EN OMSTREKEN Opvoedingsproblemen PIERLALA DE GAZET VAK AALST Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 8 Tweede Jaargang 1945 Prijs 1 Fr. het nummer. STAAT EN OPVOEDING NOTA Vorige bijdrage werd bij vergissing getiteld: «School- Ouders en Opvoeding te verbeteren als volgt Jeugdbeweging en opvöeding Na in algemeene lijnen aangetoond te hebben dat in zake het zoo brandend vraagstuk der opvoeding ouders - school en jeugdbe weging een voorname rol moeten vervullen, mag hierin evenmin de achterwege blijven. BEGRIP VAN STAAT (of staatsgezag). Vooraleer de rol van den staat te bepalen in zake opvoeding, is het noodig eerst de natuurrechterlijke theorie van den staat te behandelen of zoo.men wil de kristelijke theorie Daaromtrent im mers, is men buiten het kristendom het spoor geheel bijster. Van den eenen kant verheft men den staat tot eene godheid, van den anderen kant meent men ervan tekunnen maken wat men wil. Daar de staat een maatschappij is geven we eerst het algemee ne begrip van maatschappij Eene maatschappij is eene standvas tige vereeniging van menschen, die in onderlinge samenwerking een gemeenschappelijk doel nastreven. De mensch van nature zoo aangelegd dat hij behoefte heeft aan maatschappelijke verbinding, zoekt zich te vereenigen tot het bekomen van verschillende doeleinden. Daar waar twee of meer menschen zich vereenigen ontstaat een maatschapij. Dit recht is een natuurlijk recht en mag den mensch niet worden ontnomen en daarom bestaat ook de grootste vrijheid in de samenstelling en de organisatie dier vereeniging. Dit noemt men vrije maatschappij en heeft een beperkt doel. Doch niet alleen is maatschappelijke verbinding in het alge meen een eisch dei* natuur, maar een paar soorten van maat schappijen heeft zij zelve noodzakelijk gemaakt. Zoo b.v. eischt de natuur het bestaan van huisgezinnen en staten. Niet dat ieder fi Aiiviuuet?i huisgeziiï'of feöere individueelc staat èen naiuurpm auct is, maar die soort van maatschappij is door haar gewild Daarom heeft zij voor de samenstelling dier maatschappijen niet die vrijheid gelaten, welke voor de vrije maatschappijen aanwezig is. De staat of burgerlijke maatschappij is dus eene noodzakelijk ke en standvastige vereeniging van menschen, die in onderlinge samenwerking en onder leidend" gezag een gemeenschappelijk doel nastreven. DOEL VAN DEN STAAT Daar de staat geen vrije, maar eene natuurlijke maatschappij is, daarom is ook haar doel door de natuur bepaald en kan door geen menschelijke macht veranderd worden. De mensch die in de staatsgemeenschap de noodzakelijke voldoening van zijn onder scheiden behoeften zoekt, bepaalt zelf (wel is waar vaak onbewust het doel van den staat. Het doel van den staat bepalen zal hetzelf de zijn als antwoorden op de vraag Wat zoekt de mensch eigen lijk in de maatschappij Niet de onmiddellijke zorg voor zijn privaat welzijn, doch dat de gemeenschap de mogelijkheid zou openen, de hulpmiddelen zou aanbieden, den toestand zou schep pen waarbij de mensch zichzelf een menschwaardig bestaan kan verzekeren. M.a.w. de menschen zoeken door de natuur gedwon gen het algemeen welzijn, de openbare welvaart. In het algemeen welzijn ontdekken wij twee elementen. Voor eerst wenschen de burgers een toestand van orde, vrede en zeker heid. Hiervoor is het noodig dat de algemeene rechtstoestand ge regeld en gewaarborgd zij. Ten tweede, boven deze noodige vei ligheid. behoeven de burgers nogallerlei hulpmiddelen en instellin gen, die zij zich zelf met private krachten niet kunnen verschaf fen. en toch noodzakelijk zijn voor de algemeene welvaart. Ten slotte dient bier nog aan toegevoegd dat het onmiddellijk doel van den staat zich bepaald tot de tijdelijke welvaarthet strekt zich niet uit tot de zedelijke en godsdienstige belangen, daar deze tot het privaat welzijn behooren en de onmiddellijke zorg daarvan aan de H. Kerk is opgelegd. Nochthans mag ook de staat deze niet uit het oog verliezen. Wanneer wij zeggen, dat de mensch in het maatschappelijk leven een menschwaardig bestaan zoektwordt daarmee niet bedoeld een leven vol genietingen, doch een bestaan passend voor een redelijk schepsel Gods, dat hiernamaals blijft voortleven en wiens eind doel in de eeuwigheid ligt. Daaraan moet dus de door den staat na te streven algemeene welvaart zoo ondergeschikt zijn, dat de burgers daarin een middel vinden om hun einddoel als mensch te bereiken. (Vervolgt) Donderdag 1 Februari 1945 BUREELEN Kerkstraat, 9, Aalst Telefoon 114. OVER ZEEPBARONS— HARING EN ZOUT! «Alles heeft zijn goeden kant Een oud spreekwoord en het ver tolkt de waarheid. Zelfs de oor log bij monde algemeen ver afschuwd en in feite voor bijna alle menschen een verschrikkelijk iets heeft voor sommige men schen en voor sommige zaken zijn goeden kant. Vernieling en ondergang nood zakelijke gevolgen van den ooi- log, doch heropstanding en her stel zijn er oolj gevolgen van. Neem b.v. dezen oorlog de schrikkelijkste uit de wereldge schiedenis wilt al nieuwe ri j ken zijn er njet door ontstaan Hoeveel zaken en zakemannen die voor den oorlog voor onder gang en den gapenden afgrond der fait stonden, zijn door den oorlog niet herrezen tot echte Goud-Barrons Dit voor de - menschen. Doch waar miljoenen menschen aan de RADIONIEUWS Pater H. De Greeve Noord- Nederlandsche Radiospreker, heeft zijne Zaterdagavond «licht bakens die in 1941, oorzake zij ner gevangenneming werden on derbroken, heropend. Voorloopig gaan de lichtbakens door iederen Zaterdagavond om 8 uur over den Nederlandschen Zender. Golflengte 430 meter Wie Pater I)e Greeve vroeger beluisterde, zal opnieuw dat ge noegen smaken en wie de lichtba kens nog niet kent die neme de gelegenheid waar. zen oorlog teii onder gingen en sommigen er hiun redding aan te danken hebben, zoo ook zijn mil joenen dieren slachtoffer gewor den van den o-«rlog, niet alleen VALSCHE BRIEFJES VAN 100 POND Ten gevolge van een klacht in gediend door een inwoner van Brussel die gedurende tie bezet ting bankbriefjes van 100 pond sterling gekocht had, die later valsch bleken te zijn, is de Ant- werpsche politie overgegaan tot de aanhouding van Arthur B., uit Kapellen. Het onderzoek heeft uitge bracht. dat de bankbriefjes reeds in 1941 in omloop gebracht wer den. De zaak kwam slechts nu aan. het licht daar de h. B., uit Brus sel, die de bezitter der briefjes was, ze slechts eenige dagen ge leden wilde uitwisselen. Arthur B., beweerde onschuldig te zijn en verklaarde de bank briefjes van Louis Van A., uit St- ioost-ten-Noode, ontvangen te hebben. Deze is sindsdien overle den. EEN DRINGENDE OPROEP Tegenwoordig is het leven voor. ons allemaal zwaar,.de strijd voor het dagelijksch brood en t onder houd heel hard. Maar als we den ken aan den grooten nood der ge- teisterden van de laatste maan- Hi u? IV dan voelen wij ons nog dank- verphehte slaffcngen voor ram j,Klll|. estPmd „Ij velen is het sneueer,n3 ft» -1.1,-eh,„go,)n,js p„ ,.rj de «vartt, ourkt. Doch een| WevlM1 7y ,ijdell de8waarste dier voor den borlog geminacht jr,|ende. Goddank rijn vele en haast veracht, heeft aan den oorlog zijn heropstanding te dan ken en zoodanig aan Prestige gewonnen dat het een voorname rol in het dierenrijk vervult, n.l de Haring. Binst de bezetting en ook nu wordt hij vorlaügt en begroet alsj Big Man de redder van een volk, en dit onder alle vormen Nat. droog, gerookt, gezouten, gebakken, opgelegd. Fijne huis vrouwen kunnen dep haring zoo danig bewerken dat hij de fijnste collega's uit het vischrijk even- aardt. Zeep-baron en Haring, d'eer ste bij het menschdom en de twee de bij het dierenrijk komen zege vierend uit den oorlog. Bij de ziellooze en stoffelijke wezens vinden wij ook naast ver nieling, heropstanding. Wat goedkoop en geminacht werd. ten minste in onze streken, was het zout.. En voila... Zoo pas lezen we in de kranten dat de huisvrou wen het zout moeten in eere hou den. Het zout niet meer op de straat strooien om de sneeuw te smelten. het zout bewaren opdat zijn rol is te bewaren... om overtollig vleesch te bewaren... onze boterrantsoenen zouten enz. enz... Doch de groote reden is Koning Haring eischt zulks, hij wil zijn koningskroon en ko ningstroon bewaren en daarom wil hij gezouten worden... Overal dus waar hij zijn ko ninkliike intrede dez edagen doet moet Viij zout vinden!! De drie Big-Mans die als groote triomphators uit den grootsten aller oorlogen treden zijn De Zeep-Baron den Haring en het Zout! Zouden die aan de vredestafel ook een woordje te zeggen heb ben?- of zal men den Zeepbaron met n'n gezouten haring wande len sturen In ieder geval de vri de mag goed gezouten zijnkwes tie van te bewaren. Pierlala zijn vele land- genooten uit alle streken hen ter hulp gekomen. Zij hebben zich spontaan aangeboden om kinde ren bij hen op te nemen. Zij heb ben die geteisterde kinderen als ie hunne beschouwd en de kleine geldelijke vergoeding, die zij daarvoor ontvangen, weegt niet op tegen hun hartelijkheid en be zorgdheid. Spijtig genoeg doen er ook minder gunstige berichten de ronde. Sommige menschen. zegt men, durven schandalig hooge huurprijzen aan geteisterden vra gen voor enkele kamers of 't ge deelte van een huis. 't Is maar re- lelijk dat er iets betaald wordt waar de middelen bestaan, doch het is God geklaagd dat er gewoe kerd wordt op het ongeliik van den evenmensch. ongeluk dat met len dag nog in omvang toeneemt. Daarom roepen wij onze landge nooten nog eens dringend op tot dezen schoonen plicht van menschl ie vend heid en ware volks verbondenheid Zoolang wij niet alles verloren kunnen we nog altijd iets missipi. Laat ons met een gul hart wat ge ven van het onze. Text iel waren vooral zijn dringend, dringend! noodig handdoeken, hemden, broeken, kousen, kleeren. nz. Al les is welkom! Ook 't minste! Wij kunnen mischien de vluchtelingen ook helpen aan woonst gelegen heid hetzij in ons eigen huis, het zij bij vrienden of kennissen of in onze woonplaats Wij voelen ons misschien bereid een kind of een ouderling of een moeder bij ons op te nemen of on der komen voor haar te zoeken Stel uw hulp niet uit. De K.A.V. willen zich graag ten dienste stellen van de geteis terden. Maar zij vragen steun Al wie helpen wil, iets geven of op gelijk welke andere manie dienst bewijzen kan zich richten tot het volgende secretariaat Aalst Mevrouw Herssens, Groen Kruis St Jorisstr.. 26 MEER WELSTAND VOOR DEN ARBEIDER EN ZIJN GEZIN Een behoorlijk loon voor onzen arbeid! Het weze voor iedereen loon naar werk, en tevens billijke verdeeling. Dit geldt voor ieder een. Zoo is het rechtvaardig voor patroon, ingenieur, bediende, ar beider. Bezoldiging elk volgens de waarde van zijn werk, en ook zoo dat elk volgens zijn stand kunne in welvaart leven. Dat loon naar werk. beteekent van den eenen kant beteugeling van overdreven persoonlijke win sten van nijveraars. handelaars, beoefenaars van vrije beroejien. en niet minst van beheerders van naamlooze vennootschappen. Overdreven en onrechtvaardig is elke bezoldiging die niet in ver houding staat tot de werkelijk ge leverde prestatie. Er zijn groepen menschen die hun dienst en hun arbeid te duur laten betalen, er zijn er ook die zich ruim laten be talen voor schier geen dienst of arbeid. Daar moet een einde aan gesteld. Dat loon naar werk beteekent voor den arbeider een bezoldi ging, die zeker verschillen kan eu moet volgens de geschooldheid van den arbeid, maar die steeds Lücluu'.wekUad tw suhttppun in- huis. In 't bijzonder voor nu on middellijk na den oorlog moet seffens een nieuw loonminimum bepaald worden, dat onze ver minkte koopkracht herstelt, zon- ler een abnormale prijsstijging te veroorzaken. In mijn gebied bestaat geen wijken of achteruittrekken. von Rundstedt tijdens een inter view aan een correspondent van Europa-press» in Februari 1944. Heden nemen zijn troepen de beenen in de Ardennen. DE SPOORWEGTARIEVEN MET 50 T.H. VERHOOGD De Raad van Beheer van de N. M.B.S (Belg. Spoorwegmaat schappij) kwam bijeen onder voorzitterschap van den h. Rong- vaux, minister van Verkeerswe zen. De hh. Verkeven. Van Hecke, De Groote en Lelarge werden on derscheidenlijk aangesteld tot voorzitter en leden van het vast •omité. De nieuwe direktie werd aan gesteld evenals de paritaire kom missie die eerlang haar bedrijvig heid zal hervatten. Tot de oprichting van kommis sies voor onderzoek, die hun mee ning dienen te uiten over de hou ling van het personeel tijdens de bezetting, werd besloten. Er wordt een nieuwe direktie voor maatschappelijke diensten opgericht. De tarieven voor koopwaren en reizigers worden, met ingang van 1 Februari 1945 met 50 t.h. ver hoogd De Raad erkent, dat de bestel ling van 300 Amerikaansche lo- komotieven door de regeering ge rechtvaardigd is. Hij onderzoekt het beginsel van den aankoop van materieel met het oog op de elek- trifikatie van het net

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1