EN OMSTREKEN Opvoedingsproblemen PIERLALA HITLER verklaart Duitschland den oorlog BE GAZET m AALST Verschi-jnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 9 Tweede Jaargang 1945 Prijs 1 Fr. het nummer. Zondag 4 Februari 1945 BUREELEN Kerkstraat, 9, Aalst. Telefoon 114. BEVOEGDHEDEN VAN HET STAATSGEZAG De staatsgemeenschap, zooals uit het bovenstaande blijkt, niet het doel inzichzelve. De burgers zijn niet voor den staat, maar omgekeerd, de staat is voor de burgers. Zij mogen niet aan hem op geofferd, niet door hem van hunne rechten beroofd, niet onder zij ne voogdij gesteld worden. Integendeel, zij hebben den staat in het leven geroepen om daardoor zichzelf een menschwaardig bestaan in vrede en veiligheid te kunnen verzekeren. De staat heeft dus geheel het karakter van middel, niet van doel. De 'burgers zoeken&in de staatsgemeenschap niet ontheffing van eigen krachtsoefening maar aanvulling hunner private krachten. De bevoegdheden van het staatsgezag worden dus aangege ven door het doel der maatschappij. Dewijl nu aan de staatsge meenschap haar doel door de natuur zelve is aangewezen, daarom zijn ook de bevoegdheden van het staatsgezag door de natuur zelve omschreven. Wij hebben hier niet te doen met een vrije maatschap pij, waarvan de omvang van het gezag met het doel der vereeni- ging willekeurig bepaald wordt. De staat heeft dus alle rechten, die noodig zijn ter bereiking van het doelmaar daarbuiten heeft hij er geen. Treedt hij op het voor hem vreemde gebied der Kerk, bemoeit hij zich, zonder door het algemeen belang daartoe gedwongen te worden, met het private leven der huisgezinnen, dan stelt hij eene onwettige handeling, die niet door eene of andere gelukkige uitkomst kan goedgemaakt Het spreekt van zelf, dat de staat van de burgers die offers belastingen, krijgsdienst kan vergen, welke hém in het alge meen belang noodig zijn. Uit het tweevoudig element van het algemeen welzijn volgt voor het staatsgezag een dubbele functie. Ten eerste de rechtsorde handhaven. door wetten de bur gers verdedigen, de rechten der burgers vaststellen welke de natuurwet onbepaald gelaten heeft; eindelijk door rechterlijke uitspraken de gpschillep beslissen zonder aanzien van persoon, -"«Mkomstig de volle eischee der gerechtigheid. iweeae" moerde staat --ïjaasrctenoogér genoemde 'èérsfft en voornaamste functie door positieve handelingen het alge meen welzijn bevorderen door aanleggen van kanalen, wegen; private krachten aanmoedigen, prikkelen door belooningen, tentoonstellingen, enz. Hier komt de staat alleen een aanvullings- rol toe. De staat moet laten begaan, waar het particulier initiatief toereikend is, helpen waar het wel iets, maar niet alles vermag, en zelf alleen die zaken ter hand nemen, die voor het algemeen welzijn en boven het bereik der private krachten liggen. W.V.H. (vervolgt) SNUIVER ZEGT Gemeente-verkiezingen gewenscht Dhr. Van Zeeland komt terug. MEER WELSTAND VOOR DEN ARBEIDER Dhr. van Zeeland is uit Ameri-1 EN ZIJN GEZIN ka te Lissabon aangekomen. I Gezinsvergoedingen, zoo hoog Thans is hij reeds op weg naar gesteld, dat kinderlast geen wel Brussel. DE STORTING VOOR DE PENSIOENEN De Algemeene Spaar- en Lijf- rentekas deelt mede, dat de toe passing van de besluitwet van 28 Dec ember 1944, welke een eenige betaling van de sociale bijdragen stand vermindert voor het heele gezin. Wij zijn fier op ons vaderschap, en wij zijn niet bang voor het va derschap. Wij kennen onze edele plicht en roeping op dat stuk. Doch uit die plicht en roeping ont spruiten een recht het recht om elkeen onzer kinderen en alle on ze kinderen niet in stoffelijke be- invoer. geen einde stelt aan de krompenlieid te moeten opvoe- vöorschriften der wetten van 18 Men Politiek! zeggen de menschen, dat ze daar meê wegblijven. Er wordt terug te veel aan politiek gedaan en juist daar ligt een van de oorzaken dat veel zaken spaak loopen. Best mogelijk. 'Doch voor 't oogenblik zijn gemeente-verkie zingen gewenscht. Waarom Ik wist het niet, doch mijn vriend Snuiver beweert zulks en ik geloof dat hij voor een ^root part gelijk heeft. Ik laat Snuiver aan het woord en oordeel dan zelf. Hewel, Pierlala, wat denkt ge nu van de situatie? Goed warm weder en kolen te veel! ('t was voor den dooi) Ik kan het thuis niet meer uithouden van de dani ge warmte en 'k maak een toer- ken in den openlucht om me wat op te frisschen. Maar alle lachen op een eind, 'k zeg Pierlala, weet ge wat ik nu geflikt heb? Mijn halve trouwboek was gisteren bij den bakker <J>m geen brood meer en ik was hichter mijn rant soen kolen bij <^,i uitverkoch te of omgeko'- -. In 't naar huis gaafi ben ueYi schilder binnen geloopeih) om wat roode verf en thuis geHömen heb ik den stoofpot roodgeverfd... ik stopte mijn pijp en lel-sde de Gazet van Aalst Mijn Rose kwam met een zuur gezicht en een ledi ge kabas naar huis. Maar toen ze nnj als n'n echten rentenier zag zitten, klaarde haar vieze tronie oj) en half lachend Ja, man, gij zijt beter uitgespeeld dan ik... d ei- is geen brood, doch wij hebben nul toch kolen, we zullen pelle patat ten eten met n'n droogen haring, en ik moest lachen toen 't mensch al haar kou was vergeten de macht van de illusie! Pierlala Maar al de zottigheid die 'k ach teraf naar mijnen kop kreeg, was geen illusie. Ik trachtte dan 't mensch te Ieder jaar, sedert 1933, werd in Duitschland de verjaardag van het Nationaal-Socialisme den30 Januari met veel lawaai en hoogmoed gevierd. Toen besteeg Hitier steeds in eigen persoon het podium en bewierookte in ronkende zinnen en helklinkende woor den de grootheid en de zegeningen van het Nationaal-Socialisme, niet zonder zijn eigen persoon te vergeten. Dit jaar bleven de lampions uitgedoofd. Hitier toch wilde spreken, daar zijn stilzwijgen den zwaren last die thans op de schouders van das Reich drukt nog zou verzwaren. Doch zijn rede was kort, saai en zonder applaus. De Fuhrer begon met zijn oude phonoplaat af te draaien, door zijn volksgenooten eraan te herinneren dat de republiek van Wei- mar Duitschland in zoo'n toestand achterliet, dat het hem strikt noodzakelijk was een harde strijd te voeren tegen het Liberalisme, het jodendom en het Asiatisch Communisme. Hitier herhaalde voor de zooyoelste maal dat' hij de uitverko rene was door de voorzienigheid om het Bolsjevisme te be kampen en dat hij klaarblijkelijk door God beschermd werd, daar hij aan den aanslag van 20 Juli 1944, was kunnen ontsnappen. Daarna, en hier kwam een latere plaat, riep hij het gansche Duit- sche volk op tot den strijd. Duitschland zou zegevieren en alleen die volkeren, welke zich onder de Anglo-Saxisehe bescherming stelden, zouden door dezen oorlog overwonnen worden. (En zijn strijd tegen het Bolsjewisme?) Deze rede van Hitler is deze van een man die zich tot in de laatste stellingen tracht te verschansen. Hij laat aan zijn volk al leen maar vage en illusievolle hoop. Het eenigste vooruitzicht hetwelk hij liet doorschemeren was dit van den oorlog tot het uiter ste; oorlog en altijd maar oorlog. Oorlog voor een volk hetwelk zich, sedert 20 volle jaren, uitgebloed heeft om ;>#n zijn leiders de geven het i jzen te smelten tot y olie i. MToJJr 1 9- men. Oo» »nnvn an Oor- Juni 1930 (bediendenpensioen) en van 15 December 1937 (Algemee ne pensioenwet). Bijgevolg dient men tot nader bericht Nieuwe kinderlast en onver minderde welstand in huis, zijn twee dingen die moeten kunnen samengaan in ons gezin. De kroostrijke gezinnen zijn de 1) voor het arbeidspersoneel Ibeste dienaars der gemeenschap, voort te gaan met het plakken van Zi j wezen door haar geholpen zoo lijfrentzegels op stortingskaar-1als recht en billijk is Daarom, ten, voor de bijdragen voorzien met tie kindervergoedingen van door de wet van 15 December j voor den oorlog kunnen wij geen 1937; ivrede nemen. Onmiddellijk moet, 2) voor de bedienden aangeslo-j hier een groote verbetering ge ten bij de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas, de bijdragen (3 t.h. 4 t.h.voorgeschreven door de wet van 18 Juni 1930 op de post- checkrekening Nr. 505.30 over te schrijven of te storten of aan een der ioketten der instelling af te geven. Het bedrag der sommen welke deze maandelijksche bijdragen uitmaken, is in mindering te bren gen oj) het jiercentage van 23 1/2 t.h. der loonen en wedden, dat driemaandelijks aan den Rijks dienst vu maatschappelijke Ze kerheid tl lent gestort. programma luidt bracht. Óns hier onmiddellijk merkelijke ver hooging van den kindertoeslag; de kindertoeslag van den ar beider in de privaatbedrijven moet niet minder hoog zijn dan die in de openbare bedrijven. Wat wettigt zulk verschil? Voor allen willen wij onmiddellijk. 100. 100, 160, 230. 300 fr. voor het eerste, tweede en verder volgende kinde ren die kindertoeslag mag niet, meer worden ingehouden in tijd van ziekte en werkloosheid. troosten door haar te zeggen dat van af Februari de macht der Burgemeesters uitgebreid werd en gezien de ministers, de vervoer- bureaux, de mijnwerkers, de ma chinisten en heel den sante-bou- tiek ons geen kolen kunnen bezor gen dan op de zwarte markt, dat gezien dat en gezien dat, De Burgemeesters» nu volmacht had den aan eiken houder van een koolkaart Nr 30. 100 Kgr. per maand te bezorgen. Ik heb mijn wijf mij nooit zoft vies zien bekijken als na mijn overtuigende redevoering. En weet ge, Pierlala, wat ze mij toesnauwde?! O! gij onnoo zele snul, wa da ge gij gelooft en moede daarvoor zoo oud gewor den zijn. mor alia op uwen ouderdom moede geen verstand ?er verwachten. Maar Rose, zei ik. verklaar u nader mensch en 'k zal mijn licht aansteken aan uwen helderen kijk oj» de zaken. Met echt redenaars talent draafde ze verder d'er zijn zoo nog n'en heelen hoop domme wijven die t stadhuis ka pot looj»en en huilen en tieren dat ze kplen eischen! en hebben z'er nu?' Luister Snuiver moest het in April gemeente kiezing zijn. wij zouden wel kolen hebben als M V'">c\ü imiy. --Z a - _.-an< boter 20 volle jaren heeft beleefd, tn op het ennie v mattende en uitputtende oorlog nog alleen dit vooruitzicht log met nog meer slachtoffers! Wat moeten de miljioenen vluchtelingen, die zich langs de ijs koude wegen van Silezie en Brandebourg verdringen en dolen naar het onbekende, van die duivelsche koppigheid wel denken? Ze ver wachtten een versterkend en troostend woord, het aankondigen van eene nabije oplossing, en ze hoorden als ze niet onder den bloo- ten winterhemel lagen nietsdan dit eene woord Oorlog! Het was tot een verdeeld en uiteengeslagen Duitschland dat Hitier te spreken stond op den twaalfden verjaardag zijner machtsgreep. Wanneer een staatsleider, bij een verjaringsfeest, dezen die hem den dolk in den rug willen ploffen, met doodsbedreigingen moet overladen, die leider zijn dagen zijn geteld. Al wie nog de oogen richt oj) Hitler, die kan zulks niet zonder achter hun Fuhrer de bloeddorstige tiran de reeks galgen te zien waaraan talrij ke zijner officieren hun leven lieten sedert den aanslag van Juli 1.1 Deze laatste redevoeringvan Hitler was een ware oorlogs verklaring aan Duitschland. Wanneer, Dinsdagavond, dievroeger zoo bevelende, overtui gende en donderende stem. zweeg, dan moeten de Duitschers heb ben aangevoeld dat de adem van hun ondergang langs hun voor bijvoer. Mocht een dezer dagen dat volk wijzer zijn dan hun Fuhrer. AAN DE FAMILIES ONZER KRIJGSGEVANGENEN Ten einde de talrijke families van de krijgsgevangenen gerust te stellen, verzoekt het ministerie van Landsverdediging ons, mede te deelen dat de Belgische krijgs gevangenen van de kommando's 1110, 876, 940. 923. 951 (vroeger nr. 933), 931, 921. 950, 1275. 998. 996. 1267 van Stalag XIII 1) in goede gezondheid verkeeren van de 4/216 het komman- do van Kranz, van de kommando's Ducks hofen WaldauGamsau Scho- newalde: Knoffelsdorf Flieger horst; Neuhaus van de 5/206, eveneens in zeer goede gezondheid zijn het moreel is uitstekend. 't van de Berremeesters afhangt 11 Hewel, Pierlala, eindigde Snui ver, zoude willen gelooven dat 't mensch kan gelijk hebben! Daar: Ik wensch gemeente verkiezin gen Hier eindigde Snuiver n ook Pierlala. Goebbels vraagt in I)AS REICH Wat zal er gebeuren als wij de Russen niet kunnen tegenhou den? en de PRAVDA geeft het antwoord Duitschland zal boeten voor zijn wreedaardige aanranding te gen de wereld, voor het bloed en de tranen van duizenden men schen. HET KOLENVRAAGSTUK EN DE POLITIEK Na aflooj» van den kabinetsraad heeft een minister verklaard, dat ie regeering in het kolenvraag- stuk elementen ontmoet, «lie op een deel der mijnwerkers hun in vloed uitoefenen. Diezelfde elementen oefenen enkele maanden geleden een in vloed uit op een deel van de ver zetsbewegingen en stellen alles in het werk om zich op dezelfde ma nier te laten gelden bij zekere be ambten der openbare diensten.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1