Opvoedingsproblemen PIERLALA DE TOESTAND DE GAZET IM AALST EN OMSTREKEN Nummer 10 2° Jaargang 1945 1 Fr. het Nr. Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Donderdag 8 Februari 1945 BUREELEN Kerkstraat 9, Aalst Telefoon 114. STAAT EN OPVOEDING. Onder dezen titel verschenen reeds een paar bijdragen. Na wat in deze bijdragen over staatsbegrip «doel van den staat» en vooral over staatsbevoegdheden werd geschreven met wat tot nog toe onder de algemeene rubriek opvoedingsproblemen werd vooropgezet mag geconcludeerd dat de staat op stuk van op voeding een niet te onderschatten taak is weggelegd. In het opvoedingsprobleem heeft de staat zoo niet het karakter van. dan toch het karakter van middel om het persoonlijk initiatief aan te moedigen en te prikkelen door moreele en stoffe lijke steun. De staat immers die het algemeen welzijn der geheele volks gemeenschap dient te bevorderen mag niet uit het oog verliezen dat de ware democratie, gesteund op bewuste verantwoordelijke deelname der burgers aan het staatsbeleid, op den duur niet houd baar is wanneer er niet krachtig aan volksopvoeding in dien zin wordt gearbeid. Volksopvoedisg wil ze geheel en doelmatig zijn moet de flinksten onder de burgers zoodanig vormen de ze ferment of gist- middel worden eener betere maatschappij, terwijl bij de massa staatsburgerlijke plichten moeten aangekweekt. Voeg daarbij dat in het na te streven algemeen welzijn de burgers een middel moeten vinden om hun eeuwig einddoel als schepsels van God te bereiken en men heeft nagenoeg de beteekenis van volksopvoeding om schreven. Ook de H. Vader, waar hij in Zijn Kerstboodschap 1942 over de staatsopvatting volgons kri$t,eli jken geest» als een der grond beginselen der binnenlandsche orde, spreekt, bedoelt nagenoeg het zelfde. Wie zegt de H. Vader, de ster van den vrede wil zien oprijzen en stilstaan boven de menschelijke samenleving, moet meêwerken opdat een staatsopvatting en een staatsleven zouden tot stand komen, die steunen op een redelijken tucht, een edele menschwaardigheid en een verantwoordelijken, kristelijken geest» en verder Hij moet meêhelpen om den staat te bewegen tot po gingen om zijn eeuwig doeleinde te bereiken. (Slot volgt.) PAPIERSCHAARSCHTE OOK NA DEN OORLOG Volgens he'. Amerikaansch Slaatsci;- partement van Hendel, zullen de wersld- behatfen aan papier en houtpulp niet heelemaal kunnen bevredigd worden, ge durende een minsti: dri- jaar na den oor log in Europa. Voor he esrs'e jaar is een wereldtekort van 1 milliolen ton voor zien. Dit ekort zou .e wij.in zijn aan de sterldi militaire aanvraag en aan de bur gerlijke behoef en in Europa, die geste gen zijn. krijgsgevanginen langs Zwitserland om. Zij zijn kost-loos en vergen geen etiket. In de kampen worden zij rechtmatig door vertrouwensmannen uitgedeeld. Er weze evens aan herinnerd, dat de briefwisseling met krijgsgevangenen uit gesloten is. behalve door middel van de antwoord-kaarten, die ui. de kampen af komstig zijn. De gemeen'ebed'urin heb ben tevens formulieren in hun bezit, die onder b.paalde omstandigheden afgeele verd worden. HULP AAN KRIJGSGEVANGENEN Pakke ten en briefwisseling. Het Roode Kruis van België deelt aan de families van de krijgsgevangenen me de, dat voor het oogenblik geen enkel persoonlijk pakke' mag verzonden wor den. De zending der nationale pakke .en ■worden echer voortgezet. Het is dus oMerbodig etike\en of de .egenwaarde van aangevraagde pakketten naar het Roode Kruis te zenden. De naionale pakke.ten bereiken onze BEPERKING DER VRIJWILLIGE DIENSTNEMINGEN In beginsel mogen de miliianen der klas 1941 geen vrijwillig»; dienstneming meer aangaan. Uitzonderingen zijn voor zien voor beamben van den S'.aat, den spoorweg of !;den der verzetsbewegin gen. Na 2 3 Februari zullen volstrekt geen vrijwillige diens nemingen aanvaard worden. Tevens wordt de leeftijdsgrens der vrijwilligers verlaagd. Kunnen al leen nog dienst nemen, de jongelingen die voor I Januari 1946, 18 jaar oud worden. EINDELIJK! Stilaan alles terug normaal! Hoe dikwijls hoorden wij reeds de vraag die erzelfdertijd een verlangen uitdruk. Wanneer zal alles terug nor maal zijn? Er zijn veel menschen die beweren dat de goede tijd van voor den oorlog nooit meer terug komt, ze steunen zich op de ondervinding van na den oorlog 14-18. Anderen zeggen da eerst den oorlog heelemaal moe. uit de voeten zijn. Eens den oorlog gedaan zal er werk in over vloed zijn; de loonen zullen aangepast worden aan de levensduurte; in Ameri ka weten ze niet wat met hë voedsel tte doen en eens de transpor.en, die nu oor- logsma.eriaal brengen vrij, dan zal men blij zijn dat voedsel aan Europa ce mo gen verkoopen isn leveren. Zoo praten de menschen onder mekaar en ondertus- schen vergeten z; dat we kunnen opmer ken dat s ilaan terug alles normaal wordt. Voor den oorlog werden veel ophef makende processen op de lange baan geschoven. En nu? Voor den oorlog roerden kleine par tijen in den politieken pap. zooda» hij troebel werd en daarna aangebrand. En Voor den oorlog waren de parle mentsleden rap op den teen ge trap, en moest he. parlemen onderling en tegen de regeering ruzie maken. En nu? Voor den oorlog moesten politieke groepen voor wien den poliieken toe komsthorizont niet zonnig was, herrie schoppen en regeeringen doen vallen op een of ander populair pun om er poli tieke munt uit slaan. En nu? Voor den oorlog moest de regeenng tijd hebben om op sommige zaken uitleg te geven. En nu? Voor den oorlog waren de ministers seeds op:imist en mochten de menschen op hun wee ooren slapen, alles kwam terecht. En nu? Voor den oorlog werden de menschen gepaaid me. beloften. En nu? Voor den oorlog werden wetten gefa- frikeerd en dan bij hun praktische co.- passing aangevuld, verbeerd of ver- sL;ch door heele bo.ken besluitwetten. En nu? Voor den oorlog had men vers and om minister te zijn als men genoeg stem men kon bepraten en be-'jacteeren om in de kamers te geraken en dan door zijn groep werd opgedrongen. En nu? Enz. enz. En dan zijn er van die menschen die durven beweren da' om alles normaal te worden we moe en wachten tot na den oorlog <n anderen dat zulks nooA meer komt. Ik beweer dal nu men van alle kan ;n herhaalt dat we niet mogen ver- ge en da de oorlog voort duurt na den oorlog alles super-normaal zal zijn wanneer nu reeds binst den oorlog zooveel van voor den oorlog al Ce rug zijn normale gang gaat. De menschen zijn nooit content Pierlala. De toestand op de fronten blijft zeer gunstig ontwikkelen. hi liet binnenland spitste de po litieke toestand zoo toe, dat re- geeringscrisis dreigde. Hier liet de politiek zich leiden, eenerzijds door de gemoedgesteltenis van een groot aantal staatsburgers. Volgende citaat laat een en an der van de huidige volksreacties begrijpen. Al is tiet nu moeilijk, koude lijdend en met 'n hongerige maag rondloopend, rechtvaardig te blijven... (Uit een socialis tisch blad van laatste week ge knipt.) Ons volk lijdt inderdaad onder honger en koude, en voegen wij het er maar bij, onder werke loosheid. Wat meer over deze beproevin gen. Wie nadenken wil, begrijpt dat oorlog noodzakelijk beperkingen en last voor de meeste leden der gemeenschap beteekenen moet. indien men dit in volle duidelijk heid herhaalt, en den omvang van dit alles bepaalt, zal ons volk in zijne meerderheid dit moedig aan vaarden. Doch elkeen heelt hier zaken verwacht ,die maar niet (Zie vervolg blz 2.) ROOSEVELT BU DEN PAUS? Volgens de correspondent te Rome van de Daily Telegraph is men in het Vaticaan van meening, dat president Roostvelt door den Paus zal on vangen worden na de conferentie die hij zal hou den met de hh. Churchill en Stalin. De correspondent schrijft da» het niet moge lijk was een beves iging van dit nieuws te bekomen en hij voegt er aan toe dat u indien het bezoek plaas heeft, he. van privaten aard zou kunnen zijn en da geen enkele verklaring zou worden ge public eerd De Paus heeft heden een audiëntie van 20 minuten verle-nd aan den heer My ron Taylor, persoonlijk v;r.egcnwoordi- ger van Presiden; Roosevelt bij he Va- tikaan. (A.F.P. MAXIMUMPRIJZEN VOOR ENGEL- SCHE CHOCOLADE, ZEEP EN KOFFIE In het Staatsblad van 31 Januari worden de maximumprijzen vastgrs eld van de zeep, koffie en chocolade, die door de geallieerd: legers aan onze bur gerbevolking wordt afg.saan. D.* ver koopprijs aan den verbruiker word. vast gesteld. voor gebrande koffie op 30 fr. per kilogram; voor de ong.-brande kof fie op 22.50 fr. De kreemchocolade zal verkoch worden aan 1.50 fr. prr reep van 56 gram n d: prijs van de harde zeep zal 12,50 fr. per kilo bedragen. EEN NIEUW WETöONTWERP VAN DEN H. GUTT De h. Gutt, minister van Finan ciën, heelt een wetsontwerp inge diend tot het bekomen van voor- loopige kredieten op de begroo ting van het dienstjaar 1945. Artikel 2 van het ontwerp voorziet de machtiging voor de regeenng, om bij de Schatkist het noodige geld op te nemen tenein de de verdragen van onderling hulpbetoon onder de Yereenigde -Naties uit te voeren Belgie heeft inderdaad ver schillende verdragen gesloten met de geallieerden, met het oog op het voortzetten van den strijd te gen den gemeenschappelijken vijand. Met <le Yereenigde Staten heeft Belgie overeenkomsten waaronder 1) de Pacht- en Leenovereenkomst (Lease Land), van lti Juli 1942, waarbij de voorwaarden bepaald worden woorander Belgie kan genieten van leveringen en prestaties uit de Yereenigde Staten2) Weder- zijdsche «Leen en Pachtovereen komst van 39 Januari 1943, te genpartij van het eerste verdrag. erder zullen de betrekkingen tusschen Belgie en Groot Brittan- nie be'neerscht worden door de overeenkomst van wederzijdsche hulpbetoon, afgesloten op 17 Au gustus 1944. Op 27 Mei 1944 kwam een vier de overeenkomst tot stand tus schen den opperbevelhebber der geallieerde expediteistrijdkrach- ten en de Belgische regeering, betreffende de opeiscbingen in Belgie. Zij heeft tot doel de uit- voermgsvoorwaarden van de we derzijdsche Pacht- en Leenover eenkomst en de overeenkomst voor wederzijdsch hulpbetoon ge durende de militaire verrichtin gen op Belgisch grondgebied te uepalen. Het bevrijde Belgie zal zijn deelname aan den oorlog ruim kunnen uitbreiden op alle ge bied zal een aanzienlijke bedrij vigheid ontstaan. Het is dan ook noodzakelijk, dat de Belgische Schatkist gemachtigd wordt de voorschotten te storten voor de betaling van de uitgaven, die uit bovenvermelde overeenkomsten voortspruiten. Zoo luiden de verklaringen, die door de h. Gutt als toelichting van zijn wetsontwerp, verstrekt wer den.

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1