reis heb ik de golven toestellen van een hulp- vliegdekschip zien opnemen en een groote reet in zijn romp slaan. Dit schip liep toch de haven bin nen, maar ging in een andere ope ratie onder. De Russen toonden zich zeer dankbaar voor de munitie die de geallieerden hun te Moermansk brachten. Een Britsche zeeman, die vernam dat maarschalk Ba- gram ian zijn offensief van het Noorden met materieel gevoerd had dat langs de IJszee aoor de Engelschen werd aangebracht, riep uit Het is een vuil kar weitje, maar het was echt de moei te waard zaarn en gaat nu strijdt voor Gods kruis, het voere u ten zege en brenge u weer thuis. Meteen den.ll ik ook aan zoo vele andere nvi'd^rs, aan hen die hun jóngen uk,-Kunnen zifcn gaan, omdat hij ergqns begraven ligt, gemarteld en verminkt door de beulen van een'vijandig volk na het snood verraad van bloedeigen volksgenooten. Aan die moeders wier jongen nog zucht in een vijandelijke ge vangenis of concentratiekamp om dat hij eigen land, ras en volk diende en" in ECHTE VLAAM- SCHE DEUGD het hoofd niet wil de buigen voor vreemde overheer- sching. Aan de moeders die beang stigd het einde van den oorlog verwachten om te weten of hun jongen nog ooit terug keert Die Vlaamsche jongen die door Vlaamsche ontaarden als wild werd opgejaagd, gevangen en als verkocht, aan een vijandig en vreemd land, daar tegen heug en meug de wapendmoet nelpen sme den waarmee zin eigen volksge nooten en landgenooten worden gedood Maar duurbaife jongens, ik heb ook compassie itiet u als ik denk aan de massa mipschen die uw of fer niet begrijpen en niet waar- deeren. Die massa die heele da gen knoest en zahikt omdat ze hun eigen persoontje niet kunnen koesteren en jertroetelen. Die massa die van illes de schuld op anderen legt ei zelf niets doet, geen nietig offerken, om het ein de van die gruwelijke menschen- slachting te veriaasten en om den schrijnenden no>d van anderen te lenigen... Maar vooral lenk ik met diepe treurnis en droefheid aan een der de soort menschp... aan die men- hen die zich het monopolium van volksve Vlaamsche dei aan dezen die d ten toejuichte hun ontrouw, o hun bloedschuk ten, zich doen schuldige laram van hun ideai schijnen verbitt veel onrecht h' bondenheid e n »d toeeigenden, Brugscne Met en nu dat ze om hun verraad en moeten of moes- oorgaan als on- ren slachtoffers Die menschen rd te zijn om zoo- aangedaan, ze heengegaan is, heeft in haar bui tengewoon versterkt en ver scherpt, een gedachte en een wil. die reeds voor den oorlog levendig werden in haar. Of is het geen mondsgemeene wijsheid in alle ar beidersmiddens Het is niet juist in de maat schappij. in de wereld, en het is niet rechtvaardig, dat de eenen zooveel en de anderen zoo weinig hebben. Dat moet en dat zal ver anderen! Dat is de aanklacht der arbei dende massa's tegen de huidige on billijke verdeeling der goederen onder de menschen. En is niet even algemeen onder hen verspreid en door hen uitge sproken die andere gedachte«wij zijn toch zooveel waard als de an dere menschen En in dit be wustzijn voelt de arbeider pijnlijk aan, voor hoe weinig hij telt. hoe weinig hij geacht is, noe de kleine man altijd, het eerste en het mees te te verduren heeft als er iets uit den haak is. Hij is altijd het schaap. Of de oorlog ten overvloede be wezen heeft, hoe pijnlijk waar dit alles is! En of de arbeiders het ge voeld hebben Een iets toch, heeft U arbeiders, gesterkt in die lange jaren, een iets hebt gij onder elkander voort durend uitgesproken de hoop en de wil, dat het na den oorlog ver anderen zou en veranderen moet, dat gij na den oorlog een schooner, welvarender, gelukkiger arbei dersleven zoudt te gemoet gaan. Welaan dan. dat oogenblik staat nu voor U. Vooruit nu! Nu is het aan te pakken en door te zetten. Nu moet gij willen worden en zijn volwaardige, sehoone, gelukkige menschen. gij zelf, uw geheele gezin, de heele arbeiders stand. Dat opzet moet nu doorge zet wij willen het heele arbei dersleven. het heele arbeidersge zin, den heelen arbeidersstand van aanschijn vernieuwen! Dat geloof, die hoop, die wil moet iedereen van U bezielen. Maar nu moeten wij wel weten, juist en concreet, wat en hoe wij dat willen. Alles wit wij willen, kan worden samengevat in die drievoudige leuze MEER WELSTAND voor den arbeider en zijn gezin. MEER KULTUUR in den ar beidersstand. MEER ACHTING EN MEDE ZEGGENSCHAP voor den arbei dersstand. Dat drieledig programma van arbeidersverheffing willen wij thans uitvoerig ontvouwen. steken de hoofden bij mekaar en smeden wellicht nieuwe snoode plannen. Och wat staan ze laag vergele ken bij u. jonge vrijwilligers, bij u gemartelden. bij u krijgsgevan genen, bij u politieke gevangenen en bij u weggevoerden... Wat zijn hun vrouwen vergeleken bij de vrouwen en moeders onzer echte Vlaamsche en vaderlandsche va ders en jongelingen?!! Aan u die schijnt verbitterd te zijn zegt Pierlala dit nog Een geluk voor u dat uw duitsche vrienden u niet moeten behande len of oordeelen, want de misbrui ken die, ik geef toe, in den roes der bevrijding gebeurd zijn, zijn niets vergeleken bij deze van uwe cultuurvolle barbaarsche vrienden van binst de bezetting. En om te sluiten een vraag Waar zijn uw leiders, de grootste schuldigen??!! Pierlala. DE TREINTARIEVEN ZOUDEN VERHOOGD WORDEN Naar verluidt, heeft de Natio nale Spoorwegmaatschappij een verzoek ingediend om haar tarie ven met 25 t.h. voor de reizigers en 50 t.h. voor de goederen te mo gen verhoogen. Zij steunt haar aanvraag op het feit, dat de loo- nen met 60 t.h. verhoogd werden en de prijzen van het materieel aanzienlijk stijgen. Om haar be grooting te kunnen sluiten zou de tariefver hooging wel 120 t.h. moe ten bedragen. In Frankrijk werd een tarief- verhooging toegepast van 40 t.h. op het personen- en 60 t.h. op het goederenverkeer. EEN DIEFSTAL MET ONTZETTENDE GEVOLGEN Vervalschte alcohol vergt talrijke slachtoffers. Een diefstal van vervalschte alcohol in de sta'ie van Amiens heeft tragische gevolgen gehad. Reeds rijn er tien doo- den, waaronder zeven Engelsche solda ten. Daarenboven zijn een tiental in het hospitaal opgenomen personen blind ge worden en twaalf gedeporteerde Russi sche onderdanen zijn ernstig vergiftigd. Ten gevolge van het door de politie ingestelde onderzoek, werden drie drank huishouders opgesloten, onder beschul diging van doodslag door onvoorzich tigheid en van inbreuk op de wetten op den verkoop van alcohol. Van den an deren kant werden drie spoorwegarbei ders die den diefstal pleegden eveneens •pgesloten.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1