DE TOESTAND PIERLALA EN OMSTREKEN Nummer 12 2" Jaargang 1945 1 Fr. het Nr. T VAN AALST Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Donderdag 15 Februari 1945 BUREELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. Zijn de communisten collabora teurs? De communistische drijverijen gingen niet enkel tegen het wettelijk gezag, zij beoogden de militaire inspanning te treffen door stakingen uit te lokken. De Regeeringscrisis. Voor de voltallige Kamer van Volks vertegenwoordigers uitgesproken, sche nen deze woorden van den eersten-mi nister echter enkel bij één partij weer klank te vinden. Bij de ontstane minister crisis, was het enkel de katholieke partij .die een exclusieve tegen de deelneming van de communisten aan de te vormen regeering selde. Na een platonische wensch 'in de oppositie 'e treden te heb ben uitgedrukt, bleek de liberale partij al spoedig bereid deel te nemen aan het nieuwe cabine- Voor de Socialis en stelde zich hier 'n zeer emsige kwesté. Alle patriotisme opzij gesteld, kwam het bestaan van de partij zelf in 't gedrang. Door de com munisten in haar rangen genoyauteerd, verliest de socialistische partij hierdoor veel leden. Doch er fe erger voor deze laatste. Haar princiepen zijn verwaterd en oefenen geen aantrok meer op de jeugd noch op eenig dynamisch element uit. Overeenkomst bleek hier dus een on- on'komelijk minste kwaad. Vermits een ministerie moeilijk te vor men viel zonder socialisten, indien het een van na ional; unie wdlde zijn, moes ten ook de communisten hierin opgeno men worden. Dat men dus wake met ver dubbelden aandrang! Het vaderland en de beschaving vragen dit aan allen! Het nieuw ministerie. Na de begrijpelijke aarzeling der ka tholieken, kon het nieuw ministerie dan toch worden gevormd. Spijtig genoeg, werd het aantal ministeries niet ingekrom pen en werden weinig titularissen op hun oude posten behouden. Door het laa'ste kan men op min bevoegdheid, door het eerste op rrtn samenhang rekenen. Van de nieuwe ministeries schijnt enkel één van eenig belang te zijn. 't Mirtisterie van informatie, dat in deze bewogen tij- djen, zulk een 'invloed op de openbare opinie kan uitoefenen. Het werd aan den oud titularis van binnenlandsche zaken opgedragen. Hier komt de heer Van Glabbeke, liberaal volksvertegen woordiger in de plaats. De Nieuwe Regeering De nieuwe regeering is samengesteld als volgt Eerste-minister, de h. Ach. V. Acker, soc. Kamerlid. Buitenlandsche Zaken, de h. P. H. Spaak, soc. Kamerlid. Financiën, d'e h. Gaston Eyskens, kristen-democratisch Kamerlid. Binnenlandsche Zaken, de h. Ad. Van Glabbeke, lib. Kamerlid. Arbeid en Maatschappelijke Voorz., de h. Ellie Troclet, soc. Kamerlid. Openbaar Onderwijs, de h. Aug. Buis- seret, liberaal Senator. Koloniën, de h. Edg. De Bruyne, kath. Senator, hoogleeraar. Oorlogsslachtoffers, de h. F. Pauwels, kristen-demokraat. Justitie, de h. du Bus de Wamaffe, katholiek Kamerlid. Bevoorrading, de h. Edg. Laimand, kommuniist. Volksgezondheid, dokter Albert Mar tieaux, kom. Kamerlid. Verkeerswezen, de h. E. Rongvaux, socialist Ekonomische Zaken, ingenieur Alb. De Smaele. Openbare Werken, de h. H. Vos. soc- Kamerlid. Landbouw, de h. Leo Mundeleer, lib. Kamerlid. Voorlichting, h. Ed. Ronse, katholiek Senator. Aankoopen in het buitenland, de h. Paul Kronacker, lib. Senator. Wenschen wij dat deze regeering het land goed regeere. Dat i:j naar het woord van den Heer Pierlot Weldra Lente en vrede bekome Wij betrouwen erop. want naar het woord van Shelley If Winter comes, can Spring be far ben- hind. V. EEN PETERSCHAP... De oorlog heeft in onze Ardennen in al haar gruwelen gewoed; zij heeft van een prachig landschap een tweede Nor- mandië gemaakt. Basbsnaken, Laroche, Houffalize, hebben het lo' van Caen, Bayeux en Saüit Ló gedeeld wijl onze steden van de ramp gespaard bleven... Gansche dorpen zijn verwoest; kleine menschen verloren het huisje, hun erf goed; de enkele meubelen zijn verbrand; de huisraad is vernifcld, de voorraad verdwenen. Zij leven in een stuk kelder, in stallingen, in puimen. Ze hebben kou, ze hebben honger, de ziek e besluipt hen van overal. In een eenheid van gevoelen dat de Belgen waard is, hibben de me»er begun stigde provinciën de geteisterde broeders onder hun bescherming gtenomen. Oost- Vlaanderen neemt aldus de hoede van Namen waar en in dit kader heeft Aalst het peterschap over Rochefort op zich genomen. Teneinde dit initiatief vruchtdragend te maken, wordt een commisie voor Pe terschap van Rochefort opgericht door vooraanstaande personen. Het bezit de groo ste vrijheid van beweging en initia tief. Het wil de nooden van die bepaalde geteisterden van Rochefort lenigen door rechtstreeksch; tusschenkomst. Die nooden bereffen in de eerste plaats klee ding, beddegoed en huisraad. In de tweede plaats zijn er fondsen, veel fond sen noodig om in al de nog te omschrij ven behoeften te voorzien. Derhalve zul len binnenkort leden van het comité rondgaan met steunlijsen en zullen even eens door bemiddeling van jeugdorgani saties zooals de Scouts omhalingen van kleederen. dekens, huisraad enz. op touw gezet worden. Het comité heeft vertrouwen in de be grijpende houding van de s'ad tegenover haar beschermeling. Ieder geve wat hij kan. HULDE AAN DEN HEER PIERLOT. Bij het ontslag der regeering Pierlot, werd de premier geluk gewenscht om al wat hij gedurende de bezetting en tij dens zijn lastig bestuur van na de be vrijding voor ons land heeft gepresteerd. Onder de gelukwenschers waren er van die menschen door w'ien de regee ring Pierlot over den hekel werd gehaald en die de oud-regeering Pierloi een oude regeering noemden en die zoowel, als zooveel anderen, hun vertrouwen aan dergelijke regeeringsploeg moesten ont zeggen. v Of düe gelukwenschen oprecht waren of een eenvoudige parlementaire be- leefdheidsformuul was, weet ik nu ook niet zoo juist. Ik meen dat ik die vroeger nooit den Heer Pierlot en zijn équipe crii- keerde zoo niet meer, dan toch even veel recht heb om den Heer Pierlot pro ficiat 'te wenschen al was het maar in naam der nieuwe ministers die daardoor de kans kregen hun ministrieele krachten 'tegenover hun voorgangers te meten. Ten tweede kan ik hem geluk wen schen omdat hij anderen de kans laat hat beter te doen. Ons land ten bate. Doch dit zou kunnen voorbarig zijn. Ten derde wensch ik hem vooral ge luk. en dit in naam onzer Belgische be volking, om aijn ui houdingsvermogen en om he. record dat hij klopte door het langst misschien wel vanaf het ont staan van ons land premier te zijn. Van voor 1940 tot in 1945 op zijn minst 6 jaar! Ik geloof dat Poesken Scherens ook maar 6 jaar de kampioenentrui droeg. En welke jaren?Ruim vier harde oorlogsjaren! Verre van zijn land en zijn volk. Van overzee zijn volk be stuurd, geestdriftig gehouden en eindelijk zijn belofte getrouw! Zegevierend in zijn bevrijd land aanlanden. De akten- tasch zwaar geladen met 'n prachtig ver slag en al zijn medewerkers met plans van nieuwe projecten. Vrucht van 4 jaren noesten arbeid en grondige studie. Voeg daarbij de te torsen zware vrachten op rechte beloften van bloem, koffie, rijst, vleesch, vet, olie, zeep, chocolade, enz. En hier gekomen, de groo'.e teleurstel ling! Geen vervoer om dat alles .en huize te bestellen zooals het een groote firma past. En toch volhouden! En door wiens schuld? Dhr. Pierlot zelf heeft het gezegd Er was slechte wil en kwaden trouw. Voeg daarbij de staking tn de mijnen. Mr Pierlot ik denk dat er paardm in uw ploeg bespannen waren die met het vervoer in de mijnen geen weg wis ten! Want had het vervoer gesmeerd geloopen en de locomotieven gestookt, men had U naet willen missen. Pierlala. Stad Aalst S.C. Eendracht Zondag IS Februari om 2.30 u. Groote voetbalmatch tusschen S. C. EENDARCHT - R. F. C. MECHELEN STADSNIEUWS BURGERLIJ KE STAND 1. Algem. opgave der beweging van den burgerlijken stand in 1944 GEBOORTEN Wettige 588 Onwettige I 3 Mannelijk Vrouwelijk Wettige Onwettige 467 I I 601 Totaal mannelijk id. vrouwelijk 60! 478 Meer geboor'.en dan in 1943 Geboorten van inwoners der stad lid. vreemd aan de stad Aantal tweelinggeboorten 8 Mannelijk 420 I8I Vrouwelijk 332 I46 478 Totaal 752 327 60! 47$ OVERLIJDENS Mannelijk 326 Vrouwelijk 259 585 Mannelijk Overlijdens van inwoners der stad 236 id. vreemd aan de stad 90 Vrouwelijk 205 54 Totaal 441 144 Totaal 326 Meer overlijdens dan in 1943 56 De overlijdens verdeelen zich per ouderdom als volgt Mannelijk Vrouwelijk Beneden 1 jaar 35 26 Van 1 'tot 5 j. 6 9 Van 5 tot 15 j. 10 4 Van 15 tot 20 j. 4 5 Van 20 tot 30 j. 15 14 Van 30 tot 40 j. 15 14 Van 40 tot 50 j. 35 19 - Van 50 tot 60 j. 49 23 Van 60 tot 70 j. 51 45 .Van 70 tot 80 j. 73 61 Van 80 tot 90 j. 31 35 Van 90 en meer 2 4 326 259 Mannelijk Vrouwelijk Totaal Doodgeboren 9 12 21 Andere levenloos aangegeven kinderen 16 3 19 25 15 40 HUWELIJKEN Aantal 203 Minder dan in 1943 90 Leeftijd der gehuwden Mannelijk Vrouwelijk Minder dan 18 j. 2 Van 18 tot 21 j. 17 44 Van 21 tot 25 j. 69 78 Van 25 tot 30 j. 46 23 Van 30 tot 35 j. 22 22 Van 35 £o'. 50 j. 26 20 Minstens 50 j. 23 14 Echtscheidingen 10 2. Algemeene opgave van den loop der bevolking van gewoon ver blijf, gezegd werkelijke bevolking in 1944. INTREDINGEN Mannelijk Vrouwelijk Door geboorte 420 332 Door geboorte in een andere gemeente 15 14 Door overbrenging van gewoon verblijf in de s'ad 373 437 Totaal Algemeen totaal der intredingen 808 783 1591 (2ïie vervolg blz. 2.)j

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1