DE GAZET VAN AALST Stadsnieuws DE TOESTAND PIERLALA EN OMSTREKEN Verschijnt voorloopig den Donderdag en Zondag van iedere week Nummer 16 Donderdag 1 Maart 1945 2" Jaargang 1945 1 Fr. het N' BUREELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telefoon 114. Radio-oproep van den Eerste-Minister. Vrijdag II. richtte zich de Eerste-Minis er tot. zooals hij zei. de Mijnwer kers, Mijne Vrienden) Hij drukte er zijn hoop aan uit da onze kolenvoort- brengst, door hun werkijver en door de maatregelen die hij in 't voorui'zicht stelt, tot het vooroorlogsped stijgen zou. Daartoe moet onze produc'ie van 50.000 ton per dag verdubbelen. Alle goede Belgen moeten dit mede verhopen. Het geldt hier inderdaad een levenszaak voor ons land. Belangrijkheid van de kolenvoortbrengst. Door kolenvoortbrengst alleen kan onze economie niet gsred worden. Zij stelt evenwel hiertoe een der vier groote factoren daar. De drie andere zijn. alles uit onzen bodem aan voedings- en nijverheidsgrondstoffen halen wat eenigszins mogelijk; uivoer van overzee vooral, van voedingswaren en grond stoffen voor onze nijverheid; met dit alles kan het derde en bijzonderste in wer king treden onze nijvere bevolking. Kolen blijven, benevens hun huisaanwending, he'. brood van de nijverheid. Zonder hen geen drijfkracht bi^na in ons land, zonder hen een groot deel van het vervoer lam gelegd. Voegen wij hier aan toe, dat kolen ons een ruilmiddel aan de hand doen van eerste belang. Voor onze cokes zal Frankrijk ons ijzer erts leveren, voor onze bunkerkolen staat Engeland ons allicht scheepsruimte af. Zoo helpen de kolen ons ook aan invoer van het onontbeerlijke. Zij dragen ook bij tot onze finantieele saneering. Onze financieele toestand. Na de bevrijding mochten onze financies echt ziek genoemd worden. Het globaal volumen der betalingsmiddelen bedroeg dan 158 milliard tegenover 51 milliard in Mei 1940. Deze uitbreiding was, zooals Minster Eyskens het betoogde, aan twee oor zaken toe te schrijven de financieele lasten aan België opgelegd door de be zetting en de clearingsverrichtingen (Duitschland haalde alles weg en voerde weinig of niets in ons land in) die slechts een ander middel waren van den vijand om de plunde/ing van het land te financeeren. Van Mei 1940 tot Juli 1944 beliepen de openbare uitgaven in België 222 milliard, waarvan 137 als betaling opgelegd door den vijand moeten aanzien worden. Hoogervermelde uitgaven werden omtrent in gelijke mate gedekt door drie middelen verhoogde belastingen, verzwaarde staa'sschuld, uitgifte van pa piergeld. De maatregelen van dhr Gut". verhielpen aan dcz: laatste in zulke mate, dat de betalingsmiddelen nu o' 'n wat min dan 80 milliard herleid werden. (In Oktober waren er nog 15 milliard biljetten in circulatie). Een nieuwe bedreiging voor onze finanties. Wij lezen in de „New York Herald Tribune» „België levert maandelijks voor meer dan I milliard 350 franks aan de geallieerden in de gedaan'c van koopwaar of in den vorm van bewezen diens.en. Tot nog toe heeft het bijna niets in ruil daarvoor ontvangen. Deze wanverhouding dreig België in een fi nancieele crisis te storten Nochtans verklaarde de Gouverneur der Nationale Bank in ruil voor de sommen aan de geallieerde legers ter hand gesteld, krijgen wij een krediet In dollars en ponden Zoo kan het evenwicht der financi.s bereikt. Om de eco nomie te doen heropleven blijf, invoer echter onontbeerlijk Valt hier iets te verhopen Indien men in Engeland wat naar de News Chronicle» luis.ert, ja. „Verleden week verklaarde Mr Law in het Lagerhuis de behoef en van d: bevrijde geb eden zijn recht in s'rijd met de dringende mili tair.: nooden en het eerse doel van een leger is oorlog 'e voeren. Akkoord. Een evenwicht moet evenwel gevonden worden tusschen onmid- delijke en uiteindelijke doeleinden... Het is onze plicht onverpoosd drukking uit te oefenen op de regeering». Dat onze regeering hare stem voege bij deze van onze vrienden van over zee. Indien allen hier hun plicht begrijpen in ons land. slaat dat voorzeker in. Zoo wordt onze bevolking voor uithongering en ons land voor een economi sche ondergang behoed De militaire toestand. Is het voorbarig in den vooruitgang over den Roer den aanvang te zoeken van de uitwerking van het opzei van Es.nhouwer De opper generaal ver klaarde dat hij weldra de militaire mach ten west.-n van den Rijn zou vernie tigen. Gansch het Westelijk front schijnt 'rouwens in beweging te komrn. Zien wij misschien in de komende weken ten Odrr-Nieuwslag terzelfdcr- tijd als een strijd om den Rijn het lot van Duitschland definitief beslechten V. PETERSCHAP EN METER SCHAP De stad Aalst blijft niet achterwege in het verleenen van steun aan geteisterde landgenoo en. Aalst heef: het Peterschap over de verwoeste stad Rochefort aangeno men. Een prachtdaad vanwege een Vlaam- sche stad tegenover een stad uit Wallonië. Geen erza:s maar echte volksver- bondcnhcid. Dit Peterschap is dan ook oprecht en echt geen peetje lap». Aan de stad Aals' te toonen da: ze het dan ook ernstig meent. Aalst werd to; nog toe wonderbaar bevrijd en beschermd. On zen dank hierover kunnen wc betuigen door geeisterde broeders mild te steu nen. Hopen we dat ook in de toekomst s lands bestuur de Vlaamsch; solidari teit tegenover Waalsche landgenooten zal 'indachtig blijven ten bate van 's lands eenheid en eendracht. Alleen dat woordje „Peterschap wil er bij mij moeilijk in. En waarom Stad is toch van 't vrouwelijk ge slacht En waarom dan niet „Meter- schap). in plaa's van Peterschap» Men zegde me dat Peterschap zou be- teekenen dat de bevollding van Aalst bet peterschap aanneemt over de bevsjkir./4' van Rochefort. Doch de bevolking is ook van 't vrouwelijk geslacht en dan past weerom „Meerschap». Ik ben mijn licht gaan opsteken bij mijn goeie vriend Snuiver en die gaf mij de noodige juiste verklaring. „Pierlala zei Snuiver, „ge zijt traag van begrip man. Peterschap is heel juist heel wijs en fijn bedacht. Het is de man- nelijkebevolking van de stad die het pe- teTschap der stad Rochefort heeft aan genomen. Al de mannen van Aalst zijn als één man Peter over de s'ad Roche fort». „En waarom alleen de mannen. Snui ver» vroeg ik. „H:wel, Pierlala, omda: wanneer er ook de vrouwen bij zijn dus het vrou welijk geslacht dat ze dan in Roche fort een Meetje-lap zouden hebben. Wan (hier werd Snuiver verontwaar digd het vrouwelijk geslacht in onze stad heeft van hoog tot laag. spijtig ge noeg, een niet eervol me'erschap aange nomen over.ik zal het maar liever niet uitspreken doch ne goeie vers'aander heeft maar sen half woord noodig Snuiver s:ap'c verontwaardigd verder. En. inderdaad Jik begreep de vent en ook zijn verontwaardiging. PIERLALA. KABINETSRAAD De leden van de regeering vergader den onder voorzi'erschap van den heer Van Acker, eerste-minister. VOOR HET RIJKSPERSONEEL Zonder het rijkspersoneel, slachtoffer van de luchtbombardemen.cn uit te slui ten van de normale hulpgelden verleend door het Na:ionaal Hulpfonds voor de Geteisterden, heef; de Raad besloten hun een vergoeding voor den uitzonderlijken '.oestand toe te kennen. Deze vergoeding zal in geen geval grooter zijn dan 3.000 frank. DE HUISHUUR MAG MET 40 t.h. VERHOOGD WORDEN De Raad behandelde eveneens het orS- werp van besluitwet betreffende de huur overeenkomsten. De verhoogingscoëf- ficiënt werd vaslges.eld op 40 t.h. van de normale huur op I Augusus 1939 en de datum van toepassing op I April 1945. Verder heef; de Raad eveneens de ba scs goedgekeurd voor een breedere wette lijke progressie dan deze voorzien bij het vroeger aan de parlementaire commis- ^'es voorgelegd ontwerp. Het nieuwe ontwerp van besluitwet zal bij hoogdringendheid aan deze com missies worden voorgelegd. De Raad heeft een ontwerp van besluit besproken waarbij besloten wordt ,ot de voortzetting van de geneeskundige en pharmaceuf.sc be zorgen aan de burger lijke slachtoffers van den oorlog, even als de terugbe.aling door den Staat van daardoor veroorzaakte onkosten ten laste van de commissies van Openbaren On dersand. De volgende Kabinetsraad zal over 8 dagen plaats hebben. Gezondheidstoestand van den Paus beter De correspondent te Rome van de Dailly Telegraph deelt mede dat de ge zondheidstoestand van den Paus Woens dag merkelijk is verbeterd. De tempera tuur was normaal en men verwacht er zich aan dat de Paus zal herstellen bij h.-t einde van de week. Hij heeft voor de eerste maal sedert verschillende dagen de H. Mis kunnen opdragen. Geldigheidsduur van Schoenenbons De geldigheidsduur van de indivi- dueele machtigingen tot bevoorrading voor marschschoenen, afgeleverd tus schen September 1944 en 28 Februari 1945, wordt ambtshalve \\rrlengd tot op 31 Mei 1945. BIJ ONZE ARBEIDERS Zondag vierden de christen werklieden van het gewest Aals; op zeer aangrijpen de wijze den prachtigen uitgroei van hun organisaties. Na indrukwekkende inlei ding, spreekbeurten die een begeesteren de weerklank vonden in de overvolle zaal van he' Groen Kruis. In zijn machtige rede toonde de Heer Aug. Cool aan da: de werklieden hun gewettigde eischen volledig verdedigd vinden in de christelijke organisaties. De ze halen he omdat zij heel den mensch, me.: zijn belangen, zijn gedachten en zijn hart en ook zijn ziel volledig op willen tillen. Zeer Eerwaarde Heer Keiels, algemeen proos' van het A.C.V. wist in een zeer verhevene spreekbeurt aan te toonen dat de werkman ook aan zich zelf moest eischen stellen hij moet in schoonheid opgaan in Zjn geest, in zijn wil, zijn hart en zijn geweten.Hier werd een tref fend rn origineel beeld van de cultuur voor den werkman ontvouwd Dit fees: in een ruimen geest van chris- tene s andenverzo ning. van vaderland- sche eensgezin dhé.d doorgevoerd, zal bij al de zeer talrijke aanwezigen de meest verheven begeestering opgewekt hebben. Mogen de ch risten e organisaties op hun zegenrijken weg verder doors'appen ZEGER. De Rantsoeneering HET VERHOOGDE RANTSOEN VETSTOFFEN In het Staatsblad verscheen de reeds aangekondigde aanvulling van de rant- socneeringstabcl voor de periode I 5 Fe bruari16 .Maart, waarbij 100 gr. reuzel (zegel nr. 4) word: voorzien en het to taal margarinerantsoen op 300 gr. wordt gebrach'. De verdeeling van de reuzel zal ge schieden door de boterhandelaars, aan de ingeschreven klanten voor dfc pro- dukt. Een rantsoen van 100 gTam bo«er mag worden verstrekt aan dc houders van melkkoeien alsook aan de leden van hun gezin, die de reglementaire voorwaar den vervullen om door de melkerijen en erkende verdeelers 'e worden bevoorraad. KONGO HELPT Radio-Leopolds ad me|dt dat bet Rood-Kruis van Kongo ter plaatse be stellingen gedaan heeft van koffie en aardnootolie voor een waarde van onge veer 2 millioen frank. Deze producten zullen eerlang naar België worden ver voerd en het Rood-Kruis van Congo zal ze. in samenwerking met het Rood-Kruis van Belg.ë, koscloos verdoelen onder de beoefrigen. Van een anderen kant beeft be" Rood- Kruis van Congo naar België reeds 78 ton levensmiddelen, vlcesch en confituur voor dezelfde doeleinden gezonden. Kerk van Sint Martinus Vrijdag 2 Maart. Eerste rijdag der maand. Te 7 u. So- lerancele Mis te reere van het H. Hart. Insgelijks te 7 u. Mis tot geestelijk en lijdelijk WelZ.jn onzer krijgsgevan genen en alle afwezige medeparochianen. Te 4.1 5 u Oefening van he' H. Uur. Kerk der E. P. Capucienen Vrijdag. Eerste Vrijdag der maand om 7 u. mis met zang en toewijding aan het H. Har. van Jezus. 's Avonds om 5.30 u. rozenhoedje der zeven weeën, kruisweg, aki van eerboe aan het H. Hart en zegen Zaterdag.Eerste Zaterdag der maand: om 7 u. gezongene mis ter cc re van he* Onbevlekt Hart van de H. Maagd Mana. N.B. Gedurcnd de maand Maar', eiken avond rozenhoedje en zegen met het Al lerheiligste. Zondag, Dinsdag en Vrijdag om 5,30 u. de andere dagen om 6,30 u. Kerk van de E. P. Jezuieten Zondag 4 Maar:. H.H. Missen, 's Zondags om 5 u. 30. 6 u. 30, 7 u. 30. In de week van 6 u. tot 8 u.. alle half uren. Biechtgelegenheid, alle dagen 's voorm'tddags to' 12 u.. 's namid dags van 3 u. 30 tot 7 u. 30, 's Zater- dagsnamiddag van af 2 u. 30. Van Zondag 4 Maart tot Maandag I 2 Maart, Plechtige Novene van Genade gepredik door E.P. Flor. Torfs. Alle dagen, te 5 u. en te 7 u. 30 Lof. preek en gebeden der Noveen. VIERING VAN DEN EERSTEN ZATERDAG. Op Zaterdag 3 Maart, e 6 uur °s a- vonds in de Kapel der Klapstraat Rozenhoedje Overweging Gezamentlijke zang Maria houd' uw mantel wijd. Alle Mariavere:rders worden verwacht!

De Gazet van Aalst | 1945 | | pagina 1